Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ προσπαθώ να συνδεθώ στο mozilla support μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Συγγνώμη!

Διαθέτετε ήδη λογαριασμό Firefox. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε αυτό το λογαριασμό αντί του λογαριασμού Υποστήριξης Mozilla.

Και δεν θυμάμαι να έχω κανέναν άλλον λογαριασμό στο mozilla support.

 

Τι μπορώ να κάνω αφού ούτε κάποιο μειλ για να στείλω στην mozilla βρίσκω, ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ff 75 σημερα
https://www.ghacks.net/2020/04/07/here-is-what-is-new-and-changed-in-firefox-75-0-stable/

Οσοι πηρατε την ενημερωση, εχει γινει οντως τοσο χαλια η address bar οπως την περιγραφει ο τυπος στο ghacks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Ff 75 σημερα
https://www.ghacks.net/2020/04/07/here-is-what-is-new-and-changed-in-firefox-75-0-stable/

Οσοι πηρατε την ενημερωση, εχει γινει οντως τοσο χαλια η address bar οπως την περιγραφει ο τυπος στο ghacks?

Εμένα με τις ρυθμίσεις που έχω δεν άλλαξε πολύ το address bar απλά όταν γράφεις γίνεται λίγο ποιο ψηλό. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι κάνει ακόμα πιο γρήγορα paint τις σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2020 στις 11:41 ΠΜ, AGGANIS13 είπε

Μετα απο format σε windows 10 HOME N (64)

Κατεβασα κανονικα το firefox - εκανα συγχρονισμο (οπως κανω παντα) και μπηκαν τα προσθετα ολα και τα αγαπημενα και cookies κανονικα.

Σε σελιδες που εχουν videakia δεν παιζουν... (το youtube παιζει κανονικα)

Στο facebook παραδειγμα μου εμφανιζει (το firefox) επανω ενα μηνυμα....

Στιυς αλλους browsers δεν υπαρχει προβλημα

Εχω κανει ολες τις ενημερωσεις.

firefox.png

Με τα πολλα το ελυσα το προβλημα...

Πως?

Εβαλα αλλη εκδοση WINDOWS

Οχι θα κατσω να σκασω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Που να τα κάνεις drop;

Αν εννοείς μέσα από σελίδα  στην εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών ή στην tab bar για να ανοίξει νέα σελίδα, ναι κανονικά στην 75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν εννοώ αυτό.

Εννοώ να πάρεις μια σελίδα και να την κάνεις drag & drop σε ένα φάκελο του υπολογιστή και να φτιάξει την συντόμευση λινκ.

 

Το βρήκα πως γίνεται και απλά πρέπει να πατήσεις στην γραμμή διευθύνσεων "about:config"

και να αλλάξεις την τιμή του:

"browser.launcherProcess.enabled"

Απο true σε false και να κάνεις επανεκκίνηση τον firefox.

 

Μετά θα μπορείς να κάνεις drag & drop οποιοδήποτε λινκ σε ένα φάκελο του υπολογιστή για να το κάνει συντόμευση λινκ.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό. Σε 'μένα είναι true και κάνει κανονικά συντομεύσεις αν τραβήξω το λινκ π.χ. στην επιφάνεια ή σε κάποιον φάκελο. Τα πιάνω όμως από το λουκέτο.

spacer.png

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι σίγουρος ότι το έχεις true και σου δουλεύει;

Δες αυτό

Εμένα πάλι δεν έκανε και είχε μόνιμα λουκέτο, με το που έκανα αυτό false κάνει κανονικα. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε μένα μπήκε η 75, γίνεται κανονικά το drag&drop. Μεγεθύνεται η address bar και χωρίς να πληκτρολογείται κάτι και κρύβει λίγο την γραμμή σελιδοδεικτών αλλά όχι τραγικά πράγματα.

Επεξ/σία από eliasjuve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Είσαι σίγουρος ότι το έχεις true και σου δουλεύει;

Δες αυτό

Εμένα πάλι δεν έκανε και είχε μόνιμα λουκέτο, με το που έκανα αυτό false κάνει κανονικα. 

Είναι true. Το screenshot που έβαλα στο προηγούμενο post ήταν από το config του δικού μου firefox. Αυτό που έχω προσέξει btw, είναι ότι αν ανοίξω π.χ. το notepad σαν διαχειριστής τότε δεν μπορώ να κάνω drag & drop από τον ff στο σημειωματάριο ενώ αν το ανοίξω κανονικά τότε μπορώ να κάνε d&n.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι η mozilla φυτεψε, μεσω του ff 75, μια μικροεφαρμογη (firefox default browser agent) που συλλεγει διαφορα στοιχεια ("related to the system's current and previous default browser setting, as w2ell as the operating system locale and version") και την εβαλε να τρεχει μια φορα τη μερα μεσω scheduled task.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κατάσταση με τους browsers έχει γίνει απελπιστική.. Οι μεγάλοι έχουν telemetry και στέλνουν διάφορα δεδομένα, οι άλλες επιλογές (Pale Moon, Icecat κλπ) είναι σα να γυρίζει κανείς πολλά χρόνια πίσω... Επιπλέον κάποιοι δεν έχουν android εφαρμογή, κάποιοι δεν έχουν sync...

Επεξ/σία από hariskar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...