Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Εσένα κατεβάζει από άλλο branch παλιότερο πάντως. Καινούργιο update προηγούμενο branch.

Η γυναίκα έχει το 640  και της κατέβασε την 10.0.15063.1088. Αυτό γίνεται ανάλογα με την παλαιότητα του κινητού; (το ποια έκδοση θα λάβει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, έχω το Lumia 930 απο το 2015. Τελευταία, και σχεδόν ξαφνικά έχει πέσει πολύ η απόδοση της μπαταρίας. Ενώ πρώτα έβγαζε με την ίδια χρήση 3 περίπου μέρες σταδιακά έπεσε στις 2 και πλέων το τελευταιο διάστημα έπεσε στην μίση με μια μέρα με το ζόρι... Το βρίσκεται φυσιολογικό η μήπως εχει πρόβλημα η τελευταία εκδοσή 15254.313?  Τώρα μολις πέρασα την 15254.401 μήπως και δω διαφορα... 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ebay https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=lumia+930+battery+genuine&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XBV-5QW+genuine.TRS0&_nkw=BV-5QW+genuine&_sacat=0 βρήκα πολυ καλές τιμες στην γνήσια μπαταρία. Πως μπορώ να ειμαι σίγουρος δεν τους εχω πολυ εμπιστοσύνη αυτούς? Θελω να παρω μια 100% ΝΟΚΙΑ γνήσια μπαταρία ξέρετε που μπορώ να βρω? Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω το Lumia 930 απο το 2015. Τελευταία, και σχεδόν ξαφνικά έχει πέσει πολύ η απόδοση της μπαταρίας. Ενώ πρώτα έβγαζε με την ίδια χρήση 3 περίπου μέρες σταδιακά έπεσε στις 2 και πλέων το τελευταιο διάστημα έπεσε στην μίση με μια μέρα με το ζόρι... Το βρίσκεται φυσιολογικό η μήπως εχει πρόβλημα η τελευταία εκδοσή 15254.313?  Τώρα μολις πέρασα την 15254.401 μήπως και δω διαφορα... 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ebay https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=lumia+930+battery+genuine&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XBV-5QW+genuine.TRS0&_nkw=BV-5QW+genuine&_sacat=0 βρήκα πολυ καλές τιμες στην γνήσια μπαταρία. Πως μπορώ να ειμαι σίγουρος δεν τους εχω πολυ εμπιστοσύνη αυτούς? Θελω να παρω μια 100% ΝΟΚΙΑ γνήσια μπαταρία ξέρετε που μπορώ να βρω? Ευχαριστώ πολύ.

Γνήσια μπαταρία στα 10 ευρώ δεν είναι καμία. Στα 30+ ναι. Αλλά μην φοβάσαι,  δεν έχει διαφορά αν έχει φτιαχτεί καλά. Απλά δες τα σχόλια για το πωλητή και το προϊον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, flogerakos είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω το Lumia 930 απο το 2015. Τελευταία, και σχεδόν ξαφνικά έχει πέσει πολύ η απόδοση της μπαταρίας. Ενώ πρώτα έβγαζε με την ίδια χρήση 3 περίπου μέρες σταδιακά έπεσε στις 2 και πλέων το τελευταιο διάστημα έπεσε στην μίση με μια μέρα με το ζόρι... Το βρίσκεται φυσιολογικό η μήπως εχει πρόβλημα η τελευταία εκδοσή 15254.313?  Τώρα μολις πέρασα την 15254.401 μήπως και δω διαφορα... 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ebay https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=lumia+930+battery+genuine&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XBV-5QW+genuine.TRS0&_nkw=BV-5QW+genuine&_sacat=0 βρήκα πολυ καλές τιμες στην γνήσια μπαταρία. Πως μπορώ να ειμαι σίγουρος δεν τους εχω πολυ εμπιστοσύνη αυτούς? Θελω να παρω μια 100% ΝΟΚΙΑ γνήσια μπαταρία ξέρετε που μπορώ να βρω? Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ θα σου έλεγα να κοίταζες και στον Δήσιο. Έχει αρκετό πράμα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

flogerakos μακριά από ebay για μπαταρίες,2 φορές εγώ και 1 η γυναίκα από κινεζιές,πριν 3 μέρες πήρα τα λεφτά μου πίσω από επιστροφή κινέζικης μπαταρίας.Αργεί να γεμίσει και αδειάζει πολύ γρήγορα και το κινητό κάνει επανεκκίνηση σε άτακτα χρονικά διαστήματα

