Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο που λες δεν το έχω διαβάσει, αλλά "ίδρωσα" να τελειώσω αυτό και το μετάνιωσα κιόλας!

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.psichogios.gr%2Fsite%2FBooks%2Fshow%3Fcid%3D1001235&ei=UUddUdLmAcO9Pf70gMAP&usg=AFQjCNGc2v3BjAat5yIFbUO39YP2AAQESw&sig2=HGLDypZf6iQamDJwueWXzA&bvm=bv.44770516,d.ZWU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από τα αγαπημένα μου. Εντάξει έχω και την πετριά μου με τα Middle Ages, αλλά είμαι και της άποψης Eco ότι ο τίτλος του βιβλίου δεν πρέπει να προϊδεάζει τον αναγνώστη το τι θα ακολουθήσει. Από τους πιο ευρηματικούς τίτλους ever. Μήπως να του έδινες μια δεύτερη ευκαιρία? Συνήθως ο Eco χρειάζεται μια δεύτερη ανάγνωση. Αλλιώς ρίξε μια ματιά στο «Το όνομα του Ρόδου», που έχει και Ελληνικό ενδιαφέρον.

 

Για την «Λοάνα», ένιωσα ότι πρέπει να είσαι πολύ Ιταλός για να το καταλάβεις. Παράτησα τις εκατό τελευταίες σελίδες αδιάβαστες προς ένδειξη διαμαρτυρίας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο που λες δεν το έχω διαβάσει, αλλά "ίδρωσα" να τελειώσω αυτό και το μετάνιωσα κιόλας!

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.psichogios.gr%2Fsite%2FBooks%2Fshow%3Fcid%3D1001235&ei=UUddUdLmAcO9Pf70gMAP&usg=AFQjCNGc2v3BjAat5yIFbUO39YP2AAQESw&sig2=HGLDypZf6iQamDJwueWXzA&bvm=bv.44770516,d.ZWU

 

Ω θεέ! Και γω προσπαθώ χρόνια να πιέσω τον εαυτό μου να το διαβάσει αυτό το βιβλίο. Κάθε φορά σταματάω στα πρώτα κεφάλαια. Είναι το πρώτο βιβλίο του Eco που προσπάθησα να διαβάσω και απογοητεύτηκα που δεν άντεχα να το συνεχίσω. :/ Θα δώσω μια ευκαιρία κάποια στιγμή στο Όνομα του Ρόδου, αλλά το Νησί της Προηγούμενης Ημέρας είναι το βιβλίο-κατάρα μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνομα του Ρόδου το έχω διαβάσει εδώ και τόσα χρόνια. :-)

Στο "Νησί" σχεδόν δεν μπορούσα με τίποτα να τελειώσω εκεί που ο πρωταγωνιστής 

 

φαντάζεται τον εαυτό του πέτρα

 

Ίσως, ίσως λέω, κάποια στιγμή, του δώσω μια 2η ευκαιρία.

Το "Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάνα", εικονογραφημένο είναι; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Κοιμητήριο είναι καλό και έχει σύγχρονες αναφορές, οπότε έχει ενδιαφέρον και είναι ευκολοδιάβαστο, από τα πιο βατά του Έκο.

 

Το Νησί είναι στο άλλο άκρο, πρέπει να καθίσεις να ασχοληθείς πολύ για να μπεις στο νόημα, και η χρονική εξέλιξη δυσκολεύει την προσπάθεια.

 

Πέρα από το κλασικό Όνομα του Ρόδου, προσωπικά μου άρεσε πολύ το Μπαουντολίνο, κυρίως γιατί έχει ως αφετηρία ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον ιστορικό γεγονός, κατά την 4η Σταυροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει εικονογραφημένη έκδοση?

Έτσι κατάλαβα, επειδή έγραφε στο εξώφυλο "εικονογραφημένο μυθιστόρημα". :unsure:

Πάντως και το Μπαουντολίνο, ενδιαφέρον είναι, αλλά μετά το Όνομα του Ρόδου, θεωρώ αρκετά καλό το Εκκρεμές του Φουκώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομουν να αγορασω ενα βιβλιο για τις διακοπες του πασχα  που ερχονται
γλυκοκοιταζα το κοιμητηριο της πραγας
 και λεω ας μπω στο φορουμ να δω τι προτεινουν

 

και βλέπω κουβεντα περι Εκο

 

από Εκο για μενα πανε

 

Μπαουντολίνο > Όνομα του Ρόδου > Εκκρεμές του Φουκώ > Νησί της Προηγούμενης Ημέρας

 

το Κοιμητηριο Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Κοιμητήριο μου άρεσε, απλό χωρίς να είναι απλοϊκό, με καλές δόσεις ιστορικών στοιχείων και ίντριγκας, και δε χρειάζεται να κρατάς σημειώσεις για να το παρακολουθήσεις. Ωραίος είναι και ο τρόπος που δένει με το παρόν, με μια ιστορία που παλιότερα ακουγόταν πολύ (το θεωρώ spoiler γι' αυτό και προσπαθώ να αποφύγω να το αναφέρω ρητά).

 

Το Μπαουντολίνο θεωρώ πως είναι από τα πλέον παραγνωρισμένα του Έκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Eκκρεμες του Φουκω παιζει να ειναι το γαμηστεροτερο βιβλιο ολων των εποχων ολων των συμπαντων και απορω που εχουν αναφερθει κατι Λοανες, κατι Κοιμητηρια, κατι Νησια και οχι αυτο

 

Βιβλιο που το διαβαζω 1 φορα το χρονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άντρες, ένα από τα πιο διασκεδαστικά βιβλία που έχω διαβάσει είναι το The game!! (neil Stauss).
Η αγγλική έκδοση υπάρχει σε Ebook (με λίγο googlerisma την κατεβάζετε) ενώ η ελληνική στα βιβλιοπωλεία.
Είναι το απόλυτο βιβλιο για καμάκι... :-D. O τύπος γράφει ωραία και λέει ενδιαφέροντα πράγματα...

Από κει και πέρα είδα ένα πολύ ενδιαφέρον ebook gia σχέσεις.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράλληλα με το πολύ καλό 22/11/63 του βασιλιά, διαβάζω και το Ecnomix του Michael Goodwin με (εξαιρετικά πετυχημένες) εικόνες του Dan E. Burr. Ένα βιβλίο που με έχει κάνει να νιώθω ξανά μαθητής, με την έννοια ότι μόλις το τελειώσω θα το ξαναπιάσω από την αρχή, αυτή τη φορά κρατώντας σημειώσεις.

 

Πολλοί λένε ότι είμαστε 20 χρόνια πίσω σε σχέση με την Αμερική. Βλέποντας λοιπόν τι συνέβαινε στις ΗΠΑ τη δεκαετία του '90, τρέμω γι αυτό που έρχεται σε μας. Ένα μόνο θα σας πω: Οι υπάλληλοι του Walmart ήταν -ίσως να είναι ακόμα, δεν ξέρω- τόσο κακοπληρωμένοι που δικαιούνταν επίδομα πρόνοιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image-medium

 

Η Βίβλος του ερευνητή. Έχει τέλειες συμβουλές, απόλυτα κατανοητό βιβλίο. Μερικά κεφάλαια: Thinking about Methods, Collecting Data, Analysing Data, Writing up κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...