Προς το περιεχόμενο

FIFA 12


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που ρωταω εγω γινεται? Δηλαδη συνδεθει δεν συνδεθει καποια αλλη συσκευη στο μοντεμ μου, να ειμαι παντα ο 192.168.1.2 πχ?

 

Ναι, αν κάνεις τη διαδικασία που σου λέει το link του Ghost, θα έχεις πάντα την ip που δήλωσες. Όποια άλλη συσκευή και να συνδέσεις στο router, θα πάρει άλλη ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, αν κάνεις τη διαδικασία που σου λέει το link του Ghost, θα έχεις πάντα την ip που δήλωσες. Όποια άλλη συσκευή και να συνδέσεις στο router, θα πάρει άλλη ip.

 

A! Ωραια τοτε. Να εισαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ρωταω εγω γινεται? Δηλαδη συνδεθει δεν συνδεθει καποια αλλη συσκευη στο μοντεμ μου, να ειμαι παντα ο 192.168.1.2 πχ?

Ο ποιο σωστός τρόπος είναι να δεσμεύσεις την ip μέσα από το router με την MAC Address του υπολογιστή σου (κάρτα δικτύου). Και με τον άλλο τρόπο που αναφέρθηκε γίνεται (δήλωση static ip μέσα στα windows) αλλά μπορεί αν είναι κλειστός (για μεγάλο διάστημα) να πάρει τη διεύθυνση άλλος υπολογιστής που θα συνδεθεί και να έχουμε ip conflict.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηγα να ξεκινησω το παιχνιδι και μου λεει το origin οτι το παιχνιδι δεν φαινεται να ειναι εγκατεστημενο... WTF? Την παλευει η ΕΑ? Τωρα κανει κατι σαν update....Τι παιζει? Ελπιζω να μην εχω τα ιδια με πριν και χρειαστει ξανα απο την αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηγα να ξεκινησω το παιχνιδι και μου λεει το origin οτι το παιχνιδι δεν φαινεται να ειναι εγκατεστημενο... WTF? Την παλευει η ΕΑ? Τωρα κανει κατι σαν update....Τι παιζει? Ελπιζω να μην εχω τα ιδια με πριν και χρειαστει ξανα απο την αρχη...

 

Update ειναι. Εκανε και φιλος μου...ηρεμησε...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εκανε εκεινο το update για το οποιο δε με ρωτησε καν, και μολις εγκαταστηθηκε μου λεει ειναι διαθεσιμη μια ενημερωση, αλλα πατησα οχι γιατι φοβαμαι μηπως ειναι αυτο το 43mb και μου μαμησει το παιχνιδι για τα καλα παλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα την ενημέρωση και πλέον δεν έχω πρόβλημα με τα κολλήματα του online που πρίν που με πετούσε συνέχεια. Ίσως να έφτιαξαν τα online bugs με αυτό το patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το moderate δεν είναι ποτέ η καλύτερη περίπτωση.

Δεν ξέρω για FIFA, αλλά έχω δει άλλα games με NAT κλπ στο PC. Θες open για να μπαίνεις παντού.

Έχεις dynamic ή static IP;

 

Πολλές φορές βολεύει να έχεις το PC σε static.

Στο κονσολάδικο Fifa11 υπήρχε σίγουρα διαφοροποίηση μεταξύ moderate και open. Στο Fifa12 των PC δεν έχω δει ποτέ κανέναν να αναφέρει open NAT (και έχω διαβάσει τα πάντα στο επίσημο φόρουμ). Όλοι με moderate/restrictive μπαίνουν. Επίσης έχω δοκιμάσει και με static IP και με DHCP, τα ίδια κάνει.

 

Σε άλλα PC έχω δει να μπαίνει σωστά και με στατική και με δυναμική ΙΡ, αρκεί να δουλέψει σωστά το UPnP. Επίσης στο προαναφερθέν επίσημο φόρουμ, άλλοι μπορούν να μπουν μόνο με στατική ενώ άλλοι μόνο με δυναμική. Δεν βγάζεις άκρη με την καμία.

 

 

Εχω το pirelli της ΟΝtelecoms. Για firewall δεν μου λεει κατι στο μενου. Προσωπικα με τις παραπανω ρυθμισεις ειμαι μια χαρα, αλλα οπως λεει και ο nzeppos, ειναι θεμα router. Με το Tg585 v7 που ειχα για καποια περιοδο, ενω ειχε πολυ καλυτερο μενου απο το pirelli και σου εδειχνε και firewall κλπ, που προσωπικα το ειχα απενεργοποιημενο, δεν ηταν παντα τοσο καλα με τα ports. Πχ. ενω δεν αλλαζα κατι στις ρυθμισεις μου, καμια φορα πηγαινα να παιξω και μου ελεγε your opponent has left the game και αμεσως πηγαινα και εκανα τεστ με το Pfportchecker και μου ελεγε οτι τα ports δεν ειναι ανοιχτα. Τα ξαναπερναγα και μετα ηταν παλι οκ.

