Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είσαι απο τους αντιδραστικούς που δεν την πάλευαν απο την πρώτη μέρα στο στρατό, τοτε ναι, αυτό το επάγγελμα δεν κάνει για σένα.

 

Πάντως προτιμώ να με διατάζει ένας ταξίαρχος απο το να με διατάζει μια γυναίκα προϊστάμενος που βγάζει το άχτι της απο το σύζυγο της, επάνω μου και την πληρώνω εγώ τις ορμονικές της διαταραχές κάθε μήνα. Μην γελιέσαι, όπου κι ας πας, πάντα κάποιος θα σε διατάζει και θα σε εκβιάζει με την απόλυση. Τώρα για τα σκηνάκια και τις μεταθέσεις, δεν νομίζω οτι διαφέρει απο μια εταιρία που σε στέλνει μια εδώ και μια εκεί (και έχεις πάντα το φόβο της απόλυσης).

Θα με διαταζει ναι, αλλα θα εχω την επιλογη να αντιδρασω. Ειτε ευγενικα, ειτε οχι ευγενικα. Χωρις αυτο να σημαινει απολυση. Ειδικα οταν ειμαι ενας εργαζομενος παραγωγικος στην επιχειρηση μπορω ανετα να ορθωσω αναστημα αν μου πουλαει τρελα η αλλη/ο αλλος ανωτερος. Οπως και να εγειρω απαιτησεις. Στο στρατο αντι αυτων ολων εχεις μια επιλογη και μονο. Την προσοχη.

 

Σαν επαγγελματική αποκατάσταση είναι πολύ καλά, και έχει και τα τυχερά του αν πας εξωτερικό όπως πχ σε καμια βάση του ΝΑΤΟ. 4 χιλιάρικα το μήνα καθαρίζεις για 3-4 χρόνια.

Σαν επαγγελματικη αποκατασταση καλα ειναι, αφου εχεις δουλεια πως να μην ειναι καλα. Σαν δουλεια ομως?

Είσαι μακρυά απο το επάγγελμα και το βλέπεις με τα μάτια του φαντάρου. Δεν είναι έτσι για τους μόνιμους, και οι στρατιωτικοί δεν γίνονται στρατιωτικοί για να διατάζουν εσένα, ουτε γιατί τους άρεσε ο πόλεμος που έπαιζαν μικροί. Πανε για την σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και οσο κι αν σε πληγώνει να το παραδεχτείς, αν ζείς στην Ελλάδα και θέλεις να ζήσεις την Ελλάδα, είναι το καλύτερο επάγγελμα.

Εχω φιλο στρατιωτικο, οπως εχω και φιλη που ειναι γυναικα στρατιωτικου. Τα οσα εχω ακουσει και απτους δυο, ειδικα απτη φιλη μου δεν περιγραφονται. Η τυπισα ολη μερα μονη της, μενει τουλαχιστον 2 φορες το χρονο μονη για 15 συνεχομενες μερες κλπ κλπ.

 

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα :)

 

Συν τις μεταθεσεις, συν συν συν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εντάξει, όλοι γκρινιάζουν με το επάγγελμά τους, αλλα δεδομένη την κατάσταση, τι άλλο να κάνει κάποιος για να εξασφαλίσει τα προς το ζειν; Δεν λέω, καλύτερο το περιβάλλον της επιχείρησης, απο το στρατόπεδο, άλλα και αυτό υπο όρους. Οτι στην επιχείρηση δεν θα είσαι απλά ένα αναλώσιμος που στον στύβουν και μόλις τελειώσει και το ζουμί (στα 45-50) τον πετάνε σαν λεμονόκουπα. Κι όλα αυτά υπο την προϋπόθεση οτι θα την βρεις αυτη τη δουλειά στην επιχείρηση και οτι θα σου φτάνουν αυτά που σου δίνουν για να ζήσεις.

 

Αλλιώς τι; Την υδρόγειο στο χέρι και φύγαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβάζεις ρε φίλε; Έθιξα εγώ πουθενά θέμα επιπέδου; Αναγκαστικά είπα οτι πήγε το παιδί, αφου υδραυλικός δεν μπορούσε να γίνει.

