Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!!

 

@kostas_dr το δεύτερο λινκ δεν δουλεύει...

 

Το χαμένο σύμβολο το έχει διαβάσει κανείς??

 

 Ωραιο βιβλιο ειναι! Αν και για μενα ειναι πιο κατω απο τα Da Vinci και illuminati... Ειναι αρκετα γρηγορο και εχει ανατροπες! Παντως το βιβλιο εχει τετοιο τροπο γραφης που ειναι ετοιμο για μεταφορα σε ταινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ως τεραστιος fan του μετρ Stephen King συστηνω σε ολους να διαβασουν τα "Τhe Passage"  και "The Twelve" του Justin Cronin, τα 2 πρωτα καταπληκτικα βιβλια μιας τριλογιας (το τριτο "The city of mirrors θα βγει το 2014)

 

 

Ειχα καιρο να ενθουσιαστω τοσο με βιβλια και ειναι απ τα λιγα βιβλια που παρολο που ειναι 800σελιδες δεν κανουν καθολου κοιλια και προχωραει απιστευτα γρηγορα η πλοκη, καθως μεταφερομαστε συνεχεια απ το ετος που αρχισαν ολα μεχρι 92 χρονια μετα

 

Η υποθεση ειναι post-apocalyptic, ενα λαθος πειραμα του στρατου, 12 vampire ξεφευγουν και σκοτωνουν η μολυνουν ολη την ανθρωποτητα.92 χρονια μετα οι ελαχιστοι ανθρωποι που εχουν απομεινει ειναι πισω απο τεραστια τειχη και προστατευονται απο φωτα που σβηνουν γιατι τελειωνουν οι μπαταριες.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Passage_(novel)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο βιβλίο το The Passage. Καλογραμμένο με ωραίους χαρακτήρες.

Το The Twelve το έχω αλλά δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα. Θα περιμένω να συμπληρωθεί η τριλογία και θα τα διαβάσω και τα δυο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, από Dan Brown ποιο θεωρείτε καλύτερο??

Το Angels & Demons ευκολα ομως

Μετα το Degital Fortress αν και πιο "μικρο" σε επικοτητα σε σχεση με TDVC και Α&D

 

Το Οκτω εσπερνε ασχημα, κοντραρε τον Κωδικα στο ειδος τους, η συνεχεια του ομως ηταν αθλια

 

Εχω κολλησει ασχημα με την τριλογια του Ντελ Τορο και του Τσακ Χογκαν

Το Ιχνος ξεκινησε πολυ δυνατα αλλα δεν τρελαθηκα εν γενει αλλα Η Πτωση εσπειρε ενω και Η Αιωνια Νυχτα εχει ξεκινησει δυνατα (εχω διαβασει τις πρωτες 100 σελιδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το Digital Fortress δεν μου άρεσε. Αδύναμη η υπόθεση και η εξέλιξη της ιστορίας, ειδικά απ' την μέση και μετά.

Η δε "εξήγηση" του γιατί γίνεται όλος αυτός ο κακός χαμός = ο ορισμός του κλισέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2/3 του βιβλίου είναι πολύ καλά, με γρήγορη εξέλιξη της υπόθεσης, αλλά απο ένα σημείο και μετά που καταλαβαίνεις που το πάει (το κλισέ που έχεις δίκιο να λες), ξενερώνεις άσχημα. Ας μην μιλήσω για το τέλος καλύτερα.

Πολύ πιο ωραίο (τονίζω το πολύ) το: Υποβρύχια Καταιγίδα, του Lincoln Child.

http://www.biblionet.gr/book/124594/Child,_Lincoln/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B2%CF%81%CF%8D%CF%87%CE%B9%CE%B1_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%B3%CE%AF%CE%B4%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Philip Dick - The Minority Report. 