Πείτε μου τώρα ποια μπαταρία είναι γνήσια;

IMG-20180509-WA0002.jpg

Επεξ/σία από palawiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κοιτάξεις καλα στη γνήσια στις τρεις μεταλλικές επαφές, ανάμεσα, στηριζονται σε πράσινη πλακέτα. Όλες οι άλλες ειναι καφέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://windowsarea.de/2018/05/video-hier-laeuft-windows-10-auf-dem-lumia-950-xl/

Βάζω στοίχημα ότι το 950 θα αποκτήσει πάλι την αξία του.

Το μόνο που μένει είναι να βάλουν τους οδηγούς για το wlan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, palawiaris είπε

https://windowsarea.de/2018/05/video-hier-laeuft-windows-10-auf-dem-lumia-950-xl/

Βάζω στοίχημα ότι το 950 θα αποκτήσει πάλι την αξία του.

Το μόνο που μένει είναι να βάλουν τους οδηγούς για το wlan.

https://www.windowslatest.com/2018/05/13/windows-10-arm-on-microsoft-lumia-950-xl-runs-really-well/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Στο Lumia 950 που έβγαινε από την παραγωγή με Windows 10 ισχύει το ότι μπορείς να κάνεις ηχογράφηση την κλήση; Έψαχνα για το δικό μου το 730 και βρήκα πως μόνο όσο είναι από τη μαμάκα τους με 10άρια το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες που είναι τώρα διαθέσιμες για την εγκατάσταση των Windows σε ARM στο Lumia 950 XL

Instructions now available to install Windows on ARM on the Lumia 950 XL

chrome-lumia.jpg

Well, that was fast. It seems Ben Imbushuo has polished his hack enough to make it public, and a number of hardware hackers have now followed the instructions and have installed Windows 10 on ARM on the Lumia 950 XL.

He describes the procedure as such:

 

1) WPInternals 2.4 to unlock bootmgfw

2) 1st shim: github.com/imbushuo/boot-

3) Kickstarter: github.com/imbushuo/lk (msm8994-test-2 branch)

4) UEFI: github.com/imbushuo/Lumia (Get Linaro toolchain and EDK2 ready)

 

I suspect if that does not make sense to you it’s probably not a project you should be taking on, but if it does, you can find more detail at Ben’s Github repository here.

It’s not clear to me if networking is working yet, but as can be seen from the screenshot above, installing 3rd party win32 apps such as Chrome certainly does work.

See some screenshots from ADeltaX showing the OS in action below.

windows-10-on-arm-on-lumia-6.jpg

 windows-10-on-arm-on-lumia-5.jpg windows-10-on-arm-on-lumia-4.jpg 

windows-10-on-arm-on-lumia-3.jpg windows-10-on-arm-on-lumia-2.jpg 

windows-10-on-arm-on-lumia-1.jpg

https://mspoweruser.com/instructions-now-available-to-install-windows-on-arm-on-the-lumia-950-xl/

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το καλύτερο είναι ότι στα windows rs5 ξαναμπαίνει phone api. Αυτό σημαίνει ότι ίσως να είναι και τηλέφωνο το 950 με τα windows arm.

Πέρα από το ίδιο το γεγονός ότι ξαναμπαίνει phone stack στα windows που φανερώνει σχέδια για νέο τηλ.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν νομιζω οτι η MS εχει παψει να ενδιαφερεται για τα windows phone. Το παει γυρω γυρω και καποια στιγμη θα κανει το μπαμ με νεο κινητο και κανονικα windows. Προσωπικη εκτιμηση θα χτυπησει την κατηγορια premium.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...