Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βάλει Firefox aurora στο τηλέφωνο γιατί δεν έχω σταθερό πισι, θέλω ένα θέμα να αλλάζει την εμφάνιση και Όταν πατάω επάνω δεξιά τις 3 τέλειες, να χρωματίζει και τα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω δοκιμάσει αρκετά από αυτά, δεν έκανα δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι βλεπω, τo Stylish τρεχει και στην android εκδοση του Firefox. δοκιμασε να χρωματισεις το settings menu με ενα userstyle. στον Desktop FF μπορεις να το κανεις, οποτε λογικα θα γινεται και στον Αndroid.

αν δεν κατεχεις απο css, ψαξε στο Link.png Site: Userstyles  μηπως υπαρχει κανα ετοιμο style και αλλαξε το στο χρωμα που θες, η ρωτα εδω μηπως σου δωσει καποιος τον κωδικα:

 

https://forum.userstyles.org/

http://forums.mozillazine.org/viewforum.php?f=47

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα, η επομενη esr (52) θα εχει electrolysis. Το θεμα ειναι να ειναι ενεργο by default, που δεν νομιζω να ειναι, μιας και δεν ειναι ακομα ετοιμο για επιπεδα esr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα δηλαδή θα αργήσουμε ακόμα να έχουμε σοβαρή multi-core υποστήριξη στον firefox.

έχει παρατηρήσει κανείς στις τελευταίες 2 εκδόσεις να έχει βαρύνει κάπως;

 

θυμάμαι παλαιότερα έπαιζα zynga poker στο FB,και δεν είχε τόσο πολύ κόλλημα και χρήση επεξεργαστή.Το stuttering έχει αρχίσει και με εκνευρίζει γιατί μένει για 1-2 δευτερόλεπτα ανα στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το E10S ειναι αρκετα σταθερο, ενεργοποιησε το στην Stable αν θες για να βελτιωσεις την αποκριση του browser.

Υπάρχει κάποιος οδηγός;

ευχαριστώ.

Παλαιότερα που είδα δοκιμάσει να ενεργοποιήσω το electrolysis σε stable version δεν παίζανε τα βίντεο απο καμία ιστοσελίδα δυστυχώς.

ο browser ναι μεν πηρε γκάζια μιας και έχω να ανοίγουν 10 καρτέλες και περιμένω αρκετά να τις φορτώσει ο i5 2430M του λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατας about:config στο address bar

right click

add boolean

βαζεις name: browser.tabs.remote.force-enable και value: true

 

 

αν θες να αυξησεις τα processes που δημιουργει ο browser, ανεβαζεις την τιμη της παρακατω ρυθμισης που υπαρχει στην ιδια σελιδα:

dom.ipc.processCount

 

δεν εχω θεμα με τα βιντεο και το E10S. δοκιμασε να κανεις uninstall/install τον Flash στην τελευταια του εκδοση και να μην υπαρχει καποιο addon που να τον μπλοκαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πατας about:config στο address bar
right click
add boolean
βαζεις name: browser.tabs.remote.force-enable και value: true
 
 
αν θες να αυξησεις τα processes που δημιουργει ο browser, ανεβαζεις την τιμη της παρακατω ρυθμισης που υπαρχει στην ιδια σελιδα:
dom.ipc.processCount
 
δεν εχω θεμα με τα βιντεο και το E10S. δοκιμασε να κανεις uninstall/install τον Flash στην τελευταια του εκδοση και να μην υπαρχει καποιο addon που να τον μπλοκαρει.

 

Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά,το δοκιμάζω σύντομα.

απο πρόσθετα έχω lastpass,ant video downloader,ublock origin,ghostery

 

 

Η αύξηση των διεργασιών που οφελεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει πιο γρηγορο τον browser. απαιτει ομως ναχεις multicore cpu και μπολικη μνημη. βαλε μια τιμη απο 4 ως 8.

θα βάλω 4 για αρχή στο λάπτοπ και βλέπουμε και θα δω πως πάει.

μέχρι στιγμής το ενεργοποίησα και στο about:support εμφανίζεται ως enabled by user.

αλλάζω και τις διεργασίες και βλέπω τι γίνεται με τον flash.

Λοιπόν,ξανά το ίδιο θέμα

post-184642-0-80303300-1476117188_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι αυτο γιατι δεν ανοίγει με τον ff (49 εκδοση) και αν είναι κατι απο τις τελευταίες αλλαγές υπάρχει κάποια παράμετρος που μπορει να το παρακάμψει

 

https://www.meidanis.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι αυτο γιατι δεν ανοίγει με τον ff (49 εκδοση) και αν είναι κατι απο τις τελευταίες αλλαγές υπάρχει κάποια παράμετρος που μπορει να το παρακάμψει

 

https://www.meidanis.gr/

 

post-184642-0-57487700-1476117948_thumb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...