 

Βρήκα αυτό το διήγημα σε ένα βιβλίο, μαζί με άλλα 9, σε προσφορά και το τσίμπησα. Για το διήγημα έχω να πω ότι είναι πανέξυπνο και σαν σύλληψη ιδέας και σαν απόδοση -ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι γράφτηκε το 1956.

 

Αλλά διάολε η γραφή είναι πολύ απλοϊκή. Εκεί που διαβάζεις το βασιλιά και μαγεύεσαι από το πόσο όμορφα απλώνει τη δράση, αυτός μου φάνηκε πολύ στεγνός. Έχω την αίσθηση ότι και μια λίστα με ψώνια να διάβαζα του βασιλιά θα έβρισκα κάποιο ενδιαφέρον ενώ του Dick μάλλον θα ξεχνούσε τα μισά ψώνια :)

 

Τέσπα, θα διαβάσω και τ' άλλα να δω αν καλυτερεύει.

 

Btw, ωραίες οι προτάσεις σας παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Philip Dick - The Minority Report. 

 

Βρήκα αυτό το διήγημα σε ένα βιβλίο, μαζί με άλλα 9, σε προσφορά και το τσίμπησα. Για το διήγημα έχω να πω ότι είναι πανέξυπνο και σαν σύλληψη ιδέας και σαν απόδοση -ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι γράφτηκε το 1956.

 

Αλλά διάολε η γραφή είναι πολύ απλοϊκή. Εκεί που διαβάζεις το βασιλιά και μαγεύεσαι από το πόσο όμορφα απλώνει τη δράση, αυτός μου φάνηκε πολύ στεγνός. Έχω την αίσθηση ότι και μια λίστα με ψώνια να διάβαζα του βασιλιά θα έβρισκα κάποιο ενδιαφέρον ενώ του Dick μάλλον θα ξεχνούσε τα μισά ψώνια :)

 

Τέσπα, θα διαβάσω και τ' άλλα να δω αν καλυτερεύει.

 

Btw, ωραίες οι προτάσεις σας παίδες!

 

 

@yannis27gr: Νομίζω ότι αυτή η "απλοϊκή", όπως τη χαρακτηρίζεις, γραφή του Philip K. Dick είναι "βάλσαμο" και "κατάρα" ταυτόχρονα. Τι εννοώ; Ε, όπως το αντιλαμβάνομαι ο Philip K. Dick έγραφε απλά (άλλα όχι απλοϊκά ;)) για να γίνεται κατανοητός από το ευρύ κοινό ("βάλσαμο"). Από την άλλη πλευρά, ίσως να ήθελε να "σπρώξει" τον αναγνώστη να διερωτηθεί ποια νοήματα μπορούν να κρύβονται πίσω από τον τρόπο γραφής - να ήθελε δηλαδή να κάνει τον παθητικό αναγνώστη να "εμπλακεί" περισσότερο με το βιβλίο αφιερώνοντας χρόνο στο να σκεφτεί σχετικά με το βιβλίο. 

 

Επίσης, θεωρώ ότι η σύγκριση με τον Steven King, είναι άδικη εκατέρωθεν, διότι οι δύο συγγραφείς ανήκουν σε διαφορετικές θεματικές ενότητες της λογοτεχνίας (τρόμου και φαντασίας, αντίστοιχα). Πάντως, προσπάθησε να διαβάσεις κι άλλα βιβλία του, ίσως αλλάξεις γνώμη - προς το καλύτερο!

 

 

Ray Bradbury (Fahrenheit 451, τα χρονικά του Άρη)

 

Έχω διαβάσει το πρώτο το οποίο είναι συγκλονιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το τελείωσα (στα ελληνικά όμως). Σε γενικές γραμμές μου άρεσε.

Η κεντρική υπόθεσή του δεν ήταν κάτι το φοβερό και καινοτόμο, αλλά οι χαρακτήρες του βιβλίου και η πλοκή του είχαν πολύ ενδιαφέρον.

