Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τελείωσα το "Χρήσιμα Αντικείμενα" του Stephen King.

 

Καλό ήταν, αρκετά μεγάλο, χωρίς να γίνεται βαρετό, ωραία πλοκή - αν και τα πολλά ονόματα σε κάποια φάση με μπερδέψανε (πόσα να θυμάται ένα μυαλό?) - με προοδευτική εξέλιξη,  το τέλος έπασχε λίγο, αλλά γενικά το συστήνω σε υπομονετικούς αναγνώστες, κυρίως λόγω μεγέθους.

 

To εχω διαβασει 3 φορες, οπως και ολα σχεδον τα εργα του Κινγκ. 

 

Πηγα να το διαβασω και 4η πριν λιγους μηνες και το βρηκα απαραδεκτο, με εντελως απλοϊκη γραφη. Νομιζω οτι βιωνω τα πρωτα σημαδια σχιζοφρενειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To εχω διαβασει 3 φορες, οπως και ολα σχεδον τα εργα του Κινγκ. 

 

Πηγα να το διαβασω και 4η πριν λιγους μηνες και το βρηκα απαραδεκτο, με εντελως απλοϊκη γραφη. Νομιζω οτι βιωνω τα πρωτα σημαδια σχιζοφρενειας...

 

Πώς αντέχεις να διαβάζεις ξανά ένα βιβλίο που έχεις διαβάσει ήδη; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς αντέχεις να διαβάζεις ξανά ένα βιβλίο που έχεις διαβάσει ήδη; :-)

εξαρτάται από το είδος του βιβλίου.....αυτό τον καιρό ξαναδιαβάζω 

191104-big.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς αντέχεις να διαβάζεις ξανά ένα βιβλίο που έχεις διαβάσει ήδη; :-)

 

Αυτά που μου αρέσουν τα διαβάζω 2-3 φορές, με κενό 2-3 ετων αναμεσα. Διαβαζω πολυ, οποτε εχω ξεχασει την ιστορια και ειναι ξανα ενδιαφερουσα. Στην 3η οχι τοσο, εκει απολαμβανω το γραψιμο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, ποτέ δεν φαντάστηκα τον εαυτό μου να το κάνει... Τα μόνα γραπτά που διαβάζω όσες φορές κι αν πέσουν στα χέρια μου είναι τα comics του Asterix.

 

Το ανησυχητικό είναι ότι έχω μάθει σχεδόν όλους τους διαλόγους απέξω, αλλά κάθε φορά γελάω με τις ατάκες, τους διαλόγους κτλ. Είμαι καλά γιατρέ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει τόσο πλούτος από βιβλία εκεί έξω  που όσο χρόνο και να έχεις,

δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις παρά ελάχιστα.

 

Χωρίς να διαφωνώ μαζί σου, για μενα ο αριθμος δεν ειναι το παν -ισως επειδη εχω διαβασει παρα πολλα, τοσο λογοτεχνικα οσο και επιστημονικα, οπου σταθω κι οπου βρεθω μ' ενα βιβλιο ειμαι -ηλεκτρονικο πλεον, να ναι καλα το Kindle app και τα "εξυπνα" κινητα-, εντελως φυτο λεμε :).

 

Αλλα δε βλεπω την ωρα που θα περασει ο καιρος, θα τελειωσει η τηλεοπτικη μεταδοση του Game of thrones -καθως τα βλεπω και μου θυμιζουν το στορι- και θα ξαναρχισω την αναγνωση των βιβλιων. Εγγυημενη απολαυση. Ισως και καποια αλλη σειρα βιβλιων να προκαλεσει το ιδιο αλλα 1ον με τη συγκεκριμενη ειμαι βεβαιος και 2ον δε χρειαζεται να ξαναδωσω τοσα λεφτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις...

μυρίζει τριλογία. Είναι?

2ον, ebook το πήρες?

Σωστά, τριλογία είναι και δυστυχώς, το δεύτερο δεν είναι ισάξιο του πρώτου βιβλίου.  :-( 

Τα αγόρασα και τα τρία απ' το αγγλικό amazon.

Κανονικά βιβλία, hard copy το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κομμάτι ανιστόρητος, και θέλω να αρχίσω να καλύπτω τα κενά, θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι για δεύτερο παγκόσμιο. Πως ξεκίνησε, πως εξελίχθηκε, ποσο ήρθε, και τι έγινε μετέπειτα. Στα αγγλικά θα ήταν προτιμότερο.

 

Ευχαριστώ.

 

Εδιτ: Να μην επικεντρώνεται στο τι έγινε στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει ενα, εξαιρετικα αναλυτικο, με χαρτες κτλ που το δανειστηκα απο ενα φιλος μου. Οταν το συναντησω θα τον ρωτησω και θα ποσταρω, αν ακομα ψαχνεις κατι.

