Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω πάρει σβάρνα βιβλία, τα οποία θεωρούνται "κλασικά", τέτοιες θα είναι οι προτάσεις μου: Ανεμοδαρμένα ύψη της Έμιλι Μπροντέ, Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου / Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες, Το χρυσό σημειωματάριο της Ντόρις Λέσινγκ, Λολίτα του Βλαντιμίρ Ναμπόκοφ. Μερικοί τίτλοι που μου ήρθαν στο μυαλό. Ψάξε να δεις κατά πόσο είναι -θεματικά- μέσα σ' αυτό που ψάχνεις, όσα δεν έχεις διαβάσει, και τσίμπησέ τα.

 

Παραφράζοντας το "αισθηματικό" σε "μια παλέτα συναισθηματικών διαβαθμίσεων", θα σου πρότεινα να διαβάσεις και το "Ο λύκος της Στέπας" του Έρμαν Έσσε. Έχει μια αριστουργηματική εσωτερικότητα, κατ' εμέ. Αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία.

Τα Ανεμοδαρμένα Ύψη προσωπικά το βρήκα μεγάλη πίπα, όλοι, μα όλοι κοπρόσκυλα-μπάσταρδοι-ψυχάκια και όχι με την έννοια ότι θα με νοιάξει εάν ζήσουν ή ψοφήσουν.Επίσης η πλοκή λίγο ότι νάναι.

Πολύ ανώτερα το Jane Eyre και ιδίως το Tenant of Windfell που είναι πολύ περισσότερο ανθρώπινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα Ανεμοδαρμένα Ύψη προσωπικά το βρήκα μεγάλη πίπα, όλοι, μα όλοι κοπρόσκυλα-μπάσταρδοι-ψυχάκια και όχι με την έννοια ότι θα με νοιάξει εάν ζήσουν ή ψοφήσουν.Επίσης η πλοκή λίγο ότι νάναι.

Πολύ ανώτερα το Jane Eyre και ιδίως το Tenant of Windfell που είναι πολύ περισσότερο ανθρώπινο.

 

Εγώ το ευχαριστήθηκα. Και γέλασα, και με συνεπήρε. Δεν ήθελα να τελειώσει. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια επίσκεψη στο κοντινότερο πολυκατάστημα που έχει πολλά πολλά βιβλία και οι φόβοι μου βγήκαν αληθινοί, ζήτησα από τον πωλητή να μου προτείνει σειρά βιβλίων κάτι σαν το LOTR ή το GOT και μου πρότεινε.... "Οι Γαλαζοαίματοι", το κοιτάω.....με Βαμπίρ έχει να κάνει....(λέω από μέσα μου, άστο καλύτερα) οπότε ανοίγω στο κιν το insomnia και ξεκινάω να τον ρωτάω για τον Robert Jordan που αναφέρεται παραπάνω, είχε το έκτο βιβλίο - Άρχοντας του Χάους 2 τόμοι, το 7ο κλπ, τον ρωτάω αν έχει να μου τα δώσει με την σωστή χρονολογική σειρα (αν ξέρει κάποιος από εσας ας μου απαντήσει).....κοιτάει στο internet, ψάχνει το 1ο μου λέει έχει εξαντληθεί από εκδότη, το 2ο το ίδιο.....δεν τον είδα και πολύ σίγουρο....οπότε δεν πήρα το ρίσκο και είπα ας ρωτήσω στο forum,

 

Τελικά κατέληξα να πάρω ένα witcher μιας ο φίλος LongTom προτείνει Witcher και συγκεκριμένα ¨Η Τελευταία Ευχή¨.

 

Ελπίζω να αξίζει.

 

 

Εγω ειμαι στο Sword of Destiny τωρα εχοντας τελειωσει πριν καποιες μερες το The Last Wish...σιγουρα διαβαζονται ευκολα και ειναι ευχαριστα.Απο κει και περα η φαση "short stories" δεν με τρελανε,εχει καποιες ωραιες και καποιες μετριες ιστοριες,αλλα το κυριοτερο ειναι οτι φαινονται καπως αποκομμενες η uneven θα λεγα. Περιμενω να μπω πως και πως στο Witcher Saga που ειναι 5 βιβλια και λενε οτι ειναι αρκετα καλυτερα απτα πρωτα 2 συν του οτι προτιμω ενα συνεχες νημα στην πλοκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δραματικο-αισθηματικό βιβλιο;

 

Η Κυρία με τις Καμέλιες του Δουμά και η Μανόν Λεσκώ του Πρεβώ. Στο πρώτο (που νομίζω βασίζεται σε αληθινή ιστορία του συγγραφέα) βασίστηκε η La Traviata του Verdi και το δεύτερο το έκανε όπερα ο Puccini. Επίσης, ανάμεσα στα 2 βιβλία υπάρχει ένας συσχετισμός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κυρία με τις Καμέλιες του Δουμά και η Μανόν Λεσκώ του Πρεβώ. Στο πρώτο (που νομίζω βασίζεται σε αληθινή ιστορία του συγγραφέα) βασίστηκε η La Traviata του Verdi και το δεύτερο το έκανε όπερα ο Puccini. Επίσης, ανάμεσα στα 2 βιβλία υπάρχει ένας συσχετισμός.

