Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτές ήτανε σπίτι μου , και σχεδόν κλαίγοντας μου έλεγε , ότι του έτυχε δουλειά με 2.500 χιλιάρικα στο Ντουμπάι , και του προσφέρανε και το εισητήριο αεροπλάνου. Απο την άλλη , ζούνε αυτή την στιγμή με 1100 Ευρώ του πατέρα του , και η μάνα του εδώ και 10 μήνες που παραιτήθηκε , δεν της έχουνε βγάλει την σύνταξη. και αυτή την στιγμή , για 3 άτομα δεν τους φτάνουνε τα λεφτά. Οπότε , δεν μπορούνε να του δώσουνε 2-3 χιλιάρικα που θα χρειαστεί τον πρώτο καιρό , μέχρι η μάνα του να βγάλει την σύνταξη . και δεν έχουνε κάρτες και δάνεια πλεον , και δεν τους δίνουνε.

1.γιατι εφαγε μπαν?

2.δηλ.μετα απο τοσες αποστολες cv βρηκε δουλεια αλλα δεν εχει λεφτα για εγγυηση ενοικιασης σπιτιου ?αληθεια στα 2500ε περιλαμβανονται και εξοδα σπιτιου?γιατι βλεπω στο bayt.com δεν ειναι φτηνα τα σπιτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1.γιατι εφαγε μπαν?

2.δηλ.μετα απο τοσες αποστολες cv βρηκε δουλεια αλλα δεν εχει λεφτα για εγγυηση ενοικιασης σπιτιου ?αληθεια στα 2500ε περιλαμβανονται και εξοδα σπιτιου?γιατι βλεπω στο bayt.com δεν ειναι φτηνα τα σπιτια...

 

Εφαγε ban γιατι έβρισε τον Λεωνίδα , ο οποίος του έλεγε ότι είσαι κακομοίρης , και τεμπέλης και όποιος θέλει να βρει δουλειά βρίσκει.

 

2.500 ο μισθός , αφορολόγητος , και το σπίτι θα του πήγαινε κανα χιλιάρικο τον μήνα.

 

Εισητήρια? Τον πρώτο μήνα? Τι σκατά θα φάει? Πως θα δώσει νοίκια μπροστά.....

 

Ευτυχώς βγάλανε την σύνταξη(επιτέλους) της μανας του , και θα πάρει και αναδρομικά 10 μηνών , οπότε τώρα μπορεί να φύγει αν του κάτσει....Αλλα με την γκαντεμια που τον (μας,όλους μας) δέρνει , τώρα δεν θα βρίσκει.

 

Γενικα ο παλίκαρος ο Λεωνίδας ήτανε προκλητικότατος και αλαζονικότατος , χλευάζοντας τους ανεργους ως άεργους και τους σπουδαγμένους ως Oxford-βλαχους και ψωνάρες που δεν πάνε να κάνουνε άλλη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαγε ban γιατι έβρισε τον Λεωνίδα , ο οποίος του έλεγε ότι είσαι κακομοίρης , και τεμπέλης και όποιος θέλει να βρει δουλειά βρίσκει.

 

Γενικα ο παλίκαρος ο Λεωνίδας ήτανε προκλητικότατος και αλαζονικότατος , χλευάζοντας τους ανεργους ως άεργους και τους σπουδαγμένους ως Oxford-βλαχους και ψωνάρες που δεν πάνε να κάνουνε άλλη δουλειά.

Ακριβώς επειδή συμπάσχω με το παλικάρι το zazik, απάντησα καταλλήλως για το επίμαχο θέμα και χωρίς βρισιές ή προσβολές. Αυτά που λέει ο Λεωνίδας έχω συνηθίσει να τα ακούω και πραγματικά λατρεύω τη στιγμή που η φάτσα όλων αυτών που με προσβάλλουν με αυτόν τον τρόπο αλλάζει, όταν τους λέω το παραπάνω παράδειγμα και μένουν άφωνοι γιατί συνειδητοποιούν πόσο κοντά σε απόσταση φτάνει απαίδευτη η όραση του μυαλού τους και οι παρωπίδες των ματιών τους.

