Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ο φακελος του profile ειναι ο δευτερος φακελος που σου λεω.

 

Εγω δεν ξερω αν ειναι επικίνδυνα να τα κανεις ή οχι αλλα και στη χειροτερη περιπτωση που ειναι επικινδυνα θα εχεις κανει ενα πληρες mozilla firefox backup που απλα θα επαναφερεις και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα ο φακελος του profile ειναι ο δευτερος φακελος που σου λεω.

 

Εγω δεν ξερω αν ειναι επικίνδυνα να τα κανεις ή οχι αλλα και στη χειροτερη περιπτωση που ειναι επικινδυνα θα εχεις κανει ενα πληρες mozilla firefox backup που απλα θα επαναφερεις και ολα καλα.

 

α οκ, (ο πρώτος φάκελος τι περιέχει και χρειάζεται στο backup?)

 

Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει και στα 2 ερωτήματα που έθεσα ας μας πει πριν το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρωτος φακελος ειναι το προγραμμα mozilla firefox οχι οι ρυθμησεις κ.τ.λ. που ειναι στο δευτερο φακελο.

 

Για να μην πολυλογουμε αν θελεις να κανεις ενα πληρες backup του mozilla firefox πρεπει να κανεις και τους δυο φακελους με ολους τους τους υποφακελους κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να κρατάμε backup το C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox είναι απολύτως λάθος ως και επικίνδυνο. Αν ο χρήστης θεωρήσει οτι υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση, τότε πρέπει να κάνει uninstall και install από την αρχή. Ακόμα καλύτερα πρέπει να σβήσει τυχόν παραλειπόμενα αρχεία και καταχωρίσεις στο μητρώο, πριν την επανεγκατάσταση. Μερικές οδηγίες είχα γράψει παλιότερα εδώ.

 

Γενικότερα, είναι προυπόθεση πρίν δώσουμε οδηγίες σε άλλους χρήστες, να έχουμε τη δική μας εγκατάσταση firefox σε πλήρη λειτουργία. -_-

 

(edit: spoiler del)

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια, μιας και λήγει το ζήτημα, επαναφέρω τους προβληματισμούς μου μήπως γνωρίζει κάποιος.
 
 

Πολύ συχνά πατώντας πάνω σε μια καρτέλα δεν εμφανίζεται, ούτε μπορεί να κλείσει και η μόνη λύση είναι το restart του firefox.
Επίσης συχνά κρασάρει και κλείνει μόνος του και μου βγάζει μήνυμα για αποστολή σφάλματος και restart.

Δεν την παλεύω άλλο με αυτή την κατάσταση. Σε κάποια φάση απενεργοποίησα ΟΛΑ τα addons αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.
 
Τί μπορεί να φταίει?

απενεργοποιησε το Protected Mode του Flash
http://techdows.com/2012/06/disable-flash-players-protected-mode-for-firefox.html
 
απενεργοποιησε το plugin container-exe process του Firefox
http://techdows.com/2010/07/how-to-disable-plugin-container-exe-process-of-firefox.html

  • Δεν είναι επικίνδυνο αυτό? Γιατί απ όσο βλέπω η λειτουργία αυτή υπάρχει για λόγους ασφαλείας. Θα το κάνω σε έναν υπολογιστή με xp. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος ή να το κάνω άνετα?
  • Απ όσο διαβάζω ο διαχωρισμός αυτός υπάρχει ώστε όταν κρασάρει το plugin container να μην κρασάρει ολόκληρο ο browser. Σε μένα βέβαια κλείνει ολόκληρος. Θα βοηθήσει σίγουρα αυτό και με ποιο τρόπο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Αυτό το καινούργιο φρούτο, το forget button, το είδατε εσείς, γιατί εγώ τι ασφαλή λειτουργία άνοιξα, τι uninstall και ξανά install έκανα, (ας είναι καλά το Firefox sync) τι clear cache, τίποτα, δεν λέει να εμφανιστεί με την καμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2014-01-10-13-08-08-f52b8c.png --> Customize -->  και το βάζεις με drag&drop από τα εικονίδια αριστερά ;)

 

Υπήρχε χρόνια ως keyboard shortcut (Ctrl+Shift+Delete), χωρίς την επιλογή για τα "5 λεπτά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, δεν διευκρίνισα, το έκανα εννοείται αυτό με το customize και το συγκεκριμένο εικονίδιο απουσιάζει από τις επιλογές στα αριστερά. Firefox 33.1 Greek, σε Windows 8.1 Pro Greek...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. bug μυρίζει.. :confused:

 

Μήπως εκεί στο customize να έκανες και "Restore Defaults";

(προσοχή! επαναφέρει όλα τα εικονίδια στις αρχικές θέσεις, κράτα ενα screenshot)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσατε σε καθαρό προφίλ; Σε default theme; :huh:

 

Update: το έκανε και σε άλλους. Δοκιμάστε να κάνετε reinstall από πάνω τον ff, χωρίς να βγάλετε τιποτε.

 

Επίσης μόλις έπεσα πάνω σ'αυτό:

Enhanced Tiles and forget button are only available in selected locales.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το suspend tab αλλά μετα την τελευταια ενημερωση του Firefox, το add on έχει γινει πολυ δυσλειτουργικο. Δλδ οταν κανει suspend καποια καρτελα την υπογραμιζει και οταν ειναι ετσι και πατησω να τη κλεισω, δε κλεινει αλλά παραμενει εκει μεχρι να κανω επανεκκινηση και τη κλεισω κανονικα. Αν ειναι υπογραμμισμενη η καρτελα και παω πχ στο φμπ να δω ειδοποιησεις δε μου τις ανοιγει αν δε κανω ανανεωση. Παλαιοτερα οταν καποια καρτελα ηταν suspend και πατουσα να την δω, τοτε απο λευκη η σελιδα ξαναφορτωνε απο την αρχη, τωρα οχι και ειναι χαλια.

 

Το ερωτημα μου: υπαρχει καποιο άλλο παρομοιο add on γιατι αυτο δε παλευεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σε μερικα παραθυρα μου εμφανιζεται η επιλογη "επικόλληση" αν πατησω δεξι κλικ και σε καποια αλλα οχι(Π.χ. στο παραθυρο των προσωπικων μυνηματων & οταν θες να ποσταρεις κατι εδω στο insomnia)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σε μερικα παραθυρα μου εμφανιζεται η επιλογη "επικόλληση" αν πατησω δεξι κλικ και σε καποια αλλα οχι(Π.χ. στο παραθυρο των προσωπικων μυνηματων & οταν θες να ποσταρεις κατι εδω στο insomnia)?

 

Σιτε εννοεις οχι παραθυρα, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...