Δεσποινις Τζουλια η πιο δυνατη

του Στριντμπεργκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια επίσκεψη στο κοντινότερο πολυκατάστημα που έχει πολλά πολλά βιβλία και οι φόβοι μου βγήκαν αληθινοί, ζήτησα από τον πωλητή να μου προτείνει σειρά βιβλίων κάτι σαν το LOTR ή το GOT και μου πρότεινε.... "Οι Γαλαζοαίματοι", το κοιτάω.....με Βαμπίρ έχει να κάνει....(λέω από μέσα μου, άστο καλύτερα) οπότε ανοίγω στο κιν το insomnia και ξεκινάω να τον ρωτάω για τον Robert Jordan που αναφέρεται παραπάνω, είχε το έκτο βιβλίο - Άρχοντας του Χάους 2 τόμοι, το 7ο κλπ, τον ρωτάω αν έχει να μου τα δώσει με την σωστή χρονολογική σειρα (αν ξέρει κάποιος από εσας ας μου απαντήσει).....κοιτάει στο internet, ψάχνει το 1ο μου λέει έχει εξαντληθεί από εκδότη, το 2ο το ίδιο.....δεν τον είδα και πολύ σίγουρο....οπότε δεν πήρα το ρίσκο και είπα ας ρωτήσω στο forum,

 

Τελικά κατέληξα να πάρω ένα witcher μιας ο φίλος LongTom προτείνει Witcher και συγκεκριμένα ¨Η Τελευταία Ευχή¨.

 

Ελπίζω να αξίζει.

Δυστυχώς αν θες να διαβάσεις fantasy θα δυσκολευτείς να βρεις ελληνικά βιβλία. Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει 2 απο το Public στα Αγγλικά μέχρι που ανακάλυψα το

 cosmotebooks 

δεν θέλω να κάνω διαφήμιση. Εδω σου έχω και link για της ελληνικές εκδόσεις του Jordan

. αν δυσκολευτείς πάρτους τηλέφωνο είναι πολυ εξυπηρετικοί. Συμφέρει πολύ για ξενόγλωσσα, έχει τιμές amazon. Αλλά να διαβάζεις 800 και 1000 σελίδες αγγλικά είναι λίγο κουραστικό όπως να έχει. Εγω το κάνω για να κρατάω και επαφή με τη γλώσσα. Διαβάζω και εγω λιγο λιγο από το Last Wish καλούτσικο φαίνεται απλα προς το παρόν είναι σαν να διαβάζω ένα συνηθισμένο quest απο το παιχνίδι. Λογικό βέβαια άλλωστε γιαυτό το πήραμε. Πήρα το πρώτο βιβλίο του wheel of time αλλα δεν το έχω ξεκινήσει. ίσως το καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν θες να διαβάσεις fantasy θα δυσκολευτείς να βρεις ελληνικά βιβλία. Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει 2 απο το Public στα Αγγλικά μέχρι που ανακάλυψα το

 cosmotebooks 

δεν θέλω να κάνω διαφήμιση. Εδω σου έχω και link για της ελληνικές εκδόσεις του Jordan

. αν δυσκολευτείς πάρτους τηλέφωνο είναι πολυ εξυπηρετικοί. Συμφέρει πολύ για ξενόγλωσσα, έχει τιμές amazon. Αλλά να διαβάζεις 800 και 1000 σελίδες αγγλικά είναι λίγο κουραστικό όπως να έχει. Εγω το κάνω για να κρατάω και επαφή με τη γλώσσα. Διαβάζω και εγω λιγο λιγο από το Last Wish καλούτσικο φαίνεται απλα προς το παρόν είναι σαν να διαβάζω ένα συνηθισμένο quest απο το παιχνίδι. Λογικό βέβαια άλλωστε γιαυτό το πήραμε. Πήρα το πρώτο βιβλίο του wheel of time αλλα δεν το έχω ξεκινήσει. ίσως το καλοκαίρι.

