Προς το περιεχόμενο

FIFA 12


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γνωστό πρόβλημα με τα gamepad ; αν το αποσυνδέσει λογικά θα μπει. Ας το κάνει για να τσεκάρει αν φταίει ο μοχλός.

 

 

 

Δοκίμασες να τον ρυθμίσεις ξέχωρα με κανέναν gamepad emulator ;

 

 

 

πχ XBOX360 Controller Emulator v3.0

 

http://www.tocaedit.com/IB/index.php?automodule=downloads&showfile=4

 

Ο φιλος μου παιζει με πληκτρολογιο!!! εχει διπυρηνο επεξεργαστη στα 2.5 καρτα γραφικων nvidia 8600gt 2gb ram windows xp sp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να ακουστεί ηλίθια αλλά θα την κάνω..

 

Επειδή εδώ και κάποια χρόνια παίζω μόνο PRO λέω να πάρω το FIFA φέτος αλλά επειδή έχω συνηθίσει τους χειρισμούς, γίνεται στο FIFA να βάλω ακριβώς τα ίδια κουμπιά με το PRO??

 

Πιό αναλυτικά μπορώ να είναι το σουτ,πίεση,αλλαγή παίχτη,κλπ στα ίδια ακριβώς κουμπιά με το PRO??

Ναι μπορείς. Αρχικά βάλε "alternate" αντί για "classic" controls και στη συνέχεια άλλαξε και το κουμπί του sprint/turbo. Στην τελική μπορείς να σετάρεις τα κουμπιά μέσα από το παιχνίδι, όπως ακριβώς τα θέλεις εσύ. Με την "πίεση" μόνο ίσως θα έχεις θέμα, γιατί η φετινή tactical defense έχει αλλάξει εντελώς τον τρόπο που παίζεται η άμυνα.

 

 

Ο φιλος μου παιζει με πληκτρολογιο!!! εχει διπυρηνο επεξεργαστη στα 2.5 καρτα γραφικων nvidia 8600gt 2gb ram windows xp sp3

Κανένα έλεος για όσους παίζουν ακόμα με πληκτρολόγιο και έχουν κι απαιτήσεις. Εδώ βγαίνει κόσμος στο forum της ΕΑ και γκρινιάζει γιατί δεν μπορούν να παίξουν... manual με πληκτρολόγιο. Δικός μου φίλος (που παίζει κι αυτός με keyboard) παραπονιέται διαρκώς για τη νέα άμυνα, επειδή είναι αδύνατον να πατάει τόσα κουμπιά μαζί (άσε που το πληκτρολόγιο είναι της πλάκας και τρελαίνεται αν πατήσεις 3-4 πλήκτρα ταυτόχρονα).

 

Έλεος. :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα ρε συ αλλα δεν τα καταφερα, οταν παταω πανω σε μια επιλογη και μετα περιμενει να την κανω replace με κατι αλλο, δεν κανει τιποτα. Οποιο κουμπι κι αν πατησω..

 

Επειδη ειναι πολυ μπερδεμα να αλλαξεις τα κουμπια μεσα στο παιχνιδι,σου εχω πολυ ευκολη λυση.Σε μενα δουλεψε μια χαρα που ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα.

 

Κατεβασε αυτο

 

http://www.mediafire.com/?wr8yu7e97eyfiqe

 

και κανε extract τα αρχεια στο φακελο FIFA 12/Game/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφ δηλαδη ειναι να μη τρελενεσαι? Φιλε thomasG4 η λυση σου μεχρι στιγμης ειναι η καλυτερη απ'ολες, αλλα και παλι, ενω ολα δουλευουν ρολοι, το dpad δεν δουλευει καθολου και το χρειαζομαι για τα ingame tactics. Ελεος....

Πηγα και στο configuration στο exe το αρχειακι, εβαλα τα κουμπια ξανα απο την αρχη, βαζω και το dpad, κανω save, αλλα μολις βγω και το ξανα ανοιξω οι ρυθμισεις του dpad δεν υπαρχουν...Τι διαολο πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουμπιά αλλάζουν με το MOUSE!

