Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Ασε. Εδώ ακόμα υπάρχουν χρήστες που θέλουν να τους κατεβάσεις την... Google!

Τι; Δεν κατεβαίνει η Google; Ψέματα μου είπανε; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί παλιότερα σε κάθε αναζήτηση το firefox θυμότανε τι έχω πατήσει μέχρι να το κλείσω και τώρα δεν θυμάται?

Ακόμα και στην αναζήτηση εδώ του insomnia πλέον ότι και να γράψω να αναζήτηση δεν το θυμάται ώστε όταν γράψω τα 2-3 πρώτα γράμματα να μου βγάζει τι έχω εισάγει μέχρι να κλείσει το firefox.

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω αυτή τη δυνατότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιει κανεις libredirect στον ff του? Επειδη δεν υποστηριζει redirection στο old.reddit (και γενικοτερα σε subdomains του reddit), του εβαλα με το χερι το redirection και την εξαιρεση να μην κανει redirect σε οτι βλεπει να εινια απο i.redd.it που ειναι οι εικονες του.

Εχει λοιπον λιγο καιρο που μου χαλαει το redirection στο reddit και οτι και να πατησω για domain μου λεει αυτο στην εικονα και το λεει ακομα και αν ενεργοποιησω τα third party cookies. Σε brave, με τις ιδιες ρυθμισεις (exported απο τον ενα, imported στον αλλο) δουλευει κανονικα.

2023-01-03-094351_1280x1024_scrot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με mozilla και insomnia. Όπου έχει αγγλικά μου τα δείχνει όπως στη φοτο. Μόνο στο insomnia μου το κάνει. Τι πρέπει να κάνω;84E2C05D-CABA-4BCB-BE58-40C279982B63.jpeg.4d714d6f34576ba7ad5ab8554264193a.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γίνεται με τον firefox και τα resources? Εδώ και κάποιους μήνες τα ρουφάει αχόρταγα. Σήμερα βάζω το pc σε sleep με 100 tabs (i5 4570, 32gb ram) και όταν το ανοίγω κολούσε... στο  resource monitor το cpu usage ηταν στο MAX, με 80-90% να το τραβάει ο firefox! Και αυτη τη στιγμή με 50 tabs spikeάρει στο 50%...

Νομίζω πως παλιότερα ήταν καλύτερα τα πράγματα από άποψη πόρων, γιατί άρχισαν αυτά τα εκτροπα?

Επεξ/σία από Tol1as
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εως αυτη την εκδοση Firefox Setup 106.0.5, οταν με τον κερσορα του mouse ειμαστε σε μια σελιδα που ειχε καποιο κρυφο κειμενο > το εμφανιζε μονιμα (μεχρι να φυγουμε) σε ενα οριζοντιο παραθυρο με παχος οσο το κειμενο. Απο τις επομενες και περα εκδοσεις, εμφανιζεται και αμεσος χανεται. Ενα παραδειγμα ειναι τα plugins στην επανω μπαρα, που εμφανιζει με το mouse το ονομα ή μετρησεις

υπαρχει λυση ρυθμισης στο > about:config

η προηγουμενη σειρα ειναι ερωτηση, ξεχασα στο τελος το  ερωτηματικο     ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Άλλαξε κάτι και στις σελίδες δεν κρατάει τα usernames (όχι τα σωσμένα) που τα εμφάνιζε με κλικ στο πεδίο?

Κάθομαι και γράφω παντού email κλπ, σε κοινόχρηστους υπολογιστές που δεν θέλω να σώσω όλα τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το διαπίστωσα κι εγώ εδώ και μερικά updates του firefox αλλά δεν βρήκα τρόπο να το επαναφέρω αυτό.

Εμένα προσωπικά με βόλευε πολύ αυτό να κρατάει ιστορικό του τι γράφω στα πεδία γενικότερα μέχρι να κλείσω τον firefox που τα έσβηνε όλα.

 

Αν έχει βρει κάποιος λύση σε αυτό το νέο πλέον πρόβλημα ας τι πει και σε εμάς.

6 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Άλλαξε κάτι και στις σελίδες δεν κρατάει τα usernames (όχι τα σωσμένα) που τα εμφάνιζε με κλικ στο πεδίο?

Κάθομαι και γράφω παντού email κλπ, σε κοινόχρηστους υπολογιστές που δεν θέλω να σώσω όλα τα στοιχεία.

Έψαξα λίγο παραπάνω και το βρήκα.

Λοιπόν πήγαινε στο firefox -> εργαλεία -> ρυθμίσεις -> απόρρητο και ασφάλεια -> και στο ιστορικό απλά τσέκαρε την επιλογή που λέει "Διατήρηση ιστορικού αναζήτησης και φορμών"

κλείσε και ξανά άνοιξε τον firefox και έτοιμος.

 

Να αναφέρω και ένα άλλο που μου συμβαίνει τους τελευταίους 2-3 μήνες στο adblock plus δεν ενημερώνονται αυτόματα τα filters.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Έψαξα λίγο παραπάνω και το βρήκα.

Λοιπόν πήγαινε στο firefox -> εργαλεία -> ρυθμίσεις -> απόρρητο και ασφάλεια -> και στο ιστορικό απλά τσέκαρε την επιλογή που λέει "Διατήρηση ιστορικού αναζήτησης και φορμών"

κλείσε και ξανά άνοιξε τον firefox και έτοιμος.

 Δυστυχώς όχι, δεν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

 Δυστυχώς όχι, δεν λειτουργεί.

Μήπως μπαίνεις σε ιδιωτική περιήγηση;

Αυτό στο κάνει ακόμα και στην ίδια περίοδο λειτουργίας; Δηλαδή μπαίνεις σε ένα site και γράφεις το όνομα χρήστη και κωδικό. Δεν αποθηκεύεις τον κωδικό. Κλείνεις την καρτέλα (όχι τον firefox). Ανοίγεις νέα καρτέλα και πας στο προηγούμενο site και δεν σου έχει κρατήσει το username;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...