Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Οτι η mozilla φυτεψε, μεσω του ff 75, μια μικροεφαρμογη (firefox default browser agent) που συλλεγει διαφορα στοιχεια ("related to the system's current and previous default browser setting, as w2ell as the operating system locale and version") και την εβαλε να τρεχει μια φορα τη μερα μεσω scheduled task.

Και ξανά ρωτάω εγώ.

Αυτό τι σημαίνει για εμάς? Είναι καλό ή κακό?

Και ειδικά για όχι και τόσο δυνατά μηχανήματα π.χ. netbook.

 

Αν είναι κακό μπορείς να το απενεργοποιήσεις π.χ. μέσω του "about:config"?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τα παρω απο την αρχη...

Telemetry (τηλεμετρια) γενικα ειναι η συλλογη πληροφοριων απο την ταδε εφαρμογη (ή το ταδε λειτουργικο), (υποτιθεται οτι) αφορα μονο πραγματα που σχεση με την λειτουργια της εφαρμογης και γινεται με απωτερο σκοπο τη βελτιωση της. Καποιοι χρηστες ειναι υπερ της τηλεμετριας σε οτιδηποτε, επειδη θεωρουν οτι οντως βοηθαει τους devs να κανουν καλυτερη την εφαρμογη. Καποιοι ειναι κατα, επειδη θεωρουν την ιδιωτικοτητα τους πιο σημαντικη, μιας και κανεις δεν γνωριζει πραγματικα τι ακριβως συλλεγεται.

Ο ff επισημα συλλεγει πληροροφιες για το λειτουργικο και το hardware στο οποιο τρεχει, ποσα και ποια προσθετα εχει και γενικα οσα λεει εδω μεχρι και το category 2 στο data collection categories. Επιπλεον, δινει τη δυνατοτητα στο χρηστη να δει τι εχει συλλεξει μεσα αποτο about:telemetry.
https://wiki.mozilla.org/Firefox/Data_Collection

Ο επισημος τροπος απενεργοποιησης του telemetry στον ff ειναι ξετικαροντας ολα τα κουτακια απο το preferences > privacy and security > firefox data collection and use. Για επιπλεον ρυθμισεις στο about:config δεν γνωριζω.

Για το περιστατικο που περιγραφεται στο αρθρο. Το πρωτο φαουλ της mozilla ειναι οτι μαζι με την ενημερωση του ff στην εκδοση 75, εβαλε και μια εφαρμογη που, κατα τα λεγομενα της, της παρεχει επιπλεον telemetry εκτος απο αυτο που της παρεχει ο ff. Αυτο θα ηταν αποδεκτο για ενα χρηστη που εχει αφησει το telemetry ενεργο...
Και εδω ειναι το δευτερο φαουλ, μιας και η εφαρμογη εγκατασταθηκε ακομα και σε χρηστες που ειχαν το telemetry ανενεργο. Γιαυτο λοιπον και η γκρινια, επειδη η mozilla περασε με πλαγιο τροπο κατι ακομα και στους χρηστες που δεν το θελουν καν.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eliasjuve είπε

Και ο Opera είδα συλλέγει πληροφορίες. Καλά πάμε.....

Με μηχανή chrome και τις ευλογίες της google θα ήταν περίεργο να μην το έκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει τύχει φορές που παρόλο που έχετε και τα 2(Adblock plus + ublock origin) ενεργά να μην πιάνουν τις διαφημίσεις σε κανένα site μέχρι να κάνετε επανεκκίνηση τον firefox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 6:14 ΜΜ, hariskar είπε

Η κατάσταση με τους browsers έχει γίνει απελπιστική.. Οι μεγάλοι έχουν telemetry και στέλνουν διάφορα δεδομένα, οι άλλες επιλογές (Pale Moon, Icecat κλπ) είναι σα να γυρίζει κανείς πολλά χρόνια πίσω... Επιπλέον κάποιοι δεν έχουν android εφαρμογή, κάποιοι δεν έχουν sync...

Δύσκολα φεύγω από Waterfox Classic και Current ;) Καλύτερη ιδιωτικότητα και ασφάλεια από Firefox και χωρίς να είναι απαρχαιωμένοι σαν τον Palemoon...