 

Επιλέγεις με το Mouse το κουμπί/ενέργεια που θες να αλλάξεις, και πας πάλι με το Mouse και επιλέγεις το κουμπί/ενέργεια που θες να κάνει αυτό που επέλεξες πρώτο, η οποία βρίσκεται καταχωρημένη σε άλλο κουμπί.

 

Πχ έχουμε:

 

X Σεντρα/Τακλιν

Β Σουτ/Μαρκαρισμα

 

Πατάς με το ποντίκι στο Χ Σέντρα/Τάκλιν, και μετά πάλι με το ποντίκι στο Β/Σουτ Μαρκάρισμα για να κάνεις την "ανταλλαγή".

Έτσι μετά την αλλαγή θα ειναι Χ Σουτ/Μαρκάρισμα και Β Σεντρα/Τάκλιν.

 

Για τους πρώην παίκτες Προ το ιδανικό σετάρισμα ειναι αυτό:

 

X Shoot/Teammate Contain

B Cross/Slide Tackle

A Pass/Απλό Tackle δε θυμάμαι πως το αναφέρει. Το απλό μαρκάρισμα δηλαδή με σκοπό το κλέψιμο

Y Προωθητική/Τερματοφύλακας

RB Sprint

RT Finesse Shoot (το πλασέ στο PRO. Πάνω κάτω είναι το ίδιο)

LB Move Player(ένα-δύο)/Change Player

LT Sprint Control

 

XboxController.jpg

 

----------------

 

Επειδή είμαι κι εγώ πρώην PRO και καινούριος έχω καποιες ερωτήσεις.

 

1. Το Contain (οχι το Teammate Contain) στα κουμπιά τι κάνει και πως λειτουργεί;

2. Πως χειρίζομαι το τοίχος; (Άν θα πηδήξει ή όχι κλπ)

3. Πως βάζω φάλτσο στα κόρνερ και στα φάουλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κι εγώ πρώην PRO και καινούριος έχω καποιες ερωτήσεις.

 

1. Το Contain (οχι το Teammate Contain) στα κουμπιά τι κάνει και πως λειτουργεί;

2. Πως χειρίζομαι το τοίχος; (Άν θα πηδήξει ή όχι κλπ)

3. Πως βάζω φάλτσο στα κόρνερ και στα φάουλ;

1. Κράτα πατημένο το LT (L2) και θα καταλάβεις. Ο αμυντικός χαμηλώνει, κάνει πλάγια βήματα και κρατάει την απόστασή του από τον επιθετικό (ώστε να μην του δώσει δυνατότητα για μια απότομη προσποίηση/τρίπλα). Ακόμα καλύτερα με συνδυασμό LT+A (L2+X στα PS controllers), ο αμυντικός κινείται αυτόματα (χωρίς να χρειάζεται να πατάμε κατεύθυνση). Δοκίμασέ το και μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα θα καταλάβεις τι γίνεται.

 

2. Το τείχος πηδάει με Y (τριγωνάκι). Κινείται δεξιά-αριστερά με τα LT/RT (L2/R2). Στο Προ υπήρχε και η δυνατότητα να τρέξει κάποιος παίχτης του τείχους προς την μπάλα, αλλά στο Fifa δεν θυμάμαι αν γίνεται αυτό και με ποιό κουμπί.

