Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Να σου πω μία ιστορία" του Χόρχε Μπουκάι.

 

Δεν σταματάς να χαμογελάς. Κάθε "ιστορία" βγαλμένη από τη ζωή, την καθημερινότητα. Μεστή γραφή και πολλή αλήθεια μέσω παραβολών κ ιστοριών από αστικούς και όχι μονο μύθους διαφόρων χωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό τον καιρό διαβάζω το "Ο καλύτερος φίλος ενός κρουασάν" ενός ισπανού συγγραφέα.

Ήρθε ως δώρο, και παρότι δεν έχω διαβάσει ούτε 100 σελίδες, με έχει κερδίσει.

Πολιτικός/κοινωνικός λόγος και επιθετικός τρόπος γραφής, αλλά μέσα από πολύ χιούμορ και αρκετό καφριλίκι! Μου θυμίζει την σειρά "californication" στο πιο επιθετικο και πιο κουλτουρέ!

Μου ....γεννήθηκε λοιπόν η απορία:

ΑΝ γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο βιβλίο, έχει κάποια άλλη παρόμοια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

congrats στον από πάνω που έφερε στην επιφάνεια το thread, γιατί από μόνος μου....

 

Ας ποστάρω κι εγώ μερικές σκόρπιες προτάσεις:

 

 

Βάζω μια άνω τελεία λέγοντας respect στο Μάστορα για τον τρελό συντελεστή απόδοσης ποιότητα/ποσότητα που σύμφωνα με έγκυρες αν και υποκειμενικές(sic) έρευνες αγγίζει το 90% :-D

 

Cheerz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα δικό μου βιβλίο για την ιστορία και τον κοινωνικό αντίκτυπο των υπολογιστών τη δεκαετία του 1980.

 

Computers802.jpg

 

"Η δεκαετία του 1980 ίσως είναι η σημαντικότερη στην ιστορία των σύγχρονων υπολογιστικών συστημάτων. Όχι επειδή έδωσε στην αγορά κάποιο μηχάνημα αξεπέραστης τεχνολογίας· ήταν σημαντική διότι κατάφερε το ακατόρθωτο: έφερε τον ηλεκτρονικό υπολογιστή -από τα εργαστήρια και τα ερευνητικά κέντρα- στα σπίτια, και τον έκανε ένα προσιτό εργαλείο για καθημερινή χρήση. Παράλληλα, άνοιξε μια τεράστια αγορά που μέχρι τότε κανείς δεν είχε αντιληφθεί την ύπαρξή της. Η ανάπτυξη της αγοράς φανέρωσε την αδυναμία των ιδιωτών και των κρατικών μηχανισμών να ελέγξουν τη δύναμη του μέσου· επίσης ανάδειξε τα λάθη, την προσδοκία, το όραμα. Και μέσα από το όραμα γεννήθηκε η σημερινή πραγματικότητα -και όλα αυτά με μια απίστευτη ταχύτητα, σχεδόν σαρωτική. Για εμάς -τους τυχερούς- που βιώσαμε την πρώτη δεκαετία "έντασης" της τεχνολογίας, τα πρώτα home micros παραμένουν ένα είδος κρυφού πόθου που μας ενώνει τόσο με το συγκεκριμένο κομμάτι της ιστορίας των υπολογιστών, όσο και με τις παιδικές μας αναμνήσεις: η εξω-οικιακή διασκέδασή μας αντικαταστάθηκε, σταδιακά, από την εσωστρεφή αναζήτηση πίσω από μια οθόνη."

 

Εκδόσεις Τραυλός, 2008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Έχει κανείς διαβάσει Το Σμήνος του Φραγκ Σεντσιγκ? Έχει κάνει απίστευες πωλήσεις αλλα επειδή είναι περίπου 1000 σελίδες να μην το ξεκινήσω και ξενερώσω στην πορεία. Όποιος έχει εντυπώσεις ας ενημερώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανένας να προτείνει κάποια από τα καλύτερα βιβλία του stephen King;

 

Ανακάλυψα πως μεσημεράκι στην παραλία μπορώ να διαβάσω και stephen king, εκτός από τα αγαπημένα μου κόμιξ, που ήταν το αποκλειστικό μου ανάγνωσμα ως τώρα. Διάβασα λοιπόν την "νυχτερινή βάρδια", πολύ καλό. Διάβασα την "νυχτερινή πτήση 29", μέτριο. Νομίζω ότι, μάλλον, ήταν λίγο χλωμή η μετάφραση. Δεν ψήνομαι όμως να διαβάσω αγγλικά σε αυτήν την φάση.

