Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω περιπου 100tabs ανοικτα εδω και μηνες στον firefox και αρκετα pinned, χωρις ομως παραπανω απο 10. Τωρα ισως και να ειχα λιγοτερα. Απλα μου το ειχε ξανακανει παλαιοτερα, το παρατηρησα και σημερα. Υπαρχουν 5 καρτελες (  4 στην φωτογραφια + 1 που εκλεισα ) καρτελες με το speed dial. Υπαρχει περιπτωση να υπηρχαν εκει καποια Pinned tabs και να σβηστηκαν με καποιο τροπο; Ισως καποιο bug;

 

tabs.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στον Chrome υπαρχουν addons οπου σου βαζουν μονιμα συγκεκριμενα pinned tabs που θελεις. οποτε και καταλαθος να τα σβησεις, θα στα επαναφερουν αυτοματα.

δες αν υπαρχει κατι αναλογο και για τον FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, KilliK said:

στον Chrome υπαρχουν addons οπου σου βαζουν μονιμα συγκεκριμενα pinned tabs που θελεις. οποτε και καταλαθος να τα σβησεις, θα στα επαναφερουν αυτοματα.

δες αν υπαρχει κατι αναλογο και για τον FF.

Τωρα που ανοιξα τον firefox, οντως μου εφαγε ακομα ενα tab! Οποτε κατι παιζει! Eχουν και αλλοι παρομοιο προβλημα.. Δεν ξανακανω Pin κανενα tab!

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλο σπαστικο προβλημα με τον firefox. Το εχω εδω και μηνες, αλλα εχω κουραστει! Καποιες φορες κατι γινεται και δεν με αφηνει να μπω σε καποια ιστοσελιδα και βγαζει ειτε μηνυμα λαθους, ειτε οτι η σελιδα εχει προβλημα και καλα αυτη τη στιγμη. Ο μονος τροπος για να ξαναμπω ειναι να σβησω τα cookies απο την συγκεκριμενη σελιδα. Γιατι το κανει αυτο και τρωει τετοια κολληματα;

Ειδικα στην ιστοσελιδα τωρα που προσπαθω να δω της ford μου το κανει συνεχεια! Μονο μεσω private browsing με αφηνει ή με αλλους browsers..

 

 

eleos.jpg

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τωρα ξαφνικα δεν ειναι συμβατα αρκετα site, ενω τοσα χρονια δεν ειχα θεματα;  Κατι εχει παθει ο firefox και βαριεμαι να τον στρωνω απο την αρχη. Βασικα αυτο το προφιλ το εχω 6+ χρονια! Να κανω ενα clear data να ξεμπερδευω;

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμισα σημερα σε εκδοση 66, και μου χαλασε η πατεντα με το multirow tabs μεσω chrome.css!

Δεν την παλευω διχως multi row tabs! Αλλος ομοιοπαθης;

Υπαρχει λυση;;;;;;;;

 

:(😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα πάθει στην προηγούμενη αναβάθμιση και βρήκα ακόμα καλύτερο  userChrome από αυτό που είχα...  Την διαδικασία ελπίζω να την ξέρεις....

userChrome.css

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tzimmys είπε

Το είχα πάθει στην προηγούμενη αναβάθμιση και βρήκα ακόμα καλύτερο  userChrome από αυτό που είχα...  Την διαδικασία ελπίζω να την ξέρεις....

userChrome.css 2 kB · 3 downloads

thanks!

Να βαλω το εν λογω αρχειο εκει που πρεπει μεσα στο default profile folder? Ειναι ετοιμο το εν λογω css? Θελει καποιο rename?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Tzimmys είπε

Το είχα πάθει στην προηγούμενη αναβάθμιση και βρήκα ακόμα καλύτερο  userChrome από αυτό που είχα...  Την διαδικασία ελπίζω να την ξέρεις....

userChrome.css 2 kB · 5 downloads

Αγαπητε συμφορουμιτη, να σαι καλα! Εκανα copy paste τις γραμμες απο αυτο το css που ανεβασες, στο δικο μου userchrome.css, και επανηλθε το multi row! Σωτηρια!!!!

Μια απορια ομως, αν και δινω πιθανοτητα απο τους πολλους πειραματισμους καπου και εγω να εκανα τωρα ή στο παρελθον λαθος copy-paste:

αρχειο userchrome.css υπαρχει και μεσα στο root folder του ff profile, και εντος του φακελου chrome? Γιατι εγω βλεπω και στο ενα, και στο αλλο, δυο αρχεια δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστη θεση του userchrome.css ειναι μεσα στο φακελο chrome. Αν το εχεις απεξω δεν εχει σημασια, μιας και δεν το βρισκει ο ff εκει που το θελει για να το χρησιμοποιησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το "userChrome.css.c6e747c801ee74a872210ca715bf1d30" που παραθέσατε  πιο πάνω τι ακριβώς κάνει αν το βάλετε στο νέο firefox 66.0?

Απλά το αντίγραφο στο φάκελο "C:\Users\paragontasx\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\pars.default\chrome"?

Υπάρχει εύκολος και επίσημος τρόπος να βάλεις τα tabs στο κάτω μέρος του firefox?

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι για να φαινονται οι καρτελες σε πολλες σειρες, οπως στην 4η εικονα στο αρθρο εδω
https://www.userchrome.org/what-is-userchrome-css.html

Για tabs κατω βρηκα αυτο 

#TabsToolbar {
  position: fixed;
  bottom: -0.5em;
  width: 100%;
  }
  #tabbrowser-tabs { width: 96%; }
  #content-deck { margin-bottom: 2.5em; }
#TabsToolbar:not([inFullscreen="true"]) {position:fixed; bottom:0em; width:100%;}


Το βαζεις μεσα στο userChrome.css που εχεις και επανεκκινεις τον ff, αν τον ειχες ανοιχτο οσο εκανες τις αλλαγες. Φαινεται οπως στην εικονα που παραθετω, δηλαδη οι καρτελες εχουν πολυ μικρο πλατος και η address bar μενει στο πανω μερος. 
Η εικονα ειναι απο λινουξ, με την taskbar κατω, με σκουρο θεμα (numix) και ff 66, για να δωσω ολες τις πληροφοριες

2019-03-22-114533_1280x1024_scrot.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...