Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιλογη σου ηταν να πας ομως

εννοειτε αλλα αν το παρουμε ετσι επιλογη ηταν και των αλλων να πανε στις σχολες που πήγανε οποτε μη μας κλεγονται οτι δεν βρισκουν δουλεια! ειπαμε το προβλημα υπαρχει αλλα οπως και να το κανουμε αλλη επαγγελματική αποκατασταση προσφερει μια σχολη απο μια αλλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εχω την αίσθηση οτι η πλειοψηφία αυτων που γραφει στις 2 τελευταίες σελιδες,δεν δουλεύουν/δεν εχουν δουλέψει,κανω λαθος; Επίσης εχω την αίσθηση,οτι μιλάτε για στρατό και περιμένετε να είναι σαν το σπιτι της οικογενείας σας,ξέρετε ποιο είναι το αντικείμενο του ή απλα βγάζετε απωθημένα,συμπλέγματα,ιδεολογικά κολλήματα κλπ;
Ναι, δεν δουλεύω προφανώς, όπως και πολλοί άλλοι που παρακολουθούν αυτό το θέμα. Και; Τι θέλεις να πεις; Ήρθες και εσυ (ο εργαζόμενος) να μας πεις τεμπέληδες και οτι "όποιος θέλει δουλειά βρίσκει"; Ευχαριστούμε πολύ, μας τα είπαν κι άλλοι. Το θέμα έχει απαντηθεί ήδη.

 

οπως και να το κάνουμε αλλη επαγγελματική αποκατασταση προσφερει μια σχολη απο μια αλλη!
My point exactly! Και μην συγχύζεσαι μεγάλε, δεν σου είπαμε οτι κωλοβαρούσες στην σχολή. Έχουμε ακούσει τα σχετικά απο συναδέλφους σου. Γενικά κανείς δεν μίλησε για σχολή. Για επαγγελματική αποκατάσταση μιλάμε, και εκεί είστε εξασφαλισμένοι για μια ζωή. Έχετε την πολυτέλεια να σκέφτεστε άλλα πράγματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My point exactly! Και μην συγχύζεσαι μεγάλε, δεν σου είπαμε οτι κωλοβαρούσες στην σχολή. Έχουμε ακούσει τα σχετικά απο συναδέλφους σου. Γενικά κανείς δεν μίλησε για σχολή. Για επαγγελματική αποκατάσταση μιλάμε, και εκεί είστε εξασφαλισμένοι για μια ζωή. Έχετε την πολυτέλεια να σκέφτεστε άλλα πράγματα.

εννοειται πως είμαστε εξασφαλισμένοι (γι αυτο άλλωστε και τα 19000 μόρια :shifty: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν έχουν όλοι τις προυποθέσεις ( ηλικιακές , σωματικές κ.λ.π. ) για να μπουν στρατιωτικές - αστυνομικές σχολές. Π.χ. κοίταγα από περιέργεια για ειδικούς φρουρούς, είμαι 1.69 , έχω πάρα πολύ μυωπία , έχω στραβό ρινικό διάφραγμα που εμποδίζει σε μεγάλο βαθμό την αναπνοή κ.λ.π. Δεν πιάνω το θέμα απολυτηρίου , πολυτέκνων κ.λ.π. άλλη ιστορία αυτή. Μόνο το ηλικιακό όριο πιάνω από όλα αυτά τα κριτήρια. :devil:

 

Η ζωή δε θα έπρεπε να τελειώνει στα 20 +. Επίσης , δεν είναι δυνατόν όσοι εργάζονται σε μία χώρα να είναι δημόσιοι , αστυνομικοί , στρατιωτικοί , συμβασιούχοι δημοσίου κ.λ.π. Μία χώρα πρέπει να έχει έσοδα για να σας πληρώνει , δε βρέχει λεφτά.

