Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εφαρμογή TV show του Rudy σας λειτουργεί σωστά? Δε μπορώ να προσθέσω νέες σειρές.

όχι ούτε σε εμένα δεν κατεβαζε πληροφορίες. Κατέβασα το clutter τελικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου πει πώς είναι η λειτουργία του Messenger app (facebook) και αν υπάρχουν προβλήματα;

Ίσως η μοναδική εφαρμογή χωρίς προβλήματα τουλάχιστον έτσι νομίζω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν βαλεις αλλη εφαρμογη για τον καιρο και κανεις πιν εκεινη στην εναρξη. Να υποθεσω εχεις το μαμα "Καιρος" που ειναι της ms?

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα WP8.1 απο άποψη απόδοσης. Όμως αρκετές φορές πιάνω τον εαυτό μου να θέλει να επιστρέψει σε Android or something else για 2 λόγους.

 

1ον) το αδύναμο μάρκετ (ξέρω τώρα με τα port των εφαρμογών ελπίζουμε να εμπλουτιστεί) όμως ακόμα και μεγάλες εταιρίες (Instagram, Snapchat etc.) είτε έχουν ελλειπής εφαρμογές είτε καθόλου. Καθώς όμως υπάρχουν εφαρμογές τρίτων που εξυπηρετούν ως υποκατάστατα (6tag) σημαίνει οτι οι εταιρίες απλά ΔΕΝ θέλουν να δώσουν πόρους ωστε να υποστηρίξουν εφαρμογες στα WP και αυτό είναι απογοητευτικό.

 

2ον) Έχω παρατηρήσει πολλές εφαρμογές έχουν θέμα με τα notifications και αυτό είναι γενικό το κακό. Πιο δυσχρηστα push notifications ή ετεροχρονισμένα ακόμα και καθόλου. Αυτό σε εφαρμογές instant messaging επηρεάζει άμεσα. Δεν έχω Facebook για να το τσεκάρω και εκεί αλλα σε Viber/Whatsapp τα notifications για μυνήματα αργούν ή δεν έρχονται και καθόλου. Μάλιστα μια φορά δεν ειχα λάβει καν ειδοποίηση και όταν άνοιξα το Whatsapp ήρθαν 4 μυνήματα των τελευταίων 2 ημερών. Μπορεί η διαχείριση των εφαρμογών τους να τα κανει τα κινητα smooth και αποδοτικά, τι να το κάνω όμως αν θυσιάζω αμεσότητα και λειτουργικότητα;

 

Έχει παρατηρήσει κανέις άλλος τα συγκεκριμένα θέματα;

 

P.S Κάτοχος Lumia 735

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο windows 10 build (10536) είναι φανταστικό. Πολύ γρήγορο και με ελάχιστα glitches.

Το προτείνω και για primary phone.

Retromaniac τα χω βάλει και γω..Επέλεξα το fast ring και όχι το slow ring (έκανα σωστά;επειδή έχω δει εδώ μέσα ότι αφού βάλουμε τα 10 να κάνουμε ένα reset(λογικά για να διορθωθούν κάποια μικροπροβλήματα; ).Να κάνω;;; )..Smooth το βελτίωσαν πολύ δηλαδή υπάρχει διαφορά.Απλα ενα πράγμα με χάλασε..το ότι δεν ήταν ο edge ενσωματωμένος και το κατέβασα απτό store Browser Edge Free αυτός είναι;Μου τη σπάει που πετάει μια μικρή διαφημισούλα!!Προς το παρών το αφήνω, αν και σκέφτομαι να ξαναγυρίσω πάλι στα 8.1 -_-

Να σε ρωτήσω αν ξερεις(και για όσους ξέρουν) μπορώ απτό store να πληρώσω τις εφαρμογές μέσω της κάρτας Vodafone που έχω και όχι απτό PayPal ή το credit card;! Ευχαριστώ!!

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα WP8.1 απο άποψη απόδοσης. Όμως αρκετές φορές πιάνω τον εαυτό μου να θέλει να επιστρέψει σε Android or something else για 2 λόγους.

