Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Όπως ανέφερα έχω εδώ και ένα μήνα πρόβλημα με τον Firefox 56... Χωρίς λόγο τρώει όλη τη RAM. Οπότε άρχισα να πειραματίζομαι με Waterfox Classic και Palemoon. Ο Waterfox είναι πολύ πιο ισχυρός και πλήρης νομίζω, με καλύτερη συμβατότητα με πρόσθετα και full skins. Πολύ πιθανό να αναβαθμίσω τον FF56 στον 68, μήπως λυθούν τα προβλήματα, και να κρατήσω τον Waterfox Classic όπως έχω τον FF56 τώρα.

Δηλαδή είσαι με firefox 56 και έχεις προβλήματα ή κατάλαβα λάθος; Μήπως έχεις xp ή τρέχεις java (λόγω esr); Γιατί η 56 ήταν και η τελευταία έκδοση που υποστήριζε τα xp.

Μιλάμε όμως για έκδοση 3,5 χρόνια παλιά, οπότε μην περιμένεις και πολλά. Και γιατί στην 68 και όχι στην 73; Για το esr;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δηλαδή είσαι με firefox 56 και έχεις προβλήματα ή κατάλαβα λάθος; Μήπως έχεις xp ή τρέχεις java (λόγω esr); Γιατί η 56 ήταν και η τελευταία έκδοση που υποστήριζε τα xp.

Μιλάμε όμως για έκδοση 3,5 χρόνια παλιά, οπότε μην περιμένεις και πολλά. Και γιατί στην 68 και όχι στην 73; Για το esr;

Νομίζω του 2017 ήταν ο 56, αλλά όπως και να έχει, ήταν ο κακός χαμός τότε, όταν ξεκίνησε ο Quantum, μιας και τα "legacy" add-ons και όλα τα "full skins" έπαψαν να υποστηρίζονται...

Ο 56 ήταν ο τελευταίος προ-Quantum Firefox που τα υποστήριζε όλα αυτά. Οπότε έμεινα με τον 56 και συγκεκριμένα τον EME-free. Είμαι με 7άρια πάντως.

Πάνω στον 56 στηρίζεται και ο Waterfox Classic που είναι το πιο γνωστό fork του Firefox (άλλα είναι τα Palemoon και Basilisk όπως έχω δει), ο οποίος υποστηρίζει όλα αυτα τα καλούδια της προ-Quantum εποχής, αλλά έχει ενημερώσεις ασφαλείας νεότερων εκδόσεων. Οπότε συνδυάζει τα καλά του τότε με την ασφάλεια του σήμερα.

Τελικά έβαλα τον Classic με δικό του προφίλ ανεξάρτητο από Waterfox Current και όλα λειτουργούν άψογα. Λογικά θα εγκαταλείψω σταδιακά τον FF56 και θα κρατήσω τον Waterfox Classic ως κύριο.

Πάντως αν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει όλος ο σύγχρονος FF σκούρος (μενού, καινούργιες καρτέλες κλπ), θα αναβαθμίσω τον 56 στον τελευταίο ESR, νομίζω είναι ο 68. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι εδώ είμαστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποίησα το Master password και μου το εμφάνιζε κάθε φορά που άνοιγα τον Firefox. Το έβγαλα ξανά, ήταν κουραστικό. 

Επισης γιατί τα speed dial addons δεν γίνονται restore, μετά από backup του φακέλου με τα profiles; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2020 στις 3:13 ΜΜ, Mivas (myphone) είπε

Νομίζω του 2017 ήταν ο 56, αλλά όπως και να έχει, ήταν ο κακός χαμός τότε, όταν ξεκίνησε ο Quantum, μιας και τα "legacy" add-ons και όλα τα "full skins" έπαψαν να υποστηρίζονται...

Ο 56 ήταν ο τελευταίος προ-Quantum Firefox που τα υποστήριζε όλα αυτά. Οπότε έμεινα με τον 56 και συγκεκριμένα τον EME-free. Είμαι με 7άρια πάντως.

Πάνω στον 56 στηρίζεται και ο Waterfox Classic που είναι το πιο γνωστό fork του Firefox (άλλα είναι τα Palemoon και Basilisk όπως έχω δει), ο οποίος υποστηρίζει όλα αυτα τα καλούδια της προ-Quantum εποχής, αλλά έχει ενημερώσεις ασφαλείας νεότερων εκδόσεων. Οπότε συνδυάζει τα καλά του τότε με την ασφάλεια του σήμερα.

Τελικά έβαλα τον Classic με δικό του προφίλ ανεξάρτητο από Waterfox Current και όλα λειτουργούν άψογα. Λογικά θα εγκαταλείψω σταδιακά τον FF56 και θα κρατήσω τον Waterfox Classic ως κύριο.

Πάντως αν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει όλος ο σύγχρονος FF σκούρος (μενού, καινούργιες καρτέλες κλπ), θα αναβαθμίσω τον 56 στον τελευταίο ESR, νομίζω είναι ο 68. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι εδώ είμαστε :)

 

Εγώ πάντως θα συνηγορήσω με το παρακάτω άρθρο, ιδίως για τον palemoon και τον basilisk, αλλά και για τον Waterfox.

https://www.howtogeek.com/335712/update-why-you-shouldnt-use-waterfox-pale-moon-or-basilisk/

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ακομα σημαντικος λογος να μην χρησιμοποιησει κανεις palemoon, οπως ειπε και μια ψυχη στο ghacks πριν καιρο, ειναι το οτι φτιαχνεται απο εντελως καβαλημενους devs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα με τον mozilla.

