Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την (κατατοπιστικότατη) απάντησή σου. 🙂

Έχω κατεβάσει ήδη το Calibre και με βοηθάει πολύ στη μετατροπή των αρχείων, είναι αρκετά εύχρηστο και όλες οι μετατροπές ως τώρα είναι άψογες.

Τελείωσα ήδη τρία βιβλία! Ξαναδιάβασα το Ουδέν Νεώτερον από το Δυτικό Μέτωπο, που το είχα διαβάσει μικρός και δεν το θυμόμουν σχεδόν καθόλου. Πολύ καλό, αλλά το ύφος της μετάφρασης με κούρασε πάρα πολύ, ίσως είχε μεταφραστεί πολύ παλιά, αλλά η μετάφραση μού θύμισε δεκαετία του '50. Επίσης, τελείωσα, και έπαθα πλάκα, με τον Σκοτεινό Τόπο και τα Αιχμηρά Αντικείμενα της Gillian Flynn, σκοτεινά και με ωραίους, κατεστραμμένους χαρακτήρες. Ακολουθεί το Κορίτσι που Εξαφανίστηκε, αλλά θα ήθελα και μερικές προτάσεις για βιβλία σε παρόμοιο στυλ. Σκέφτομαι τα παρακάτω, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλω:

Στο Δάσος, Ξένο Δέρμα και Σκοτεινός Κήπος της Tana French

DNA της Yrsa Sigurdardottir

Ξεκίνησα και Το Φονικό Κελάηδισμα της Mo Hayder, αλλά δεν άντεξα πάνω από 50 σελίδες και το άφησα, άπειρα ονόματα και μέρη που δεν μπορούσα να συγκρατήσω (ίσως έφταιγαν οι πολλές ώρες μετάφρασης στον υπολογιστή), και, για κάποιον λόγο, οι χαρακτήρες μού φάνηκαν πολύ τετριμμένοι.

Καλή Κυριακή να έχετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, vilfer είπε

DNA της Yrsa Sigurdardottir

Η Yrsa είναι "κοντά" στα βιβλία της Flynn. To DNA ανήκει σε σειρά βιβλίων, καλύτερα να ξεκινήσεις από το πρώτο της σειράς, έτσι ώστε να γνωρίσεις τη βασική ηρωίδα καλύτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι το DNA ήταν το πρώτο με τον επιθεωρητή Χούλνταρ και τη Φρέγια και στη συνέχεια ακολουθεί το Μήνυμα, κάνω λάθος; Ξέρεις την ακριβή σειρά των βιβλίων; Η Εκδίκηση είναι ανεξάρτητο βιβλίο ή σχετίζεται κι αυτό με τους πρωταγωνιστές της σειράς;

Επίσης, έχεις κάποια πρόταση για βιβλία στα ελληνικά που να είναι κοντά στο στυλ της Flynn, πλην της Yrsa; Τελείωσα εχθές το βιβλίο της και δεν έχω τίποτα για σήμερα. 🙁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vilfer είπε

Είχα την εντύπωση ότι το DNA ήταν το πρώτο με τον επιθεωρητή Χούλνταρ και τη Φρέγια και στη συνέχεια ακολουθεί το Μήνυμα, κάνω λάθος; Ξέρεις την ακριβή σειρά των βιβλίων; Η Εκδίκηση είναι ανεξάρτητο βιβλίο ή σχετίζεται κι αυτό με τους πρωταγωνιστές της σειράς;

Επίσης, έχεις κάποια πρόταση για βιβλία στα ελληνικά που να είναι κοντά στο στυλ της Flynn, πλην της Yrsa; Τελείωσα εχθές το βιβλίο της και δεν έχω τίποτα για σήμερα. 🙁

DNA, Το Μήνυμα, Λύτρωση, Τόπος Εκδίκησης, είναι τα τέσσερα βιβλία που έχουν κυκλοφορήσει κι ανήκουν στην ίδια σειρά - στα έγραψα με τη σειρά.

Τα "Ο κύκλος του κακού", "Οι χαμένες ψυχές" και το "Εκδίκηση" είναι ανεξάρτητα (stand alone).