Κι εγώ Pirelli έχω, το μαύρο της CYTA και μάλιστα με το τελευταίο firmware (όχι ότι βοήθησε το hard reset και η αναβάθμιση). Ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει, δούλεψε κομπλέ με τη μία (χωρίς άνοιγμα πορτών). Τι D-Link (ένα αρχαίο κι ένα καινούριο), τι Asus WL, τι Baudtec. Μόνο κάτι Thomson έχω δει να μη δουλεύουν σωστά, καθώς άλλες φορές βγάζουν moderate και άλλες restrictive (εννοείται χωρίς να αλλαχθεί καμία ρύθμιση στο ενδιάμεσο).

 

Επίσης το Pirelli έχει το κακό ότι δεν μπορείς να δεσμεύσεις συγκεκριμένες MAC για τον DHCP server. Υπάρχει η σχετική δυνατότητα, αλλά πολύ απλά δεν δουλεύει (γνωστό bug που απ' ότι φαίνεται δεν πρόκειται να διορθωθεί ποτέ). Έχω βάλει όμως μεγάλα lease times και η ΙΡ που έχω δηλώσει στον ΝΑΤ virtual server είναι η σωστή.

 

Το pfportchecker γενικά μου δείχνει τις πόρτες ανοιχτές, εκτός από κάτι φορές που το pirelli τρελαίνεται (κυριολεκτικά) και τις δείχνει κλειστές ό,τι και να κάνω. Ακόμα και το soft reboot δεν διορθώνει το πρόβλημα. Πρέπει να σβήσω το μηχανάκι από το διακόπτη και τότε επανέρχεται. Αλλά και πάλι... restrictive. Είπαμε, μόνο με DMZ.

 

 

Εγώ έκανα την ενημέρωση και πλέον δεν έχω πρόβλημα με τα κολλήματα του online που πρίν που με πετούσε συνέχεια. Ίσως να έφτιαξαν τα online bugs με αυτό το patch.

Η ενημέρωση γίνεται αυτόματα με το που ανοίξουμε το Origin και πατήσουμε να τρέξει το Fifa. Αυτό που φτιάχνεται σίγουρα με το νέο 23ΜΒ patch είναι ο έλεγχος των GK στο H2H Seasons. Επιτέλους! Ήταν τρελό cheat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς "cheat" με τη στενή έννοια του όρου. Απλώς κάποιοι το χρησιμοποιούσαν πολύ αυτό το κόλπο. Έπαιρναν δηλαδή συνέχεια τον τερματοφύλακα και δεν έπαιζαν άμυνα οι ίδιοι. Υπήρχε μεγάλη γκρίνια γι' αυτό το θέμα και -περιέργως πώς- η EA sports εισάκουσε τις παρακλήσεις της κοινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς "cheat" με τη στενή έννοια του όρου. Απλώς κάποιοι το χρησιμοποιούσαν πολύ αυτό το κόλπο. Έπαιρναν δηλαδή συνέχεια τον τερματοφύλακα και δεν έπαιζαν άμυνα οι ίδιοι. Υπήρχε μεγάλη γκρίνια γι' αυτό το θέμα και -περιέργως πώς- η EA sports εισάκουσε τις παρακλήσεις της κοινότητας.

 

Nα ρωτησω....κατι πατησα οταν επαιζα head to head season και ειχα τον τερματοφυλακα και λεω, αμαν τι εγινε? Αυτο ειναι το ''cheat''? Kαποιοι δηλαδη που δεν ξερουν να παιζουν καλα αμυνα, με το που κανει επιθεση ο αντιπαλος, το γυριζουν και εχουν τον τερματοφυλακα, με αποτελεσμα η αμυνα να γινεται απο την AI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το φιφα ωρες ωρες καταντα γελιο νικουσα 3-0 μου το εκανε ο αλλος 3-3 το κανω 4-3 και στο ενενηντα πατα το κουμπι της πασας μια φορα να την κανει σιγα και λες και πατησα τερμα την δυναμη και ο αλλος πηρε την μπαλα και γκολ και μετα μας λενε γιατι κατεβαζουμε χριστο-παναγιες!!!

Παιδια πειτε καμια λυση για την αμυνα πως να μαρκαρω γιατι στο τελος 10-10 τα μπουκετα στην οθονη θα καει στο τελος!!!!!!! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω....κατι πατησα οταν επαιζα head to head season και ειχα τον τερματοφυλακα και λεω, αμαν τι εγινε? Αυτο ειναι το ''cheat''? Kαποιοι δηλαδη που δεν ξερουν να παιζουν καλα αμυνα, με το που κανει επιθεση ο αντιπαλος, το γυριζουν και εχουν τον τερματοφυλακα, με αποτελεσμα η αμυνα να γινεται απο την AI?

Αυτό ακριβώς. Επειδή ο περισσότερος κόσμος (εμού συμπεριλαμβανομένου) δεν έχει μάθει ακόμα καλά την καινούρια άμυνα, το να παίρνεις τον GK και να αφήνεις το ΑΙ να αμύνεται για σένα είναι μιας μορφής cheat. Αν και γενικά υπήρχε λύση, τα μακρινά σουτ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...