Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, petran79 είπε

To Waterfox ενω πριν σου εδινε την επιλογη να ανοιξεις το αρχειο κατευθειαν χωρις να το κατεβαζει σε φακελο (το εσωζε απλα στο ΤΕΜP που βολευε γιατι δεν ηθελες να σωζεις οτι αρχειο κατεβαζες), με την τελευταια εκδοση το σωζει στο φακελο ετσι και αλλιως ακομα και αν το ανοιγει αυτοματα.

Πλεον μονο το Palemoon το σωζει στο TEMP αλλα υποστηριζει δυστηχως πολυ λιγοτερα addons

Τελικα η λυση ηταν να βαλεις στο browser.download.start_downloads_in_tmp_dir την επιλογη true. Το κρυψαν ενω πριν γινοταν αυτοματα

 

Υποθέτω αναφέρεσαι στην τελευταία έκδοση του μοντέρνου Waterfox? Χρησιμοποιώ τον classic λόγω υποστήριξης legacy add-ons και full-skin themes και μόνο στα δύσκολα ανοίγω τον μοντέρνο. Το καλό είναι ότι μπορείς να τους έχεις και τους δύο με ξεχωριστά προφίλ κλπ σαν δυο ξεχωριστούς περιηγητές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/9/2022 στις 12:40 ΜΜ, Dream_Killer είπε

mozilla .jpg

Αν κατάλαβα καλά πλέον στο chrome δεν θα μπορείς να δουλέψεις το adblock?

Μα καλά αν έκανε τέτοια κίνηση η Google δεν ξέρει ότι με αυτόν τον τρόπο διώχνει τους χρήστες του chrome?

Λογικά θα μπορείς να βάλεις άλλα addons αυτού του τύπου. Π.χ. το ublock origin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Λογικά θα μπορείς να βάλεις άλλα addons αυτού του τύπου. Π.χ. το ublock origin

Όχι, δεν θα μπορείς, τουλάχιστον μέχρι (όταν και αν) βρουν οι προγραμματιστές τρόπο να παρακάμψουν τον περιορισμό του chrome.

Μέχρι τότε... Firefox. Μετά βλέπετε (δεύτερος πληθυντικός γιατί εγώ παραμένω ακόμα στον ff).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα μπλοκάρει μόνο συγκεκριμένα blockers αλλά τον γενικά τον τρόπο με τον οποίο δουλεύουν τα addons με αποτέλεσμα να μην μπορούν τα addons να φιλτράρουν τα δεδομένα των σελίδων (addon manifest v1 και v2) και καλά για να προστατεύσει η google τα δεδομένα του χρήστη από κακόβουλες παρακολουθήσεις (αλλά μην ξεχνάμε ότι οι περισσότερες διαφημίσεις στις σελίδες είναι google ads 😛 )

Θα ξεκινήσει στις beta εκδόσεις του chrome από Ιανουάριο του 23 και θα ενσωματωθεί το σύστημα στις stable εκδόσεις τον Ιούνιο το 23.

Περισσότερα εδώ -> https://tech.co/news/google-chrome-ad-blockers-2023

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4 απο τα 5 τελευταια μηνυματα μου στο θεμα του chrome εχω γραψει οτι ισχυει για τα adblocking extensions και το mv3. Ριξε μια ματια εκει για να μην τα ξαναγραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2022 στις 4:24 ΜΜ, petran79 είπε

To Waterfox ενω πριν σου εδινε την επιλογη να ανοιξεις το αρχειο κατευθειαν χωρις να το κατεβαζει σε φακελο (το εσωζε απλα στο ΤΕΜP που βολευε γιατι δεν ηθελες να σωζεις οτι αρχειο κατεβαζες), με την τελευταια εκδοση το σωζει στο φακελο ετσι και αλλιως ακομα και αν το ανοιγει αυτοματα.

Πλεον μονο το Palemoon το σωζει στο TEMP αλλα υποστηριζει δυστηχως πολυ λιγοτερα addons

Τελικα η λυση ηταν να βαλεις στο browser.download.start_downloads_in_tmp_dir την επιλογη true. Το κρυψαν ενω πριν γινοταν αυτοματα

 

Βασικά απλά άλλαξαν τα defaults στη συμπεριφορά. Πηγαίνεις στις γενικές ρυθμίσεις εκεί που λέει λήψεις και εφαρμογές, έχει έναν πίνακα με τύπο αρχείων και προεπιλογές. Μπορείς είτε να αλλάξεις τις εκάστοτε προεπιλογές (ερώτηση πάντα, άνοιγμα ή αποθήκευση), είτε να επιλέξεις κάτω από τον πίνακα για τα υπόλοιπα αρχεία αν θέλεις ερώτηση πάντα ή αποθήκευση. Οπότε πρακτικά δεν άλλαξαν και πολλά...

Για το TEMP συμφωνώ, καλύτερα για αρχή να σώζονται εκεί σαν πρόχειρο, το έχω κι εγώ στον ΗDD, ώστε να μην επιβαρύνεται επιπλέον ο SDD με λήψεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ff 106 σημερα, με pdf editing, με νεο feature firefox view για οσους τον εχουν και σε κινητο και χρησιμοποιουν firefox account και με αυτο εδω το "improvement" για οσους ειναι σε windows και τον εχουν σαν default browser.

Αναφορά σε κείμενο

Setting Firefox as your default browser now also makes it the default PDF application on Windows systems.

https://www.ghacks.net/2022/10/18/firefox-106-is-out-with-firefox-view-and-other-improvements/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, hariskar είπε

Υπάρχει τρόπος να μικρύνει σε ύψος η μπάρα που γράφουμε τις διευθύνσεις ιστοσελίδων;

Σύμφωνα με τη mozilla...

Αναφορά σε κείμενο
  1. Type about:config in the address bar and press Return. A warning page may appear. Click Accept the Risk and Continue to go to the about:config page.
  2. Find the browser.compactmode.show preference.
  3. Switch the toggle to true and then close the tab.
  4. Click on the menu button fx89menuButton to open the menu panel.
  5. Click More Tools menu.
  6. Choose Customize Toolbar.
  7. At the bottom of the panel, click the Density button.
  8. Choose Compact (not supported) from the menu options.
  9. Click Done.

Στο 2ο βήμα απλά κάνε αντιγραφή αυτό που θέλεις και επικόλληση στην αναζήτηση, τέρμα πάνω.

Δεν θα μικρύνει μόνο η γραμμή διεύθυνσης αλλά όλα τα toolbars θα γίνουν πιο... compact. Δεν έχει ξεχωριστή ρύθμιση μόνο γι αυτό που θέλεις.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος να ξεφορτωθώ αυτό που λέει από κάτω από την εισαγωγή log in στοιχείων(Από αυτόν τον ισότοπο) σε κάθε site πλέον με τη νέα έκδοση?

image.jpg

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Settings > privacy and security > logins and passwords > ξετικαρεις το ask to save passwords for websites ή καποια απο τις απο κατω επιλογες αν θες ο ff να αποθηκευει τους κωδικους σου.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα ότι δεν θελω να μην με ρωτάει για το αν θα θέλω τους κωδικούς μου.

Αυτό το βγάζει ακόμα και στα sites που έχω ήδη αποθηκεύσει τους κωδικούς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...