Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχει προσπαθησει κανενας να βαλει ξανα τα tabs στο κατω μερος οπως ηταν στις παλαιοτερες εκδοσεις?

 

https://www.userchrome.org/what-is-userchrome-css.html

 

προσπαθω με βαση το τριτο παραδειγμα αλλα δεν βρισκω ακρη

καποιος να βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλησες? Πολυ γενικα, κατεβαζεις απο εκει το .css που θες και το αποθηκευεις καπου με ονομα "userChrome.css". Μετα ανοιγεις το φακελο του προφιλ στον ff, κανεις εκει ενα φακελο με ονομα "chrome" και μεσα εκει βαζεις το userChrome.css που κατεβασες.

Για να βρεις τον φακελο του προφιλ, δινιες about:profiles στον ff και πατας στο κουμπι που εχει διπλα απο το "root directory".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πως θα κοψω τα "transparent overlays" που λεει ο τυπος εδω, χωρις τη χρηση καποιου επιπλεον προσθετου, μονο με το ublock origin?
https://old.reddit.com/r/Piracy/comments/a48pfp/finally_no_more_pop_ups_or_redirects_on_rarbg/

Εινια η μια απο τις 2 περιπτωσεις του συχνου προβληματος μου "το ublock origin στον ff κοβει μονο οτι βλεπει η πεθερα", και επειδη μου συμβαινει μονο στον ff, ζηταω βοηθεια απο το θεμα του ff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Malicious sites abuse 11-year-old Firefox bug that Mozilla failed to fix
https://www.zdnet.com/article/malicious-sites-abuse-11-year-old-firefox-bug-that-mozilla-failed-to-fix/

Οπως λενε και στο χωριο μου: priorities :P

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2018 στις 8:00 ΠΜ, jim_p είπε

Που κολλησες? Πολυ γενικα, κατεβαζεις απο εκει το .css που θες και το αποθηκευεις καπου με ονομα "userChrome.css". Μετα ανοιγεις το φακελο του προφιλ στον ff, κανεις εκει ενα φακελο με ονομα "chrome" και μεσα εκει βαζεις το userChrome.css που κατεβασες.

Για να βρεις τον φακελο του προφιλ, δινιες about:profiles στον ff και πατας στο κουμπι που εχει διπλα απο το "root directory".

σε ευχαριστω πολυ φιλε εφτιαξε.γνωριζεις αν ακομα δουλευει το workaround που ενεργοποιει παλι την υποστηριξη των npapi plugins?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες,

Τον τελευταιο καιρο εχω ενα θεματακι στον mozzila με το youtube και γενικα με οτι site παιζει video υψηλης αναλυσης αλλα και παιχνιδακια flash. Οτιδηποτε πανω απο 720p60 εχει πολυ lag και πολλες φορες κανει skip 2-3 δευτερολεπτα. Ειναι βεβαια λιγο παλιο το laptop μου αλλα γενικα δεν ειχα τετοια θεματα. Το λαπτοπ ειναι μετα απο φορματ με ssd, intel i3 4000M, διπλη gpu intel 4600 και radeon HD 8500M, και 4gb RAM. Απ οσο εχω δει στο use σε τετοιες περιπτωσεις η cpu ειναι κοντα στο 50% και η ραμ κοντα στα 60%. Εχει κανενας καμια ιδεα για το πως μπορω να βελτιωσω την κατασταση χωρις να τον πεταξω? (Επισης με Media Player παιζει κανονικα 1080p ταινιες χωρις προβλημα)

Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2018 στις 9:37 ΜΜ, yanniliki είπε

Καλησπερα παιδες,

Τον τελευταιο καιρο εχω ενα θεματακι στον mozzila με το youtube και γενικα με οτι site παιζει video υψηλης αναλυσης αλλα και παιχνιδακια flash. Οτιδηποτε πανω απο 720p60 εχει πολυ lag και πολλες φορες κανει skip 2-3 δευτερολεπτα. Ειναι βεβαια λιγο παλιο το laptop μου αλλα γενικα δεν ειχα τετοια θεματα. Το λαπτοπ ειναι μετα απο φορματ με ssd, intel i3 4000M, διπλη gpu intel 4600 και radeon HD 8500M, και 4gb RAM. Απ οσο εχω δει στο use σε τετοιες περιπτωσεις η cpu ειναι κοντα στο 50% και η ραμ κοντα στα 60%. Εχει κανενας καμια ιδεα για το πως μπορω να βελτιωσω την κατασταση χωρις να τον πεταξω? (Επισης με Media Player παιζει κανονικα 1080p ταινιες χωρις προβλημα)

Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Το παρακάτω το είχα αναρτήσει λίγο καταχρηστικά και σε ένα άλλο λιγότερο σχετικό θέμα. Ψάξε αν υπάρχει κανένα θέμα με διπλή gpu και hardware acceleration enabled στον firefox.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του jim_p βρήκα πολύ καλά αποτελέσματα. Πολλά πράγματα τα ήξερα λάθος. Κατάφερα σε ένα Intel NUC να μην έχω τον ένα από τους τέσσερις πυρήνες συνέχεια στο 100% όταν βλέπω HD βίντεο στο youtube και να μειώσω κατά 5-10% τους υπόλοιπους τρεις. Νόμιζα ότι το h264ify ήταν για πολύ φθηνούς επεξεργαστές, αλλά κάνει δουλειά παντού. Ακόμα νόμιζα ότι το h264ify παύει το καταραμένο flash player και δίνει ροή h264 όπου είναι εφικτό ,αλλά όπως εξήγησε ο jim_p παύει την ροή webm (VP8/VP9 βίντεο) που η επιτάχυνση υλικού είναι σχετικά σπάνια στις κάρτες γραφικών.

https://en.wikipedia.org/wiki/WebM

Να μην τα πολυλογώ πολύ έκανα ακριβώς ότι αναφέρει ο παρακάτω για το h264ify και είδα σημαντική διαφορά στην cpu μου ( Intel QUAD CORE N3700 ). Αν έχουμε εγκαταστήσει οδηγό για την κάρτα γραφικών μας, δεν πρόκειται να σπάσει τίποτα ενεργοποιώντας την επιτάχυνση υλικού στον firefox πιστεύω.

 
 
"Βαθμολογία 5 από 5
by jagerhans, ένας χρόνος πριν
I am running the Linux Firefox version and since flash was dropped html5 worked so bad that videos were unwatchable, dropping frames by the thousands, freezing and setting my cpu to fire at the same time.

This plugin, together with enabling HW acceleration in about:config ( layers.acceleration.force-enabled=TRUE ) and disabling the default openH264 decoder ( media.gmp-provider.enabled=FALSE ) TOTALLY SOLVED ANY ISSUE. Now I can play 1080p videos without a single frame being dropped. As the first steps I altered those registry entries gaining a huge speed increment thanks to hw acceleration but it was this plugin that restored the full functionality of YT videos.
Thank you very much !"
 
Tελικά με τα παραπάνω απλώς εξαναγκάζει το firefox σε επιτάχυνση υλικού αφού από προεπιλογή ο firefox επιλέγει αυτόματα αν μπορεί να κάνει επιτάχυνση. Επίσης με τον openH264 ανοιχτό νομίζω έχω λίγο καλύτερα αποτελέσματα στην CPU. Επομένως μόνο η ενεργοποίηση του h264ify αρκεί.
Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχει τρόπος έστω και με αυτό το αρχείο "userchrome-css" να σβησουμε ή κρύψουμε το built in μόνο ελληνικά λεξικό που έχει ο Firefox 64;

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Krusty είπε

Το παρακάτω το είχα αναρτήσει λίγο καταχρηστικά και σε ένα άλλο λιγότερο σχετικό θέμα. Ψάξε αν υπάρχει κανένα θέμα με διπλή gpu και hardware acceleration enabled στον firefox.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του jim_p βρήκα πολύ καλά αποτελέσματα. Πολλά πράγματα τα ήξερα λάθος. Κατάφερα σε ένα Intel NUC να μην έχω τον ένα από τους τέσσερις πυρήνες συνέχεια στο 100% όταν βλέπω HD βίντεο στο youtube και να μειώσω κατά 5-10% τους υπόλοιπους τρεις. Νόμιζα ότι το h264ify ήταν για πολύ φθηνούς επεξεργαστές, αλλά κάνει δουλειά παντού. Επίσης νόμιζα ότι ο firefox προσφέρει από προεπιλογή επιτάχυνση υλικού αλλά δεν, για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων και για να μην σπάσει το σύστημα. Επίσης χρησιμοποιεί το openh264 που δεν πρέπει να είναι τόσο δυνατό όσο αυτό με τα πολλά πνευματικά δικαιώματα που μπορεί να υποστηρίξουν οι οδηγοί των καρτών γραφικών με κλειστούς codecs. Ακόμα νόμιζα ότι το h264ify παύει το καταραμένο flash player και δίνει ροή h264 όπου είναι εφικτό ,αλλά όπως εξήγησε ο jim_p παύει την ροή webm (VP8/VP9 βίντεο) που η επιτάχυνση υλικού είναι σχετικά σπάνια στις κάρτες γραφικών.

