Προς το περιεχόμενο

Ύπνος με ωτοασπίδες


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταιο καιρό έχω αρχίσει και κοιμάμαι με ωτοασπίδες γιατί τα πρωινά γίνεται χαμός έξω από το σπίτι μου.

Υπάρχει κανένας που το κοιμάται έτσι αρκετό καιρό να μου πει εάν μετά από μεγάλο χρονικό διαστημα χρήσης των ωτοασπίδων αρχίζεις να έχεις πρόβληματα ακοής ή βουιτά στα αυτιά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πιο πολύ που μπορείς να πάθεις είναι να γίνει κάτι και να μη το ακούσεις. Αλλά και αυτό δύσκολα, οι ωτοασπίδες που είναι για χρήση στον ύπνο δεν κόβουν τους "κοντινούς" θορύβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει, τι ωτοασπίδες χρησιμοποιείς, απο που τις πήρες και πόσο σου κόστισαν?

Εγώ χρησιμοποιώ αυτές που είναι από αφρώδες πλαστικό.

 

 

ohropax_soft_schuim.jpg

 

Δεν ακούς Χριστό και δε πολυενοχλούν. Οταν τις συνηθίσεις θα ξεχνάς ότι τις φοράς. Τις συμπιέζεις περιστρέφοντας τες, τις βάζεις στα αυτιά και μετά αυτές φουσκώνουν, σα σφουγγαράκια δηλαδή.

Συνήθως ένα πακέτο κοστίζει 2-3€ από φαρμακείο, ανάλογα τη μάρκα.

Είχα δοκιμάσει και σιλικόνης, αλλά δε με βόλευαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορουσα κατα τη διαρκεια της θητειας μου ωτοασπιδες μεσα στους θαλαμους γιατι ειχε πολλη φασαρια συνεχως τη νυχτα (οπλοβαστοι,ροχαλητα κλπ). Αυτες που μας δωσανε στην αρχη για τις βολες φορουσα, κατι κιτρινες. Περαν του γεγονοτος οτι δεν με βολευαν και ιδιαιτερα και μερικες φορες με ενοχλουσαν στον υπνο, δεν μου δημιουργηθηκε καποιο προβλημα, νομιζω οτι η σωστη τοποθετηση τους δεν εγκυμονει κινδυνους. Τωρα αν παει κανεις να προσπαθησει να τη χωσει οσο πιο βαθια παει, ε δε νομιζω να φταιει η ωτοασπιδα μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κοιμάμαι 2 χρόνια με ωτοασπίδες και είναι όλα οκ. Απλά πλέον αν προσπαθήσω καμιά φορά να κοιμηθώ χωρίς αυτές μου είναι λίγο πιο δύσκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μιας που πιασατε το θεμα μηπως ξερει κανεις καποιο υλικο? να βαλω κατω απο τα χαλια για να μην ακουω κατι κτηνη που ειναι απο κατω μου και σκοτωνονται ολη μερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ξυπνατε ρε παιδιά το πρωί; δλδ το ξυπνητίρι πως το ακούτε; σκευτομαι και εγω αυτο με τις οτοασπίδες αλλα απο το να μην ξυπναω ειναι μεγάλο ζορι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο σκοπός είναι να μη ξυπνήσεις, να λιώσεις στον ύπνο.

Το ξυπνητήρι του κινητού μου πάντως, αν βάλω τέρμα τον ήχο και έχω τη συσκευή κάπου κοντά μου, το ακούω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει, τι ωτοασπίδες χρησιμοποιείς, απο που τις πήρες και πόσο σου κόστισαν?

 

Χρησιμοποιώ ωτοασπίδες από σιλικόνη, 3 ευρώ απο φαρμακείο. Κάνουν για πολλές χρήσεις αλλά θέλεις λίγο χρονο για να τις προσαρμόζεις στο αυτί σου κάθε φορα. Το ξυπνητήρια το ακούς άνετα εαν το βάλεις στο δυνατό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν είναι και πολύ άνετες και επίσης όταν αρχίζουν τα μικρά από πάνω να σέρνουν καρέκλες ή να κοπανάνε το καλοριφέρ τότε δυστυχώς το ακούς. Μόνο τις φωνές καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...