 

 

Διαβάζω αυτό "αξιωματικών παρακαλώ" και μου θύμισε όταν ήμουν μικρός που άκουγα κάτι γριούλες να "χαζοχαίρονται" που ο τάδε γιόκας έγινε γιατρός/δικηγόρος/κτλ.

 

Ο στρατιωτικός σαν ειδικότητα δεν έχει κάτι "ανώτερο" από τον υδραυλικό. Επειδή ένα σύστημα ζητάει ~19κ μόρια για το ένα επάγγελμα, δεν το καθιστά "πνευματικά ανώτερο" από ένα άλλο. Στην ουσία, δεν διαφέρουν και πολύ.

 

Από οικονομικής πλευράς τώρα, οι δημόσιες υπηρεσίες (συμπεριλαμβανομένου και του στρατιωτικού) είναι πολύ καλά στην Ελλάδα. Τα υπόλοιπα έχουν πιάσει πάτο.

 

 

Αν μπορούσα να μπω τώρα στο στρατό, θα πήγαινα τροχάδην και αυτά που λέτε τα ακούω βερεσέ.

 

Να πας.

Δεν μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει στο μέλλον, αλλά μέχρι σήμερα είναι μια αξιοσέβαστη επιλογή για ικανοποιητικές απολαβές. Αυτό είναι το μεγάλο θετικό του στρατιωτικού. Η δουλειά ως δουλειά δεν είναι κάτι το σπουδαίο.

 

 

Εχω φιλο στρατιωτικο, οπως εχω και φιλη που ειναι γυναικα στρατιωτικου. Τα οσα εχω ακουσει και απτους δυο, ειδικα απτη φιλη μου δεν περιγραφονται. Η τυπισα ολη μερα μονη της, μενει τουλαχιστον 2 φορες το χρονο μονη για 15 συνεχομενες μερες κλπ κλπ.

 

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα :)

 

Συν τις μεταθεσεις, συν συν συν

 

Σοβαρό επιχείρημα τώρα έτσι?

Από τις 365 μέρες, τις 30 θα είναι μόνη και αυτές θα είναι σε "δόσεις".

 

 

και διαβάζω φόρουμ για να δω πως είναι η μετανάστευση.

 

Αναλόγως τη χώρα και τη πόλη.

Εδώ και χρόνια ζω στο Ηνωμένο Βασίλειο. Έχω και καλές αλλά και κακές εμπειρίες από διάφορες πόλεις. Προσωπικά θα έλεγα ότι είναι καλύτερα από πλευράς οργάνωσης αλλά δεν είμαι αυτός που θα σου πει εαν αξίζει η μετανάστευση. Είναι ευθύνη του καθενός να ψαχτεί από μόνος του για μια τέτοια κίνηση. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό επιχείρημα τώρα έτσι?

Από τις 365 μέρες, τις 30 θα είναι μόνη και αυτές θα είναι σε "δόσεις".

Mπορεις να ρωτησεις την ιδια για περαιτερω διευκρινησεις. Παρεπιπτοντως η συγκεκριμενη δεν ειναι 30 μερες το χρονο μονη, ειναι κοντα στις 100 μιας και ο αντρας της βαραει 7 υπηρεσιες το μηνα συν τις ασκησεις. Δεν τις λες και λιγες. (ναι ξερω υπαρχουν και οι ναυτες οκ).

 

Αλλα εγω σε παω στο μεσο ορο: 30 μερες το χρονο ασκηση, καμια 10ρια σχολεια, και απο 3-4 φορες το μηνα υπηρεσια, βγαλε ποσες μερες το χρονο μενουν μονοι στο σπιτι γυναικες/παιδια κλπ.

 

Φυσικα αυτο δεν αποτελει απο μονο του επιχειρημα κατα της δουλειας αυτης, υπαρχουν αλλα τοσα μερικα εκ των οποιων ηδη αναφερθηκαν (μεταθεσεις, ιεραρχια, κωδικας συμπεριφορας, επαγγελματικο περιβαλλον κλπ κλπ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω αυτό "αξιωματικών παρακαλώ" και μου θύμισε όταν ήμουν μικρός που άκουγα κάτι γριούλες να "χαζοχαίρονται" που ο τάδε γιόκας έγινε γιατρός/δικηγόρος/κτλ.

