Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, elorant said:

Προσοχή γιατί αν κατεβάζετε λάθος extensions κι όχι τα αυθεντικά μπορούν να υποκλέπτουν data ενώ κάνετε browsing.

Γινεται να υπαρχουν λαθος extensions στο επισημο σαιτ με τα add-ons;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ribo7 είπε

Όλα απομίμηση?

Οχι. Τα της avira φαινονται legit και το webex το ιδιο. Το keybase πρωτη φορα το βλεπω. Ολα αυτα υπαρχουν στο site στη νεα μορφη που θελει ο ff 57+, οποτε θα τα ξαναβαλεις αν τα χρειαζεσαι. Βεβαια, αν δεν τα εβαλες εσυ και μπηκαν μπνα τους απο τον installer καποιας εφαρμογης, οπως πχ το προσθετο της mcafee, Θα πρεπει να προσεχεις περισσοτερο τι βαζεις και να μην πατας απλα next next next.

Και ναι, σαπια προσθετα υπαρχουν στο amo επειδη υπαρχει ελλειπης ελεγχος απο τη mozilla. Τα ιδια και μεγαλυτερα χαλια εχει το store του chrome και ακομα μεγαλυτερα τα stores των mobile λειτουργικων οπου ο καθενας μπορει να ανεβασει την σαπιλα του, να την βαφτισει με ενα πιασαρικο ονομα, πχ ublock browser και ο κοσμος να την βαλει.

Απορια. Απο ποτε ειχες να ενημερωσεις τον ff σου? Γιατι η αρχη του τελους για τα παλια extensions μπηκε με την ελευση του ff 57 το Νοεμβριο του 2017 και η ταφοπλακα για αυτα μπηκε τον Μαιο του 2018 με την esr 60.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, κατάλαβα.

Ο ff ανανεωνόταν κανονικά, απλά τώρα τελευταία παρατήρησα διαφορά με το adblock. Βασικά ίσως παίζει και ρόλο πως είχα καιροοοό να κάνω restart τον ff και ίσως κάποια updates δεν είχαν τεθεί σε εφαρμογή!?

 

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο καιρο? Απο τελη του 2017 ας πουμε? Γιατι τοτε εγινε η μεταβαση στις νεες επεκτασεις και εβγαζε ο ff το μηνυμα που βλεπεις.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανείς άν υπάρχει κάποιο addon για να συγχρονίζω το session που έχω σε διαφορετικούς υπολογιστές. Θέλω δηλαδή μόλις ανοίξω το FF στο λαπτοπ να μου ανοιγει τα tabs που έχω στο desktop στην δουλειά. Γίνεται κάπως να σώζω το session στο gdrive και να το κάνω lload ξανά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Μονο με firefox sync γινεται αυτο που θες. 

Ναι το έχω αυτό απλώς πρέπει να πας στο  view history -> synced tabs και μετά απλώς βλέπεις ποια tabs έχεις σε άλλο υπολογιστή. δεν στα κάνει restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόσθετο με το οποίο να μπορώ να επεξεργαστώ τους αποθηκευμένους μου κωδικούς σε κάθε site όπως και να μπορώ να αποθηκεύσω κωδικούς συνδέσεις που δεν μου βγάζει το μήνυμα να αποθήκευση τον κωδικό ή όχι ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν μπορεις να αποθηκευσεις τους κωδικους σε συγκεκριμενες σελιδες ειναι επειδη οι σελιδες αυτες δεν ειναι https. Ριξε μια ματια εδω και θα καταλαβεις
https://support.mozilla.org/en-US/questions/1194610

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2019 στις 12:56 ΠΜ, billyg599 είπε

Ναι το έχω αυτό απλώς πρέπει να πας στο  view history -> synced tabs και μετά απλώς βλέπεις ποια tabs έχεις σε άλλο υπολογιστή. δεν στα κάνει restore.

μπορεις να τα ανοιξεις ολα μαζι με δεξι κλικ. βαλε και ενα addon που σβηνει τα διπλα tabs και εισαι ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το μαθατε απο καπου αλλου

How to remove DarkMatter Certificates from Firefox
https://www.ghacks.net/2019/02/24/how-to-remove-darkmatter-certificates/

Πριν βγαλω τα certificates και συναντησω τα διαφορα προβληματα που περιγραφονται σε ghacks και reddit, ειπα να ψαξω λιγο γιατι ολη αυτη η πρεμουρα με την dark matter και βρηκα αυτο
https://www.zdnet.com/article/surveillance-firm-asks-mozilla-to-be-included-in-firefoxs-certificate-whitelist/

Καποιος θα πει "δεν παιζει να ειναι τοσο στοκοι και να δωσουν το οκ σε εταιρια με τετοιο ιστορικο, ειδικα απο τη mozilla που καθε τρεις και λιγο μας λεει οτι cares about our privacy", αλλα απο την αλλη, για τη mozilla μιλαμε που στο παρελθον εχει κανει διαφορα (mr robot, studies κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη καποτε μου ειχε προταθει το poper blocker σαν λυση στην ανικανοτητα του ublock του ff να κοψει popups με διαφημησεις...
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/awfumz/why_is_poper_blocker_still_on_amo/

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...