 

3. Κουνάς το μοχλό της κατεύθυνσης δεξιά/αριστερά την ώρα που βάζεις δύναμη για την εκτέλεση (δηλ. πριν αλλάξει η κάμερα). Όσο περισσότερο κρατήσεις το μοχλό προς την κατεύθυνση που θέλεις, τόσο περισσότερο φάλτσο θα έχεις. Είναι λίγο περίεργο, δεν είναι σαν το Pro. Βάλε να κάνεις εξάσκηση corner kicks στην αρένα και θα καταλάβεις (πάτα Select όταν έχεις τον Kaka στην αρένα, για να επιλέξεις τα διαφορετικά modes προπόνησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση για το online head to head seasons.δε βρισκω ευκολα αντιπαλους και λεω μηπως φταιει το oponent quit, το οποιο εχω στο expand.επισης εχω τα controls στο manual αλλα δεν τα αλλαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφ δηλαδη ειναι να μη τρελενεσαι? Φιλε thomasG4 η λυση σου μεχρι στιγμης ειναι η καλυτερη απ'ολες, αλλα και παλι, ενω ολα δουλευουν ρολοι, το dpad δεν δουλευει καθολου και το χρειαζομαι για τα ingame tactics. Ελεος....

Πηγα και στο configuration στο exe το αρχειακι, εβαλα τα κουμπια ξανα απο την αρχη, βαζω και το dpad, κανω save, αλλα μολις βγω και το ξανα ανοιξω οι ρυθμισεις του dpad δεν υπαρχουν...Τι διαολο πια....

 

Μολις τωρα βρηκα λυση και σ'αυτο.Ανοιξε το αρχειο x360ce.exe απο το φακελο Game του FIFA.Εκει που λεει D-Pad πατα το και διαλεξε DPads και DPad 1 και μετα πατα save.

 

Τωρα πρεπει να ειναι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση για το online head to head seasons.δε βρισκω ευκολα αντιπαλους και λεω μηπως φταιει το oponent quit, το οποιο εχω στο expand.επισης εχω τα controls στο manual αλλα δεν τα αλλαζω.

 

Tο manual φταίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω ακομα να ευχαριστηθω ενα παιχνιδι Οnline οταν παιζω κανει για κλασματα δευτερολεπτου συχνα Lag δεν ξερω γιατι..κατι γινεται με την συνδεση αλλα οταν κατεβαζω πιανω 500Kbs τι να πω?και το Λaptop ειναι πολυ καλο το σηκώνει ανετα..να ρωτησω Rank games πως παιζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω το Fifa 12 και οταν αλλαζω τα κουμπια της επιθεσης αλλαζουν και τα κουμπια της αμυνας και το αναποδο. :confused: Ξερει κανεις τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό. Πχ. το κουμπί της σέντρας είναι και κουμπί του τάκλιν. Ενώ το κουμπί του σουτ κάνει τζαρτζάρισμα στην άμυνα. Δεν μπορείς να αλλάξεις αυτούς τους συσχετισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ranked παίζεις αν πας head to head seasons όπου επιλέγεις ομάδα και σε βγάζει με κάποιον που έχει επιλέξει ομάδα αντίστοιχης δυναμικότητας.Το μόνο κακό με αυτό είναι οτι μερικές φορές με έχει βάλει με κάποιον που έχει την ίδια ομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Προ υπήρχε και η δυνατότητα να τρέξει κάποιος παίχτης του τείχους προς την μπάλα, αλλά στο Fifa δεν θυμάμαι αν γίνεται αυτό και με ποιό κουμπί.

 

 

Γινεται, πατας το Χ/Α λιγο πριν την εκτελεση.

 

Μολις τωρα βρηκα λυση και σ'αυτο.Ανοιξε το αρχειο x360ce.exe απο το φακελο Game του FIFA.Εκει που λεει D-Pad πατα το και διαλεξε DPads και DPad 1 και μετα πατα save.

 

Τωρα πρεπει να ειναι κομπλε.

 

Μπραβο ρε φιλε να'σαι καλα , με εσωσες. Επιτελους!

 

Αλλη ερωτηση. Εχω την εκδοση του θειου, αλλα αυριο μεθαυριο θα το αγορασω το παιχνιδι, θα μπορω να το κανω κι εκει λογικα ετσι? Ο λογος που θα το αγορασω ειναι το οnline,εκτος κι αν υπαρχει τροπος και δεν τον ξερω. Υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...