 

1ον) το αδύναμο μάρκετ (ξέρω τώρα με τα port των εφαρμογών ελπίζουμε να εμπλουτιστεί) όμως ακόμα και μεγάλες εταιρίες (Instagram, Snapchat etc.) είτε έχουν ελλειπής εφαρμογές είτε καθόλου. Καθώς όμως υπάρχουν εφαρμογές τρίτων που εξυπηρετούν ως υποκατάστατα (6tag) σημαίνει οτι οι εταιρίες απλά ΔΕΝ θέλουν να δώσουν πόρους ωστε να υποστηρίξουν εφαρμογες στα WP και αυτό είναι απογοητευτικό.

 

2ον) Έχω παρατηρήσει πολλές εφαρμογές έχουν θέμα με τα notifications και αυτό είναι γενικό το κακό. Πιο δυσχρηστα push notifications ή ετεροχρονισμένα ακόμα και καθόλου. Αυτό σε εφαρμογές instant messaging επηρεάζει άμεσα. Δεν έχω Facebook για να το τσεκάρω και εκεί αλλα σε Viber/Whatsapp τα notifications για μυνήματα αργούν ή δεν έρχονται και καθόλου. Μάλιστα μια φορά δεν ειχα λάβει καν ειδοποίηση και όταν άνοιξα το Whatsapp ήρθαν 4 μυνήματα των τελευταίων 2 ημερών. Μπορεί η διαχείριση των εφαρμογών τους να τα κανει τα κινητα smooth και αποδοτικά, τι να το κάνω όμως αν θυσιάζω αμεσότητα και λειτουργικότητα;

 

Έχει παρατηρήσει κανέις άλλος τα συγκεκριμένα θέματα;

 

P.S Κάτοχος Lumia 735

Για το store που λες ισχύει αν και τώρα με τα 10 θα στρώσουν (πιστεύω) τα πράγματα!

Τώρα για τις ειδοποιήσεις παλι ισχύει που λες αυτό..απλα στο battery saver έχεις βάλει το whatsup και το Viber να εκτελούνται πάντα;Εννοώ να επιλέξεις να παραμένει ανοιχτό στο παρασκήνιο ακόμα και όταν η μπαταρία πάει στο 20%..εκει τις εφαρμογές τις κλείνει απτό background! Ξέχασα να πω ότι προσωπικά εμένα δε με ενοχλεί που δεν έχει μπόλικες εφαρμογές ίσα ίσα καλύτερα κιόλας γιατί άχρηστες(πιστεύω) θα ταν! Για παράδειγμα στο Android οι περισσότερες εφαρμογές είναι ψεύτικες, άχρηστες και(παίζει) να χουν και ιό μέσα!Θέλω να σου πω καλύτερα λιγότερες ΣΟΒΑΡΕΣ εφαρμογές πάρα πολλές ΨΕΥΤΙΚΕΣ και ΑΧΡΗΣΤΕΣ! ;).. **για τις εταιρείες των εφαρμογών που λες προφανώς δεν θέλουν να χαλάσουν 'πορους' διοτι οι χρηστες των Windows Phone είναι λίγοι σε σχέση με το Android προφανώς δεν αξίζει! -_-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retromaniac τα χω βάλει και γω..Επέλεξα το fast ring και όχι το slow ring (έκανα σωστά;επειδή έχω δει εδώ μέσα ότι αφού βάλουμε τα 10 να κάνουμε ένα reset(λογικά για να διορθωθούν κάποια μικροπροβλήματα; ).Να κάνω;;; )..Smooth το βελτίωσαν πολύ δηλαδή υπάρχει διαφορά.Απλα ενα πράγμα με χάλασε..το ότι δεν ήταν ο edge ενσωματωμένος και το κατέβασα απτό store Browser Edge Free αυτός είναι;Μου τη σπάει που πετάει μια μικρή διαφημισούλα!!Προς το παρών το αφήνω, αν και σκέφτομαι να ξαναγυρίσω πάλι στα 8.1 -_-

Να σε ρωτήσω αν ξερεις(και για όσους ξέρουν) μπορώ απτό store να πληρώσω τις εφαρμογές μέσω της κάρτας Vodafone που έχω και όχι απτό PayPal ή το credit card;! Ευχαριστώ!!