 

Ο στρατιωτικός σαν ειδικότητα δεν έχει κάτι "ανώτερο" από τον υδραυλικό. Επειδή ένα σύστημα ζητάει ~19κ μόρια για το ένα επάγγελμα, δεν το καθιστά "πνευματικά ανώτερο" από ένα άλλο. Στην ουσία, δεν διαφέρουν και πολύ.

Εσυ θίγεις θέμα ανωτερότητας. Το είπα για δείξω πόσο πιο εύκολο είναι να σπουδάσεις απο το να γίνεις υδραυλικός.

 

 

 

Να πας.
Αν μπορούσα, δεν θα καθόμουν να διαβάζω θέματα για την μετανάστευση. Δυστυχώς, έχω περάσει το ανώτατο όριο ηλικίας για ΕΠΟΠ.

 

Εδώ και χρόνια ζω στο Ηνωμένο Βασίλειο. Έχω και καλές αλλά και κακές εμπειρίες από διάφορες πόλεις. Προσωπικά θα έλεγα ότι είναι καλύτερα από πλευράς οργάνωσης αλλά δεν είμαι αυτός που θα σου πει εαν αξίζει η μετανάστευση. Είναι ευθύνη του καθενός να ψαχτεί από μόνος του για μια τέτοια κίνηση. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν επιλογές.
Δεν υπάρχουν πολλές όταν έχεις μια σχετική ηλικία και καθόλου χρήματα. Αυτά είναι απλά για όσους σπουδάζουν και απλά παραμένουν εκεί. Αμα γυρίσεις, μετά είναι δύσκολο. Εκτός οτι πρέπει να ξέρεις και άπταιστα την Αγγλική. Εγω έχω να τη χρησιμοποιήσω 15 χρόνια. Δεν υπάρχουν πάντα επιλογές όταν είσαι ανω των 30.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν πολλές όταν έχεις μια σχετική ηλικία και καθόλου χρήματα. Αυτά είναι απλά για όσους σπουδάζουν και απλά παραμένουν εκεί. Αμα γυρίσεις, μετά είναι δύσκολο. Εκτός οτι πρέπει να ξέρεις και άπταιστα την Αγγλική. Εγω έχω να τη χρησιμοποιήσω 15 χρόνια. Δεν υπάρχουν πάντα επιλογές όταν είσαι ανω των 30.

 

Δυστυχως οταν πιανεις τα 30 αρχιζεις βλεπεις πολλα που πριν δεν σε ενοιαζαν και πολυ λογο ηλικιας και νοοτροπιας "νταξ μωρε, κατι θα ερθει και για 'μας". Το ξυπνημα ειναι αγριο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολοχαγός μου μου έλεγε ότι η Ευελπίδων είναι η πιο γτπ σχολή που υπάρχει , δεν τους μαθένουνε τίποτε εκτος απο το να είναι τέντα και να στρώνουνε κρεβάτια.

 

Ενώ θα έπρεπε να έχουνε μαθήματα ηγεσίας , ψυχολογίας , human resourcing γιατι στην ουσία είσαι μανατζερ παραπάνω και απο τους μανατζερ , τους μαθένανε στρατόκαυλη ιστορία.

 

Επίσης μου είχε πει ότι ο στρατός θέλει Forrest Gump : "Μάλιστα , διατάξτε" και να μην σκεφτεσαι καθολου γιατί θα τρελαθείς.

 

http://www.youtube.com/watch?v=f2yLE6eaxwI

 

Αυτά στους αξιωματικους , οι καραβανάδες περνάνε άσχημα , 45 χρονων και τους διατάζουνε τα 25χρονα , και βαράνε προσοχές , τρώνε άσχημο σκατό , και παίζει πολύ ρουφιανιά μεταξύ τους , και όλα γράφονται στον φάκελό σου , και τρως μια δυσμενή μετάθεση μετά στην Γκατζολία εσύ και οι αρκούδες.

 

Εργοδότης δεν μπορεί να μου τα κάνει αυτά , αφου κανείς δεν με φακελώνει , και φυσικά , έχω την επιλογή της παραίτησης , και στην επόμενη δουλειά , δεν θα ξερουνε ότι σκοτώθηκα στην προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οταν πιανεις τα 30 αρχιζεις βλεπεις πολλα που πριν δεν σε ενοιαζαν και πολυ λογο ηλικιας και νοοτροπιας "νταξ μωρε, κατι θα ερθει και για 'μας". Το ξυπνημα ειναι αγριο παντως.

