Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:P κι εγώ. Φαντάζομαι έχει γράψει πάρα πολλές...

 

116 πάνω-κάτω, αν μετρήσεις και τις μεγάλες (Mountains of madness, Charles D. Ward, Kadath κτλ) και όσες έχει γράψει παρέα με άλλους.

Δες τα πμ σου σε λίγο μιας και είχες γενέθλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τελειωσα το μην πας ποτέ μονος σου στο ταχυδρομειο.

Συμπαθεστατο, ευκολοδιάβαστο, καλή γραφή, καλή πλοκή!

Συνεχίζω με άλλον δημοσιογράφο (βαξεβάνης) και ο άνθρωπος του τείχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το "To Kill A Mockingbird", ξέρω κλασικό αλλά δεν το είχα διαβάσει. Ήξερα ελάχιστα πράγματα για την ιστορία, δικηγόρος υπερασπίζεται Νέγρο εκείνη την εποχή, και όσο διάβαζα μου φαινόταν όλο και πιο ενδιαφέρον. Μου άρεσε που έβλεπα τα γεγονότα μέσα από τα μάτια της κόρης του δικηγόρου, η οποία μου θύμιζε πολύ την Arya από το A Song of Ice and Fire ( και είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες). Δε θα μπω σε λεπτομέρειες απλά θα πω επίσης ότι μου φάνηκε πολύ ιδιαίτερο βιβλίο, με νόημα. Δεν το περίμενα έτσι και με εξέπληξε κάπως. 5/5 :)

 

Το είχα διαβάσει όταν ετοιμαζόμουν για τo CPE :) Βιβλιάρα! Το παράξενο είναι ότι η συγκεκριμένη συγγραφέας δεν έχει γράψει κανένα άλλο βιβλίο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

116 πάνω-κάτω, αν μετρήσεις και τις μεγάλες (Mountains of madness, Charles D. Ward, Kadath κτλ) και όσες έχει γράψει παρέα με άλλους.

Δες τα πμ σου σε λίγο μιας και είχες γενέθλια.

 

Αυτό πήγαινε σε μένα για τον Αρτέμη Φάουλ? :D

 

Διάβασα το Divergent. Είναι dystopian young adult fantasy. Μου άρεσε αρκετά πολύ και θα διαβάσω και το δεύτερο βιβλίο.(είναι τριλογία) Μου φάνηκε καλά γραμμένο, έμενε στο θέμα χωρίς πολλά και περιττά λόγια. Βλέπουμε τα γεγονότα μέσα από τα μάτια της πρωταγωνίστριας, της Tris. Ο κόσμος στο οποίο ζει περιγράφετε όμορφα και με σαφήνεια, εντός ορίων βέβαια μιας και ξέρουμε μόνο ότι ξέρει η Tris και μαθαίνουμε νέα πράγματα μαζί της.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει δεν διαβάζετε και πολύ young adult αλλά είπα να σας το πω μήπως και! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ξεκίνησα "Το Κοράκι" του Stephen King που μου προτείνατε και αν και είμαι ακόμη στην σελίδα 150 από τις 1000+ μου αρέσει αρκετά και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. :)

 

Μετά τα θετικά σχόλια που διάβασα στο thread, το πήρα σήμερα, στα ελληνικά. Θα πάρει τη σειρά του και μόλις το διαβάσω θα σας πω τη γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα διαβάσει όταν ετοιμαζόμουν για τo CPE :) Βιβλιάρα! Το παράξενο είναι ότι η συγκεκριμένη συγγραφέας δεν έχει γράψει κανένα άλλο βιβλίο!

Και ταινιαρα btw αλλα γενικα καταπληκτικο βιβλιο ακομα και πριν το κομματι της δικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις -εντελώς μόλις όμως- τελειώσα το Πέρασμα του Κρόνιν. Πολύ καλο βιβλίο, το καλοκαίρι θα πάρω και τη συνέχεια, μάλλον στα Αγγλικά. Αξίζει, 8,5/10.

 

Κι ένα σποιλερ:

Αν δε δείτε κάποιον θαμμένο, μην είστε καθόλου σίγουροι ότι πέθανε

 

 

Το ίδιο κάνει και ο Μαρτιν στα βιβλία του. Κλεφταρά Κρόνιν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω να σας προτείνω ένα βιβλίο που μιλάει για τη γεωπολιτική θέση της Ελλάδας και για την ιστορία του Ελληνισμού. Αναλύει πάρα πολλά από αυτά τα δεινά που πληρώνουμε σήμερα και θα αλλάξει λιγάκι τον τρόπο σκέψης σας στα πολιτικά δρόμενα. Ο τύπος που το γράφει είναι πολυ ψαγμένος (είναι απ΄ότι είδα και καθηγητής στο Παν. Αιγαίου) κι επειδή είναι και έλληνας συγγραφέας και θέλω να στηρίζω έλληνες, το προτείνω. Είναι πολύ ευκολοδιάβαστο και δεν είναι κουραστικό.

Το βιβλίο λέγεται: Γεωπολιτική και ζωτικός χώρος


Τσεκάρετε το εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες τελείωσα το From a name to a number: A holocaust surviver's autobiography του Alter Wiener (ο επιζήσας). Μου πήρε λιγότερο από βδομάδα να το τελειώσω και σε γενικές γραμμές θα το έλεγα μέτριο. Εγώ περίμενα να διαβάσω αναλυτικά για την ζωή μέσα στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Το βιβλίο χωρίζεται σε 4 μέρη θα μπορούσα να πω. Στο 1ο μιλά για τη ζωή πριν τον πόλεμο και στις αρχές του. Στο 2ο μέρος για την ζωή στα στρατόπεδα (αναφέροντας κυρίως μεμονομένα περιστατικά). Στο 3ο για την επανένταξή του στην κοινωνία και στο 4ο για την τωρινή ζωή του...

 

Βαθμός: 5/10

 

Άρχισα μόλις: The stand (το κοράκι) του Stephen King

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...