Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ublock μου κοβει μονο οτι βλεπει η πεθερα, επεισοδειο 2^n

Πετυχα χτες αυτο το ποστ εδω και ειπα να κανω οτι προτεινει ο τυπος, μπας και δω φως στον ff, γιατι εδω και μηνες υπολειτουργει.
https://old.reddit.com/r/Piracy/comments/abis54/ublock_origin_extra_vs_nano_defender/ed187h5/

Και κοβει λιγοτερα απο οτι εκοβε πριν! Εννοειται οτι το εκανα μονο στον ff για αρχη επειδη μονο στον ff εχω προβλημα.
Εκτος απο αυτο, ειδα την φιλανδικη λιστα οχι απλα να ειναι ενεργοποιημενη αλλα να εχει μετακομησει στις custom λιστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Firefox 65 to show ‘Mozilla_PKIX_ERROR_ MITM_Detected’ when antivirus interferes with SSL connections
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/ad2gkq/firefox_65_to_show_mozilla_pkix_error_mitm/

Αν και θα προτιμουσα να... κοπουν τα χερια οσων antivirus devs χωνουν το certificate τους εκει που δεν πρεπει, ομολογω οτι ειναι πολυ καλη κινηση απο τη mozilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2019 στις 7:57 ΠΜ, jim_p είπε

Το ublock μου κοβει μονο οτι βλεπει η πεθερα, επεισοδειο 2^n

Πετυχα χτες αυτο το ποστ εδω και ειπα να κανω οτι προτεινει ο τυπος, μπας και δω φως στον ff, γιατι εδω και μηνες υπολειτουργει.
https://old.reddit.com/r/Piracy/comments/abis54/ublock_origin_extra_vs_nano_defender/ed187h5/

Και κοβει λιγοτερα απο οτι εκοβε πριν! Εννοειται οτι το εκανα μονο στον ff για αρχη επειδη μονο στον ff εχω προβλημα.
Εκτος απο αυτο, ειδα την φιλανδικη λιστα οχι απλα να ειναι ενεργοποιημενη αλλα να εχει μετακομησει στις custom λιστες. 

γιατι δεν βαζεις το Umatrix? αν δεν μπαινεις σε πολλες καινουργιες σελιδες και το σεταρεις σωστα, κοβεις τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι σαν να μου λες "διορθωσε την αναπηρια του ff, βαζοντας ακομα ενα προσθετο", που δεν θα το κανω.
Εχω πει πως συναντω τη συγκεκριμενη συμπεριφορα μονο στον ff μιας και οι αλλοι browsers δουλευουν χωρις προβλημα εδω και χρονια, με το ιδιο προσθετο ακριβως και μονο με αυτο.

Meanwhile, απο τοτε που εκανα το ποστ εχω δοκιμασει να κανω νεο προφιλ, να περασω μονο το ublock και να το τσεκαρω. Και παλι κοβει τα ιδια!

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι απο τον ιδιο dev δεν ειναι λογος, ουτε κινητρο, ουτε ελαφρυντικο που θα με κανει να το βαλω.
Συν το οτι το matrix θελει ρυθμιση για να παιξει οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jim_p είπε

Ειναι σαν να μου λες "διορθωσε την αναπηρια του ff, βαζοντας ακομα ενα προσθετο", που δεν θα το κανω.

Αναπηρία του ff , οτι ειδικά στο συγκεκριμένο setup (δηλ. το δικό σου) δεν λειτουργεί το ublock, και μάλιστα, μόνο όταν του καπνίσει; Αν θες μας λες και σε ποιό site ακριβώς δεν λειτουργεί το ublock, αν και σε έχουμε ρωτήσει πολλές φορές, αν δεν κάνω λάθος δεν έχεις απαντήσει συγκεκριμένα. Γι'αυτό και αποκλείεται να πάρεις συγκεκριμένη απάντηση.  ¯\_(ツ)_/¯

Τέλος πάντων, μπορείς να βάλεις Ublock + umatrix μαζί, υπάρχει η δυνατότητα.
https://12bytes.org/articles/tech/firefox/firefoxgecko-configuration-guide-for-privacy-and-performance-buffs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο rarbg. ΠΑΝΤΟΥ πανω στη σελιδα υπαρχει ενα αορατο layer και οπου και να κλικαρεις πετιεται το popup, Σε chrome, chromium και opera το ublock κοβει και αυτο το layer, στον ff οχι. Στο ιδιο συστημα, σε 2 διαφορετικα λειτουργικα με ιδιες ip και dns τσεκαρισμενα ολα αυτα. Αλλο site δεν προκειται να αποκαλυψω, μιας και η αναφορα ακομα και του rarbg ειναι αντιθετη με τους κανονες του φορουμ.

Και τη λεω αναπηρια επειδη
- συμβαινει μονο στον ff, οπως εχω πει παραπανω και παλιοτερα
- ισως να σχετιζεται με αυτο που ειπε ενας τυπος καποτε στο ghacks, οτι δηλαδη πολλες φορες οι λιστες του ublock γινονται corrupt στην web extension εκδοση του
- οπως επισης εχω ξαναπει, εδω δει λιστες να ενεργοποιουνται απο μονες τους ή να μετακομιζουν στις custom λιστες κατω κατω, και αυτο σιγουρα σχετιζεται με το απο πανω
- συμβαινει και με νεο προφιλ, με καμια αλλαγη και εγκατεστημενο μονο το ublock και ενεργοποιημενες τις ιδιες λιστες, οποτε απορριπτεται και η δικαιολογια "κανε ενα καινουριο προφιλ και δοκιμασε"