 

OK είστε βολεμένοι προς το παρόν ( για τη μονιμότητα με το ΔΝΤ μην ορκίζεστε , θα περικοπούν θέσεις το μόνο σίγουρο ) , πληρώνεστε προς το παρόν ( ω ναι ξέχασα η χώρα έχει σωθεί ). Κοιτάξτε και λίγο πέρα από το μικρόκοσμο σας. Είναι κύκλος , τις οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις όλοι θα τις υποστούν ( εκτός από ένα απειροελάχιστο ποσοστό ανθρώπων που σίγουρα δε γράφουν εδώ αυτή τη στιγμή ).

 

εννοειται πως είμαστε εξασφαλισμένοι (γι αυτο άλλωστε και τα 19000 μόρια :shifty: ).

 

Πολεμικό Ναυτικό δε θυμάμαι να μπαίνουν όλοι με πανελλαδικές. Τη λέξη " εξασφαλισμένος " σε μία χρεωκοπημένη χώρα με ΔΝΤ βγάλτε τη από το λεξιλόγιο σας ( δε το λέω ειρωνικά , απλά μου φαίνεται αστείο να χρησιμοποιείται αυτή η λέξη ). Εξασφαλισμένοι είναι μόνο οι μεγαλοεπιχειρηματίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ακομα πολυ ψωμι μπροστα μας μις αραχνη. Ακομα απολυσεις δεν ειδαμε στο δημοσιο, ουτε καταργηση της μονιμοτητας, ουτε μισθους στα ιδια ή και κατω απο τα επιπεδα του ιδιωτικου υπαλληλου και γενικα τιποτα που να δειχνει σοβαρες κινησεις εξυγιανσης. Δεν θελω καν να μιλησω για τους ΙΔ και σε τι επιπεδα ζουνε και εργαζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ακομα πολυ ψωμι μπροστα μας μις αραχνη. Ακομα απολυσεις δεν ειδαμε στο δημοσιο, ουτε καταργηση της μονιμοτητας, ουτε μισθους στα ιδια ή και κατω απο τα επιπεδα του ιδιωτικου υπαλληλου και γενικα τιποτα που να δειχνει σοβαρες κινησεις εξυγιανσης. Δεν θελω καν να μιλησω για τους ΙΔ και σε τι επιπεδα ζουνε και εργαζονται.

 

Δε νομίζω να είμαστε και τόσο μακριά. Όταν σου τη λέει ο έφορος γιατί δεν πλήρωσες την υποτιθέμενη προαιρετική περαίωση και θέλουμε έσοδα και θα σας παρακολουθούμε με δορυφόρο και ιστορίες για αγρίους κάτι μου λέει ότι θα πάμε σε δεύτερη περαίωση . Και μην πω τι θα πάρουν στη δεύτερη περαίωση. Αυτοί που φοροδιαφεύγουν αγρίως και γενικά κάνουν ό,τι γουστάρουν προφανώς και πάνε πακέτο με φίλους τους δημοσίους στις κατάλληλες θέσεις και έτσι θα συνεχίζουν και κανείς δε θα τους πειράξει. Τι στο καλό αστυνομία , ΙΚΑ , εφορία μόνο εμάς ελέγχουν από όλη την Ελλάδα ;

 

Όσους μπορούν θα γδάρουν πάλι ιδιωτικούς , δημόσιους και μικροεπαγγελματίες . Θα άρουν και τη μονιμότητα στο δημόσιο και μετά θα τάζουν προσλήψεις στους άνεργους για δημόσιο για να βρουν νέους ψηφοφόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τοσοι τα λετε , γιατι ομως τοσοι λιγοι απο μας αντιδρουν ? Και δεν μιλαω να κατεβουμε σε μια πορεια, αλλα να αντιδρουμε στην καθημερινοτητα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τοσοι τα λετε , γιατι ομως τοσοι λιγοι απο μας αντιδρουν ? Και δεν μιλαω να κατεβουμε σε μια πορεια, αλλα να αντιδρουμε στην καθημερινοτητα μας.