 

Επίσης λατρεύω τη στιγμή που τους λέω το άλλο παράδειγμα που θα σας πω παρακάτω, όταν λένε χαζούς όλους εμάς που πήραμε τα πτυχία και δεν γίναμε υδραυλικοί και ηλεκτρολόγοι για να έχουμε δουλειά και λεφτά. Το πόσο λόρδοι είμαστε δηλαδή και πόσο περιφρονούμε αυτά τα επαγγέλματα και πήγαμε να σπουδάσουμε για να είμαστε ανώτεροι.

 

Λοιπόν... θα σας πω μια ιστορία:

Συγγενικό μου πρόσωπο, υδραυλικός παλιότερα στο επάγγελμα έπαιρνε στη δουλειά τον 16 χρόνο γιο του, έτσι, για να βλέπει, να του κάνει παρέα και να φέρνει και κανα εργαλείο στον πατέρα του. Μέχρι το παιδί να τελειώσει το σχολείο, ο πατέρας βρίσκει δουλειά στο δημόσιο, σταματάει και -αναγκαστικά, λόγω δημοσίου- διακόπτει τη δραστηριότητα στην εφορία. Οταν ο γιος του τελείωσε το λύκειο, ήθελε να γίνει υδραυλικός (όχι να σπουδάσει!) αλλα βρήκε μπροστά του εξής εμπόδιο: Για να γίνεις υδραυλικός (με έναρξη στην εφορία) πρέπει να έχει μαζέψει εναν αριθμό απο ένσημα πάνω στη δουλειά. Ως γνωστόν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σχολή απο την οποία βγαίνεις με επάρκεια υδραυλικού. Πρέπει οπωσδήποτε να σε πάρει κάποιος στη δούλεψη του. Το πιστεύετε οτι κανένας απο τους συναδέλφους υδραυλικούς του πατέρα, δεν τον πήρε στη δουλειά; (γιατί ως γνωστόν, όσοι λιγότεροι, τόσο περισσότερη η δουλειά, τοσο περισσότερα τα λεφτά!)

 

Θέλετε να μάθετε το τέλος;

 

Το παιδί τελικά, δεν έγινε υδραυλικός, πήγε φροντιστήριο, διάβασε και τελικά πέρασε τις πανελλήνιες και μπήκε σε στρατιωτική σχολή (αξιωματικών παρακαλώ)

 

Γιατί σε περίπτωση που δεν το ξέρατε, στην Ελλάδα, είναι πιο εύκολο να πάρεις πτυχίο απο το να γίνεις υδραυλικός, ηλεκτρολόγος ή φορτηγατζής και ταξιτζής που πρέπει να πουλήσεις ένα σπίτι για να πάρεις άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, στην Ελλάδα δεν συμφέρουν οι σπουδές. Αν ήμουν 18 ετών θα πήγαινα Στρατό-Αστυνομία, είτε απο σχολή, είτε απο ΕΠΟΠ/Ειδικούς Φρουρούς. Στην τελευταία περίπτωση μάλιστα αν έχεις κάνει θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις παίρνεις παραπάνω μόρια και σιγουρεύεις την επιτυχία σου.

 

Οπότε,

1) Λύκειο --> Πανελλήνιες --> Σχολές αξιωματικών/υπαξιωματικών Αστυνομίας-Στρατού

 

ή

 

2) Λύκειο--> Ειδικές Δυνάμεις--> Αστυνομία-Στρατός

 

Γνωστός μου, υπαξιωματικός στο στράτευμα, ηλικίας 30, το σοβαρότερο του πρόβλημα που αντιμετωπίζει, είναι οτι δεν βρίσκει γκόμενα.

 

Καταλάβατε εσείς που κάθεστε όλη την ώρα με την υδρόγειο σφαίρα στο χέρι; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γνωστός μου, υπαξιωματικός στο στράτευμα, ηλικίας 30, το σοβαρότερο του πρόβλημα που αντιμετωπίζει, είναι οτι δεν βρίσκει γκόμενα.

 

 

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι λύσεις, όχι μαλακίες.

