Προς το περιεχόμενο

FIFA 12


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο firewall status μου λέει moderate κατά τη διάρκεια του online και προσπαθώ να το κάνω open.Βρήκα τα απαραίτητα ports (για να ανοίξω) στο δίκτυο αλλά και πάλι δεν άλλαξε κάτι.

Έχω βάλει τα εξής

80 - TCP

443 - TCP

3659 - UDP

6000 - UDP

9570 - UDP

9980 to 9989 - TCP

10000 to 12500 - TCP

42100 to 42199 - TCP

10500 to 12500 - UDP

 

Εσάς σε τι κατάσταση είναι το firewall status;

 

EDIT : Στο readme του παιχνιδιού λέει για αυτά τα port

UDP 9565

UDP 9570

TCP 9946

TCP 9988

TCP 42124

UDP 9000-9999

TCP 10000-20000

 

Αλλά και πάλι δεν είδα αλλαγή :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό router έχεις; Επειδή το πολεμάω μέρες αλλά άκρη δεν έχω βγάλει, έχει πειστεί ότι είναι περισσότερο θέμα router παρά οτιδήποτε άλλου. Αν το UPnP δουλεύει σωστά, δεν χρειάζονται καν να ανοίξουν οι πόρτες χειροκίνητα. Έχεις το UPnP στο enabled;

 

Επίσης ρίξε μια ματιά στο firewall των windows και αν τίποτα από τα παραπάνω δεν δουλέψει, δοκίμασε (έστω και για λίγα λεπτά) να βάλεις το PC σου στο DMZ του router. Αυτό το τελευταίο είναι το μόνο που μου άλλαξε το firewall status από restrictive σε moderate. Αλλά φυσικά δεν θέλω να αφήσω το PC σε DMZ, οπότε δεν έχω βρει τελική λύση ακόμα (παρά μόνο να βάλω άλλο router, που κι αυτό όμως είναι δύσκολο λόγω VoIP)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με το Thomson TG575 v7 έχοντας ανοίξει τα απαραίτητα ports και με ενεργοποιημένο το UPnP μου είναι πάντα στο moderate και αν τυχόν καμια φορά είναι restricted κλείνοντας και ξανανοίγοντας το παιχνίδι μου γίνεται moderate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά από ότι είδα και με άλλους παίκτες υπάρχει μια σύγχυση με το θέμα και τα ports. Σε εμένα είτε τα έχω ανοιχτά ή κλειστά τα ports στο router το firewall είναι πάντα στο moderate. Απλά μερικοί διερωτώνται αν με open παίζουν καλύτερα online ή και το moderate είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς σε τι κατάσταση είναι το firewall status;

 

Προσωπικα, το UPnP του router το εχω disable και τα ports που εχω ανοιχτα ειναι τα εξης:

 

80 - TCP

443 - TCP

3659 - UDP

3658 - UDP

30440 - TCP

30449 - TCP

9000 - UDP

9999 - UDP

 

Αυτα εχω απο περσυ στο 11 και στο online ειμαι μια χαρα.

 

Aυτα τα ports ειναι απο το readme του 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα εχω απο περσυ στο 11 και στο online ειμαι μια χαρα.

 

Aυτα τα ports ειναι απο το readme του 11.

 

Δηλαδή στο firewall status σου λέει open? Πάντως στο readme φέτος λέει άλλα port :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περσινά ports αρκούν και για φέτος, αλλά όπως είπα περισσότερο είναι θέμα router. Εγώ έχω ανοίξει ό,τι ports έχω βρει, έχω ενεργοποιημένο UPnP και παρ' όλα αυτά δεν δουλεύει τίποτα. Αν βγάλω το VoIP router και βάλω ένα παλιό d-link με σκέτο UPnP, τότε παίζει μια χαρά (αλλά δεν έχω τηλέφωνο)... Ομοίως σε πολλά άλλα PC που έχω εγκαταστήσει το παιχνίδι, το UPnP έφτανε και περίσσευε.

 

Τελοσπάντων προς το παρόν τα έχω παρατήσει και παίζω με restricted firewall.

