Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε όλους,καταρχην να πω πως λατρευω τα windows phones κ συγκεκριμενα τα Lumia,ειχα την τύχη να αγορασω αρχες του 15 ενα lumia 530 dual sim το οποιο για μενα ηταν αριστο σε ολα εκτος απο την οθόνη που ηταν μετρια τελοσπαντων καποια στιγμη μετα απο 1,5 χρονο το συνδεσα στο λαπτοπ για να κανω μεταφορα δεδομενων κ αρχισαν τα προβληματα το σημα κ στις δυο σιμ μειωθηκε αισθητα στο σπιτι μεσα οπου δεν μπορουσα να καλεσω ουτε να με καλεσουν επρεπε να το βαλω κοντα στο παράθυρο για να πιασω εστω λιγο σημα το αντιθετο με εξωτερικους χωρους οπου επιανε φουλ σημα,αλλαξα καρτες σιμ κ το προβλημα ηταν το ιδιο,πηγα το κινητο στην Ts solutions ειχε ακομα 2μηνες εγγυηση το κρατησαν γυρω στις 15 μερες κ μου ειπαν οτι το εστειλαν στην Microsoft κ δεν ηρθε ακομα κ οτι ειχε σπασει η υποδοχη καρτας σιμ κ ηθελαν 30 ευρω για να φτιαχτει κ δεν την καλυπτε τη ζημια η εγγυηση συμφωνησα κ μετα απο αρκετες μερες πηγα να το παρω πληρωσα κ πηγα σπιτι,με λυπη διαπιστωσα πως το προβλημα δεν ειχε λυθει το ξαναπηγα πισω κ τους ειπα οτι πληρωσα κ δεν μου εφτιαξαν το κινητο,ηρθε ενας τεχνικος του εξηγησα το προβλημα κ μου ειπε πως μαλλον κολλησε ιο απο το λαπτοπ κ οτι θ το φτιαξει χωρις να πληρωσω,το αφησα κ εφυγα,μετα απο μια εβδομαδα το παρελαβα επισκευασμενο κ μετα απο καιρο διαπιστωσα πως τα imei στις 2 σιμ ηταν διαφορετικα απο αυτα που υπηρχαν στο κουτι κ στην αποδειξη αγορας κ ρωταω τωρα εγω μου αλλαξαν τα imei ή μου εδωσαν αλλη συσκευη ολοιδια με τη δικη μου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, frou frou είπε

καλησπερα σε όλους,καταρχην να πω πως λατρευω τα windows phones κ συγκεκριμενα τα Lumia,ειχα την τύχη να αγορασω αρχες του 15 ενα lumia 530 dual sim το οποιο για μενα ηταν αριστο σε ολα εκτος απο την οθόνη που ηταν μετρια τελοσπαντων καποια στιγμη μετα απο 1,5 χρονο το συνδεσα στο λαπτοπ για να κανω μεταφορα δεδομενων κ αρχισαν τα προβληματα το σημα κ στις δυο σιμ μειωθηκε αισθητα στο σπιτι μεσα οπου δεν μπορουσα να καλεσω ουτε να με καλεσουν επρεπε να το βαλω κοντα στο παράθυρο για να πιασω εστω λιγο σημα το αντιθετο με εξωτερικους χωρους οπου επιανε φουλ σημα,αλλαξα καρτες σιμ κ το προβλημα ηταν το ιδιο,πηγα το κινητο στην Ts solutions ειχε ακομα 2μηνες εγγυηση το κρατησαν γυρω στις 15 μερες κ μου ειπαν οτι το εστειλαν στην Microsoft κ δεν ηρθε ακομα κ οτι ειχε σπασει η υποδοχη καρτας σιμ κ ηθελαν 30 ευρω για να φτιαχτει κ δεν την καλυπτε τη ζημια η εγγυηση συμφωνησα κ μετα απο αρκετες μερες πηγα να το παρω πληρωσα κ πηγα σπιτι,με λυπη διαπιστωσα πως το προβλημα δεν ειχε λυθει το ξαναπηγα πισω κ τους ειπα οτι πληρωσα κ δεν μου εφτιαξαν το κινητο,ηρθε ενας τεχνικος του εξηγησα το προβλημα κ μου ειπε πως μαλλον κολλησε ιο απο το λαπτοπ κ οτι θ το φτιαξει χωρις να πληρωσω,το αφησα κ εφυγα,μετα απο μια εβδομαδα το παρελαβα επισκευασμενο κ μετα απο καιρο διαπιστωσα πως τα imei στις 2 σιμ ηταν διαφορετικα απο αυτα που υπηρχαν στο κουτι κ στην αποδειξη αγορας κ ρωταω τωρα εγω μου αλλαξαν τα imei ή μου εδωσαν αλλη συσκευη ολοιδια με τη δικη μου;;;