Δεν ξέρω αν το λες με ειρωνική διάθεση αυτό, αλλά λάβε υπ' όψιν σου οτι οταν η Ελλάδα θα γίνει η επαρχία (η ύπαιθρος) της Ευρώπης, τότε τα μοναδικά επαγγέλματα που θα μπορείς να κάνεις είναι αυτά που είχαμε πάντα στα χωρία της Ελλάδας: Μπατσος-Παπας-Αστυνόμος/Στρατιωτικός-Δάσκαλος.

 

Και το δάσκαλος καλό είναι άλλα θέλει ΑΣΕΠ και προς το παρόν είναι παγωμένα ποιός ξέρει μέχρι πότε. Επειδή έχω και ένα θεματάκι με της κηδείες, θα προτιμούσα το Αστυνόμος/Στρατιωτικός

 

Ολα αυτά εφόσον κάποιος δεν θέλει να ξενιτευτεί, γιατί κακά τα ψέμματα, δεν είναι απλά τα πράγματα έξω. Και αναλόγως το που θα πας, μπορεί να μην καταφέρεις να φτιάξεις τη ζωή σου. Τα περισσότερα που ακούγονται ειδυλλιακά για το εξωτερικό εδω μέσα λέγονται απο άτομα κάτω των 35 που λόγω του νεαρού της ηλικίας αγνοούν κάποια πράγματα που θα δουν αργότερα στη ζωή τους.

 

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο...

Ναι, είναι δύσκολο να βρεις γυναίκα στο συγκεκριμένο εργασιακό περιβάλλον. Κατα τα άλλα, θα έλεγα οτι είναι μια χαρά. Σε λίγο καιρό να είναι απο τους λίγους που θα έχουν δουλειά, μόνιμη και χωρίς άγχος απόλυσης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλάβατε εσείς που κάθεστε όλη την ώρα με την υδρόγειο σφαίρα στο χέρι; ;)

Ε ναι. Που να τρεχεις τωρα Αγγλιες, Σουηδιες, Γερμανιες κλπ...Που να σπουδαζεις, που να μορφωνεσαι, αυτα ειναι για τους αφελεις, για τα κοροιδα...

Bγαζεις τη μιση ζωη Γκατζολια, την αλλη μιση Δωδεκανησα και Σαμοθρακες, πας σκηνακια 2-3 φορες το χρονο, βαρας και 2-7 υπηρεσιες το μηνα, εχεις και το καθε μ@λ@κισμενο φανταρο να σου κανει τα δικα του, εχεις και καμια 23432435 ανωτερους να σε τρεχουν και να βαρας προσοχες χωρις να διανοεισαι να φερεις αντιρηση στο παραμικρο γιατι εκει ο σεβασμος ειναι διαταγη και ολα αυτα για να παιρνεις για παντα 3 και 60 και να εχεις την ψευδαισθηση οτι εισαι εργαζομενος σαν τους αλλους.

 

Αντε κι αν εισαι λιγο τυχερος θα σε χωσουν σε κανα γραφειο καπου εκει στη Γκατζολια η τη Λημνο, αρα ολοκληρωθηκες ως υπαρξη.

 

Οσο για την αστυνομια, πρεπει να ρωτησεις κανενα φιλο σου αστυνομικο να στα εξηγησει. Περαν του λιωσιματος στις υπηρεσιες, νομιζω ειναι αρκετο να διακινδινευεις τη ζωη σου μερα νυχτα, επισης για 3 και 60. Καλυτερα ανεργος στη Ζιμπαμπουε, παρα αστυνομος στην Ελλαδα.

 

*Αν εισαι στρατογκαυλος η wannabe μπατσος οκ τοτε ναι αυτα τα επαγγελματα ειναι για σενα, γιατι σου δινουν και πιθανοτητες τυπικης ανελιξης για να σε κανει μακια και η μαμα/γυναικα οταν θα γυρνας σπιτι, ΑΛΛΑ φανταζομαι οτι εμεις που ποσταρουμε στο συγκεκριμενο τοπικ εχουμε αλλου ειδους ανησυχιες απο το πως θα γινουμε ταξιαρχοι για να ασκουμε εξουσια σε εξαναγκασμενους αβουλους για το καλο της πατριδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί τελικά, δεν έγινε υδραυλικός, πήγε φροντιστήριο, διάβασε και τελικά πέρασε τις πανελλήνιες και μπήκε σε στρατιωτική σχολή (αξιωματικών παρακαλώ)

 

 

 

Ενώ στρατιωτικός είναι ειδικότητα "ανωτέρου επιπέδου" σε σχέση με τον υδραυλικό...