Γενικά σου κρατάει το ενδιαφέρον και διαβάζεται ευχάριστα.

Με ξάφνιασε βέβαια λίγο το ύφος του. Μάλλον η Rowling προσπάθησε να το κάνει αρκετά ξεκάθαρο ότι δεν είναι σαν τα Harry Potter, αλλά πρόκειται για βιβλίο για ενήλικες, καθώς κάποιες σκηνές ήταν αναπάντεχες (και ίσως λίγο σκληρές) και στο λεξιλόγιό του υπάρχουν μπόλικα μπινελίκια. :P

Στην αρχή του βιβλίου, δε σε τραβάει και πολύ, καθώς έχει αρκετούς ήρωες που μπλέκονται μεταξύ τους και η εξέλιξη της ιστορίας είναι κάπως αργή. Στη συνέχεια, όμως, η εξέλιξη της ιστορίας και των χαρακτήρων σε τραβάνε.

 

Το τελείωσα χθες. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Πραγματικά μερικές σκηνές δεν τις περίμενα καθόλου και μου φάνηκε κάπως σαν να θέλει να μας πείσει με το ζόρι ότι δεν έχει ουδεμία σχέση με το Harry Potter.

Στην αρχή δεν μπορούσα να συντονιστώ και τόσο με τους χαρακτήρες, ποιος είναι ποιος, αλλά όσο προχωρούσε το βιβλίο μου έγινε τελείως ξεκάθαρο. Σ' όλη τη διάρκεια είχα ανάμεικτα συναισθήματα, δεν ήξερα αν μου αρέσει ή του δίνω παραπάνω ευκαιρία επειδή είναι της J.K και την λατρεύω. Αλλά τελικά μου άρεσε πολύ και θα ήθελα σίγουρα να διαβάσω κι άλλα δικά της βιβλία. Όποιος άλλος το διαβάσει να μας πει τη γνώμη του γιατί μέχρι στιγμής έχουμε +2. :)

 

Εντωμεταξύ, θα πεταχτώ κάποια στιγμή σε κανά public να δω τη μετάφραση γιατί  μου φαίνεται αρκετά δύσκολο το να αποδοθεί σωστά το κείμενο σε σχέση με μερικούς χαρακτήρες, πχ. Krystal και Terri. Εσένα πώς σου φάνηκε που το διάβασες στα Ελληνικά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ, θα πεταχτώ κάποια στιγμή σε κανά public να δω τη μετάφραση γιατί  μου φαίνεται αρκετά δύσκολο το να αποδοθεί σωστά το κείμενο σε σχέση με μερικούς χαρακτήρες, πχ. Krystal και Terri. Εσένα πώς σου φάνηκε που το διάβασες στα Ελληνικά?

Σε γενικές γραμμές τη βρήκα ικανοποιητική τη μετάφραση. Χωρίς να έχω δει το original κείμενο όμως, δεν μπορώ να πω και πολλά. :)

Τα μόνα σημεία που ίσως να ξενίζουν, είναι οι μεταφράσεις κάποιων αγγλικών εκφράσεων και βρισιών (το τελευταίο πάει για την Krystal και την Terri  :P ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει διαβασει κανεις αυτο το βιβλιο?

http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=1001836

Καποιος ελεγε οτι ειναι τελειο και το επιβεβαιωσαν και αλλα πολλα ατομα. Και απο τις κριτικες που βλεπω, βγαινει το ιδιο συμπερασμα.

Αλλο βιβλιο που εχει γραψει ο ιδιος συγγραφεας ειναι αυτο:

http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=22660

Edit: Τελικα εχουν και εδω ειπωθει πολλα για τα βιβλια και το συγγραφεα.

http://www.insomnia.gr/topic/408009-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CF%89%CE%BD/page-101?do=findComment&comment=3866956

http://www.insomnia.gr/topic/408009-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CF%89%CE%BD/page-157?do=findComment&comment=4861209

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...