Ναι μπορούν να σου αλλάξουν το ΙΜΕΙ, αλλά το πιθανότερο είναι να σου άλλαξαν τηλέφωνο. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να σου άλλαξαν IMEI στο ίδιο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ναι μπορούν να σου αλλάξουν το ΙΜΕΙ, αλλά το πιθανότερο είναι να σου άλλαξαν τηλέφωνο. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να σου άλλαξαν IMEI στο ίδιο τηλέφωνο.

 

19 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ναι μπορούν να σου αλλάξουν το ΙΜΕΙ, αλλά το πιθανότερο είναι να σου άλλαξαν τηλέφωνο. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να σου άλλαξαν IMEI στο ίδιο τηλέφωνο.

το κινητο όταν το παρελαβα ειχε το ιδιο καπακι γιατι ηταν ραγισμενο σε ένα σημείο ειχε ζαλετινα στην οθονη και στον φακό αλλά όταν μπηκα στους αελιδοδεικτες στο ιντερνετ υπήρχαν ακομα οι ιδιοι με τις ιδιες αποθηκευμένες σελίδες και καταλαβα ότι ηταν το δικο μου τηλ μετα όμως όταν ειδα τα διαφορετικά imei μπηκα στις πληροφοριες του κινητου από τις ρυθμισεις και ειδα ότι υπηρχε στο build creation date η ημ/νια 11/6/2015 ενώ εγω το αγορασα 16/1/2015 δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε,παντως το κινητο δεν μου βγηκε καλό καμια φορα κολλαγε όταν επαιρνα τηλ και μετα από καιρο μου δημιουργησε παλι το ιδιο πρόβλημα,το εχω μονο για ιντερνετ μεσω wifi δυστηχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, frou frou είπε

το κινητο όταν το παρελαβα ειχε το ιδιο καπακι γιατι ηταν ραγισμενο σε ένα σημείο ειχε ζαλετινα στην οθονη και στον φακό αλλά όταν μπηκα στους αελιδοδεικτες στο ιντερνετ υπήρχαν ακομα οι ιδιοι με τις ιδιες αποθηκευμένες σελίδες και καταλαβα ότι ηταν το δικο μου τηλ μετα όμως όταν ειδα τα διαφορετικά imei μπηκα στις πληροφοριες του κινητου από τις ρυθμισεις και ειδα ότι υπηρχε στο build creation date η ημ/νια 11/6/2015 ενώ εγω το αγορασα 16/1/2015 δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε,παντως το κινητο δεν μου βγηκε καλό καμια φορα κολλαγε όταν επαιρνα τηλ και μετα από καιρο μου δημιουργησε παλι το ιδιο πρόβλημα,το εχω μονο για ιντερνετ μεσω wifi δυστηχως

αλλαγή πλακέτας= αλλαγή imei, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτο.

8 ώρες πριν, flogerakos είπε

Είναι η RS4 για τα Windows 10 Mobile...!!! 😂😂😂

Γιατί ειναι η rs4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάτι καλό που πέτυχα στο νετ :

Υποστήριξη PWA εφαρμογών για τα κινητά με Windows 10.

Ανοίγουμε τον Edge και γράφουμε about:flags 

Πάμε κάτω κάτω εκεί που γράφει Services Workers και ενεργοποιούμε και τις 4 επιλογές.