-Όσο πιο συχνά διαβάζεις,τόσο ευκολότερο γίνεται. Μετά από ένα σημείο μου φαίνεται πολύ ευκολότερο να διαβάζω αγγλικά,παρά Ελληνικά βιβλία(του χώρου πάντα).

 

-Το Last Wish είναι μικρές ιστορίες, δεν είναι ακριβώς αντιπροσωπευτικό της σειράς,αλλά κάτι σαν ενδιάμεσο πριν ξεκινήσει η σειρά(ή Witcher Saga εις την αγγλικήν :P ).Τα υπόλοιπα βιβλία είναι δομημένα με κανονική πλοκή,δηλαδή μετά το Blood of the Elves μέχρι το Lady of the Lake.

Εγώ το ευχαριστήθηκα. Και γέλασα, και με συνεπήρε. Δεν ήθελα να τελειώσει. :ph34r:

Καλά όλα τα άλλα, αλλά το γέλιο από βγήκε;

Γελούσες με τον πόνο,τις μάπες και την μιζέρια; :mellow:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα τα άλλα, αλλά το γέλιο από βγήκε;

Γελούσες με τον πόνο,τις μάπες και την μιζέρια; :mellow:

 

Όχι, βρε. Σε κάποια σημεία (ελάχιστα), όμως, μου προκάλεσε γέλιο, παρότι "μαύρο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν θες να διαβάσεις fantasy θα δυσκολευτείς να βρεις ελληνικά βιβλία. Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει 2 απο το Public στα Αγγλικά μέχρι που ανακάλυψα το

 cosmotebooks 

δεν θέλω να κάνω διαφήμιση. Εδω σου έχω και link για της ελληνικές εκδόσεις του Jordan

 

Εγώ είπα να το ξεκινήσω " ο Οφθαλμός του κόσμου" και το πήρα από εδώ, νομίζω πολύ ποιο φθηνά από cosmotebooks, δες γιατί είναι και μεγάλη η σειρά.....κ στη σούμα εχει διαφορά. 

 

.

 

 

-Όσο πιο συχνά διαβάζεις,τόσο ευκολότερο γίνεται. Μετά από ένα σημείο μου φαίνεται πολύ ευκολότερο να διαβάζω αγγλικά,παρά Ελληνικά βιβλία(του χώρου πάντα).

 

 

 

 

Συμφωνώ αλλά φοβάμαι την κούραση μέχρι να αποκτήσει κάποιος άνεση (Είναι και ποιο οικονομικά......). Έχεις να προτείνεις κανά εύκολο - καλό Αγγλικό για να ξεκινήσω???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα να το ξεκινήσω " ο Οφθαλμός του κόσμου" και το πήρα από εδώ, νομίζω πολύ ποιο φθηνά από cosmotebooks, δες γιατί είναι και μεγάλη η σειρά.....κ στη σούμα εχει διαφορά. 

 

 

.

 

 

 

 

Συμφωνώ αλλά φοβάμαι την κούραση μέχρι να αποκτήσει κάποιος άνεση (Είναι και ποιο οικονομικά......). Έχεις να προτείνεις κανά εύκολο - καλό Αγγλικό για να ξεκινήσω???  

Καταρχάς θα έλεγα να δεις σε e-book σε συνδυασμό με κάποια καλή app ή ακόμη καλύτερα e-book reader ώστε να έχεις το λεξικό απίκο, ένα κλικ και βρίσκεις την λέξη δίχως κόπο.

 

Μετά εγώ άρχισα με αγγλόφωνα βιβλία εκτός χώρου, όπως επιστημονικά-τεχνικά-ιστορικά-φιλοσοφίας κ.ο.κ.

Μεγάλο λάθος και είπα το μπιραλάχ μέχρι να φτάσω να τα διαβάζω άνετα.

 

Πιστεύω ότι τα Forgotten Realms είναι καλή αρχή, εύκολη πλοκή, λίγοι χαρακτήρες και απλοϊκό λεξιλόγιο.Το ότι θα ξέρεις πάνω κάτω πράγματα και από τα RPG συμβάλει.

Στο ίδιο μήκος κύματος τα Warhammer και ίσως και το Κόναν.

Γενικά ξεκίνα με κάτι που σε ευχαριστεί και ξέρεις ότι είναι εύκολο,ίσως κάτι για εφήβους όπως το Χάλι Καπότερ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς θα έλεγα να δεις σε e-book σε συνδυασμό με κάποια καλή app ή ακόμη καλύτερα e-book reader ώστε να έχεις το λεξικό απίκο, ένα κλικ και βρίσκεις την λέξη δίχως κόπο.