 

Έπαιξε κανένας το challenge Πορτογαλία-Δανία; Τέτοιο κλέψιμο δεν κάνουν ούτε οι Έλληνες βουλευτές. Μιλάμε έχουν το κριάρι το Bendtner και το γερο-Ρόμενταλ να παίζουν λες και είναι ο Πελέ με το Μαραντόνα στα καλά τους. Τις Τι διαρκείς τρίπλες, το τι κοντρόλ λες και είναι κολλημένη η μπάλα πάνω τους, τι σπριντ μέχρι το 93' όταν οι δικοί μου δεν μπορούν να κάνουν βήμα (με εξαίρεση το Ρονάλντο). Έλεος, έπαιξα τουλάχιστον 20 φορές μέχρι να το περάσω, το τι είδα δε λέγεται, τι δοκάρια, τι 400.000 τετατέτ χαμένα, τι πέναλτι, έλεος. :mad:

 

Δηλαδή στο firewall status σου λέει open? Πάντως στο readme φέτος λέει άλλα port :)

Δεν νομίζω να υπάρχει "open" σε PC (όπως στις κονσόλες). Δεν έχω δει κανέναν πουθενά να αναφέρει open status. Η καλύτερη περίπτωση πρέπει να είναι το moderate.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το moderate δεν είναι ποτέ η καλύτερη περίπτωση.

Δεν ξέρω για FIFA, αλλά έχω δει άλλα games με NAT κλπ στο PC. Θες open για να μπαίνεις παντού.

Έχεις dynamic ή static IP;

 

Πολλές φορές βολεύει να έχεις το PC σε static.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το pirelli της ΟΝtelecoms. Για firewall δεν μου λεει κατι στο μενου. Προσωπικα με τις παραπανω ρυθμισεις ειμαι μια χαρα, αλλα οπως λεει και ο nzeppos, ειναι θεμα router. Με το Tg585 v7 που ειχα για καποια περιοδο, ενω ειχε πολυ καλυτερο μενου απο το pirelli και σου εδειχνε και firewall κλπ, που προσωπικα το ειχα απενεργοποιημενο, δεν ηταν παντα τοσο καλα με τα ports. Πχ. ενω δεν αλλαζα κατι στις ρυθμισεις μου, καμια φορα πηγαινα να παιξω και μου ελεγε your opponent has left the game και αμεσως πηγαινα και εκανα τεστ με το Pfportchecker και μου ελεγε οτι τα ports δεν ειναι ανοιχτα. Τα ξαναπερναγα και μετα ηταν παλι οκ.

 

Το moderate δεν είναι ποτέ η καλύτερη περίπτωση.

Δεν ξέρω για FIFA, αλλά έχω δει άλλα games με NAT κλπ στο PC. Θες open για να μπαίνεις παντού.

Έχεις dynamic ή static IP;

 

Πολλές φορές βολεύει να έχεις το PC σε static.

 

Βοηθησε με σε κατι. Οταν λες static Ιp τι εννοεις? Για παραδειγμα ενα προβλημα που εχω ειναι οτι ανοιγω εγω τα ports σαν 192.168.1.2 που μου λεει οτι ειναι το pc μου και ολα οκ. Καποια στιγμη μπορει να συνδεθει καποιος στο σπιτι με λαπτοπ και να παω στο 192.168.1.3 παραδειγμα. Τοτε πρεπει να ξαναπαω να αλλαξω στα ports απο 192.168.1.2 σε 1.3 στο τελος. Μπορω να ειμαι παντα το 1.3 πχ και να το ρυθμισω να τελειωνω? Αυτο ειναι το static ip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εννοώ γι' αυτό εδώ

http://portforward.com/networking/static-win7.htm :)

 

A, ναι καταλαβα. Ειχα κανει μια τετοια ρυθμιση στο μαγαζι που δουλευω. Επρεπε να αλλαξεις σε αυτες τις ρυθμισεις τον dns server.

 

Αυτο που ρωταω εγω γινεται? Δηλαδη συνδεθει δεν συνδεθει καποια αλλη συσκευη στο μοντεμ μου, να ειμαι παντα ο 192.168.1.2 πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελάσω, γιατί δεν το έχω ψάξει αυτό που λες. :(

 

Ενταξει, δεν πειραζει! :)

Να εισαι καλα. Μικρο το κακο. Παω το αλλαζω και τελος, οταν συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ερωτηση σχετικα με το αγωνηστικο κομματι : Βλεπω αρκετους οτι μολις πας να περασεις στρωτη μπαλια απο το κεντρο προς τον επιθετικο(ειτε υπαρχη μεγαλη ειτε σχετικα μικρη αποσταση) τους βελπω και βγαζουν τον Στοπερ τους Πρωτο Στη Μπαλα με "τσαμπουκα" γρηγορα με αποτελεσμα να την κλεβει. :o Υπαρχει συγκεκριμενο μυστικο για να το κανες αυτο με το Στοπερ (και γενικα) ??? :huh: Εγω απλα παταω το A (πρασινο),που το εχω για πιεση,(πατωντας και τρεξιμο συνηθως) αλλα δεν το καταφερνω.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...