Επανεκκίνηση τον Edge και μπορούμε να κατεβάζουμε pwa εφαρμογές όπως το YouTube pwa.

Και ακόμα κάτι σε αυτο που έγραψα πιο πάνω αν στο υπομενού networking ενεργοποιήσουμε την εντολή Enable TCP Fast Open κατά πάσα πιθανότητα ο Edge να πηγαίνει πιο γρήγορα.

Πηγή: windowsarena.de

 

Επεξ/σία από palawiaris
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, flogerakos είπε

Δουλεύει άψογα κατέβασα το YouTube PWA!!!

Από που το κατέβασες? Μπορείς να στείλεις λινκ?

εγώ χρησιμοποιώ το PAWA και παίζουν όλα τέλεια, το έφτιαξα μονος μου το YouTube πχ.

μέχρι και το Google maps έκανα έτσι.

Επεξ/σία από conjure
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, conjure είπε

Από που το κατέβασες? Μπορείς να στείλεις λινκ?

εγώ χρησιμοποιώ το PAWA και παίζουν όλα τέλεια, το έφτιαξα μονος μου το YouTube πχ.

μέχρι και το Google maps έκανα έτσι.

Κάνεις εγγραφή σε notifications;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, conjure είπε

Από που το κατέβασες? Μπορείς να στείλεις λινκ?

εγώ χρησιμοποιώ το PAWA και παίζουν όλα τέλεια, το έφτιαξα μονος μου το YouTube πχ.

μέχρι και το Google maps έκανα έτσι.


Γράψε στο store YouTube PWA και το έχει.Βγήκε και Twitter pwa για Windows Insidern με Redstone 5

 

Επεξ/σία από palawiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Κάποιος να με διαφωτίσει για το pwa???

Είναι στην ουσία web apps που φαίνονται σαν native, και πολλά έχουν και την δυνατότητα να παίζουν offline (καλα το youtube δεν έχει και νόημα)

Διευκολύνουν, γιατί φτιάχνεις ένα μόνο για όλες τι συσκεύες και η ενημέρωση γίνεται αυτόματα αφού τα background workers αναλαμβάνουν να τραβήξουν το νέο html.

Μην περιμένεις ταχύτητα native, αλλά δεν είναι και μεγάλη η διαφορά.

EDIT:

Πάντως παιδιά από τι βλέπω το youtube δεν είναι πραγματικό pwa, είναι απλά web wrapper και δεν το έχει βγάλει η google αλλά μία άλλη "εταιρεία" (;) που σκοπό έχει από τι βλέπω να βγάλει πολλά web wrappers. Τώρα μάλλον έχουν κάνει κάποια μαγκιά και παίζουν τα notifications. Οπότε από το ολότελα, καλή και η παναγιώτενα που λένε.

Το twitter πάντως είναι κανονικό.

 

Πάντως το εκνευριστικό είναι ότι ο EDGE στο mobile έχει αυτά που χρειάζεται για να τρέχει pwa, και που ενεργοποιήσαμε από τα flags. Αλλά η ms δεν το δίνει επίσημα. Στα @@ της...

 

@palawiaris Είμαι περίεργος αν θα βάλει το κόλπο, το mspoweruser που "μισεί" το mobile.

https://windowsarea.de/2018/04/anleitung-pwa-in-windows-10-mobile-aktivieren/

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

notifications δεν εχω τσεκάρει ( γενικά τα αποφεύγω) αλλα τα pwa ειναι γενικα σωστή εφαρμογή από όλες τις πλευρές χρησης, έτσι θα πρέπει να ειναι γενικα η γνώμη μου. Ομοιογενεια στην παροχή υπηρεσιών από τα σαητ.

τωρα, για την υποστήριξη μαηκροσοφτ, ισχύουν τα γνωστά μάλλον, δεν το θέλουν, μπορεί να βγαζουν περισσότερα λεφτά με το να ειναι μεσα στα γκουγκλε και στα ιός, αφού όλοι τετοια έχουν και επί την ευκαιρία αντλουν και όλα τα προφίλ των χρηστών κτλ(βλέπε φουμπου κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...