Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΓΚΡΑΑΛ-PETER BERLING

Ο ΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ  Ο ΔΙΑΟΛΟΣ-GERALD MESADIE

«1984», Τζορτζ Οργουελ

ΧΙΟΝΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΚΕΔΡΟΥΣ-ΓΚΟΥΝΤΕΡΣΟΝ ΝΤΕΙΒΙΝΤ

Ο κόσμος κάτω από τα πόδια της-Σαλμαν Ρουσντι

Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΝΕΙΛΟΥ-ΖΙΛΜΠΕΡ ΣΙΝΟΥΕ

ΡΑΔΟΠΙΣ-ΝΑΓΚΙΠ ΜΑΦΧΟΥΖ

 

Απο αυτά που θυμάμαι :P

το 1984 απίστευτο.!! τα άλλα δεν τα έχω διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το "Η Φωλιά της Γάτας" του Βονεγκάρτ Κερτ. Παράξενο βιβλίο, ευκολοδιάβαστο και ενδιαφέρον, θα διαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή και το άλλο που κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

 

Επίσης για όσους αρέσουν τα αστυνομικά και μετά τον Χάρυ Χόλε δεν μπορούν να βρουν κάτι καλό ας δώσουν μια ευκαιρία και στον Samuel Bjork, ο Παγωμένος Άγγελος είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αστυνομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

προσφατα διαβασα του χαριτοπουλου το πειραιωτες ( μη το μπερδεψετε με το εκ πειραιως που ειναι του ιδιου ) και ειναι ενα πολυ ωραιο βιβλιο με διαφορες ιστοριες- διηγησεις για τα παλαιοτερα χρονια του πειραια με τη τρουμπα , τους καφενεδες , τους μαγκες , τις πορνες και τη νοοτροπια της εποχης , θεωρω οτι ιεναι ιδανικο για το καλοκαιρι 

 

ενα δευτερο ειναι το '' ο ανθρωπος που τον ελεγαν πεμπτη '' του ΤΣΕΣΤΕΡΤΟΝ ΓΚΙΛΜΠΕΡΤ-ΚΙΘ

 

μας περιγραφει μια ''κλειστη'' ομαδα αναρχικων με στοχο να φερουν το κοσμο πανω κατω. καθενας απο αυτους εχει διαλεξει για κωδικη ονομασια μια μερα της εβδομαδας με τον ΄΄πεμπτη΄΄ να ειναι μυστικος αστυνομικος το ζητημα ομως ειναι ποιος ειναι ο κυριακη που μαλλον δειχνει για τον εγκεφαλο της οργανωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα το φάνταζι θέμα και το βάζω εδώ.

 

Όποιος γουστάρει καταστάσεις Cook & Erikson με Black Company & Malazan Book of the Fallen τότε πρέπει να δει και τα:Chronicle of the Unhewn Throne,τρία βιβλία γκουμούτσες.

 

Δεν είναι τέλειο(αρκετές υπερβολές και deux ex σε πολλά σημεία), αλλά είναι από τα καλύτερα φάνταζι που έχω διαβάσει το 2015-2016 και για κάποιο λόγο δεν είναι πολύ γνωστό.Καλό βέβαια που δεν είναι hyped διότι το αρχίζεις δίχως προκαταλήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τελειωσα το βιβλιο του Jo Nesbo, "Κυνηγοι κεφαλων". ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ! Καλογραμμενο.

 

Το συνιστω σε οσους γουσταρουν το σασπενς, ανατροπες...

 

Μαλιστα εχει μεταφερθει σε ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε είδα, δεν σε ξέρω - Ελένη Δαφνίδη 

έχω διαβάσει το μισό βιβλίο μέχρι τώρα και είναι υπέροχο, σε καμιά δυο μέρες θα το χω τελειώσει κιόλας, μου αρέσει ο τρόπος γραφής, με έχει κερδίσει σαν αναγνώστρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες διακοπες σε ολους.

Απο Τσιφόρο τι εχετε να προτεινετε; Γενικα ξερω οτι λιγο πολυ "ολοι" λενε πολυ καλα λογια για τα βιβλια του, ωστοσο δεν εχω επαφη με τον συγκεκριμενο.

Υπαρχει , ας πουμε, καποιο απο τα εργα του που προτεινεται (και που προτεινετε) "για αρχη" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες διακοπες σε ολους.

Απο Τσιφόρο τι εχετε να προτεινετε; Γενικα ξερω οτι λιγο πολυ "ολοι" λενε πολυ καλα λογια για τα βιβλια του, ωστοσο δεν εχω επαφη με τον συγκεκριμενο.

Υπαρχει , ας πουμε, καποιο απο τα εργα του που προτεινεται (και που προτεινετε) "για αρχη" ;

 

Ελληνική μυθολογία, Τα παιδιά της πιάτσας, Σταυροφορίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες διακοπες σε ολους.

Απο Τσιφόρο τι εχετε να προτεινετε; Γενικα ξερω οτι λιγο πολυ "ολοι" λενε πολυ καλα λογια για τα βιβλια του, ωστοσο δεν εχω επαφη με τον συγκεκριμενο.

Υπαρχει , ας πουμε, καποιο απο τα εργα του που προτεινεται (και που προτεινετε) "για αρχη" ;

 

 

μονο τα παλιοπαιδα τ ατιθασα εχω διαβασει

και ειχα γαμηθει στο γελιο

δεν υπαρχει ο ανθρωπος,θεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε οσους αρεσει ο Τσιφορος να προτεινω και αυτο του Μαρμαριδη. Απο τα πιο ευχαριστα αναγνωσματα που ειχα http://www.politeianet.gr/books/9789607370945-marmaridis-georgios-basdekis-ta-koroida-oi-archaioi-64172

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε μια φίλη αυτό το βιβλίο και μου είπε πως της άρεσε πολύ.

 

https://www.goodreads.com/book/show/18143977-all-the-light-we-cannot-see

 

Ξέρω ότι από 4 στα 5 και πάνω βαθμολογία στο goodread συνήθως σημάινει αριστούργημα (έτσι είχε γράψει και κάποιος παλαιότερα εδώ στο forum) και αυτό παίρνει από 365000 ψήφους 4.3. Έτσι σκέφτομαι να το διαβάσω (όχι ότι διαβάζω μόνο όσα παίρνουν από 4 και πάνω.. :P.. απλά λέω..).

 

Το πετύχα και τυχαία στον Θείο στα ελληνικά. Ο ελληνικός τίτλος είναι: ''Όλο το φως που δεν μπορούμε να δούμε''.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε μια φίλη αυτό το βιβλίο και μου είπε πως της άρεσε πολύ.

 

https://www.goodreads.com/book/show/18143977-all-the-light-we-cannot-see

 

 Ο ελληνικός τίτλος είναι: ''Όλο το φως που δεν μπορούμε να δούμε''.

 

Από την περιγραφή φαίνεται ενδιαφέρον, το βάζω στην λίστα με τα επόμενα βιβλία που θα διαβάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω το σιντάρτα(Hesse - Siddhartha) αλλά βλέπω πολλές εκδόσεις με διαφορετικό αριθμό σελίδων, ποια προτεινετε?

Ελπίζω η απορία να είναι στο σωστό τόπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...