Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πως μπορώ να δηλώσω να είναι αρκετά μεγαλύτερα σε μέγεθος οι καρτέλες γιατί τώρα είναι πολύ μικρές ή αν γίνεται ανάλογα με το πόσες είναι ανοιχτές να ορίζετε και το πλάτος τους ώστε να φαίνεται τι έχει η κάθε καρτέλα κατι που γινεται σαν προεπιλογη αν τις αφησεις ως εχουν στις νεες εκδόσεις firefox.

Κάτι ποιο επίσημο όσο αφορά τις καρτέλες στο κάτω μέρος δεν υπάρχει? Π.χ. κάποιο addon όπως υπήρχε παλιότερα το "tab mix plus".

Γιατί αυτό το addon τώρα μόνο αυτό δεν κάνει.

 

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το ξερω αυτο, μιας και το πηρα ετοιμο κια δεν ξερω τι κανει το καθε κομματι του.

Προσθετο που να αλλαζει οχι μονο τις καρτελες αλλα οτιδηποτε στο ui του ff δεν θα βρεις πια, μιας και απο την 57 και μετα δεν δινεται η δυνατοτητα στα προσθετα να αλλαξουν το ui. Γιαυτο εξαλλου καταφευγουμε και στην λυση του userchrome.css, κανοντας με το χερι οσα θα εκανε κανονικα ενα προσθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάλι τα ίδια μετά την έκδοση 66,0,2 άρχισαν τα σκαλώματα ,συχνά δεν αποκρίνεται  κολλά και τραβάει την μνήμη μαζί του !!έλεος πάλι!!Παίζουν με τα νεύρα μας;;

Τι κάνουμεε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ntafoukos είπε

Πάλι τα ίδια μετά την έκδοση 66,0,2 άρχισαν τα σκαλώματα ,συχνά δεν αποκρίνεται  κολλά και τραβάει την μνήμη μαζί του !!έλεος πάλι!!Παίζουν με τα νεύρα μας;;

Τι κάνουμεε;;

Συμφωνώ με τα σκαλώματα, όταν το έχω χωρίς καθόλου πρόσθετα λειτουργεί κανονικά, όταν όμως βάζω το ublock origin και το i don't care about cookies αρχίζει και κολλάει σε διάφορες σελίδες πχ facebook σε σημείο να μου βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή firefox έχει αποκλειστεί από την πρόσβαση στο υλικό γραφικών.  Σε chrome με παραπάνω πρόσθετα δεν μου το βγάζει αυτό και πάει και πιο γρήγορα. Δημιούργησα και νέο προφίλ το πρόβλημα πάλι παρατηρείται. Λύση υπάρχει παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις τελευταίες μέρες όταν προσπαθώ να ανοίξω τη σελίδα του gmail μου εμφανίζει το μήνυμα " We've detected a problem with your cookie settings.....". Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Το εμφανίζει μόνο με firefox.

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα format στον iMac και από τότε έχω πρόβλημα με τον Firefox. Τον εγκατέστησα κανονικά και την επόμενη μέρα που πήγα να τον ξανανοίξω, μόλις πάταγα άνοιγμα, χοροπηδούσε μία φορά το εικονίδιο απ το Dock και μετά σταμάταγε και δεν άνοιγε καθόλου. Το έχω διαγράψει 2-3 φορές για να το εγκαταστήσω ξανά, αλλά και πάλι τίποτα.

Δοκίμασα το Safari και τον Chrome και ανοίγουν κανονικά, χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν πάω σε ένα βίντεο στο youtube δεν παίζει αυτόματα?

