Προς το περιεχόμενο

Αγορά SSD


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή ρε παιδιά λέτε να μην αγοράσω τίποτε ; όλα βγάζουν διάφορα προβλήματα ; :fear:

 

Δεν με ενδιαφέρει αν χάνω πχ 20mb από το read/write αλλά αν θα έχω λειτουργικό πρόβλημα κατά τη χρήση του Η/Υ.

 

Αν γίνεται να μου απαντήσετε με σαφήνεια στο παραπάνω ή να με παραπέμψετε σε κάτι που να έχει απαντηθεί και δεν το πρόσεξα, θα ήμουν ευγνώμων. (Το συντομότερον παρακαλώ :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 564
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς οι περισότεροι βλέπουν τα benchmarks και δεν ασχολούνται με τα προβλήματα συμβατότητας-αξιοπιστίας. Οι χρήστες έχουν καταντήσει να είναι beta-testers. Αν θέλεις πωσδήποτε να πάρεις SSD θα σου πρότεινα crucial M4 (η crucial έβγαλε πρόσφατα ένα firmware που αυξάνει τις επιδόσεις και βελτιώνει την αξιοπιστία, ή Samsung. Η Samsung κατασκευάζει η ίδια και τον controller και το δίσκο, πράγμα πολύ σημαντικό. Τον Οκτώβριο θα βγάλει μια καινούρια σειρά την 830, ενώ για την ώρα υπάρχει η 470. Αν ψάξεις σε forum του εξωτερικού θα διαπιστώσεις οτι οι Samsung θεωρούνται από τους πιο αξιόπιστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι περισότεροι βλέπουν τα benchmarks και δεν ασχολούνται με τα προβλήματα συμβατότητας-αξιοπιστίας.

 

Αυτό πλέον γίνεται σε όλες τις κατηγορίες προϊόντων και από όλες τις μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι ισχύει το ίδιο και στους επεξεργαστές. Εκεί τα προβλήματα συμβατότητας-αξιοπιστίας είναι πολύ λιγότερα. Μην ξεχνάμε οτι ο δίσκος έχει να κάνει με αποθήκευση δεδομένων και η αξιοπιστία απίζει μεγαλύτερο ρόλο απ' οτι σε οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι ισχύει το ίδιο και στους επεξεργαστές. Εκεί τα προβλήματα συμβατότητας-αξιοπιστίας είναι πολύ λιγότερα. Μην ξεχνάμε οτι ο δίσκος έχει να κάνει με αποθήκευση δεδομένων και η αξιοπιστία απίζει μεγαλύτερο ρόλο απ' οτι σε οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα.

 

Παντού ισχύει, περισσότερο ή λιγότερο... δεν θυμάσαι τι έγινε πρόσφατα με την μια παρτίδα των sandy bridge (νομίζω) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι, αλλά όπως σου έγραψα και πριν, ο δίσκος έχει να κάνει με data. Και μια που έγραψες για chipset, θα κάνω ένα παραλληλισμό. H intel έβγαλε μάπα chipset, το πρόβλημα ουσιαστικά εμφανίστηε στα motherboards που είχαν το sandybridge. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στος SSD. Ο sandforce έχει το πρόβλημα, η OCZ και οι υπόλοιπες τρέχουν να βρουν τη λύση (αφού πρώτα οι αγοραστές beta testers, έσκασαν ένα κάρο χρήματα να τους αγοράσουν). Αν λοιπόν δε διορθωθούν τα προβλήματα του sandforce controller όπως έκανε αντίστοιχα η Intel με το Sandybridge, δε θα δούμε βελτίωση της αξιοπιστίας των SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, συμφωνώ ότι είναι χειρότερο όταν παίζεις με δεδομένα... απλά η άποψη μου είναι ότι έχουν παρακάνει όλες οι εταιρίες σε όλων των ειδών τα προϊόντα. Σαν να μην τα ελέγχουν καν πριν τα βγάλουν στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν ξερω πολλα απο ssd ...ηθελα να μου πειτε αν αυτος εχει κανενα προβλημα

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24816&cat=6&sub=318&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=2

 

γιατι μου φαινετε πολυ υποπτο το ποσο Value for money ειναι σε σχεση με αλλους που βλεπω ...παιζει κανενα προβλημα που θα πρεπε να ξερω ?? η να τον χτυπησω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 320 έχουν το εξής πρόβλημα: (νομίζω αν πέσει το ρεύμα υπάρχει περίπτωση να τον δείξει 8mb).

Εν ώρα λειτουργίας ή ακόμα κια αν είναι κλειστό το PC και πέσει το ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο ρε παιδιά?

Πως μπορώ να το δοκιμάσω? Να κλείσω το τροφοδοτικό την ώρα που είναι ανοιχτό το PC ή δεν συμβαίνει σε όλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...