Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ αλλά φοβάμαι την κούραση μέχρι να αποκτήσει κάποιος άνεση (Είναι και ποιο οικονομικά......). Έχεις να προτείνεις κανά εύκολο - καλό Αγγλικό για να ξεκινήσω???  

 

Εύκολο στο διάβασμα και πολύ καλή τριλογία αν θες fantasy είναι το Name of the Wind . Μπορείς να το βρεις εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Pratchett είναι εξαιρετικός συγγραφέας, αλλά δεν είναι εύκολος, κυρίως γιατί στα κείμενά του υπάρχουν πάμπολλες ιστορικές/πολιτικές/κοινωνικές αναφορές. Επίσης, έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο γραφής.

 

Αν δεν σου άρεσε το Color of Magic, δοκίμασε κάποια από τα "ημιαυτόνομα" βιβλία της σειράς (λ.χ. το Eric -με πολλές αναφορές στο Φάουστ, ή το εξαιρετικό Small Gods). Εντάσσονται μεν στον σύμπαν του Discworld, όμως δεν χρειάζεται να θυμάσαι τι συνέβη στα προηγούμενα -λ.χ. το δεύτερο της σειράς, το The Light Fantastic, χάνει αρκετά αν δεν έχεις εικόνα του πρώτου βιβλίου.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης με κάποιο από τα βιβλία όπου ο Θάνατος έχει μεγαλύτερο ρόλο, όπως το Reaper Man ή το Mort.

 

Γενικά, πάντως, αυτό είναι το ύφος της γραφής του Pratchett, αν σε μπέρδεψε ή σε άφησε αδιάφορο, δεν θα δεις ριζικές μεταβολές στα επόμενα βιβλία.

 

σ'ευχαριστώ, θα τους ρίξω μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

+1 για τα βιβλια του Pratchett με τον Θανατο. Επισης φοβερα ειναι και τα βιβλια με τις μαγισσες, πραγματικα απολαυστικα. Λιγοτερο μπορω να πω μου αρεσαν τα βιβλια με τους City Gurads. Ωραια, γιατι let's face it, ειναι του Pratchett, αλλα δεν με ξετρελαναν οσο αυτα με τις μαγισσες.

 

Μια που πιασαμε τον Pratchett, υπεροχο αναγνωσμα ειναι και το Good Omens, το οποιο δεν ειναι Discworld αλλα ειναι must read κατα τη γνωμη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O Καρότος; Θεϊκή μορφή. Θηλυκός νάνος με μούσια ως το πάτωμα; Έπος. 

 

Παρενθετικά, είναι εξαιρετικά δύσκολα βιβλία στη μετάφραση (έφαγα μήνες στη δεύτερη διπλωματική με ένα από δαύτα...) και, δυστυχώς, ελάχιστα έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά. Τελευταία απόπειρα πρέπει να ήταν στις αρχές της δεκαετίας.

 

Όποιος ενδιαφέρεται, ας δει τις μεταφράσεις της Άννας Παπασταύρου, σε ορισμένα σημεία είναι τόσο εμπνευσμένες που πραγματικά εντυπωσιάζουν (Χαλιμάντζαροι, λ.χ.)

 

Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου μια βιογραφία του Νέλσον, έργο του John Sugden (Nelson: A Dream of Glory, 1758-1797). Υποδειγματική βιογραφία, ισορροπημένη, με πλούσιο υλικό, εμπεριστατωμένη, κοντολογίς καμία σχέση με αγιογραφία ή ανάθεμα, όπως συνέβαινε ιστορικά και ανάλογα με την περίοδο. "Αδιάφορο" θέμα για το ελληνικό κοινό, προφανώς δεν μεταφράστηκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο στο διάβασμα και πολύ καλή τριλογία αν θες fantasy είναι το Name of the Wind . Μπορείς να το βρεις εδώ

 

 

Το τσίμπησα από Playstore, θα το ξεκινήσω να δω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσίμπησα από Playstore, θα το ξεκινήσω να δω.....

 

Εύκολο στο διάβασμα και πολύ καλή τριλογία αν θες fantasy είναι το Name of the Wind . Μπορείς να το βρεις εδώ

Είναι καλή από άποψη συγγραφής-ροής, κατά τα άλλα η πλοκή είναι λίγο ότι ναναι με τον πρωταγωνιστή να είναι ο Μικρός Ήρως-Σουγκλάκος-Μέρλιν-Αϊνστάιν-Παγκανίνι-Μότσαρντ-Μαμιάς της Γειτονιάς-Όλα-τα-σφάζω-όλα-τα-μαχαιρώνω, όλα αυτά ταυτόχρονα γιατί είναι πάνω από όλα Καλό Παιδί,Πτωχός Πλην Τίμιος και Αδικημένος(ως άλλος Βασιλάκης Καΐλας)....

 

Γενικά έχει αρκετές γελοιότητες,ιδίως στο πως δίνει τους χαρακτήρες και όπως έγραψα πιο πάνω ένα από τους πιο OP μέχρι βλακείας πρωταγωνιστές.

