Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.Τρεχω τον Firefox 48.0.2 και θελω να ρωτησω, στο youtube οταν εβλεπα video υπηρχε κατω δεξια επιλογη για την αλλαγη ποιοτητας του video.Πως μπορω να την εχω παλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες,μια ερώτηση.. όταν στον firefox ή στον chrome εχουμε επιλεξει την "φραγή αναδυόμενων παραθύρων", είναι απαραίτητο να βάλουμε & adblocker extension? Γιατί, οσο να ναι,καθυστερει την πλοήγηση αυτό.

υ.γ. μετά από μερικές δοκιμές,εχω την εντύπωση πως ο edge είναι αισθητά γρηγορότερος σε σχέση με ff & chr. Ιδιαιτερα κατα το scroll down στις ιστοσελίδες. Παρατήρησε κανείς το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adblock ειναι για να κοβει τις διαφημησεις γενικα, οχι μονο απο popups. Η "φραγη αναδυομενων παραθυρων" εχει σταματησει να εχει νοημα εδω και χρονια, μιας και οι σελιδες βρισκουν ενα σωρο τροπους να πεταξουν το popup τους. Εδω το εχω να κοβει ολα τα popups και παλι πετιουνται σε σημειο που καμια φορα να μου αλλαζουν και την καρτελα την οποια ειχα ενεργη και χρησιμοποιουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Τρεχω τον Firefox 48.0.2 και θελω να ρωτησω, στο youtube οταν εβλεπα video υπηρχε κατω δεξια επιλογη για την αλλαγη ποιοτητας του video.Πως μπορω να την εχω παλι;

συνεχίζει να υπάρχει δεν έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οταν εκανα φορματ το PC και περασα windows 10 (2 βδομαδες περιπου) παρατηρησα οτι στον Firefox δε δειχνει ολα τα links του ιστορικου πλεον. Τι εννοω

Οταν ανοιγα παραθυρο (για να βρω ενα τραγουδι που εχω στο ιστορικο μου, π.χ), πατουσα ενα γραμμα και εμφανιζε ο,τι ειχε να κανει με αυτο το συγκεκριμενο γραμμα στο ιστορικο μου και ετσι το εβρισκα.Πλεον παταω γραμμα και βγαζει 3-4 λινκς και τιποτα αλλο.Ο μονος τροπος ειναι να μπω σε ιστορικο 6 μηνων και να κατσω να ψαξω, κατι το οποιο ειναι βαρετο και χρονοβορο.

Υπαρχει καμια "λυση" σε αυτο? Καμια ρυθμιση π.χ που αποτρεπει το firefox απο το να κατεβασει ολο το ιστορικο στο search bar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, τσεκαρε αν ο ff εμφανιζει στην μπαρα του και πραγματα απο το ιστορικο. Preferences > privacy > when using the location bar, suggest > history (να ειναι τικαρισμενο).

Μετα, αν τα οσα σου βγαζει η μπαρα ειναι λιγα, μπορεις να το αλλαξεις απο το about:config > browser.urlbar.maxRichResults και αλλαζεις την τιμη που εχει. Το default ειναι 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, τσεκαρε αν ο ff εμφανιζει στην μπαρα του και πραγματα απο το ιστορικο. Preferences > privacy > when using the location bar, suggest > history (να ειναι τικαρισμενο).

Μετα, αν τα οσα σου βγαζει η μπαρα ειναι λιγα, μπορεις να το αλλαξεις απο το about:config > browser.urlbar.maxRichResults και αλλαζεις την τιμη που εχει. Το default ειναι 10.

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου. Δουλεψε αυτο με την τιμη στο config :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, Ελπίζω να γράφω αυτη την ερώτηση στο σωστό σημείο του forum. Υπάρχει κάποιο app η addon στον firefox που να "διαβάζει" το κείμενο από ένα site;  Για παράδειγμα ανοίγω μια online εφημερίδα και και επιλέγω ένα άρθρο ώστε αντί να το διαβάσω να μου το "διαβάσει" ο υπολογηστής; Ευχαριστώ..  :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, Ελπίζω να γράφω αυτη την ερώτηση στο σωστό σημείο του forum. Υπάρχει κάποιο app η addon στον firefox που να "διαβάζει" το κείμενο από ένα site;  Για παράδειγμα ανοίγω μια online εφημερίδα και και επιλέγω ένα άρθρο ώστε αντί να το διαβάσω να μου το "διαβάσει" ο υπολογηστής; Ευχαριστώ..  :-)  :-)

S3.Google Translator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα δεν ειναι plugins, αλλα addons, εχει διαφορά!!!

 

τα addons πιστευω οτι δουλευουν, τα plugins οχι και ουτε θα δουλεψουν καποια γιατι πολυ απλα ειναι 32bit-α,

δεν φταιει ο fx γι αυτο, αλλα οι δημιουργοι τους που δεν βγαζουν 64-bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...