Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Στην κατηγορία της τη βρίσκω καλή, αν και το συγκεκριμένο δεν το έχω διαβάσει. Κυκλοφορεί πάντως και στα Ελληνικά.

 

Σε κάτι διαφορετικό, θα πρότεινα τα 25 Σονέτα του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, σε μετάφραση Διονύση Καψάλη (Εκδόσεις Άγρα).

 

Δεν είναι μόνο η εξαιρετική απόδοση ενός ιδιαίτερα δύσκολου κειμένου, το βιβλίο (που ούτως ή άλλως είναι μικρό, φαίνεται και από τον τίτλο) έχει ένα θαυμάσιο επίμετρο του μεταφραστή σχετικά με τις δυσκολίες του έργου -για όποιον ενδιαφέρεται για τη μετάφραση, είναι χρησιμότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελείωσα το ευκολοδιάβαστο, ευκολοχώνευτο, του τζον ο φαρελ, Οτι καλύτερο για τον άνδρα.

Οποιος ειναι παντρεμενος, με παιδί, μπορεί...να τρομάξει από κάποιες ομοιότητες. Καλό χιούμορ, καλογραμμένο, καλο βιβλιο!!

 

Μόλις -εντελώς μόλις όμως- τελειώσα το Πέρασμα του Κρόνιν. Πολύ καλο βιβλίο, το καλοκαίρι θα πάρω και τη συνέχεια, μάλλον στα Αγγλικά. Αξίζει, 8,5/10.

 

Κι ένα σποιλερ:

Αν δε δείτε κάποιον θαμμένο, μην είστε καθόλου σίγουροι ότι πέθανε

 

 

Το ίδιο κάνει και ο Μαρτιν στα βιβλία του. Κλεφταρά Κρόνιν ;)

ειμαι στις πρωτες 80 σελίδες. not bad.

 

Λέω να ξεκινήσω το "Ο Τελευταίος Ναΐτης".

Το έχει διαβάσει κανείς;


απλα καλο. αν σου αρέσει το συγκεκριμένο στυλ, δεν ειναι καθόλου κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το βιβλίο "Ο Φύλακας στη Σίκαλη".

 

Μου άρεσε πάααρα πολύ. Μου θύμιζε το "The Perks of Being a Wallflower" αρκετά, το οποίο λάτρεψα επίσης. Γενικώς λένε ότι μοιάζουν αυτά τα δύο βιβλία και γι' αυτό αποφάσισα να διαβάσω το Φύλακα. Ευκολοδιάβαστο, αρκετά αστείο σε σημεία και πολύ ειλικρινές σε άλλα. Οι σελίδες έφευγαν η μια μετά την άλλη.

 

Βλέπουμε τα γεγονότα από τη μεριά του Χόλντεν (πρώτο πρόσωπο) ο οποίος μας διηγείται μερικά γεγονότα που συνέβησαν και κατέληξε εκεί που είναι τώρα. 5/5 από μένα. :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου άρεσε. Ναι ήταν ευανάγνωστο, ναι οι σελίδες "έφευγαν", αλλά δεν έκανα "σύνδεση" σε κάποιο σημείο, δεν με τράβηξε, δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον να μάθω τι γίνεται στη συνέχεια. Ίσως να φταίει το γεγονός ότι το διάβασα στα ελληνικά και όχι στα αγγλικά*. Ίσως επειδή τα γεγονότα διαδραματίζονται σε μια εποχή πολύ διαφορετική από τη δική μας να μην με βοήθησε να "μπω" στο βιβλίο. Από ένα σημείο και μετά το διάβαζα απλά για να το τελειώσω.

 

Ίσως κάποια στιγμή να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία.

 

 

*Ακούω ότι για μαθαίνοντες και διδάσκοντες την αγγλική φιλολογία, το συγκεκριμένο βιβλίο αποτελεί εκ των ων ου άνευ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το Fallen Dragon του Peter Hamilton. http://en.wikipedia.org/wiki/Fallen_Dragon

Δεν μπορώ να πω πως μ' ενθουσίασε ιδιαίτερα. Είναι πολύ μεγάλο για την υπόθεσή του και σε ορισμένα σημεία λίγο βαρετό, ειδικά εκεί που εξηγεί την νεανική ηλικία του πρωταγωνιστή. Πάντως έχει ένα ωραίο τέλος.

Πολύ πιο ωραίο όμως είναι το Great North Road, του ίδιου συγγραφέα http://en.wikipedia.org/wiki/Great_North_Road_%28book%29

Επίσης μεγάλο, όμως αρκετά πιο καλογραμμένο και ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η μαμά εμφανίστηκε στο κατώφλι δένοντας ένα διάφανο κίτρινο μαντήλι πάνω από τα ρόλεϊ, που τώρα φάνταζαν σαν έντομα στο κουκούλι τους, που όταν έσκαζαν θα ήταν δηλητηριώδη...

 

 

Stephen King, 22/11/63 

 

P.S. The King is back!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλο, καλυτερο του Under the Dome, ομως η υποθεση δεν με πολυτραβηξε, θεωρησα οτι θα επρεπε να ειμαι Αμερικανος για να την "πιασω σωστα"

Λαθος κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε μπορώ να διαβάσω όλο το thread λόγω όγκου, θα συστήσω απευθείας Tom Robbins για όσους δεν έχουν διαβάσει. Είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Ιδιαίτερος τρόπος γραφής με χιούμορ και πολλή φαντασία, έχοντας πάντα κάτι να σου πει. Αγαπημένα βιβλία "Το άρωμα του ονείρου" και "Αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν από καυτά κλίματα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλο, καλυτερο του Under the Dome, ομως η υποθεση δεν με πολυτραβηξε, θεωρησα οτι θα επρεπε να ειμαι Αμερικανος για να την "πιασω σωστα"

Λαθος κανω?

 

Δυστυχώς, δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω. Γνωρίζω αρκετά πράγματα για την νεότερη αμερικάνικη ιστορία και δεν είχα κανένα πρόβλημα να το παρακολουθήσω -ειδικά δε για το θάνατο του Κένεντι, αλλά και το φυλετικό διαχωρισμό έχω γράψει σχετικά άρθρα ;)

 

Είναι πάντως αρκετά εξειδικευμένο. Αν δε σε τραβάει η Αμερική του '50-'60 ίσως πράγματι να μη το βρεις ενδιαφέρον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ έχω περασμένα κάτι δεκάδες από ξένη λογοτεχνία επιστ. φαντασίας στο iPad και λέω να το παίρνω μαζί μου να διαβάζω. To θέμα είναι ότι εκτός από κάνα δυο, τα  περισσότερα δεν τα ξέρω.

 

 Το Foundation του Asimov το έχει διαβάσει κανείς; Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Moλις τελειωσα το "Ο ταφος του Αχιλλεα" του Tom Harper. Πολυ γρηγορο βιβλιο, δεν βαρεθηκα σε κανενα σημειο, σχεδον ολη η πλοκη εστιαζε στην Ελλαδα! 

 

Εχετε να μου προτεινετε αλλα μυθιστορηματα που να αξιζουν? Εκτος απο τα βιβλια του Dan Brown!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Moλις τελειωσα το "Ο ταφος του Αχιλλεα" του Tom Harper. Πολυ γρηγορο βιβλιο, δεν βαρεθηκα σε κανενα σημειο, σχεδον ολη η πλοκη εστιαζε στην Ελλαδα! 

 

Εχετε να μου προτεινετε αλλα μυθιστορηματα που να αξιζουν? Εκτος απο τα βιβλια του Dan Brown!

 

Όλα του Umberto Eco εκτός απο το "Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάνα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...