Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@JUST-GAMER

Με τον παλιο καλο τροπο του hosts.

http://www.howtogeek.com/122404/how-to-block-websites-in-windows-8s-hosts-file/

 

@alex999

Εχουν κατι κοινο αυτες που δεν σου ανοιγει?

 

Όχι δεν έχουν κανένα κοινο, απλά διάφορες σελιδες δεν φορτώνουν καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ασχετο με ff, θα το ποσταρω εδω.

Εδω και λιγες μερες εχω ακριβως αυτο το θεμα που περιγραφει ο τυπος του ghacks. Οταν ελεγχει για email, πετιεται ενα notification που λεει failed to connect to gmail. Εχω κανει αυτο που προτεινει για τα cookies, αλλα και παλι τιποτα. Βασικα, απο παντα στο accept το ειχα.

 

http://www.ghacks.net/2016/08/29/fix-thunderbird-wont-let-you-sign-in-to-gmail/

 

Tb 45.2.0 (το ξερω οτι εχει βγει και 45.3.0, αλλα αυτο μου δινει η διανομη μου απο το repo της σαν latest) σε 64αρι debian testing πληρως ενημερωμενο. Στο ιδιο συστημα υπαρχει και outlook 2003 σε windows 7 που δεν εχει κανενα προβλημα.

 

---edit

Εβγαλα το gmail account, πηγα να τον ξαναβαλω σαν imap και δεν τον δεχεται (εικονα). Σαν pop3 τον δεχεται κανονικα.

post-124002-0-91123400-1472634613_thumb.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα θεμα με το yahoo account, σταματησε ξαφνικα να δουλευει με το Thunderbird και μου εβγαζε συνεχεια password error. τελικα επρεπε να ενεργοποιησω το pop3 service μεσα απο την σελιδα του yahoo email, παρολο που ποτε δεν ειχα πειραξει τιποτα απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προσβαση μεσω pop3 στο yahoo θυμαμαι την ενεργοποιησα πριν 8+ χρονια, τοτε που μαζεψα ολους τους λογαριασμους μου σε εναν client για να μπορω να τους τσεκαρω με τη μια.

 

Τσεκαρα τις ρυθμισεις του gmail/google account μου με οσα προτεινονται στο ιντερνετ και

- ειναι ενεργη η προσβαση μεσω imap (και μεσω pop3)

- εχω κλειστο το 2 factor authentication

- εχω ενεργα τα cookies στο tb

- εχω ενεργοποιησει την "προσβαση για λιγοτερο ασφαλεις εφαρμογες"

- εχω τσεκαρει πως το tb ειναι στις "εφαρμογες που εχουν προσβαση στο λογαριασμο μου"

αλλα και παλι b@lls. Οποτε το μονο που μενει ειναι να βριζω την mozilla και να περιμενω καποιο fix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firewall? Τι ειναι αυτο? :P

 

Δοκιμασα μολις τωρα με καθαρο προφιλ. Αφου δωσω τα στοιχεια μου και πατησω done (οπως στην εικονα), πετιεται ενα λευκο παραθυρο που λεει "enter credentials for (email) on imap.google.com" και μενει εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα δοκιμαστικα claws και sylpheed (2 lightweight mail clients για λινουξ) και το gmail account μπηκε και στους 2, προφανως σαν imap, με την πρωτη και χωρις να πεταχτει το παραθυρο που λεω για το confirmation. Οποτε περιμενω να παει στην 45.3 και αν δεν φτιαχτει τον πεταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα το static build του tb 45.3, εβαλα εκει τον gmail account μου, πεταχτηκε το παραθυρο για confirmation, αυτη τη φορα δειχνοντας οτι χρειαζεται για να βαλω τα στοιχεια μου, τα εβαλα και δουλεψε. Περιμενω λοιπον να περασει και στη διανομη μου η 45.3, ελπιζοντας το προβλημα να εχει φτιαχτει.

 

Να συμπληρωσω πως δεν ειδα να αναφερεται κατι σχετικο στο changelog της 45.3.

https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/45.3.0/releasenotes/

 

Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το installation folder = ο φακελος στον οποιο εχει γινει εγκατασταση (αντιστοιχος του c:/program files/blablabla) ή ο φακελος του προφιλ (c:/users/jim/blablabla)? Εγω δεν νομιζω, και δεν θελω φυσικα, να εγινε κανενας απο τους 2. Και θελω το tb γιατι οι αλλοι, αν και ελαφρεις, αργουν βασανιστικα να διαβασουν απο το imap των τριων mail accounts μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το program files, μπορει κατι να χαλασε. κανε uninstall το TB, σβησε τελειως τον folder και ξαναβαλτο. καμια φορα το προβλημα δεν ειναι με το profile folder, αλλα με το installation folder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε το κανω τωρα. Παντως ειχα σβησει και εντελως το φακελο των προφιλ, αλλα και παλι δεν μου εκανε την τιμη να βγαλει το confirmation. Btw, μονο στο tb ζητησε confirmation, στους αλλους 2 τιποτα.

 

---edit

Μπα, τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λιγες μερες καποιος ρωτησε για ενα σφαλμα που βγαζει ο ff με μηνυμα NS_ERROR_NET_INADEQUATE_SECURITY. Ειχαμε καμια λυση για αυτο?

 

---edit

Επισης, ενημερωθηκα σε tb 45.3 και πλεον εχω και gmail.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...