Άσε μας ρε φίλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Αν εισαι στρατογκαυλος η wannabe μπατσος οκ τοτε ναι αυτα τα επαγγελματα ειναι για σενα, γιατι σου δινουν και πιθανοτητες τυπικης ανελιξης για να σε κανει μακια και η μαμα/γυναικα οταν θα γυρνας σπιτι, ΑΛΛΑ φανταζομαι οτι εμεις που ποσταρουμε στο συγκεκριμενο τοπικ εχουμε αλλου ειδους ανησυχιες απο το πως θα γινουμε ταξιαρχοι για να ασκουμε εξουσια σε εξαναγκασμενους αβουλους για το καλο της πατρίδας
Αν είσαι απο τους αντιδραστικούς που δεν την πάλευαν απο την πρώτη μέρα στο στρατό, τοτε ναι, αυτό το επάγγελμα δεν κάνει για σένα.

 

Πάντως προτιμώ να με διατάζει ένας ταξίαρχος απο το να με διατάζει μια γυναίκα προϊστάμενος που βγάζει το άχτι της απο το σύζυγο της, επάνω μου και την πληρώνω εγώ τις ορμονικές της διαταραχές κάθε μήνα. Μην γελιέσαι, όπου κι ας πας, πάντα κάποιος θα σε διατάζει και θα σε εκβιάζει με την απόλυση. Τώρα για τα σκηνάκια και τις μεταθέσεις, δεν νομίζω οτι διαφέρει απο μια εταιρία που σε στέλνει μια εδώ και μια εκεί (και έχεις πάντα το φόβο της απόλυσης).

 

Σαν επαγγελματική αποκατάσταση είναι πολύ καλά, και έχει και τα τυχερά του αν πας εξωτερικό όπως πχ σε καμια βάση του ΝΑΤΟ. 4 χιλιάρικα το μήνα καθαρίζεις για 3-4 χρόνια.

 

Είσαι μακρυά απο το επάγγελμα και το βλέπεις με τα μάτια του φαντάρου. Δεν είναι έτσι για τους μόνιμους, και οι στρατιωτικοί δεν γίνονται στρατιωτικοί για να διατάζουν εσένα, ουτε γιατί τους άρεσε ο πόλεμος που έπαιζαν μικροί. Πανε για την σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και οσο κι αν σε πληγώνει να το παραδεχτείς, αν ζείς στην Ελλάδα και θέλεις να ζήσεις την Ελλάδα, είναι το καλύτερο επάγγελμα.

 

Δεν έγινα στρατιωτικός γιατί κάποιοι όταν ήμουν μικρός, με πότισαν ένα σωρό αηδίες περι του πως είναι ο στρατός. Πήγα μεγάλος και τελικά μου άρεσε. Τώρα μετά τις σπουδές και τις καρπαζιές του εργασικού, νιώθω πραγματικά σαν μαλάκας που κρατάω την υδρόγειο στο χέρι και διαβάζω φόρουμ για να δω πως είναι η μετανάστευση.

 

Ενώ στρατιωτικός είναι ειδικότητα "ανωτέρου επιπέδου" σε σχέση με τον υδραυλικό...

Άσε μας ρε φίλε...

Τι διαβάζεις ρε φίλε; Έθιξα εγώ πουθενά θέμα επιπέδου; Αναγκαστικά είπα οτι πήγε το παιδί, αφου υδραυλικός δεν μπορούσε να γίνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.για να μιλήσεις στην γυναίκα προιστάμενο δεν βαράς προσοχή

2.δεν σου ρίχνει σκατό επειδή είσαι αγυάλιστος

3.δεν σε κράζει επειδή είσαι αξύριστος ή ακούρευτος

4.Αν πάει το τμήμα σου Αφγανιστάν δεν πας κι εσύ

5.Κοιμάσαι σπίτι σου,ΠΑΝΤΑ

 

 