 

Για τον απλουστατο λογο οτι απλα χρησιμοποιουμε τον χρονο μας προσπαθωντας να βρουμε να πατησουμε καπου και ανεβασουμε το επιπεδο ζωης μας και αυτο απαιτει χρονο και μελετη απο τη ζωη μας + την οποια δουλεια κανεις και πρεπει να εχεις το κουραγιο να κανεις το οτιδηποτε. Εσυ πιστευεις οτι εγω που κουβαλαω -το λιγοτερο- 50 ωρες την εβδομαδα δουλεια να εχω ορεξη για πολλα πραγματα εξω απο αυτην ας πουμε? Απο την αλλη χωρις αυτην (την δουλεια εννοω) θα πρεπει να αρχισω να κλεβω και να ληστευω για να τη βγαλω καθως δεν υπαρχει "αμερικανικη" βοηθεια για την παρτυ μου. See where this is getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι για τα μαθηματα στο στρατο που ακουσα να ξερετε πως στο βαρυ πυροβολικο μια φορα αφου ειχα τελειωσει πηγα να ακουμπησω ενα απο τα καινουρια κανονια (c-33 το θυμάμαι ακομα) και ακουσα απο πισω ενα: <<Μήηηηηηηηηηηηη !>> (<-- οντως τραγικο! )

 

wat.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωή δε θα έπρεπε να τελειώνει στα 20 +. Επίσης , δεν είναι δυνατόν όσοι εργάζονται σε μία χώρα να είναι δημόσιοι , αστυνομικοί , στρατιωτικοί , συμβασιούχοι δημοσίου κ.λ.π. Μία χώρα πρέπει να έχει έσοδα για να σας πληρώνει , δε βρέχει λεφτά.

OK είστε βολεμένοι προς το παρόν ( για τη μονιμότητα με το ΔΝΤ μην ορκίζεστε , θα περικοπούν θέσεις το μόνο σίγουρο ) , πληρώνεστε προς το παρόν ( ω ναι ξέχασα η χώρα έχει σωθεί ). Κοιτάξτε και λίγο πέρα από το μικρόκοσμο σας. Είναι κύκλος , τις οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις όλοι θα τις υποστούν ( εκτός από ένα απειροελάχιστο ποσοστό ανθρώπων που σίγουρα δε γράφουν εδώ αυτή τη στιγμή ).

Το δημόσιο θα μειωθεί. Και απολύσεις θα γίνουν, αλλά 3 ειδικότητες, θα μείνουν για πάντα, υπο όλες τις συνθήκες: Αστυνομικός, Στρατιωτικός, Παπάς.

 

Λίγες επιχειρήσεις, θα μείνουν, όπως πχ οι τουριστικές, ναυτιλιακές κτλ. Βάλε και τις συντάξεις που θα φέρουν μετά την συνταξιοδότηση τους τα παλληκάρια που εργάζονται σήμερα σε άλλες χώρες και παίρνουν 30.000 και 40.000. Έτσι θα πληρώνουν και τους αστυνομικούς και τους στρατιωτικούς της Ελλάδας του 2030-2040.

 

Και δεν είμαστε βολεμένοι (εγώ τουλάχιστον), είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα.

 

Απλά λέω (με πίκρα) αυτό που παρατηρώ. Ότι κάποια επαγγέλματα στο δημόσιο, όσο χάλια και αν είναι κατά τη γνώμη κάποιων, θα βγάζουν λεφτά βρέξει-χιονίσει και αν θέλει κανείς (νέος) οπωσδήποτε να μείνει στη χώρα του, θα μπορεί να το κάνει μόνο αν ακολουθήσει αυτά. Οι άλλοι... θα παίρνουν την υδρόγειο στο χέρι... θα της δίνουν μια... και όπου τη σταματήσει το δάχτυλο.

 

Και δεν παρουσιάζω κάτι απο τα δύο ως καλό ή κακό. Θέμα επιλογής είναι, το να μείνεις και να πας στρατό/αστυνομία ή να σπουδάσεις και να φύγεις για άλλες χώρες. Αν ήμουν νέος και είχα την επιλογή θα έκανα το πρώτο, άλλα λόγω ηλικίας, υποθέτω οτι μου μένει πλέον μόνο το δεύτερο...

 

...και το πρόβλημα, είναι ότι δυσκολεύομαι να το χωνέψω. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δημόσιο θα μειωθεί. Και απολύσεις θα γίνουν, αλλά 3 ειδικότητες, θα μείνουν για πάντα, υπο όλες τις συνθήκες: Αστυνομικός, Στρατιωτικός, Παπάς.