 

Στα δικα μας, Stumbling on Happiness, εξαιρετικό βιβλίο, απλώς εξαιρετικό. Το μυαλο ειναι μια εκπληκτικη μηχανη ψευδαισθησεων... μακαρι να καναμε τετοια βιβλια στη σχολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κομμάτι ανιστόρητος, και θέλω να αρχίσω να καλύπτω τα κενά, θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι για δεύτερο παγκόσμιο. Πως ξεκίνησε, πως εξελίχθηκε, ποσο ήρθε, και τι έγινε μετέπειτα. Στα αγγλικά θα ήταν προτιμότερο.

 

Ευχαριστώ.

 

Εδιτ: Να μην επικεντρώνεται στο τι έγινε στην Ελλάδα.

Πραγματικά χιλιάδες βιβλία ασχολούνται με το θέμα.

Καλά είναι να δεις εισαγωγικά του Anthony Beevor(http://www.amazon.co.uk/The-Second-World-Antony-Beevor/dp/0753828243/ref=sr_1_25?ie=UTF8&qid=1399839271&sr=8-25&keywords=ww2).

Πολύ ωραίο και τέρμα εισαγωγικό,το είχα διαβάσει πριν αρκετό καιρό.

Εάν θέλεις παραπάνω για Ευρώπη δες τα βιβλία του για Βερολίνο 1945-Στάλινγκραντ και Νορμανδία.

Ακόμη τρομερό είναι και το Leningrand-State of Siege(Jones).Το είχα διαβάσει και μου σηκώθηκε η τρίχα με τις καφρίλες που έγιναν.

Για Ειρηνικό δεν θυμάμαι κανένα που να γράφει την πλήρη εκστρατεία 41-45(ή 1931-45 μαζί με τους Σινο-Ιαπωνικούς πολέμους),μόνο τις εκστρατείες(δηλαδή δύο που θυμάμαι ως εξαιρετικά είναι το Neptune's Inferno-USN at Guadalcanal και το The Admirals,αμφότερα προϋποθέτουν ότι ξέρεις πέντε πράγματα και μάλλον θα σου είναι βαρετά).Κατέβασα αρκετά (Horror in the East, Rape of Nankin, Helmet for my Pillow,With the old breed) αλλά δεν μπόρεσα να τα διαβάσω ακόμη.

 

Πάντως διάλεξες θέμα που μπορείς να διαβάζεις χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κομμάτι ανιστόρητος, και θέλω να αρχίσω να καλύπτω τα κενά, θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι για δεύτερο παγκόσμιο. Πως ξεκίνησε, πως εξελίχθηκε, ποσο ήρθε, και τι έγινε μετέπειτα. Στα αγγλικά θα ήταν προτιμότερο.

 

Ευχαριστώ.

 

Εδιτ: Να μην επικεντρώνεται στο τι έγινε στην Ελλάδα.

 

Δες το the world at war και εσυ (1973). Τα βιβλία ειναι του σατανα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβλεπα ταινία, αλλά διαπίστωσα ότι πέραν των επιστημονικών έχω χάσει κάθε επαφη με άλλα είδη βιβλίου και θέλω να την ξαναβρώ.

 

Πραγματικά χιλιάδες βιβλία ασχολούνται με το θέμα.

Καλά είναι να δεις εισαγωγικά του Anthony Beevor(http://www.amazon.co.uk/The-Second-World-Antony-Beevor/dp/0753828243/ref=sr_1_25?ie=UTF8&qid=1399839271&sr=8-25&keywords=ww2).

Πολύ ωραίο και τέρμα εισαγωγικό,το είχα διαβάσει πριν αρκετό καιρό.

Εάν θέλεις παραπάνω για Ευρώπη δες τα βιβλία του για Βερολίνο 1945-Στάλινγκραντ και Νορμανδία.

Ακόμη τρομερό είναι και το Leningrand-State of Siege(Jones).Το είχα διαβάσει και μου σηκώθηκε η τρίχα με τις καφρίλες που έγιναν.

Για Ειρηνικό δεν θυμάμαι κανένα που να γράφει την πλήρη εκστρατεία 41-45(ή 1931-45 μαζί με τους Σινο-Ιαπωνικούς πολέμους),μόνο τις εκστρατείες(δηλαδή δύο που θυμάμαι ως εξαιρετικά είναι το Neptune's Inferno-USN at Guadalcanal και το The Admirals,αμφότερα προϋποθέτουν ότι ξέρεις πέντε πράγματα και μάλλον θα σου είναι βαρετά).Κατέβασα αρκετά (Horror in the East, Rape of Nankin, Helmet for my Pillow,With the old breed) αλλά δεν μπόρεσα να τα διαβάσω ακόμη.

 

Πάντως διάλεξες θέμα που μπορείς να διαβάζεις χρόνια....

 

Θεός είσαι. Θα διαλέξω κάτι και θα το αγοράσω. (γελάνε και οι πέτρες με το αγοράσω, τέλος πάντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...