Στο ίδιο λογοτεχνικό είδος (= αστυνομική λογοτεχνία), θα σου πρότεινα βιβλία του Sebastian Fitzek και της Nikki French. Αν θέλεις συγκεκριμένες προτάσεις (τίτλους βιβλίων) πες μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν τα βιβλία της Flynn που διάβασα ή αυτά που θέλω να διαβάσω ανήκουν στην αστυνομική λογοτεχνία ή κλίνουν περισσότερο προς το ψυχολογικό θρίλερ. Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

  • Η σιωπηλή ασθενής (Alex Michaelides)
  • Η θεραπεία (Sebastian Fitzek)
  • Το Δέμα (Sebastian Fitzek)
  • Αμνησία (Steve Watson)
  • Το Κορίτσι του Τρένου (Paula Hawkins)
  • Η εκδίκηση (Yrsa Sigurdardottir)
  • DNA (Yrsa Sigurdardottir)

Έχεις εσύ ή κάποιο άλλο παιδί γνώμη για τα παραπάνω βιβλία; Έχεις κάποιο άλλο υπόψη σου; 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vilfer είπε

Δεν ξέρω αν τα βιβλία της Flynn που διάβασα ή αυτά που θέλω να διαβάσω ανήκουν στην αστυνομική λογοτεχνία ή κλίνουν περισσότερο προς το ψυχολογικό θρίλερ.

Έχεις δίκιο ως προς την κλίση προς το ψυχολογικό θρίλερ.

11 ώρες πριν, vilfer είπε

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

  • Η σιωπηλή ασθενής (Alex Michaelides)
  • Η θεραπεία (Sebastian Fitzek)
  • Το Δέμα (Sebastian Fitzek)
  • Αμνησία (Steve Watson)
  • Το Κορίτσι του Τρένου (Paula Hawkins)
  • Η εκδίκηση (Yrsa Sigurdardottir)
  • DNA (Yrsa Sigurdardottir)

Έχεις εσύ ή κάποιο άλλο παιδί γνώμη για τα παραπάνω βιβλία; Έχεις κάποιο άλλο υπόψη σου; 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Έχω προσωπική άποψη για τα "Η εκδίκηση" και "DNA", τα οποία έχω διαβάσει. Τα βρήκα πολύ καλά, χωρίς "κοιλιές" στην υπόθεση, διατηρούν το ενδιαφέρον του αναγνώστη αμείωτο και βρήκα ότι η ανάπτυξη των χαρακτήρων και της υπόθεσης έχει αφενός το σωστό "βάθος" κι αφετέρου τη σωστή "ταχύτητα". Είναι χαρακτηριστικά του στυλ γραφής της Yrsa και δεν απογοητεύουν. Δεν είναι "ελαφριά" αναγνώσματα.

Τα υπόλοιπα - εκτός από το "Αμνησία" - τα έχει διαβάσει δικός μου άνθρωπος και τα βρήκα πολύ ικανοποιητικά για το είδος της λογοτεχνίας στο οποίο αρέσκεται να διαβάζει (= ψυχολογικό θρίλερ). Σημείωσε ότι έχει κυκλοφορήσει το "Κόρες" του Alex Michaelides, το οποίο στέκεται στα ίδια υψηλά standards του "Η σιωπηλή ασθενής". Επίσης και σε περίπτωση που το διαβάσεις και σου αρέσει, πέραν του "Αμνησία" έχει κυκλοφορήσει και το "Παράλληλη ζωή" από τον ίδιο συγγραφέα.

Τέλος, από την Paula Hawkins κυκλοφορεί και το "Η παγίδα του νερού", για το οποίο διαβάζω ότι είναι εξίσου καλό με το "Το κορίτσι του τρένου".

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, έχω φτάσει στο 85% της Εκδίκησης και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά δυνατό βιβλίο, το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Ομολογώ ότι όταν το διαβάζω το βράδυ έχω πιάσει τον εαυτό μου να κοιτά ανήσυχα τις σκιές!🙂

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο, μπορούμε να μετατρέψουμε ibook σε mobi ή epub μέσω του calibre, κι αν ναι πώς είναι η μετατροπή, διαβάζεται το βιβλίο ή σου βγαίνουν τα μάτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφα. Περισσότερο θα ήθελα να ρωτήσω εάν πρόκειται για δύσκολο ανάγνωσμα, όχι τόσο λόγω αντικειμένου, όσο περισσότερο λόγω της εποχής που γράφηκε, όπου εικάζω δεν υπήρχε η βιολογική έννοια της εξέλιξης, και ίσως δεν ήταν και καθολικά αποδεκτή, και ενδεχομένως το βιβλίο να έχει πιο φιλοσοφικο ύφος και έννοιες, παρα το απλουστευμένο «αμοιβάδα - πίθηκος - άνθρωπος».

Ειναι ένα βιβλίο που χρονια Νοιώθω ότι θέλω να διαβάσω, ωστόσο δε θέλω να απογοητευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...