Ακόμα και τα βίντεο που είναι στην δεξιά στήλη και έχω και ενεργή την αυτόματη αναπαραγωγή δεν μου τα παίζει αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ο Firefox δεν αποθηκεύει τα στοιχεία login από webbanking Πειραιώς και Alpha ενώ ο Chrome τα αποθηκεύει. Μπορεί αυτό να αλλάξει με κάποια ρύθμιση;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και λιγες βδομαδες ξανα το προβλημα με τις διαφημησεις που δεν κοβει το ublock του ff. Οι λιστες του αυτη τη φορα ειναι οπως και πριν παρουσιαστει το προβλημα, δεν μπηκε ουτε αφαιρεθηκε καποια απο μονη της. 
Παραβλεπω λοιπον τα γνωστα συμπτωματα που πρεπει να κλεινω το popup που πεταχτηκε ή να κανω back συνεχεια το σαπιο redirect ή να περιμενω 5 δευτερα για να κανω skip ad στην βιντεοδιαφημηση που πεταχτηκε πανω στο βιντεο που ηθελα να δω και ολα αυτα επειδη ετρεξε καποιο σκριπτακι που δεν επιασε το ublock και παω στο φρεσκο προβλημα.

Σε μια συγκεκριμενη σελιδα που δεν γινεται να αναφερθει, παιζει μια βιντεοδιαφημηση πανω πανω. Μετα απο 4-5 ανανεωσεις της σελιδας, παγωνει ολοκληρος ο ff, οποτε αναγκαζομαι και τον κλεινω με σκετo killall (εξαναγκασμενος τερματισμος εφαρμογης στο λινουξ) ευτυχως. Λεω ευτυχως επειδη παρχει και το killall -9 που μεταφραζεται σε βιαιο τερματισμο της, αλλα δεν μου εχει χρειαστει ακομα.
Μπορω να την κοψω παιρνοντας το σταγονομετρο και επιλεγοντας τη, οποτε κοβει κατι τετοιο

a.mitsos.com/blablablabla


αλλα στο επομενο refresh εχει μπει αλλη στη θεση της με url

b.mitsos.com/blablablabla


οποτε πρεπει να κοψω και αυτη, και παει λεγοντας. Οποτε πως θα τις κοψω γενικα?
Αν βοηθαει, το domain εκει ειναι το trackingpro.pro και δεν βρηκα να περιλαμβανεται σε καποια λιστα.

Ff 66.0.1 σε debian testing x64, ublock origin 1.18.16 και, οπως και τις προηγουμενες φορες, το προβλημα δεν υπαρχει σε chromium και opera παρολο που εχουν τις ιδιες λιστες. Επιπλεον εχω ενεργοποιησει αυτα στην εικονα απο τις ρυθμισεις του ff

2019-05-02-095243_1280x1024_scrot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΙναι χαζο. Η χρηση ενος μονο προσθετου σαν το adblock/ublock προκαλει αρκετο overhead στον ff. Η χρηση και των 2 θα κανει το σερφαρισμα ακομα πιο αργο, οποτε δεν αξιζει εκτος αν εχεις πολυ δυνατο συστημα. Επιπλεον, εφοσον και τα 2 εχουν τις ιδιες λιστες, θα εχουν και την ιδια αποτελεσματικοτητα, οποτε δεν παιζει η περιπτωση το ενα να κοβει οτι δεν θα κοψει το αλλο.

Fyi, ο λογος που παρατησα εγω το adblock plus και πηγα στο ublock origin πριν κατι χρονια ηταν ακριβως αυτος, το μικροτερο overhead που προκαλει στον ff.

---

In other news, αν ξυπνησατε σημερα και δεν σας δουλευουν καποια προσθετα, ειναι επειδη οι ιδιοφυϊες της mozilla τα καταφεραν παλι
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1548973

Αυτο ειναι το επισημο bug report και το reddit του ff ειναι γεματο απο χρηστες που τους κραζουν.

---edit
Η οδηγια της ms στο reddit και η παραδοχη του προβληματος στο twitter
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/bkfte9/if_you_have_issues_with_your_addons_being_marked/
https://twitter.com/mozamo/status/1124484255159971840

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...