Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι τριλογία είναι. Το 2ο βιβλίο έχει κυκλοφορήσει ήδη στα αγγλικά (δεν ξέρω αν έχει βγει και στα ελληνικά) και ο τίτλος του είναι The Twelve.  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Twelve_%28novel%29

Αλλά απ' ότι διάβασα, το 3ο μέρος το ετοιμάζει για το 2015, οπότε υπομονή μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως είναι αλήθεια ότι αν ήθελε μπορούσε να μειώσει τον όγκο του. Είναι πολλές φορές που το παρακάνει με την ανάπτυξη της ιστορίας και δίνει πληροφορίες που θα μπορούσαν να λείπουν. Αλλά γράφει ωραία και δε με ενοχλούν τα "παραπανίσια". Μειώνουν την ένταση της ιστορίας αλλά επιτείνουν την αναγνωστική απόλαυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, το 1ο βιβλίο παρόλο το μέγεθος του, δεν νομίζω να κάνει κοιλιά. Και δεδομένου ότι απ' την αρχή πήγαινε για τριλογία, ίσως γίνεται μια πιο αναλυτική (αλλά με ωραίο τρόπο) παρουσίαση των διαφόρων χαρακτήρων και καταστάσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι γουστάρετε τον Lovecraft, ψάχτε να αγοράσετε το 'The Call of Cthulhu and Other Weird Tales' εκδόσεις Vintage. Για να τα έχετε συγκεντρωμένα τα short stories ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το πιο πάνω post, να πώ ότι διάβασα, πολύ πρόσφατα, τις μεταφορές σε comics του "At the Mountains of Madness" και "The case of Charles Dexter Ward" του Η.Ρ. Lovecraft. Μου άρεσαν και τα δύο. Το παράξενο είναι ότι όταν στο παρελθόν επιχείρησα να διαβάσω το πρώτο στα Ελληνικά, δεν με τράβηξε, το βαρέθηκα, θα έλεγα, ενώ το comic (στα Αγγλικά κιόλας) το "ρούφηξα"! Μου πήρε δύο νύχτες να τελειώσω και τα δύο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελειωσα την τριλογια των Ντελ Τορο-Χογκαν με τα βαμπιρ

The Strain ετσι κι ετσι αλλα The Fall και The Night Eternal εσπειραν

Αντε να βγει η σειρα του χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι γουστάρετε τον Lovecraft, ψάχτε να αγοράσετε το 'The Call of Cthulhu and Other Weird Tales' εκδόσεις Vintage. Για να τα έχετε συγκεντρωμένα τα short stories ;)

 

Αποκλείω να έχει όλες τις ιστορίες μία έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω αν καποιος εχει διαβάσει το ΜΕΤΡΟ 2034; Μολις τελείωσα το 2033 (που βρηκα απλα καλο) και θα ηθελα να μου πει αν αξιζει η συνεχεια του.

Εχει να προτεινει κανεις κατι σε post-apocalyptic;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη συνεχεια την εχεις βρει μετεφρασμενη? Καπου διαβασα (τελη Ιανουαριου περιπου) οτι δεν ειχε βγει καν στα αγγλικα που το εψαχνε καποιος και το εβρισκε μεσω amazon τοτε μονο Ρωσσικα, Γερμανικα και Γαλλικα νομιζω.

 

ΥΓ: Λενε πως ειναι κατωτερο του πρωτου.

 

Edit:  Ακιρο, ειδα οτι εχει βγει Ελληνικα κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να ρωτήσω αν καποιος εχει διαβάσει το ΜΕΤΡΟ 2034; Μολις τελείωσα το 2033 (που βρηκα απλα καλο) και θα ηθελα να μου πει αν αξιζει η συνεχεια του.

Εχει να προτεινει κανεις κατι σε post-apocalyptic;

 

Post-apocalyptic/δυστοπία με λίγο από βαμπίρ είναι το The Passage/To Πέρασμα που αναφέρθηκε νωρίτερα (το δεύτερο βιβλίο για όσους ενδιαφέρονται κυκλοφορεί στα Ελληνικά το φθινόπωρο).

 

Θα πρότεινα το I Have No Mouth and I Must Scream, του Harlan Ellison. Μεταφράστηκε και στα Ελληνικά κάποια στιγμή, αλλά δεν έχω δει τη μετάφραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα το I Have No Mouth and I Must Scream, του Harlan Ellison. Μεταφράστηκε και στα Ελληνικά κάποια στιγμή, αλλά δεν έχω δει τη μετάφραση.

 

Δεν το θυμάμαι καλα, πανε 10 χρονια που το διάβασα αλλα θυμαμαι οτι ηταν καλο. Αλλα και με μια πολυ πικρη αισθηση τελειωνοντας το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το "To Kill A Mockingbird", ξέρω κλασικό αλλά δεν το είχα διαβάσει. Ήξερα ελάχιστα πράγματα για την ιστορία, δικηγόρος υπερασπίζεται Νέγρο εκείνη την εποχή, και όσο διάβαζα μου φαινόταν όλο και πιο ενδιαφέρον. Μου άρεσε που έβλεπα τα γεγονότα μέσα από τα μάτια της κόρης του δικηγόρου, η οποία μου θύμιζε πολύ την Arya από το A Song of Ice and Fire ( και είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες). Δε θα μπω σε λεπτομέρειες απλά θα πω επίσης ότι μου φάνηκε πολύ ιδιαίτερο βιβλίο, με νόημα. Δεν το περίμενα έτσι και με εξέπληξε κάπως. 5/5 :)

 

Btw, αν έχει φέρει σε κάποιον ο θείος του τη σειρά "Αρτέμης Φάουλ" (στα ελληνικά γιατί στα αγγλικά μπορεί να μου την φέρει και ο δικός μου :P ) ας μου στείλει ένα πμ. Είχα διαβάσει τα πρώτα 3 παλιά και θα ήθελα να τα ξαναδιαβάσω όλα. (Νομίζω είναι 8)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...