Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, accipio είπε

Δεν ξέρω πώς μπορείς (και αν μπορείς) να κάνεις επαναφορά. Με την Ανανέωση που έκανες μάλλον σβήστηκαν όλα. Ωστόσο δες το πρόσθετο Tab Session Manager για το μέλλον. Με έχει "σώσει" σε παρόμοια περίπτωση.

Να 'σαι καλά, θα το κοιτάξω για να μη μου ξανασυμβεί. 

Τώρα τι κάνουμε, υπάρχει κανένας τρόπος να τα ανακτήσω; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/11/2023 στις 6:01 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Προσπαθώ να μπω σε ένα site για πανεπιστημιακό email. Το θέμα είναι ότι το σύστημα είναι απαρχαιωμένο και δεν υποστηρίζεται από τους browsers.

Από firefox:

  Απόκρυψη περιεχομένων

sdfgdvdsvds.jpg.7fc9b366928ab8d30824f117911bb442.jpg

Από chrome:

  Απόκρυψη περιεχομένων

rgfdgfgf.jpg.497aa77de1186aef367d37444bc6b9c8.jpg

Αν θυμάμαι καλά, επί κάποια χρόνια έβγαζαν οι browsers μια ειδοποίηση ασφαλείας αλλά άμα πάταγες το κουμπί ότι αποδέχεσαι τους κινδύνους ή ότι γνωρίζεις ότι το site δεν είναι κακόβουλο, σε άφηνε να μπεις.

Πλέον αυτή η επιλογή δεν υπάρχει. Είχα προσπαθήσει μια φορά με μια παλιότερη έκδοση του ff αλλά πάλι τζίφος.

Υπάρχει κάποιο κόλπο για να μπω?

Δοκίμασε τα παρακάτω...

Σε firefox:

Αναφορά σε κείμενο

about:config στη γραμμή διεύθυνσης

αναζήτηση για security.tls

αλλαγή το fallback και min σε 1 από 4 και 3 αντίστοιχα που είναι.

 

Σε chrome:

Αναφορά σε κείμενο

 

chrome:flags στην γραμμή διεύθυνσης

αναζήτηση για tls

αλλαγή το Allow SHA-1 server signatures σε Enable

 

 

Ελπίζω να λύσει το πρόβλημα. Αν όχι τότε κατέβασε firefox 58 esr portable και να μπαίνεις από εκεί σε αυτήν την σελίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δοκίμασε τα παρακάτω...

Σε firefox:

 

Σε chrome:

 

Ελπίζω να λύσει το πρόβλημα. Αν όχι τότε κατέβασε firefox 58 esr portable και να μπαίνεις από εκεί σε αυτήν την σελίδα.

Ωραίος.

Σε κρομ δεν έπιασε αλλά σε firefox λειτούργησε!

Είδα την σελίδα όπως ήταν παλιά. Το log in βέβαια δεν λειτούργησε αλλά μάλλον πλέον δεν είναι θέμα του browser αλλά μάλλον δεν λειτουργεί γενικά λόγω εγκατάλειψης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικώς πρέπει κάποια στιγμή να ενημερώσουν όλοι τους σέρβερ τους γιατί σε επόμενη ενημέρωση των browsers μπορεί να καταργηθεί τελείως η επιλογή.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί ο Ff έκανε ανανέωση και τώρα που πήγα να δω βίντεο στο youtube η εικόνα είναι απλά πράσινη σε όλα τα βίντεο! Οι άλλες πλατφόρμες παίζουν κανονικά, ενώ αν βάλω ανώνυμη περιήγηση γίνεται πάλι το ίδιο (στην αρχή νόμιζα με μπλόκαρε η google λόγω adblocker)

1804979347_.jpg.133e3e73576d04932185850049298d1c.jpg

Με λίγο googleάρισμα είδα ότι είναι γνώριμο κουσούρι για τον firefox.

Έχουμε ιδέα όμως πως φτιάχνει? Κάτι σχόλια που βρήκα για το πρόβλημα είναι από το 2019 :huh::wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου τράβηξε την 120.0 αλλά τα βίντεο παίζουν κανονικά και με ublock ενεργό.

Πάτα στο γρανάζι και απενεργοποίησε τον κινηματογραφικό φωτισμό (η 1η επιλογή) μήπως και φταίει άτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν άλλαξε τίποτα

Από το να ψάχνομαι με περίεργες ρυθμίσεις μήπως θα ήταν καλύτερο να υποβαθμίσω στην προηγούμενη έκδοση?

Δεν ξέρω βέβαια πως γίνεται αυτό και αν είναι απλό.

Και μετά θα κλείσω τις αυτόματες ενημερώσεις για να μην γίνονται τέτοια τραγικά :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε για εκτέλεση (WINDWOS+R) και δώσε

firefox.exe -p

Δημιούργησε νέο προφίλ και δες αν στο κάνει και εκεί. Αν δεν στο κάνει, μετέφερε κωδικούς και σελιδοδείκτες και διέγραψε το παλιό προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Έκανα νέο προφίλ αλλά δεν άλλαξε κάτι, πάλι πράσινη εικόνα δείχνει :-(

Δεν κάνεις και κανένα update στην κάρτα γραφικών (ποια έχεις); Αυτές οι πράσινες οθόνες συνήθως συμβαίνουν μετά από θέματα στην vga.