το τι γέλιο είχα ρίξει όταν έτρωγαν κράξιμο τα ΕΠΟΠια για φαβορίτες κτλ δεν λέγεται,μάλιστα κύριε Διοικητά,μάλιστα χαχαχα,ωραία δουλειά,να είσαι 40 χρονών μαντράχαλος και να βαράς προσοχές για να μιλήσεις και να δικαιολογήσεις γιατί δεν ξυρίστηκες,Επιτρέπεται;lol

 

*ρε συ ο φίλος ο πρώην υδραυλικός πως μπήκε στο δημόσιο στα 30φευγα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γνωστός μου, υπαξιωματικός στο στράτευμα, ηλικίας 30, το σοβαρότερο του πρόβλημα που αντιμετωπίζει, είναι οτι δεν βρίσκει γκόμενα.

 

 

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο...

 

Βρίσκουν καμία φοιτητριούλα , καμία γλάστρα , κάποια να μη μιλάει και πολύ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να φτυαρίζω σκατά παρά να γίνω στρατιωτικός. Απλά και περιεκτικά.

Άσε που δεν έχει και μεγάλη διαφορά, και μεταφορικά και κυριολεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.για να μιλήσεις στην γυναίκα προιστάμενο δεν βαράς προσοχή

2.δεν σου ρίχνει σκατό επειδή είσαι αγυάλιστος

3.δεν σε κράζει επειδή είσαι αξύριστος ή ακούρευτος

4.Αν πάει το τμήμα σου Αφγανιστάν δεν πας κι εσύ

5.Κοιμάσαι σπίτι σου,ΠΑΝΤΑ

 

 

το τι γέλιο είχα ρίξει όταν έτρωγαν κράξιμο τα ΕΠΟΠια για φαβορίτες κτλ δεν λέγεται,μάλιστα κύριε Διοικητά,μάλιστα χαχαχα,ωραία δουλειά,να είσαι 40 χρονών μαντράχαλος και να βαράς προσοχές για να μιλήσεις και να δικαιολογήσεις γιατί δεν ξυρίστηκες,Επιτρέπεται;lol

 

*ρε συ ο φίλος ο πρώην υδραυλικός πως μπήκε στο δημόσιο στα 30φευγα;

Κατ αρχήν μην κρίνετε απο τη θητεία σας. Οι μόνιμοι είναι αλλιώς. Πήγαινε στην τράπεζα αξύριστος και με σορτσάκι να δουλέψεις να δούμε να θα σου πουν κάτι. Δεν θα φας φυλακή, απόλυση θα πάρεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί οι φαβορίτες είναι πρόβλημα. Σε κάθε δουλειά απαιτούν να είσαι κάπως. Αν πας στο Αφγανιστάν (δεν πάνε όλοι μαζί, όποιος θέλει πάει), θα πάρεις πάνω απο το διπλάσιο μισθό και δεν κινδυνεύεις γιατί οι Έλληνες εκεί είναι πολύ πίσω απο την πρώτη γραμμή + οτι οι Αφγανοί μόλις βλέπουν γαλανόλευκη, παύουν πύρ, γιατί μας έχουν σε εκτίμηση λόγω ιστορίας, όπως σε όλη η Μέση Ανατολή.

 

Στο δημόσιο μπορείς να μπεις σε οποιαδήποτε ηλικία. Ειδικά αν έχεις 5 παιδιά, την έχεις σίγουρη τη θέση, γιατί πιάνεις τις θέσεις των πολύτεκνων.

 

Τελοσπάντων, πολύ τράβηξε η ιστορία με το στρατό. Μια κουβέντα είπα και πέσατε να με φάτε λες και θα σας πάω για εκ νέου κατάταξη. Συγγνώμη παιδιά, τον πόνο μου γράφω και εγώ... Εχω την εντύπωση οτι οι σπουδές μου πήγαν εντελώς χαμένες και δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ... Δεν θέλω να φύγω απο την Ελλάδα (είμαι και λίγο μεγάλος, δεν έχω τόσο κουράγιο), αλλα δεν αντέχω κι άλλο αυτήν την κατάσταση.

 

Αν μπορούσα να μπω τώρα στο στρατό, θα πήγαινα τροχάδην και αυτά που λέτε τα ακούω βερεσέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...