https://en.wikipedia.org/wiki/WebM

Να μην τα πολυλογώ πολύ έκανα ακριβώς ότι αναφέρει ο παρακάτω για το h264ify και είδα σημαντική διαφορά στην cpu μου ( Intel QUAD CORE N3700 ). Αν έχουμε εγκαταστήσει οδηγό για την κάρτα γραφικών μας, δεν πρόκειται να σπάσει τίποτα ενεργοποιώντας την επιτάχυνση υλικού στον firefox πιστεύω.

 
 
"Βαθμολογία 5 από 5
by jagerhans, ένας χρόνος πριν
I am running the Linux Firefox version and since flash was dropped html5 worked so bad that videos were unwatchable, dropping frames by the thousands, freezing and setting my cpu to fire at the same time.

This plugin, together with enabling HW acceleration in about:config ( layers.acceleration.force-enabled=TRUE ) and disabling the default openH264 decoder ( media.gmp-provider.enabled=FALSE ) TOTALLY SOLVED ANY ISSUE. Now I can play 1080p videos without a single frame being dropped. As the first steps I altered those registry entries gaining a huge speed increment thanks to hw acceleration but it was this plugin that restored the full functionality of YT videos.
Thank you very much !"

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Θα το κοιταξω αμεσα και θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpaso1

Αν πατήσεις δεξί κλικ σε κάποιον χώρο του κειμένου χωρίς να έχεις επιλέξει κείμενο, υπάρχει η επιλογή "Προβολή πληροφοριών σελίδας". Από εκεί θα έπρεπε κανονικά να δεις ποια είναι η κωδικοποίηση χαρακτήρων. Μετά αν πας στο μενού του firefox στα "Περισσότερα->κωδικοποίηση κειμένου" θα μπορείς να ορίσεις σε ποια κωδικοποίηση χαρακτήρων θα θες να μεταφράζει ο firefox τους χαρακτήρες (UTF-8, Unicode, Ελληνικά windows, Ελληνικά ISO κά). Προφανώς μερικές ιστοσελίδες είναι κακογραμμένες προγραμματιστικά που δεν καθορίζουν ποια κωδικοποίηση να χρησιμοποιήσει ο εκάστοτε internet browser ή/και μερικές φορές μεριμνούν ώστε να ευνοούνται πρότυπα μόνο κάποιον browsers, αλλά για μη προκαθορισμού της κωδικοποίησης του κειμένου μέσω html είναι χοντρό λάθος και επίσης σημαίνει ότι ο προγραμματιστής δεν δοκίμασε την ιστοσελίδα που έφτιαξε με τον firefox.

 

@yanniliki

Υπάρχει και αυτό παράλληλα:

Toggle Hardware Acceleration

Depending on your circumstances, you may want to enable or disable hardware acceleration, which will dictate whether Firefox Quantum uses your GPU to accelerate browsing.

Generally, if you have a relatively recent PC (especially if you have a dedicated GPU), it’s a good idea to switch hardware acceleration on. If you’re on an older machine without a dedicated graphics card, then leaving it on could actually slow down your browsing, as your GPU is too weak to carry out hardware acceleration properly.

speed-up-firefox-quantum-hardware-accelerationspeed-up-firefox-quantum-hardware-acceleration

Click the menu icon in Firefox, then Options, and under the General heading scroll down to ‘Use recommended performance settings’ and untick the box. Finally, tick or untick the “Use hardware acceleration” box depending on your circumstances.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χρόνια πολλά, υπάρχει κάποιος τρόπος μέσα από το browser, κατά προτίμηση χωρίς addon, να απενεργοποιήσω εντελώς τα external links, πχ να πατάω σε ένα σύνδεσμο που έχει δώσει ένας χρήστης στο insomnia αλλά όταν αυτό πηγαίνει έξω από το domain του insomnia να μην το ακολουθεί καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύονται όλοι οι κωδικοί για όλες τις σελίδες; Bλέπω ότι σε αρκετές σελίδες δεν αποθηκεύονται το όνομα χρήστη και ο κωδικός, πράγμα που συνέβαινε με το chrome για τις ακριβώς ίδιες τοποθεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...