Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω εδω και χρονια τη γνωστη 'χακερια' στο css, για να εχω multi-row tabs στον FF. Βασικα, ειναι ισως και ο βασικος λογος που μενω στον FF.

Με τη χτεσινη εκδοση 119 που εκανα update, δεν δειχνει πια, πιο tab ειναι ενεργο. Δεν αλλαζει κατι, το περιγραμμα, λιγο το χρωμα.

Μπορει να γινει κατι γι'αυτο; Το παρατηρησε αλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mindreader said:

Εχω εδω και χρονια τη γνωστη 'χακερια' στο css, για να εχω multi-row tabs στον FF. Βασικα, ειναι ισως και ο βασικος λογος που μενω στον FF.

Με τη χτεσινη εκδοση 119 που εκανα update, δεν δειχνει πια, πιο tab ειναι ενεργο. Δεν αλλαζει κατι, το περιγραμμα, λιγο το χρωμα.

Μπορει να γινει κατι γι'αυτο; Το παρατηρησε αλλος;

Κανε backup το υπάρχον css και βάλε αυτό. Είναι ενημερωμένο πριν ένα μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alxnt said:

Κανε backup το υπάρχον css και βάλε αυτό. Είναι ενημερωμένο πριν ένα μήνα.

Επειδη πανε χρονια που ασχοληθηκα και δεν θυμαμαι, μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ ή να μου πεις, τι βαζω που;

Αν δεν με γελα η μνημη μου, επειδη ειχα περασει κι αλλες μικροαλλαγες, δεν εκανα παντου πληρες overwrite, αλλα πεταγα καπου καποια αρχεια (εκει ναι, γινονταν overwrite), και σε ενα βασικο αρχειο, εκανα edit και αλλαζα τις παλιες γραμμες κωδικα με τις νεοτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, mindreader said:

Επειδη πανε χρονια που ασχοληθηκα και δεν θυμαμαι, μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ ή να μου πεις, τι βαζω που;

Αν δεν με γελα η μνημη μου, επειδη ειχα περασει κι αλλες μικροαλλαγες, δεν εκανα παντου πληρες overwrite, αλλα πεταγα καπου καποια αρχεια (εκει ναι, γινονταν overwrite), και σε ενα βασικο αρχειο, εκανα edit και αλλαζα τις παλιες γραμμες κωδικα με τις νεοτερες.

Σου έχω λινκ, δεν ανοίγει;

Κανε πρώτα ένα backup ή κανε rename το css αρχείο που έχεις ήδη. Αυτό είναι στο C:\Users\user\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\profile.default-release\chrome.

Μετά πάρε copy το περιεχόμενο αυτού που σου έστειλα  και ριξ' το στο υπάρχον αρχείο ή απλά κατέβασε το απ το github και αντικατέστησε το παλιό.

Μπορείς να παραμετροποιήσεις και το νέο αν θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Paragontas-x said:

Με αυτό το custom αρχείο τι ακριβώς μπορούμε να αλλάξουμε όσο αφορά τα tabs?

Μπορούμε να τα βάλουμε πάλι κάτω όπως ήταν παλιά?

Κάνει τα tabs multirow. Για να τα βάλεις κάτω θες αυτό.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2023 στις 3:29 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Το πρόσθετο μια χαρά δουλεύει το χρησιμοποιώ μήνες τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μήπως φταίει το pc σου?

Μήπως δεν έχεις καλή γραμμή ίντερνετ?

Δεν ξέρω πάντως το πρόσθετο δουλεύει απλά τέλια.

Το pc σε τι να φταίει?

Η γραμμή μου είναι πολύ καλή αν και αυτό δεν έχει σχέση.

Δεν αμφιβάλλω ότι σε εσένα δουλεύει σωστά αλλά δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει έτσι σε όλους

Εναλλακτικά αν έχει κάποιος κάποιο παρόμοιο πρόσθετο να δοκιμάσω ας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι όμως το θέμα είναι ότι δεν δουλεύει μόνο σε εμένα σωστά άλλα και σε όσους το έχω προτείνει κανένας δεν είχε πρόβλημα με το εν λόγο addon.

Το θεωρείς τυχαίο ότι είναι προτεινόμενο addon και ότι το έχουν ήδη κατεβάσει κοντά στα 2 εκατομμύρια χρήστες του firefox και από αρκετούς χιλιάδες έχει θετική αξιολόγηση.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να μπω σε ένα site για πανεπιστημιακό email. Το θέμα είναι ότι το σύστημα είναι απαρχαιωμένο και δεν υποστηρίζεται από τους browsers.

Από firefox:

Spoiler

sdfgdvdsvds.jpg.7fc9b366928ab8d30824f117911bb442.jpg

Από chrome:

Spoiler

rgfdgfgf.jpg.497aa77de1186aef367d37444bc6b9c8.jpg

Αν θυμάμαι καλά, επί κάποια χρόνια έβγαζαν οι browsers μια ειδοποίηση ασφαλείας αλλά άμα πάταγες το κουμπί ότι αποδέχεσαι τους κινδύνους ή ότι γνωρίζεις ότι το site δεν είναι κακόβουλο, σε άφηνε να μπεις.

Πλέον αυτή η επιλογή δεν υπάρχει. Είχα προσπαθήσει μια φορά με μια παλιότερη έκδοση του ff αλλά πάλι τζίφος.

Υπάρχει κάποιο κόλπο για να μπω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βοήθειά σας παρακαλώ!

Είχα ανοιχτά  παράθυρα firefox με πολλές καρτέλες ανοιγμένες στο καθένα. 

Εκκινώντας το λάπτοπ από την αναμονή, είχε καταρρεύσει για κάποιον λόγο ο firefox και ανοίγοντάς τον ζήτούσε update, όπως και έκανα (τι το θελα). Έκανε update, όμως στη συνέχεια δεν μπορούσε να κάνει επαναφορά της προηγούμενης συνεδρίας και των ανοιγμένων καρτελών (ούτε από την επιλογή έκλεισαν πρόσφατα).  

Κοίταξα εδώ https://support.mozilla.org/el/kb/ry8mish-epanafora-prohgoymenhs-synedrias-firefox, πήγα στην επίλυση προβλημάτων, έκανα "διόρθωση firefox" - > "ανανέωση firefox" αλλά τίποτα.  

Είχα κρατημένο ιστορικό. 

Έπειτα σκέφτηκα να κάνω "επαναφορά συστήματος" από τα windows στο προηγούμενο σημείο μπας και λυθεί, αλλά τίποτα.  Πλέον δεν υπάρχει και το ιστορικό.

Τι πρέπει να κάνω με το προφίλ, τα αρχεία json κτλ , δεν έχω βρει άκρη.

Υπάρχει κάπου καταγεγγραμμένη η τελευταία συνεδρία με τα παράθυρα και τις καρτέλες και πώς τα επαναφέρω;;;

Καμιά λύση, παιδιά;;;  😟☹️😥

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς μπορείς (και αν μπορείς) να κάνεις επαναφορά. Με την Ανανέωση που έκανες μάλλον σβήστηκαν όλα. Ωστόσο δες το πρόσθετο Tab Session Manager για το μέλλον. Με έχει "σώσει" σε παρόμοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...