Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί σέρνεται τόσο άσχημα ο FF?

Από plugins kai addons εχω μονο ghostery, anonymox, track me not και adblock. Δεν νομίζω ότι είναι πολλά.

Εχει διαπιστωθεί κάτι δομικό που περιμένουμε/ελπίζουμε να βελτιωθεί σε μελλοντική βερσιόν ή να αρχίσω να τσεκάρω τις δυνατότητες του safari; Το οποίο τρέχει σφαίρα, συγκριτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί σέρνεται τόσο άσχημα ο FF?

Από plugins kai addons εχω μονο ghostery, anonymox, track me not και adblock. Δεν νομίζω ότι είναι πολλά.

Εχει διαπιστωθεί κάτι δομικό που περιμένουμε/ελπίζουμε να βελτιωθεί σε μελλοντική βερσιόν ή να αρχίσω να τσεκάρω τις δυνατότητες του safari; Το οποίο τρέχει σφαίρα, συγκριτικά...

 

Η apple παρέχει νέες εκδόσεις του safari μόνο σε ios και osx, όποτε αν χρησιμοποιείς άλλο λειτουργικό δεν είναι εναλλακτική λύση.Το ghostery ,track me not, adblock δεν είναι καλός συνδυασμός.Δοκίμασε να έχεις ενεργοποιημένο μόνο το adblock, που με μια επιπλέον λίστα, καλύπτει  την λειτουργιά των υπολοίπων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple παρέχει νέες εκδόσεις του safari μόνο σε ios και osx, όποτε αν χρησιμοποιείς άλλο λειτουργικό δεν είναι εναλλακτική λύση.Το ghostery ,track me not, adblock δεν είναι καλός συνδυασμός.Δοκίμασε να έχεις ενεργοποιημένο μόνο το adblock, που με μια επιπλέον λίστα, καλύπτει  την λειτουργιά των υπολοίπων.

ευχαριστω φιλε. Ειμαι σε osx.

Τι εννοεις "επιπλεον λιστα"; Αν σου ειναι ευκολο να εξηγησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε. Ειμαι σε osx.

Τι εννοεις "επιπλεον λιστα"; Αν σου ειναι ευκολο να εξηγησεις.

 Αναφέρομαι στις λίστες με τα φίλτρα.Με το easyprivasy, τo adblock plus αποκτά τις δυνατότητες του ghostery.

 

https://easylist.adblockplus.org/en/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^ ακριβώς αυτό.

 

Με 4 λίστες (EasyList + EasyPrivacy + Fanboy's Annoyance List + Fanboy's social blocking) που ειναι και υπερβολή όλα αυτά, έχεις καλυφθεί 101%. Επομένως αφαιρείς trackmenot και ghostery και βλέπεις πως παει..  ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ξαφνικα σημερα στις ποιο πολλες σελιδες μου βγαζει (Η τρέχουσα σύνδεση στην σελίδα δεν είναι έμπιστη) ακόμη και στα προσθετα της mozilla τι μπορει να φταιει.

Εκανα και επαναφορα απο την αντιμετωπιση προβληματων αλλα τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drivers λοιπόν, φίλε μου. Πάρε την απόφαση να αναβαθμίσεις επιτέλους, τους drivers της κάρτας γραφικών σου...

 

Το πρόβλημα υπάρχει στο netbook msi wind u100 plus. Δεν έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

 

Επίσης από σήμερα το πρωί υπάρχει και επιπλέον πρόβλημα:

Αργεί να φορτώσει τις σελίδες πάρα πολύ και ενίοτε δεν τις φορτώνει και καθόλου και μου βγάζει "the connection was reset". Δεν είναι πρόβλημα δικτύου το τσέκαρα.

 

Γενικά είμαι σαν να μην έχω browser και ούτε μπορώ να λύσω τα προβλήματα με ότι κι αν έχει προταθεί και έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ξαφνικα σημερα στις ποιο πολλες σελιδες μου βγαζει (Η τρέχουσα σύνδεση στην σελίδα δεν είναι έμπιστη) ακόμη και στα προσθετα της mozilla τι μπορει να φταιει.

Εκανα και επαναφορα απο την αντιμετωπιση προβληματων αλλα τα ιδια.

Τσεκαρε την ωρα και την ημερομηνια του συστηματος σου και βεβαιωσου οτι ειναι σωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε την ωρα και την ημερομηνια του συστηματος σου και βεβαιωσου οτι ειναι σωστες.

Το έλεγξα είναι σωστά. Το γκουγκλαρισα και ανακαλυψα οτι ειναι bag με την προστασια ssl που εχει το eset. Μολις το απενεργοποιησα δουλεψε, αναμενεται λεει update του firefox που να το διορθώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα υπάρχει στο netbook msi wind u100 plus. Δεν έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

 

... και όμως έχει, την Intel GMA950, που είναι μια χαρά ξεχωριστή και αυτόνομη, απλώς δεν είναι "κάρτα" αλλά ένα chip κολλημένο στην motherboard...

Drivers κατεβάζεις κατευθείαν από το site της Intel, που έχει μάλιστα και αυτόματη αναζήτηση και ενημέρωση μέσα από τον browser, αλλά απαιτεί Java, IIRC.

Update now!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αναφέρομαι στις λίστες με τα φίλτρα.Με το easyprivasy, τo adblock plus αποκτά τις δυνατότητες του ghostery.

 

https://easylist.adblockplus.org/en/

 

 

^^^ ακριβώς αυτό.

 

Με 4 λίστες (EasyList + EasyPrivacy + Fanboy's Annoyance List + Fanboy's social blocking) που ειναι και υπερβολή όλα αυτά, έχεις καλυφθεί 101%. Επομένως αφαιρείς trackmenot και ghostery και βλέπεις πως παει..  ;)

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και λιγο καιρο οταν ανοιγω το firefox ή νεα καρτελα σε αυτον, μουανοιγει στην αρχικη σελιδα της yahoo. Πριν ειχα το google. Αλλαζω απο τις ρυθμισεις την αρχικη σελιδα, παραμενει μεχρι να επανεκκινησω αυτον, εκτος απο το ανοιγμα της νεας καρτελας που εξακολουθει να ανοιγει σε yahou. Πως αλλαζει αυτο το ρημαδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγω μια ερωτηση: τι παιζει με το redirection στον fx; γιατι οταν μεταφερομαι στο moneybookers/skrill μου δειχνει λευκη/κενη σελιδα; καποια ρυθμιση πρεπει να ειναι, αλλα αντε βρες την τωρα, αν ξερει κανεις, ας ποσταρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...