Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, λέω να διαβάσω το Εκκρεμές του Φουκώ. Αλλά σιχαίνομαι τον Έκο, τον μισώ τον καταραμένο, θέλω να του θρυμματίσω τα γόνατα. Θα μπορέσω να το διαβάσω ή τον πιάνει το δοκιμιακό του και θα μου τα κάνει ζέπελιν αναλύοντας σε 20 σελίδες τη σημασιολογική δύναμη ενός κύβου ζάχαρης?

1,5 χρονο μου πηρε να βρω αφορμη αλλα τωρα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΣΕ ΓΑΜΗΣΑ ΜΑΛΑΚΑ, παρτο πισω ή τρεξε να κρυφτεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 6 μήνες μετά...

Τώρα που μπήκε και ουσιαστικά ή Άνοιξη και τα ταξιδάκια αρχίζουν να σκάνε μύτη, τι βιβλία θα προτείνατε για να ''περάσει η ώρα'' ?

Τουτέστιν, λογοτεχνία/μυθιστορήματα/μπεστ σελλερς και όχι φιλοσοφικά/ψυχολογικά/κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλή έκδοση, μη γελάτε. Σχεδόν βγάζει νόημα.

 

Αυτή έχεις εσύ; Εγώ πήρα την έκδοση στα Αγγλικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές, γνωρίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή έχεις εσύ; Εγώ πήρα την έκδοση στα Αγγλικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές, γνωρίζεις;

μαλλον εννοει οτι σε σχεση με τις αλλες ελληνικες εκδοσεις αυτη ειναι η καλυτερη, αν δεν κανω λαθος σε αυτη του κακτου ξαναμεταφραστηκε το βιβλιο, αλλες ειναι απλα ανατυπωσεις μιας παλιας μεταφρασης.

 

Παντως για 30€ δεν θα το σκεφτομουν καν να το παρω, μην τρελαθουμε κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά "Ο Αγών μου" κυκλοφορεί ελεύθερα και μπορεί να το αγοράζει όποιος θέλει?? Κάπου είχα ακούσει ότι απογορεύεται σε ορισμένες χώρες από φόβο μήπως επιρεάσει ανθρώπους και αρχίσουν να στρέφονται στις θεωρίες του.

Δεν πάμε καλά. Εάν αρχίσει ο κόσμος να διαβάζει "για το δικαίωμα του δυνατού να υποτάσσει τον αδύνατο ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα και πιο εύκολα...κτλ" τότε....

Σε λίγο θα δούμε να πουλιέται και κανά βιβλίο του Πλεύρη στα βιβλιοπωλία...

 

Πριν πεθάνει κάποιος πάντως θα πρέπει να έχει διαβάσει υποχρεωτικά δύο βιβλία: Τη "Φάρμα Των Ζώων" και το "1984" του Όργουελ.

(και να τα κατανοήσει εννοείται)

 

ΥΓ. Γιατί λες "geek" το Σιλμαρίλιον φίλε elven? Θεωρείται από τα κορυφαία βιβλία φανταστικής λογοτεχνίας στον κόσμο και έχει επιρρεάσει χιλιάδες συγγραφείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ. Γιατί λες "geek" το Σιλμαρίλιον φίλε elven? Θεωρείται από τα κορυφαία βιβλία φανταστικής λογοτεχνίας στον κόσμο και έχει επιρρεάσει χιλιάδες συγγραφείς.

 

Δεν το λέω υποτιμητικά,απλά δεν είναι κάτι το βαθύ,είναι φανταστικά γεγονότα,έγινε και ταινία...κάπως έτσι το 'δα και το πα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...