 

Λίγες επιχειρήσεις, θα μείνουν, όπως πχ οι τουριστικές, ναυτιλιακές κτλ. Βάλε και τις συντάξεις που θα φέρουν μετά την συνταξιοδότηση τους τα παλληκάρια που εργάζονται σήμερα σε άλλες χώρες και παίρνουν 30.000 και 40.000. Έτσι θα πληρώνουν και τους αστυνομικούς και τους στρατιωτικούς της Ελλάδας του 2030-2040.

 

Και δεν είμαστε βολεμένοι (εγώ τουλάχιστον), είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα.

 

Απλά λέω (με πίκρα) αυτό που παρατηρώ. Ότι κάποια επαγγέλματα στο δημόσιο, όσο χάλια και αν είναι κατά τη γνώμη κάποιων, θα βγάζουν λεφτά βρέξει-χιονίσει και αν θέλει κανείς (νέος) οπωσδήποτε να μείνει στη χώρα του, θα μπορεί να το κάνει μόνο αν ακολουθήσει αυτά. Οι άλλοι... θα παίρνουν την υδρόγειο στο χέρι... θα της δίνουν μια... και όπου τη σταματήσει το δάχτυλο.

 

Και δεν παρουσιάζω κάτι απο τα δύο ως καλό ή κακό. Θέμα επιλογής είναι, το να μείνεις και να πας στρατό/αστυνομία ή να σπουδάσεις και να φύγεις για άλλες χώρες. Αν ήμουν νέος και είχα την επιλογή θα έκανα το πρώτο, άλλα λόγω ηλικίας, υποθέτω οτι μου μένει πλέον μόνο το δεύτερο...

 

...και το πρόβλημα, είναι ότι δυσκολεύομαι να το χωνέψω. :unsure:

Ακουω συνεχεια για "νεο κυμα μεταναστευσης" κτλ...δηλαδη τι θα γινει ολοι θα την κανουμε για εξω αν θελουμε να επιζησουμε?Αυτη ειναι η λυση?Και ποιος μας ειπε οτι εξω ειναι καλυτερα?Τουλαχιστον για Ευρωπη η κριση ειναι ευρητερη, ακομα και για χωρες οπως η Μ.Βρετανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες ,στην Αγγλια φετος θα απολυσουν αστυνομικους ,καποιες χιλιαδες.Για περικοπες ,κοιταξτε μην ερθει και εδω το μετρο .

Ωραια, βλεπω να κλεινουνε παλι δρομοι,λιμανια,αεροδρομια κτλ. απο μπατσους...και αλλους μπατσους, απεργοσπαστες, να ειναι εκει για να κυλησουν ολα ομαλα... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν δουλεύω προφανώς, όπως και πολλοί άλλοι που παρακολουθούν αυτό το θέμα. Και; Τι θέλεις να πεις; Ήρθες και εσυ (ο εργαζόμενος) να μας πεις τεμπέληδες και οτι "όποιος θέλει δουλειά βρίσκει"; Ευχαριστούμε πολύ, μας τα είπαν κι άλλοι. Το θέμα έχει απαντηθεί ήδη.

Οχι καμια σχέση,απλά οι απόψεις σας,δεν στέκουν.

 

 

 

 

 

Υγ. το κράτος οσο και να μικρύνει,παντα θα κάνει προσλήψεις στην αστυνομία,το στρατό μπορει να τον καταργήσει(σχεδον εχει καταργηθεί,απλα δημόσιες σχέσεις και συντήρηση τοπικών κοινωνιών κάνει).

Σκεφτόταν καποτε να κόψει κατι επιδόματα της αστυνομίας,μολις εμαθαν τις αντιδράσεις,τα πηραν πισω κι έκαναν πως δεν ειπαν τπτ(βέβαια τους εκοψαν κι αυτονων).

Παρεμπιπτόντως,φέτος προσελήφθησαν 600 δάσκαλοι και 4-5 χιλιαδες μπάτσοι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...