Έλειπα για περίπου 20 μέρες και όταν επέστρεψα και άνοιξα το laptop και αφού είχε γίνει ενημέρωση στον mozilla χάθηκαν ( οπτικά ) όλοι οι αποθηκευμένοι λογαριασμοί και κωδικοί που είχα.

Λέω οπτικά διότι παίρνοντας backup τον mozilla με εργαλείο το ( MozBackup ) μου δείχνει ότι υπάρχουν αποθηκευμένοι κωδικοί.

Δεν κάνει ούτε εισαγωγή νέων, αλλά ούτε συμπλήρωση σε σελίδες όπως παλαιότερα.

Ακόμα και σε επαναφορά παλαιότερου backup ενός (1) έτους με κωδικούς πάλι δεν δείχνει κανένα κωδικό.

Κάνω κάτι στραβό εγώ ή παίζει τίποτε άλλο;

Πριν ένα χρόνο πάλι είχε κάνει το ίδιο, αλλά παίρνοντας backup τους κωδικούς και κάνοντάς τους επαναφορά τους είχε δείξει κανονικά πάλι.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από jimmykar
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2020 στις 11:11 ΠΜ, micos000 είπε

Εγώ πάντως θα συνηγορήσω με το παρακάτω άρθρο, ιδίως για τον palemoon και τον basilisk, αλλά και για τον Waterfox.

https://www.howtogeek.com/335712/update-why-you-shouldnt-use-waterfox-pale-moon-or-basilisk/

Το είχα δει κι εγώ αυτό. Όσον αφορά τις ενημερώσεις ασφαλείας, ο Waterfox είναι ο καλύτερος από τα forks. Ο Palemoon είναι εντελώς outdated και σκέφτομαι να τον απεγκαταστήσω πλήρως. Δεν έχω εμπειρία με basilisk, αλλά προέρχεται από την ομάδα του Palemoon κι αυτός. Θα του ρίξω μια ματιά.

Ο Waterfox Current είναι μια πιο ιδιωτική έκδοση του εκάστοτε τελευταίου Firefox ESR.

Ο Waterfox Classic είναι ο καλύτερος για όλους όσους προτιμούν την προ-Quantum εποχή (FF56) με πλήρη παραμετροποίηση, full skins και legacy-addons, αλλά με όλες τις ενημερώσεις ασφαλείας που ήρθαν αργότερα και συμβατότητα με τα περισσότερα νέα addons. Έχει γίνει ο κύριος περιηγητής μου μετά τα πρόσφατα προβλήματα με τη RAM που είχα στον FF56...

Θα σκεφτόμουν πάντως μια σύγχρονη έκδοση FF εάν μπορώ να βάλω σκούρο θέμα παντού, σε όλα τα μενού, ρυθμίσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι ΣΚΑΤΑ εκαναν παλι youtube ή Firefox να παρει η ευχη ???

Σε αυτο το βιντεο λογου χάρη, στα 60FPS 4K ... γονατιζει i7 8ης γενιας με 100% CPU Usage ...

Μεχρι χθες, ολα ηταν καλα.

Αυτο το βιντεο ας πουμε, παιζει μια χαρα με 20% CPU Usage στον Edge / Chrome που δοκιμασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

Tι ΣΚΑΤΑ εκαναν παλι youtube ή Firefox να παρει η ευχη ???

Σε αυτο το βιντεο λογου χάρη, στα 60FPS 4K ... γονατιζει i7 8ης γενιας με 100% CPU Usage ...

Μεχρι χθες, ολα ηταν καλα.

Αυτο το βιντεο ας πουμε, παιζει μια χαρα με 20% CPU Usage στον Edge / Chrome που δοκιμασα.

Εμένα με 2700x μου παίζει ανετότατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω, προφανως και παιζει ακομα και σε Casio αριθμομηχανη.

 

Ρωταω ΜΗΠΩΣ ξαφνικα με καποιο update καποιος αντιμετωπισε κατι αντιστοιχο.

Μηπως καποια ρυθμιση αλλαξε, ΜΗΠΩΣ εγινε καποιο Update, ΜΗΠΩΣ καποιο troubleshooting Βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, ο Firefox στο Youtube χρησιμοποιεί περισσότερη cpu και αυτό οφείλεται στο hardware acceleration framework που χρησιμοποιεί η Google που σκοπίμως υποστηρίζεται σωστά, μόνο από τον Chrome. Οι γνωστές τακτικές της Google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alphay είπε

Γενικά, ο Firefox στο Youtube χρησιμοποιεί περισσότερη cpu και αυτό οφείλεται στο hardware acceleration framework που χρησιμοποιεί η Google που σκοπίμως υποστηρίζεται σωστά, μόνο από τον Chrome. Οι γνωστές τακτικές της Google...

Μπορεί να είναι και έτσι. Αν ήταν για κανέναν core2duo θα το συζητούσαμε, αλλά μιλάμε για i7 8ης γενιάς που είναι τέρας, οπότε δεν γίνεται λόγος για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...