Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι δουλεύουν όλοι πλέον, άνοιξε ένα chrome παράλληλα με το ff να κάνεις σύγκριση.

Εκτός πάλι αν έχεις τίποτε βαρβάτα addons στον firefox πχ. το adblock θέλει ~60mb μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοειτε θα εχω το adblock ειναι το ποιο χρησιμο plugin φιλε μου.

 

το chrome δεν το παω μια και αυτο γιατι δεν μπορω να το φτιαξω οπως εγω θελω κατι που στον firefox μπορω να κανω με την πληθώρα plugins που εχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για το adblock συμφωνούμε (αν και χρησιμοποιώ άλλα blockers: karma blocker, bluhell firewall κτλ), η συζήτηση ήταν για την μνήμη. Προσωπικά έχω 20 addons πάνω στον ff και δεν βλέπω μεγάλη αύξηση μνήμης -ούτε 40mb- σε σχέση με τον "καθαρό" chrome.

Στις εκδόσεις μετά την 24 (αν θυμάμαι σωστά) έχουν βελτιώσει πολύ την διαχείρηση μνήμης στον ff. Δεν συναντώ πρόβλημα ούτε σε laptop με 1gb μνήμη και winxp, όσα tabs και να σηκώσω. Θα σου ελεγα να ανησυχείς μόνο αν έχεις πχ. λιγότερα από 2mb μνήμη στο configuration σου ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσενα προσωπικα ποιο κανει καλυτερη δουλεια απο το adblocker για το firefox 30 greek και γιατι?

 

Παντως με βαση τα αστερια και ποσοι το εχουν δει/κατεβασει το adblocker ειναι πρωτο και με διαφορα απο οποιοδηποτε αλλο blocker στυλ plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adblock plus ή τo adblock edge είναι μονόδρομος για το 95% των χρηστών. Οι βασικές του παρενέργειες είναι 3, 1ον αρκετή μνήμη, 2ον καθυστερεί ~2 δευτερα να ανοίξει τον ff και 3ον καθυστερούν κάποια ms να ανοίξουν τα links. Οποιος συμβιβάζεται με αυτά τα "πλην", συνεχίζει να δουλεύει με το adblock. :)

Δοκίμασε μήπως σε βολέψει το bluhell firewall που είναι πολύ ελαφρύ αλλά -δυστυχώς- χάνει μερικά sites και περνάνε οι διαφημίσεις. Η κατάσταση νομίζω είναι "βλέποντας και κάνοντας" ;)

Οσο για το karma blocker που ανέφερα, αυτό θέλει λίστα που τη φτιάχνεις με το χέρι και είναι παρόμοιο με το silentblock. Το έχω στο προφίλ που χρησιμοποιώ για web dev (με firebug και λοιπά addons πάνω) γιατί δεν θέλω να σπαταλάω μνήμη (και ταχύτητα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και φαινετε να γνωριζεις γενικοτερα τον firefox μπορεις να μου πεις ενα plugin το οποιο να μπορω να κατεβαζω τα βιντεος απο web-tv?

Μην μου προτεινεις το flashget γιατι δεν κανει και καλη δουλεια.

 

Επισης το adblock edge τι ακριβως κανει απλα μπλοκαρει τις διαφημησεις των sites?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το adblock edge τι ακριβως κανει απλα μπλοκαρει τις διαφημησεις των sites?

Η μόνη διαφορά από το κλασικό adblock plus είναι οτι δεν έχει λίστα με acceptable ads, δηλαδή διαφημίσεις που το adblock αφήνει να περνάνε επειδή δεν είναι ενοχλητικές. Περισσότερα για το θέμα θα δεις εδώ.

 

Για το άλλο περί web-tv κατέβασμα, με πιάνεις αδιάβαστο. Θα σου πρότεινα το Stream Transport που το έχω δοκιμάσει και δουλεύει αλλά δεν ξέρω αν είναι τοπ αυτή τη στιγμή. Δεν είναι addon στον ff, είναι κανονικό πρόγραμμα. Ας περιμένουμε να δούμε μήπως κάποιος άλλος φίλος γνωρίζει περισσότερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη διαφορά από το κλασικό adblock plus είναι οτι δεν έχει λίστα με acceptable ads, δηλαδή διαφημίσεις που το adblock αφήνει να περνάνε επειδή δεν είναι ενοχλητικές. Περισσότερα για το θέμα θα δεις εδώ.

 

Για το άλλο περί web-tv κατέβασμα, με πιάνεις αδιάβαστο. Θα σου πρότεινα το Stream Transport που το έχω δοκιμάσει και δουλεύει αλλά δεν ξέρω αν είναι τοπ αυτή τη στιγμή. Δεν είναι addon στον ff, είναι κανονικό πρόγραμμα. Ας περιμένουμε να δούμε μήπως κάποιος άλλος φίλος γνωρίζει περισσότερα ;)

Το ξερω το stream transport και οντως δουλευει αλλα κατεβαζει τρομερα αργα τα περισσοτερα web-tv videos και εγω θελω κατι να τα κατεβαζει οσο ειναι η ταχυτητα της γραμμης μου.

youtube downloader χρησιμοποιω εγω, που ειναι επισης προγραμμα και οχι addon

(δεν κατεβαζει μονο απο youtube, του βαζεις οτι link θες)

Το εχω δοκιμασε σε web-tv δεν δουλευει φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως θελει κανα κλειδι το stream transport; γιατι κ στο youtube downloader κατι τετοιο ειχα διαβασει, οτι ειναι free ή trial αυτο που κατεβαζετε, αλλα βαλτε κ κλειδι (=πλερωστε μας :P) αμα θετε καλυτερες ταχυτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειας σας παιδες.Ηθελα να ρωτησω ποια ειναι αυτα λιγα και καλα plugins που θα πρεπει να εχει καποιος στον ff.?? Το ξερω γενικη ερωτηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adblock, οπως και σε ολους τους browsers, γιατι το πραγμα με τις διαφημησεις εχει παραγινει και classic theme restorer γιατι το australis δεν παλευεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...