Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, alphay είπε

Γενικά, ο Firefox στο Youtube χρησιμοποιεί περισσότερη cpu και αυτό οφείλεται στο hardware acceleration framework που χρησιμοποιεί η Google που σκοπίμως υποστηρίζεται σωστά, μόνο από τον Chrome. Οι γνωστές τακτικές της Google...

Δεν ειναι μονο οι σελιδες της google στις οποιες εχει προβλημα ο ff, παρολο που οντως παιζουν καλυτερα σε ολους τους chromium based browsers. Ειναι και αλλες, πχ το νεο reddit, το twitch κλπ οπου ο ff εχει πιο αργο rendering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το προβλημα λυθηκε.

 

Μεσολαβησε διακοπη ρευματος ενω εβλεπα βιντεο στο Youtube.

Οταν ο FF εκκινησε ξανα, μπηκε σε λειτουργια χωρις hardware acceleration.

 

Το διαπιστωσα οταν εγραψα "about:support" για να ριξω μια ματια τι συμβαινει.

Εφτασα λοιπον scrollάροντας στο εξης:

WMF VPX video decoding is disabled due to a previous crash.

Διαλεξα να γινει restart και ενεργοποιηση hardware video acceleration και τελος.

 

Το γιατι συνεβη ετσι, γιατι δεν με προειδοποιησε, γιατι δεν ενεργοποιηθηκε ξανα το HW acceleration ... μυστηριο.

Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν.

renderTimingPixel.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, >>Morpheus>> είπε

Tι ΣΚΑΤΑ εκαναν παλι youtube ή Firefox να παρει η ευχη ???

Σε αυτο το βιντεο λογου χάρη, στα 60FPS 4K ... γονατιζει i7 8ης γενιας με 100% CPU Usage ...

Μεχρι χθες, ολα ηταν καλα.

Αυτο το βιντεο ας πουμε, παιζει μια χαρα με 20% CPU Usage στον Edge / Chrome που δοκιμασα.

Έχω ίδιο επεξεργαστή με σένα, αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα με οποιονδήποτε περιηγητή που δοκίμασα (FF56, Waterfox Classic, Opera). Τρώει τουλάχιστον 70%CPU. Μπορεί να φταίει το ότι η κάρτα γραφικών μου είναι entry level βέβαια... Αλλά ο επεξεργαστής είναι 2ετίας θα έπρεπε να πετάει όντως...

4 ώρες πριν, >>Morpheus>> είπε

Λοιπον, το προβλημα λυθηκε.

Μεσολαβησε διακοπη ρευματος ενω εβλεπα βιντεο στο Youtube.

Οταν ο FF εκκινησε ξανα, μπηκε σε λειτουργια χωρις hardware acceleration.

Το διαπιστωσα οταν εγραψα "about:support" για να ριξω μια ματια τι συμβαινει.

Εφτασα λοιπον scrollάροντας στο εξης:

WMF VPX video decoding is disabled due to a previous crash.

Διαλεξα να γινει restart και ενεργοποιηση hardware video acceleration και τελος.

Το γιατι συνεβη ετσι, γιατι δεν με προειδοποιησε, γιατι δεν ενεργοποιηθηκε ξανα το HW acceleration ... μυστηριο.

Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν.

renderTimingPixel.png

οκ, άρα σχετίζεται με hardware acceleration ok. Θα το κοιτάξω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγραφοντας τον chrome, με ~1 χρονο καθυστερηση
https://www.ghacks.net/2020/02/28/firefox-75-address-bar-results/ 

Btw, γιατι θυμαμαι οτι η browser.urlbar.trimURLs εινια και για κατι ακομα? Σε μενα ειναι ηδη false.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι με το ζητημα του "WMF VPX video decoding is disabled due to a previous crash.".

 

Πηγα να δω ενα βιντεακι αλλη μια φορα σημερα... και σε 4k 60fps

(εχω αυτοματα τη ρυθμιση αυτη καθως προβαλλω και σε τηλεοραση οποτε δε με νοιαζει αν ειμαι σε 1080p ή 4k ... η γραμμη επαρκει αλλωστε)

 

Ξανα τα ιδια, Μπαινω about:support και η λύση ειναι "Reset on Next Restart".