Για δες και το παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο
  • Open Mozilla Firefox.
  • Click on the Menu button in the top-right corner.
  • Go to Options > General.
  • Scroll down a bit to see Performance.
  • Uncheck the box next to Use recommended performance settings.
  • Uncheck Use hardware acceleration box.
  • Restart Firefox.

Θα απενεργοποιήσει την επιτάχυνση υλικού για τον firefox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα είναι η ATI Radeon 4300/4500 series και έχω win11. Ενημερωμένος είναι ο driver απόσο ξέρω και μάλλον δεν βγαίνουν πια νέοι.

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δεν κάνεις και κανένα update στην κάρτα γραφικών (ποια έχεις); Αυτές οι πράσινες οθόνες συνήθως συμβαίνουν μετά από θέματα στην vga.

Για δες και το παρακάτω:

Θα απενεργοποιήσει την επιτάχυνση υλικού για τον firefox.

Το έκανα και δούλεψε! Όμορφα.

Τι επιπτώσεις παίζει να έχω όμως από αυτή την κίνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα στο hw acceleration του firefox στην νέα έκδοση. Οι επιπτώσεις είναι ότι για ο firefox δεν θα χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών για απόδοση γραφικών (video, gaming, graphics) και η δουλειά θα πέφτει στον επεξεργαστή. Τώρα, ανάλογα την cpu σου (ποιον επεξεργαστή έχεις; ) , μπορεί να δεις σπασίματα σε βίντεο πάνω από fhd. Δοκίμασε να δεις κανένα 4k και δες πως θα πάει.

Πάντως η vga σου είναι όντως αρκετά παλιά και οι drivers της amd είναι από το 2013 με support μέχρι windows 8. Ίσως να πρέπει να σκεφτείς την περίπτωση για καμία (έστω μεταχειρισμένη) κάρτα γραφικών. Εγώ έχω μια 1050ti που πήρα μεταχειρισμένη από τις αγγελίες. Την επέλεξα γιατί δεν θέλει έξτρα τροφοδοσία, έχει drivers για 11άρια και δουλεύει μια χαρά με τον επεξεργαστή μου.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, micos000 είπε

Κάτι πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα στο hw acceleration του firefox στην νέα έκδοση. Οι επιπτώσεις είναι ότι για ο firefox δεν θα χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών για απόδοση γραφικών (video, gaming, graphics) και η δουλειά θα πέφτει στον επεξεργαστή. Τώρα, ανάλογα την cpu σου (ποιον επεξεργαστή έχεις; ) , μπορεί να δεις σπασίματα σε βίντεο πάνω από fhd. Δοκίμασε να δεις κανένα 4k και δες πως θα πάει.

Πάντως η vga σου είναι όντως αρκετά παλιά και οι drivers της amd είναι από το 2013 με support μέχρι windows 8. Ίσως να πρέπει να σκεφτείς την περίπτωση για καμία (έστω μεταχειρισμένη) κάρτα γραφικών. Εγώ έχω μια 1050ti που πήρα μεταχειρισμένη από τις αγγελίες. Την επέλεξα γιατί δεν θέλει έξτρα τροφοδοσία, έχει drivers για 11άρια και δουλεύει μια χαρά με τον επεξεργαστή μου.

Ο επεξεργαστής είναι ο Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3.20GHz, νομίζω είναι καλός γενικά.

Βίντεο πάνω από fhd δεν βλέπω γιατί η οθόνη μου είναι 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Πως γίνεται ρε παιδιά ο Chrome να μου καταναλώνει αρκετά λιγότερη CPU & RAM απο τον Firefox? Βάρυνε ο Firefox?

Πάντα ο Firefox θεωρούταν βαρύς περιηγητής αν και όχι αργός σαν τον περίφημο Internet Explorer... Αντίθετα ο Chrome διαφημιζόταν σαν ελαφρύς και γρήγορος, αν και τα τελευταία χρόνια μια χαρά βάρυνε κι αυτός. Ίσως ο Edge θεωρείται πιο ελαφρύς πια...

 

Προσωπικά έπειτα από 20 χρόνια περίπου που είχα Firefox είτε ως κύριο είτε ως 2ο, τον απεγκατέστησα πλήρως σήμερα. Έχω μόνο Waterfox και Waterfox Classic (για full skins, legacy addons etc), ως πλήρεις και πιο ιδιωτικούς αντικαταστάτες του σύγχρονου Firefox αλλά και του παραδοσιακού Firefox προ Quantum (FF 56) αντίστοιχα. Κι έχω ως εναλλακτικό και τον Edge προφανώς. Δεν βρίσκω λόγο να βάλω το spyware της Google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...