Ff 64, αν και το κανει σιγουρα απο την 62 (δεν θυμαμαι να το εκανε στην 61), debian x64, νεο προφιλ απο το Μαϊο που ο ff περασε στην 60 και εβαλα την 60 esr (μετα απο 2-3 μερες το μετανιωσα και εβαλα την κανονικη 60), ublock origin απο το amo (γιατι θα μπορουσα να το βαλω και μεσω του apt να ειναι system wide εγκατεστημενο, αλλα ειναι στην 1.17.0 εκει) και μονο 2 προσθετα εγκατεστημενα (ublock origin και video downloadhelper), τα ιδια που ειχα και στην προ-quantum εποχη του ff
Btw, και στην προ-quantum εποχη ειχα παρομοιο θεμα αλλα εφτιαχνε οταν το ublock ενημερωνε τις λιστες του, οποτε το ολο χαλι κραταγε 7-10 μερες και τωρα εχουμε περασει το 3μηνο και παμε για 6μηνο!

Πιστευω να καλυψα ολες τις ερωτησεις σου. Σειρα σου τωρα...

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις βαλει χειροκινητα να κοβει το popup και δεν το κοβει; η χρησιμοποιεις ετοιμη λιστα φιλτρων και δεν το κοβει;

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιω τις στοκ λιστες, συν την ελληνικη, συν αυτες τις 2 για ευνοητους λογους. Δεν εχω βαλει να κοβει τιποτα χειροκινητα. Σε ολους τους browsers που λεω
https://facebook.adblockplus.me/
https://youtube.adblockplus.me/

Στη δοκιμη με το στοκ προφιλ δεν εβαλα τις παραπανω λιστες.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ να το κοψω... για το rarbg και να ελπιζω το url στο οποιο κανει redirect να μεινει ιδιο για να μην χρειαστει να το ξανακανω.
Για τις υπολοιπες κ@λοσελιδες που το χρησιμοποιουν την ιδια τακτικη και κανουν τα ιδια και χειροτερα τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, το προβλημα ειναι γενικευμενο, δεν συμβαινει μονο σε εσενα:

συγκεκριμενα:

Αναφορά σε κείμενο

 

I did some digging in the sources for the website and it seems like the expla81.js file is generating a <div> and an <a> element at the bottom of the page upon execution.

I tried to write a simple JavaScript program in the Chrome and FireFox Dev Consoles to block the anchor (<a>) tag that causes the whole page to act like a giant link that re-directs you to an ad page.

Sadly whoever wrote the expla81.js file was smart and assigns a random id to the <div> and <a> elements each time the site is refreshed so writing a script to block the anchor tag automatically is complicated.

I ended up applying a custom filter to uBlock Origin to block the expla81.js file on any rarbg.to page which should have worked but wasn't effectively stopping the script from running.

I ended up blocking all 3rd party scripts on RarBg using uBlock and that seems to work for me.

It's really unfortunate that RarBg site devs are letting this happen. If it's a rogue ad doing this without their knowledge they need to 86 it ASAP, and if they implemented it themselves, then well, that was a dumb fucking move because it ruins the entire site.

 

ισως το script να παραγει το layer με διαφορετικο ID στον FF, και γιαυτο δεν το βρισκει οπως οριζεται στις ετοιμες λιστες.

υπαρχουν μερικες λυσεις που προτεινουν στο reddit.

να κοψεις τα 3rd party scripts που παραγουν τα popup μεσα απο το Ublock για το συγκεκριμενο σαιτ. κατι παρομοιο κανεις και με το Umatrix.

https://np.reddit.com/r/kickasstorrents/comments/56b8ti/guide_blocking_popups_and_redirects_using_ublock/

να κοψεις τα ιδια τα popups, ειτε μεσω της σχετικης ρυθμισης του Ublock:

https://github.com/gorhill/uBlock/wiki/Per-site-switches#no-popups

ειτε με ενα addon οπως το Poper Blocker:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/poper-blocker-pop-up-blocker/

αυτο το εχω στον Chrome και κανει οντως δουλεια.

αν το προβλημα συμβαινει σε πολλα σαιτς η επανεμφανιζεται, τοτε η καλυτερη, μονιμη λυση ειναι να βαλεις το Umatrix. αυτο θα κοψει τα παντα, εκτος απο τα απαραιτητα scripts για να τρεχει σωστα το σαιτ. οποτε οσο random και να ειναι τα layers/popups whateva, θα τα κοβει συνεχεια. δεν χρειαζεται να το ρυθμισεις ξεχωριστα για ολα τα σαιτς, παρα μονο για αυτα που εχουν το θεμα. υποψιν οτι το Umatrix μπορει να τρεξει παραλληλα και τις λιστες του Ublock. αυτο δοκιμασε το στο τελος, αν αποτυχουν ολα τα υπολοιπα.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω :)

Θα το τσεκαρω το απογευμα γιατι σε λιγο θα πρεπει να φυγω για δουλειες. 
Για αρχη, θα κανω αυτο που λεει ο τυπως εδω μιας και ειναι η πιο απλη λυση

Αναφορά σε κείμενο

If the default filters aren't working, one filter list seems to be somewhat effective in blocking these popups. It's the main Japanese filter which can be found in the "Regions, languages" section labeled as "JPN: ABP Japanese filters (日本用フィルタ)‎"

και βλεπουμε. Μετα αναγκαστικα θα τα κοψω ανα σελιδα με το switch που εχει το ublock. Και μιας και το θεμα εφτασε στα popups, να πω πως εχω ενεργο το preferences > privacy and security > block popup windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...