 

Ο edge είναι ενσωματωμένος.

Εσύ κατέβασες αυτό που δεν είναι της microsoft https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/edge-browser-free/9nblggh09c00

Όταν έκανα upgrade τον έβαλε κανονικά, και όταν έκανα reset πάλι υπήρχε μέσα. Κάνε ένα reset phone και θα μπουν τα windows 10 καθαρά που είναι πολύ καλύτερα όταν έρχεσαι από wp8.1.

Και μπορείς να αγοράσεις από την vodafone κάρτα. Έχω αγοράσει. Αλλά αυτή την στιγμή η χρέωση της πιστωτικής κάρτας λειτουργεί (όχι το paypal όμως)

2ον) Έχω παρατηρήσει πολλές εφαρμογές έχουν θέμα με τα notifications και αυτό είναι γενικό το κακό. Πιο δυσχρηστα push notifications ή ετεροχρονισμένα ακόμα και καθόλου. Αυτό σε εφαρμογές instant messaging επηρεάζει άμεσα. Δεν έχω Facebook για να το τσεκάρω και εκεί αλλα σε Viber/Whatsapp τα notifications για μυνήματα αργούν ή δεν έρχονται και καθόλου. Μάλιστα μια φορά δεν ειχα λάβει καν ειδοποίηση και όταν άνοιξα το Whatsapp ήρθαν 4 μυνήματα των τελευταίων 2 ημερών. Μπορεί η διαχείριση των εφαρμογών τους να τα κανει τα κινητα smooth και αποδοτικά, τι να το κάνω όμως αν θυσιάζω αμεσότητα και λειτουργικότητα;

 

Έχει παρατηρήσει κανέις άλλος τα συγκεκριμένα θέματα;

 

P.S Κάτοχος Lumia 735

 

Πρέπει να πας στο battery saver και να δηλώσεις ποιες εφαρμογές θες να τρέχουν στο background ακόμη και όταν είναι σε saver mode.

πχ. facebook, skype, whatsapp, messenger, viber, store κτλ

Και η γυναίκα μου το 735 έχει, και όλα έρχονται ΑΜΕΣΩΣ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο edge είναι ενσωματωμένος.

Εσύ κατέβασες αυτό που δεν είναι της microsoft https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/edge-browser-free/9nblggh09c00

Όταν έκανα upgrade τον έβαλε κανονικά, και όταν έκανα reset πάλι υπήρχε μέσα. Κάνε ένα reset phone και θα μπουν τα windows 10 καθαρά που είναι πολύ καλύτερα όταν έρχεσαι από wp8.1.

Και μπορείς να αγοράσεις από την vodafone κάρτα. Έχω αγοράσει. Αλλά αυτή την στιγμή η χρέωση της πιστωτικής κάρτας λειτουργεί (όχι το paypal όμως)

 

 

Πρέπει να πας στο battery saver και να δηλώσεις ποιες εφαρμογές θες να τρέχουν στο background ακόμη και όταν είναι σε saver mode.

πχ. facebook, skype, whatsapp, messenger, viber, store κτλ

Και η γυναίκα μου το 735 έχει, και όλα έρχονται ΑΜΕΣΩΣ

ωραία σε ευχαριστώ πολύ Retro θα κάνω ένα reset και ενημερώνω!

Update:Εκανα reset οολα καλα!!Ειναι ακομα πιο γρηγορο!! ;) καμια σχεση με τα 8.1!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι τηλέφωνα εχετε και παει σφαιρα με το νεο Update? Δεν τα εχω δοκιμασει ακομα, αλλα μπραβο στην Microsoft, αυτο ειναι καλο σημαδι οτι ειμαστε ολο και πιο κοντα στο να παρουμε τα 10ρια και στο κινητο (υπολογιζω μεσα στο 2015)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...