Full skins και legacy addons στον Classic με ενημερώσεις μετέπειτα εκδόσεων, και ο Current τελευταία έκδοση μακράς υποστήριξης με καλύτερη ιδιωτικότητα από Firefox και ξενοιάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Εδώ και μερικές μέρες ο ff μου κάνει κόλπα. Γράφω στην αναζήτηση μια ελληνική λέξη στα greeklish. Μόλις βρει αποτελέσματα μου βγάζει στιγμιαία την επιλογή εμφάνισης αποτελεσμάτων με την λέξη στα ελληνικά ή στα greeklish και επιλέγει μόνο του την εμφάνιση αποτελεσμάτων στα ελληνικά (πριν επέλαγα εγώ). Απεγκατέστησα τον ff με revo unintaller αφού πιο πριν είχα σβήσει τα πάντα (cookies, temporary files κτλ.). Όμως με το που φορτώνω δεδομένα από το παλιό προφίλ μου (π.χ. bookmarks) που έχω κάνει backup, μου κάνει πάλι τα ίδια. Έχω windows 7 (32bit) και ο ff είναι ο 75. Κοίταξα στο επίσημο site του ff αλλά δεν ξέρω πως να περιγράψω αυτό το bug. Κάποια βοήθεια;

Επεξ/σία από gerasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια και εδώ παρακαλώ....

Εδώ και λίγες ημέρες δε μου δουλεύει ο ορθογραφικός έλεγχος, αλλά όχι παντού... Δηλαδή εδώ στο insomnia ας πούμε, δουλεύει... Όταν πάω να συντάξω ένα mail στο gmail, δε δουλεύει...

Όπως επίσης εγκατέστησα και το gramarly, νομίζω ομοίως πως δε δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2020 στις 7:21 ΜΜ, jim_p είπε

Εννοεις οτι γραφεις πχ "mitsos" και η αναζητηση γινεται για το "μητσος"? Αν ναι, δεν φταιει ο ff για αυτο αλλα το google.

Φίλε, πλάκα στην πλάκα πρέπει να είχες δίκιο γιατί το έβαλα να ψάχνει με duckduckgo και δεν μου το έκανε. Έχεις καμιά ιδέα πως να "ξεκολλήσει" το google;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανει κατι λαθος το google. εινια απλα φτιαγμενο ετσι ωστε να διορθωνει ολες τις αναζητησεις που γινονται σε αυτο αυτοματα. Αν πχ γραψεις "githud" αντι για "github", δεν εχεις δει που λεει "Showing results for github. Search instead for githud"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω το εξής πρόβλημα στον firefox 75. Mου έιχε βγάλει ένα error και δεν άνοιγε τον browser και από τοτε που το έκανα install ξανά δεν κάνει log in σε site τα οποία έχουν πχ επιλογή sign in with facebook account η google account κτλ (πχ efood). Σε μερικά είναι unclickable αυτές οι επιλογές ή και όταν μπορείς να τις επιλέξεις, ανοίγει το επιπλέον παράθυρο για να γίνει το log in, να βάλεις δηλαδή στοιχεία κτλ, δεν φορτώνει ποτέ, μένει σε ένα συνεχόμενο loading.

Λειτουργικό pop os 19.10. Δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο γιατί με chrome και chromium που δοκίμασα δουλεύει κανονικά. Ξετίκαρα το block pop up windows μηπως και φταίει αυτό αλλά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Δεν κανει κατι λαθος το google. εινια απλα φτιαγμενο ετσι ωστε να διορθωνει ολες τις αναζητησεις που γινονται σε αυτο αυτοματα. Αν πχ γραψεις "githud" αντι για "github", δεν εχεις δει που λεει "Showing results for github. Search instead for githud"?

Αυτή την επιλογη, το "showing results..." μου την βγάζει για 1 δευτερολεπτο κ μου διορθώνει μόνο του ότι έχω γράψει. Δε προλαβαίνω να επιλέξω. Αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω στο πρώτο μήνυμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. μετά από κλείσιμο και άνοιγμα του mozila δεν αποθηκεύει το κωδικό στο google με αποτέλεσμα να πρέπει να το περάσω πάλι. πήγα στους αποθηκευμένους κωδικούς και είναι αποθηκευμένος κανονικά. τον έκανα διαγραφή το ξαναπέρασα αλλά πάλι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...