L8YUTGw.jpg

 

Ειναι απενεργοποιημενο το HW Acceleration λογω προηγουμενου crash (επι της ουσιας δεν διαπιστωσα καποιο crash τελοσπαντων, αλλα W/E).

Περασα latest Nvidia drivers, δεν λυθηκε το θεμα.

 

Restart οπως προτεινει και ολα καλα.... μεχρι να το ξανακανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/3/2020 στις 2:34 ΜΜ, >>Morpheus>> είπε

Επανερχομαι με το ζητημα του "WMF VPX video decoding is disabled due to a previous crash.".

Πηγα να δω ενα βιντεακι αλλη μια φορα σημερα... και σε 4k 60fps

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει κάπου, το videακι που εδωσες στο δικό μου παίζει κανονικά (i3-8100, με μια απλή gt1030 και ff73.0.1 με hw-acc ενεργό) με CPU 10-15% και GPU decoding περίπου 20-25%. Nvidia drivers έχω -ακόμα- τους 441.87 DCH.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις με καθαρό προφίλ στον firefox ή κάνε μια άλλη εγκατάσταση (πχ. firefox dev που δεν πειράζει τα υπάρχοντα προφιλ) για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να φταίνε settings στο υπάρχον προφίλ σου.

Παρακολούθησε κι αυτό εδω, το βλέπω ψιλοσχετικό:
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1570046

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λυπάμαι αλήθεια άλλα ο φφ έχει γίνει πλέων περιττός προς εγκατάσταση στον υπολογιστή .ακόμα και το ζουμ κάνει σε σελίδες όπως το  φατσοβιβλίο είναι απαράδεχτο σε σχέση με τον κρόμ!Και τα τόσα θέματα που παρουσιάζει κάθεσαι και χαλάς ώρες να δεις τι έχει γίνει! Θα ψάξω άλλον πιο της προκοπής και θα φάει ντιλίτ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγω έχω βρει την υγειά μου με την μετατροπή του webex σε mp4 

Ακολουθώντας τις οδηγίες του Abel Valero και το script του github rebuild Webex μπορούμε offline να έχουμε video σε mp4 μαζί με το plugin

Επεξ/σία από partblah1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κραξω ακομα μια φορα την αποδοση του ubo στον ff, πειτε μου αν στο biqle.ru βλεπετε εικονες (previews) απο τα βιντεο και αν παιζουν τα ιδια τα βιντεο. Η σελιδα δεν θελει εγγραφη, απλα πατατε κατι πανω αριστερα στην αναζητηση και το βγαζει. Πχ στις εικονες εγραψα olympiakos και επελεξα το 1ο βιντεο να παιξει, αλλα δεν ξεκινησε ποτε.
Εικονες δεν μου εβγαζε ποτε ο ff εδω και απο χτες αρχισε να μην παιζει και τα βιντεο, ακομα και με το ubo κλειστο. Βασικα, το site ειναι τοσο nsfw και γεματο διαφημησεις που το ubo ειναι απαραιτητο.
Σε chrome, chromium και brave κανενα προβλημα και παντα με τις ιδιες λιστες στο ubo.

 

2020-03-08-084940_1280x1024_scrot.png

2020-03-08-084958_1280x1024_scrot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά εμένα μου βγάζει κανονικά εικονίδια σε firefox με το ublock origin ανοιχτό.

spacer.png

Βίντεο πάντως δεν κατάφερα να δω γιατί δεν περνούσε τις τελείες, σε κανέναν browser και με το ublock ανοιχτό και κλειστό. Ούτε καν στον edge χωρίς κανένα blocker.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις εικονες στον ff φταιει το enhanced tracking protection. Αν το βαλεις στο standard, που ειναι το default, τις δειχνει. Σε strict ή σε custom με ολα τικαρισμενα που το ειχα εγω για να μην περναει τιποτα, δεν τις δειχνει. Για το βιντεο ακομα το ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...