Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει εμφανίσει σε κανέναν στο start menu συντόμευση που αναφέρει firefox private browsing; Δεν φεύγει κιόλας γιατί είναι portable η εφαρμογή.

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Brainmorf είπε

Έχει εμφανίσει σε κανέναν στο start menu συντόμευση που αναφέρει firefox private browsing; Δεν φεύγει κιόλας γιατί είναι portable η εφαρμογή.

Κι εγώ portable το έχω και μου έχει εμφανιστεί αλλά δεν με απασχολεί καθώς δεν χρησιμοποιώ καθόλου το start menu.

Γιατί όμως δεν σου φεύγει; Μια απλή συντόμευση είναι. Κάνε δεξί κλικ->Περισσότερα->Άνοιγμα θέσης αρχείου ή πήγαινε στο

%appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

και διέγραψε την συντόμευση από τον φάκελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπαίνω σε ανώνυμη περιήγηση, το ublock origin σταματάει να λειτουργεί.

Γιατί το κάνει αυτό και πως το κάνουμε να είναι και εκεί ενεργοποιημένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/12/2022 στις 12:46 ΠΜ, micos000 είπε

Κι εγώ portable το έχω και μου έχει εμφανιστεί αλλά δεν με απασχολεί καθώς δεν χρησιμοποιώ καθόλου το start menu.

Γιατί όμως δεν σου φεύγει; Μια απλή συντόμευση είναι. Κάνε δεξί κλικ->Περισσότερα->Άνοιγμα θέσης αρχείου ή πήγαινε στο

%appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

και διέγραψε την συντόμευση από τον φάκελο.

Αυτό ήταν , ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Firefox may soon display the search term instead of the Search Engine's address
https://www.ghacks.net/2022/12/23/firefox-may-soon-display-the-search-term-instead-of-the-search-engines-address/

Πρωτοπορει παλι ο ff (φανταστειτε ενα thumbs down emoji εδω, γιατι δεν εχει τετοιο ο αναπηρος rte του φορουμ να βαλω μονος μου). Οπως σχολιασε και ενας χρηστης απο κατω:
"Yet another stupid decision by Mozilla. Yet another thing to undo with hacks."

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα θα μου άρεσε αυτήν η λειτουργία και δεν βλέπω τον λόγο για το cringe.

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Για εξήγησε λίγο τι ακριβώς είναι αυτό?

Όταν κάνεις αναζήτηση για κάτι από την γραμμή διεύθυνσης (στο πάνω μέρος του browser μόνο, όχι από το πεδίο αναζήτησης π.χ. της google), μέχρι τώρα σου επιστρέφει πάνω στην γραμμή διεύθυνσης το url της μηχανής αναζήτησης, π.χ. αν έχεις την google για default search engine, γράψεις πάνω Windows 11...

spacer.png

και πατήσεις enter, θα στο αλλάξει σε...

spacer.png

και από κάτω θα σου βγάζει τα αποτελέσματα.

Το Feature αυτό δεν θα κάνει την αλλαγή αλλά θα το αφήνει όπως το έδωσες (το 1ο screenshot). Αυτό θα συμβαίνει, όπως κατάλαβα, μόνο σε αυτήν την περίπτωση. Αν κάνεις την αναζήτηση μέσα στην σελίδα (π.χ. της google) θα εμφανίζει κανονικά το url (2ο screenshot), όπως ισχύει μέχρι τώρα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας εξηγησω γιατι για μενα ειναι κακο, ασχετως browser.

Για αρχη, πριν λιγα χρονια ηταν που η google αποφασισε να μην δειχνει το "http(s)://www" στην address bar γιατι (υποτιθεται οτι) ο χρηστης καταλαβαινει τι γινεται βλεποντας μονο το λουκετο αν ειναι https (ή το θαυμαστικο αν εινια σκετο http).

Μετα απο αυτο, εχουμε τον χρηστη με αρνητικο iq που δεν ξερει καν που ψαχνει και απλα παταει κατι στην μπαρα. Ετσι εχουν παει μπροστα κατι σαπιοι browsers/σελιδες αναζητησης/προσθετα που ζουνε απο αυτο το tracking, επειδη ο χρηστης δεν ξερει την τυφλα του, και με μια τετοια αλλαγη θα πανε ακομα καλυτερα.
Εχω τυχει σε τυπο να του πω να κατεβασει το teamviewer και να εχει πατησει στην οποια σαπια αναζητηση ειχε στον browser του "πως κατεβαζω το teamviewer", μετα στο πρωτο αποτελεσμα που ηταν για μια παρομοια εφαρμογη που δεν την ξερει κανενας, να την κατεβασει, να την εγκαταστησει και προφανως μετα να μην καταλαβαινει τι του ζηταω γιατι εβλεπε διαφορετικο πραγμα απο αυτο που περιμενα εγω να δει.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, αυτό δεν έχει σχέση με το τι θα δείχνει στα αποτελέσματα αλλά μόνο στην url bar και όχι στο url της σελίδας στα αποτελέσματα, οπότε αν ο χρήστης που κάνει αναζήτηση πατάει πάτα στο 1ο αποτέλεσμα τότε πάλι στο 1ο αποτέλεσμα θα πατάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πως δεν ηξερε ουτε ποιον search engine χρησιμοποιησε (bing νομιζω ηταν), ασχετως με τη θεση που εινια το αποτελεσμα.
Αν λοιπον ο browser αφησει να φαινεται μονο οτο search term στην address bar, για το καλο του χρηστη προφανως, καταλαβαινεις ποσο χειροτερα θα γινουν τα οσα λεω παραπανω για σαπιους browsers/search engines/addons. Θα ρωτας που το εψαξες αυτο και θα σου απανταει "στη σελιδα που εχει φωτο ενα νησι οταν κανεις αναζητηση!".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...