Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/11/2023 στις 7:59 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα και δεν ξέρω αν έχει σχέση με το κλείσιμο του hardware acceleration που έκανα πιο πάνω.

Πατώντας δεξί κλικ σε μια επιλεγμένη λέξη, δεν εμφανίζεται διαθέσιμη η αντιγραφή και η επικόλληση!!

Με την συντόμευση από το πληκτρολόγιο δουλεύει κανονικά. Στον κρομ δουλεύει κανονικά.

Edit: Πάνω που πήγα να το βγάλω σκρινσοτ, φαίνεται να δουλεύει κανονικά πλέον. Το δοκίμασα και σε έναν τίτλο που πριν 5 λεπτά δεν δούλευε, οπότε ό,τι ήταν επανήλθε. Θα το παρακολουθήσω ωστόσο και θα ενημερώσω όταν ξανασυμβεί

Πριν λίγο έγινε πάλι. Σε ανύποπτο χρόνο:

grdgfdgfd.jpg.217354ddd79bcec4d24f680ae188adb0.jpg

Η λέξη είναι επιλεγμένη αλλά η Αντιγραφή δεν είναι διαθέσιμη.

Μέχρι να αποθηκεύσω το σκρινσοτ και να γυρίσω στον browser είχε φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα

Χρησιμοποιώ πλέον τον Firefox σε Ubuntu αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Στην ιστοσελίδα winbank της τράπεζας πειραιώς δεν μου κάνει autocomplete τα credentials όταν ανοίγω την login σελίδα από το bookmark tab μου. Προηγουμένως που ήμουν σε windows 10 και chrome γινόταν κανονικά. Σε άλλες ιστοσελίδες όπως το myzenith γίνεται. Είναι αποθηκευμένος ο κώδικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μου στέλνουν αρχεία .docx στο messenger του facebook και όταν πάω να τα κατεβάσω απο τον firefox -->facebook.com -->προσωπικά μηνύματα αλλάζει η κατάληξη σε pdf. Βέβαια με δεξι κλικ -->ανοιγμα με word ανοίγουν κανονικά αλλά τι φάση?

Σε chrome και edge κατεβαίνουν κανονικά. Επίσης μέσω gmail τα ίδια αρχεία κατεβαίνουν κανονικά σε docx και στον firefox. Δοκίμασα και με νέο προφίλ στον firefox αλλά πάλι τα ίδια.. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό απόγευμα.Προσπαθώ να βρω το FEBE Extension Backup, αλλα δεν υπάρχει πουθενά.Υπάρχει εναλλακτικό  για να μπορω να κανω backup τα extension που εχω περασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2024 στις 6:02 ΜΜ, gkpapad είπε

Καλό απόγευμα.Προσπαθώ να βρω το FEBE Extension Backup, αλλα δεν υπάρχει πουθενά.Υπάρχει εναλλακτικό  για να μπορω να κανω backup τα extension που εχω περασει?

Απλή αντιγραφή φακέλου προφίλ και τέλος, απλά τα πράγματα ;) Με κωδικούς, με πρόσθετα, με τα όλα του. Μετά την εγκατάσταση του περιηγητή σε νέο υπολογιστή ή στον ίδιο μετά από αφαίρεση/φορμάτ κλπ, απλή αντικατάσταση του περιεχομένου προφίλ από το προηγούμενο και με την επόμενη εκκίνηση του firefox ή waterfox (ή άλλα συμβατά fork) θα εμφανίζονται κανονικά όλα, οι σελιδοδείκτες, οι κωδικοί, τα θέματα, τα πρόσθετα κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mivas (myphone) είπε

Απλή αντιγραφή φακέλου προφίλ και τέλος, απλά τα πράγματα ;) Με κωδικούς, με πρόσθετα, με τα όλα του. Μετά την εγκατάσταση του περιηγητή σε νέο υπολογιστή ή στον ίδιο μετά από αφαίρεση/φορμάτ κλπ, απλή αντικατάσταση του περιεχομένου προφίλ από το προηγούμενο και με την επόμενη εκκίνηση του firefox ή waterfox (ή άλλα συμβατά fork) θα εμφανίζονται κανονικά όλα, οι σελιδοδείκτες, οι κωδικοί, τα θέματα, τα πρόσθετα κλπ.

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/4/2024 στις 6:02 ΜΜ, gkpapad είπε

Καλό απόγευμα.Προσπαθώ να βρω το FEBE Extension Backup, αλλα δεν υπάρχει πουθενά.Υπάρχει εναλλακτικό  για να μπορω να κανω backup τα extension που εχω περασει?

Για backup χρησιμοποιώ το Simple Firefox Backup v1.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελευταια φορα αυτο το plugin ανανεωθηκε πριν....4 χρονια;

Ε, και; :)

Αν δουλεύει δεν υπάρχει πρόβλημα, αν και είμαι κι εγώ οπαδός της αντιγραφής του προφίλ του firefox. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα το πολύ καλό mozbackup το οποίο λογικά δουλεύει ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, micos000 said:

Ε, και; :)

Αν δουλεύει δεν υπάρχει πρόβλημα, αν και είμαι κι εγώ οπαδός της αντιγραφής του προφίλ του firefox. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα το πολύ καλό mozbackup το οποίο λογικά δουλεύει ακόμα.

Ξερεις αν αυτο το ανωτερω plugin κρατα και ρυθμισεις με τα multi-row tabs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT:

Βέβαια υπάρχει και το...

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Ξερεις αν αυτο το ανωτερω plugin κρατα και ρυθμισεις με τα multi-row tabs;

Όλες οι ρυθμίσεις που αφορούν τον χρήστη αποθηκεύονται στον φάκελο του profile του, οπότε αν πάρεις backup τον φάκελο όπως είναι τότε παίρνεις και όλες τις ρυθμίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Τελευταια φορα αυτο το plugin ανανεωθηκε πριν....4 χρονια;

Ναι, αλλά δουλεύει μια χαρά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Eyedentify said:

Για backup χρησιμοποιώ το Simple Firefox Backup v1.2

Μολις εκανα ενα search μηπως και το βαλω...

Γιατι δεν ειναι λισταρισμενο στην επισημη σελιδα με τα addons του firefox;

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search/?q=Simple Firefox Backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mindreader είπε

Μολις εκανα ενα search μηπως και το βαλω...

Γιατι δεν ειναι λισταρισμενο στην επισημη σελιδα με τα addons του firefox;

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search/?q=Simple Firefox Backup

Δεν ειναι addon...δεν κουμπώνει δηλαδή πάνω στον ff, ειναι εξωτερικό προγραμματακι standalone.

Επεξ/σία από Eyedentify
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...