 

 

Πιστεύω ότι τα Forgotten Realms είναι καλή αρχή, εύκολη πλοκή, λίγοι χαρακτήρες και απλοϊκό λεξιλόγιο.Το ότι θα ξέρεις πάνω κάτω πράγματα και από τα RPG συμβάλει.

Στο ίδιο μήκος κύματος τα Warhammer και ίσως και το Κόναν.

 

 

Έχω ήδη account στο playstore(το προτιμώ από ibook διότι μπαίνεις από παντού, όχι μόνο ios), πήρα το Forge of Darkness που είχες προτείνει, αλλά είπα να το αφήσω για την ώρα μέχρι να ανεβάσω level στο language.....Θα αγοράσω το Brimstone Angels, μιας κ σε κάποιο reading order μου το έβγαλε 1ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη account στο playstore(το προτιμώ από ibook διότι μπαίνεις από παντού, όχι μόνο ios), πήρα το Forge of Darkness που είχες προτείνει, αλλά είπα να το αφήσω για την ώρα μέχρι να ανεβάσω level στο language.....Θα αγοράσω το Brimstone Angels, μιας κ σε κάποιο reading order μου το έβγαλε 1ο.

Το Forge of Darkness είναι αρκετά δύσκολο βιβλίο, καλά έκανες και το άφησες για τώρα.

Από εκεί και πέρα διάλεξε προσεκτικά τα FR βιβλία που θα αγοράσεις, πολλές βαλούτες στην εν λόγω σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια!  :-) Πριν από κάποιους μήνες αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία στη σειρά Discworld του Terry Pratchett, μιας και είχα ακούσει πολύ καλά λόγια γι'αυτή, Δεν ήξερα από πού να το πιάσω, γι'αυτό αποφάσισα να ξεκινήσω απ'την αρχή, δηλαδή απ'το "The Colour of Magic". Ενώ ξεκίνησα με ενθουσιασμό, σύντομα έχασα το ενδιαφέρον μου, αφού όχι μόνο δεν το βρήκα αστείο ή έξυπνο, αλλά δεν μου άρεσε ούτε η πλοκή ούτε οι χαρακτήρες. Τώρα κοντεύω να το τελειώσω (με τα χίλια ζόρια, γιατί θέλω να το τελειώσω) και ακόμα δεν βρίσκω κάτι το οποίο θα με κινητοποιήσει να διαβάσω και άλλα βιβλία της σειράς. Αν τα έχετε διαβάσει, πιστεύετε ότι αξίζει να τους δώσω άλλη μία ευκαιρία;

Επίσης:

1) Ποιο βιβλίο-storyline θα μου προτείνατε να διαβάσω μετά απ'αυτό; 

2) Η γραφή του Pratchett είναι έτσι και στα επόμενα βιβλία; Την βρήκα πολύ κουραστική, όχι μόνο ως προς το άγνωστο λεξιλόγιο (το οποίο από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να ψάχνω), αλλά και ως προς την γραφή την ίδια. Πολλές φορές διάβαζα προτάσεις και παραγράφους ξανά και ξανά για να καταλάβω τι γίνεται. Βέβαια, όπως είπα και πριν, η ιστορία δεν με ενδιέφερε καθόλου, οπότε δεν ήμουν πάντα πολύ συγκεντρωμένος την ώρα που διάβαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο Pratchett είναι εξαιρετικός συγγραφέας, αλλά δεν είναι εύκολος, κυρίως γιατί στα κείμενά του υπάρχουν πάμπολλες ιστορικές/πολιτικές/κοινωνικές αναφορές. Επίσης, έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο γραφής.

 

Αν δεν σου άρεσε το Color of Magic, δοκίμασε κάποια από τα "ημιαυτόνομα" βιβλία της σειράς (λ.χ. το Eric -με πολλές αναφορές στο Φάουστ, ή το εξαιρετικό Small Gods). Εντάσσονται μεν στον σύμπαν του Discworld, όμως δεν χρειάζεται να θυμάσαι τι συνέβη στα προηγούμενα -λ.χ. το δεύτερο της σειράς, το The Light Fantastic, χάνει αρκετά αν δεν έχεις εικόνα του πρώτου βιβλίου.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης με κάποιο από τα βιβλία όπου ο Θάνατος έχει μεγαλύτερο ρόλο, όπως το Reaper Man ή το Mort.

 

Γενικά, πάντως, αυτό είναι το ύφος της γραφής του Pratchett, αν σε μπέρδεψε ή σε άφησε αδιάφορο, δεν θα δεις ριζικές μεταβολές στα επόμενα βιβλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...