Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνεις κλικ στο εικονίδιο του adblock plus, πας filter preferences --> filter subscriptions --> add filter subscription --> add a different subscription, επιλέγεις void.gr και πατάς add subscription.

 

Δε νομίζω να βαραίνει το adblock, δεν έχω παρατηρήσει διαφορά από τότε που το έβαλα, αλλά δε μου φαίνεται και ιδιαίτερα αποτελεσματικό, εγώ τουλάχιστον για τα ελληνικά site όλο custom filters προσθέτω.

 

Για τις λίστες που αναφέρθηκαν πιο πάνω, δε χρειάζονται και οι τέσσερις,  αρκούν οι EasyList + EasyPrivacy + Fanboy's Annoyance List - η Fanboy's Social Blocking συμπεριλαμβάνεται στην Annoyance List.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ελαφρύτερη εναλλακτική του Adblock μπορειτε να δοκιμάσετε το Bluhell Firewall. Πολύ καλό και ελαφρύ.

 

τρομερο προγραμματακι  application για screenshot σε chrome και firefox

 

Nimbus Screenshot

Δεν εχω καταλάβει τη χρησιμοτητα τετοιων addons. Δηλαδή για να βγαλετε ενα screenshot θα ανοιξετε chrome ή firefox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν εχω καταλάβει τη χρησιμοτητα τετοιων addons. Δηλαδή για να βγαλετε ενα screenshot θα ανοιξετε chrome ή firefox?

 

Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω, αλλά τέτοια πρόσθετα συνήθως είναι για να φωτογραφίσεις τον browser, και όχι το desktop. Και ναι, είναι πολύ χρήσιμα όταν θέλεις να φωτογραφίσεις μια σελίδα η οποία θέλει σκρολάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω, αλλά τέτοια πρόσθετα συνήθως είναι για να φωτογραφίσεις τον browser, και όχι το desktop. Και ναι, είναι πολύ χρήσιμα όταν θέλεις να φωτογραφίσεις μια σελίδα η οποία θέλει σκρολάρισμα.

Και παλι, μπορεις να χρησιμοποιησεις καποια αφαρμογη που ειδικευεται σ'αυτο, οπως το PicPick ή το ShareX για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι, μπορεις να χρησιμοποιησεις καποια αφαρμογη που ειδικευεται σ'αυτο, οπως το PicPick ή το ShareX για παραδειγμα.

ναι αλλα δεν πρεπει να την τρεξεις τις εφαρμογες αυτεσ για να παρεις area screenshot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To flashblock ενημερωθηκε!

 

Αυτό τελικά τί διαφορά έχει από το να έχεις το flash σε ask to activate; Είχα σκεφτεί να το δοκιμάσω παλιά αλλά δεν μπορώ να γεμίζω πρόσθετα που δεν είναι απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δεν πρεπει να την τρεξεις τις εφαρμογες αυτεσ για να παρεις area screenshot?

Πρεπει, αλλα αλλο να τρεξεις μια μικρη εφαρμογουλα και αλλο να σηκωσεις ολοκληρο browser. Το ενα καταναλωνει 10-20mb μνημης και ξεκιναει σχεδον αμεσως και το αλλο τρωει 200-300mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τελικά τί διαφορά έχει από το να έχεις το flash σε ask to activate; Είχα σκεφτεί να το δοκιμάσω παλιά αλλά δεν μπορώ να γεμίζω πρόσθετα που δεν είναι απαραίτητα.

Δεν σου πεταει το σαβουρο-speech-bubble-popup (εικονα) που λεει "ειστε σιγουροι πως θελετε να επιτρεψετε το flash". Και το πιανει ανα element, δηλαδη αν σε μια σελιδα εχεις 5 φλασακια, το flashblock θα στα κοψει ολα και θα πατησεις να δεις μονο αυτα που θες. Χωρις flashblock, αν πατησεις ναι, θα ενεργοποιησει και τα 5!

 

QpcaCFPLuqCA2VOfDXBU44yrJ7V8UqtEADTyJnI2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μια βοήθεια. Τελευταία, όλο χάνει καρτέλες από τα προηγούμενα sessions και ιδρώνω μέχρι να καταφέρω να τα επαναφέρω. Τι στα κομμάτια bug είναι αυτό? Το παθαίνει κανείς άλλος? Ή τι να κάνω? Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...