Επίσης  πάρα πολύ συχνά χρησιμοποιεί το deus ex, και έχει πάμπολα λογικά κενά,αλλά γενικά διαβάζεται ευχάριστα γιατί το έχει ο άτιμος στην συγγραφή.

 

Επίσης ακόμη περιμένουν το τρίτο βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνοντας κάτι βιβλία στο goodreads, έπεσα πάνω σε ένα που είχα διαβάσει παλία και μου είχε αρέσει θυμάμαι.

 

Είναι το Ψυχρό Φεγγάρι του Jeffery Deaver και μου έκανε εντύπωση που παίρνει πάνω από 4 στο goodreads. Όντως είναι καλό βιβλίο για το είδος του, γρήγορο, ευκολοδιάβαστο, σε κρατούσε σε εγρήγορση κλπ (είναι το μόνο βιβλίο που έχω διαβάσει από το συγγραφέα). 

 

Παρόμοιο στύλ ήταν και του James Patterson το Κρος (το μόνο που έχω διαβάσει από τη σειρά με τον Κρος). Ωραίο ήταν, αλλά νομίζω το Ψυχρό Φεγγάρι μου άρεσε λίγο καλύτερα. Σελίδα στο goodreads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ξέρει κανείς να μου προτείνει  καποιο βιβλίο μυστηρίου/θρίλλερ  σε σχέση με μυστικές αιρέσεις/οργανώσεις.Μου άρεσαν αρκετά η Λέσχη Δουμάς/Η σκιά του Ρισελίε και όλα τα αλλα έργα του συγγραφεα,εχω διαβάσει τα πάντα απο Dan Brown ,Katherine Neville και Umberto Eco.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε την κλεμμένη εξίσωση. Επίπεδο Νταν Μπράουν στη γραφή. Εμένα εδω και καιρό δεν με συγκινουν τέτοιου ειδους βιβλία αλλά αν σου αρεσαν αυτα του Νταν Μπράουν θα σου αρέσει και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε την κλεμμένη εξίσωση. Επίπεδο Νταν Μπράουν στη γραφή. Εμένα εδω και καιρό δεν με συγκινουν τέτοιου ειδους βιβλία αλλά αν σου αρεσαν αυτα του Νταν Μπράουν θα σου αρέσει και αυτό. 

Είναι όντως πολύ ωραίο το είχα διαβάσει πριν πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό ότι ανακαλύφθηκαν ανέκδοτες ιστορίες Σέρλοκ Χολμς κάπου στο σπίτι του A. Conan Doyle και πρόκειται να κυκλοφορήσουν. Ξέρει κανείς αν ισχύει; Έχει ακούσει κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό ότι ανακαλύφθηκαν ανέκδοτες ιστορίες Σέρλοκ Χολμς κάπου στο σπίτι του A. Conan Doyle και πρόκειται να κυκλοφορήσουν. Ξέρει κανείς αν ισχύει; Έχει ακούσει κάτι;

Eγώ είμαι κατά αυτής της κίνησης και δεν θα την στηρίξω με την καμία. Κάποιος λόγος θα υπάρχει που έμειναν ανέκδοτες οι ιστορίες και θα έπρεπε οι συγγενείς του να τον σεβαστούν και όχι να τα ξεπουλήσουν ...

 

 

Anyways, απόδειπνο στο πατριαρχείο Ιεροσολύμων  το έχει διαβάσει κανείς; Φαίνεται ενδιαφέρον και στηρίζεις και έναν έλληνα  συγγραφέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ είμαι κατά αυτής της κίνησης και δεν θα την στηρίξω με την καμία. Κάποιος λόγος θα υπάρχει που έμειναν ανέκδοτες οι ιστορίες και θα έπρεπε οι συγγενείς του να τον σεβαστούν και όχι να τα ξεπουλήσουν ...

 

 

Anyways, απόδειπνο στο πατριαρχείο Ιεροσολύμων  το έχει διαβάσει κανείς; Φαίνεται ενδιαφέρον και στηρίζεις και έναν έλληνα  συγγραφέα.

Μπορεί για οποιοδήποτε λόγο να μην εκδόθηκαν...εγώ θα τις έπαιρνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΓΚΡΑΑΛ-PETER BERLING

Ο ΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ  Ο ΔΙΑΟΛΟΣ-GERALD MESADIE

«1984», Τζορτζ Οργουελ

ΧΙΟΝΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΚΕΔΡΟΥΣ-ΓΚΟΥΝΤΕΡΣΟΝ ΝΤΕΙΒΙΝΤ

Ο κόσμος κάτω από τα πόδια της-Σαλμαν Ρουσντι

Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΝΕΙΛΟΥ-ΖΙΛΜΠΕΡ ΣΙΝΟΥΕ

ΡΑΔΟΠΙΣ-ΝΑΓΚΙΠ ΜΑΦΧΟΥΖ

 

Απο αυτά που θυμάμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...