Η αισιοδοξία είναι κάτι το φυσικό σε έναν νέο άνθρωπο. Ειδικά για την εποχή που ευκαιρίες υπήρχαν. Τώρα όμως είναι αλλιώς τα πράγματα. Και μετα τα 30 έχεις και άλλες ανάγκες, δεν κοιτάς μόνο να δουλεύεις στην πιο cool δουλειά. Θέλεις και εξασφάλιση για να αναλάβεις και υποχρεώσεις όπως η οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αίσθηση οτι η πλειοψηφία αυτων που γραφει στις 2 τελευταίες σελιδες,δεν δουλεύουν/δεν εχουν δουλέψει,κανω λαθος;

Επίσης εχω την αίσθηση,οτι μιλάτε για στρατό και περιμένετε να είναι σαν το σπιτι της οικογενείας σας,ξέρετε ποιο είναι το αντικείμενο του ή απλα βγάζετε απωθημένα,συμπλέγματα,ιδεολογικά κολλήματα κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάω μόνο για μένα λέγοντας ότι έχεις χτυπήσει την πλέον λάθος πόρτα, σε όλα αυτά που υποθέτεις

 

android.png

Σύμφωνοι,δεν ειχες και τοσο μεγαλη τοποθέτηση(αν και ειχες δίκιο απόλυτο, στην προτελευταία απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον γραφω επειδη θιξατε το θεμα του στρατου. ειναι αξιωματικός πολεμικου ναυτικου και εχω επίσης τελειωσει βαρυ πυροβολικο πεζικου! τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα λετε... για καμποσα χρονια στη σχολη ουτε να αναπνευσεις δεν μπορουσες, οχι σαν τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ οπου πατε για 5 ωριτσες να κανετε του κωλου μαθημα και μετα να λετε κουραση κτλ (δεν λεω, υπαρχουν και πολλες σχολες και ατομα τα οποια ξεσκιζονται αλλα ειναι μετρημενα στα δάχτυλα). μπηκα 90 κιλα και βγήκα 75 μετα απο 4 μηνες οπου πηρα αδεια να δω τους δικους μου! αν ησατσαν σε σχολες σαν αυτες δεν θα ειχατε την πολυτέλεια να καθεστε στο pc τωρα που γυρισατε απο τη σχολη! και τωρα στη δουλεια που κατεχω τον ταδε τιτλο μη νομιζετε πως ειναι ολα μελι! 7 μερες τη βδομαδα πρεπει να παρουσιαζομαι και οταν εχουμε ταξιδι εκει να δειτε γλυκα! ειστε κλεισμενοι σε ενα "τριτοκοσμικο" πλοιο που επιπλέει με μπαλώματα και εισαι εκει για 1-2 μηνες! βεβαια ο μισθος σε αποζημιώνει και με το παραπανω αλλα εχω χυσει αιμα και εχω θυσιασει παρα πολλα για να παιρνω αυτο τον μισθο τωρα, κατι το οποιο με κανει να τον αξιζω! γενικοτερα ο στρατος δεν ειναι για ολους - ειδικα τοτε με τα 5ετη που γινονταν ολοι μονιμοι ερχοταν και η κουτση μαρια! το θεμα ειναι αν μετα απο μια βδομαδα ηθελε να παρει απολυτήριο ή να μείνει! και κατι για τα μαθηματα στο στρατο που ακουσα να ξερετε πως στο βαρυ πυροβολικο μια φορα αφου ειχα τελειωσει πηγα να ακουμπησω ενα απο τα καινουρια κανονια (c-33 το θυμάμαι ακομα) και ακουσα απο πισω ενα: <<Μήηηηηηηηηηηηη !>> (<-- οντως τραγικο! )

 

 

 

λοιπον δεν ειναι ολα τοσο απλα οσο φαινονται! πηγαιντε σε στρατιωτικη σχολη (οχι απλα τον 1 χρονο στρατο που αναγκαζεστε) και μετα ανοιξτε το στοματακι σας!

 

φιλικα παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...