Έχει λοιπόν κανένας να προτείνει κάτι (μεταφρασμένο), για να μην πάρω σβάρνα τα βιβλία του τζάμπα; (έχει και πολλά ο π**στης) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανένας να προτείνει κάποια από τα καλύτερα βιβλία του stephen King;

 

Ανακάλυψα πως μεσημεράκι στην παραλία μπορώ να διαβάσω και stephen king, εκτός από τα αγαπημένα μου κόμιξ, που ήταν το αποκλειστικό μου ανάγνωσμα ως τώρα. Διάβασα λοιπόν την "νυχτερινή βάρδια", πολύ καλό. Διάβασα την "νυχτερινή πτήση 29", μέτριο. Νομίζω ότι, μάλλον, ήταν λίγο χλωμή η μετάφραση. Δεν ψήνομαι όμως να διαβάσω αγγλικά σε αυτήν την φάση.

Έχει λοιπόν κανένας να προτείνει κάτι (μεταφρασμένο), για να μην πάρω σβάρνα τα βιβλία του τζάμπα; (έχει και πολλά ο π**στης) :-)

 

Μέτριες ως κακές επιλογές για King.

Δες κάποιο από τα Χρήσιμα Αντικείμενα, Το καλοκαίρι της Διαφθοράς και το Πρόσωπο του Φόβου, ούτως ώστε να υπάρχει περιθώριο για να πάθεις πλάκα με το Αυτό, το Ντεσπερέισον, και την Αυπνία.

Αφήνω απ'εξω επίτηδες κάποια must have/best seller για να αρχίσει το flame :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς διαβάσει Το Σμήνος του Φραγκ Σεντσιγκ? Έχει κάνει απίστευες πωλήσεις αλλα επειδή είναι περίπου 1000 σελίδες να μην το ξεκινήσω και ξενερώσω στην πορεία. Όποιος έχει εντυπώσεις ας ενημερώσει

 

 

Το βιβλιαράκι είναι απίστευτο και φεύγει σχετικά γρήγορα (δεδομένου ότι θα σε συναρπάσει το story και δεν θα το αφήνεις :) ). Την πρώτη μέρα που το ξεκίνησα έφαγα ένα 10ωρο στο περίπου πάνω του, ψάχνοντας παράλληλα και διάφορα πράγματα στο net σχετικά με το story. Αν το πιάσεις δεν ξεκολλάς. Ελπίζω να βγει και ταινία κάποια στιγμή θα είναι η χαρά του οπτικού εφέ xD. Προτείνεται ανεπιφύλακτα, μακράν ότι καλύτερο έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτριες ως κακές επιλογές για King.

Δες κάποιο από τα .... την Αυπνία.

....

 

ειμαι και εγω τρελος φαν του King και η Αυπνια ειναι οτι καλυτερο εχω διαβασει ποτε...

 

επισης σου προτεινω την Οργη του ιδιου (ειχε κυκλοφορησει με ψευδονυμο Ριτσαρντ Μπαχμαν) που μετα τις δολοφονιες στο Columbine απαγορευτηκε η κυκλοφορια του.

 

 

επισης με ειχε συναρπασει το Καρδιες στην Ατλαντιδα (οταν εμαθα οτι θα βγει η ταινια ενθουσιαστηκα και μολις την ειδα απογοητευτηκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Super Moderators

Μόλις απέκτησα ένα καινούργιο βιβλίο.

Θεωρώ ότι θα το διασκεδάσω. :-)

 

Θα το αρχίσω μόλις τελείωσω αυτό που διαβάζω τώρα (του ιδίου συγγραφέα), το οποίο είναι πολύ δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που λες ένας τύπος και σκοτώνει μια κωλόγρια. Δν έχει αφήσει κανένα ενοχοποιητικό στοιχείο πίσω του, και γενικά, την βγάζει λάδι ΜΕΧΡΙ που αρχίζει να τον πιάνει μανία καταδίωξης από το πουθενά και σταδιακά τείνει να πάει ο ίδιος να ομολογήσει το έγκλημά του προκειμένου να σταματήσει να βασανίζεται και να αγωνιά.

 

 

Καταρχάς ένα σποιλερ ήταν απαραίτητο ρε όχι όπως στο ορίτζιναλ ποστ, αφού ότι πρόκειται να γίνει γίνεται στην 60η + σελίδα :X

και όχι ότι δεν ήταν προφανές αφού μας τα πρήζει με αυτό και αυτό αλλά στην τελική μπορεί να έκανε κέφι τη γριά ξέρω 'γω;

Δεν έχω διαβάσει δεκάδες βιβλία, αλλά είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζοντας το νιώθω μια δυσφορία, ένα σφίξιμο στο στομάχι, ούτε με ταινία το έχω νιώσει αυτό, ούτε με βιβλίο, ούτε με τπτ. Τα έσπασε λοιπόν, πολύ καλή πρόταση. next παρόμοιο, δυνατό βιβλίο; Οποιασδήποτε θεματολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...