Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Uptheirons είπε

Καλησπερα! Εχετε διαβασει την σειρα βιβλιων Dune? Λενε για παιδι 12 ετων?

Ψαχνω για την κορη μου που ως τωρα διαβαζει Harry Potter μονο. Πρεπει να τα εχει περασει ολα 3 φορες και πλεον της τα πηρα και αγγλικα. Εκτος απο Hobbit και Lord of the Rings που θα της παρω ξερετε κατι αναλογο?

Σε κάτι προς το πιο "παραμυθο"-horror για εφήβους ίσως να της άρεσε το "Βιβλίο του νεκροταφείου" https://www.goodreads.com/book/show/16078854

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστω πολυ για ολες τις προτασεις!

Εχω μπει στη διαδικασια να της φτιαξω βιβλιοθηκη του ενδιαφεροντος της γιατι η αρχικη προσεγγιση ηταν λαθος. Της πηραμε ολα τα κλασσικα του Ιουλιου Βερν, τον Ροβινσωνα Κρουσο και αλλα και βεβαια μας τα φερε στο κεφαλι ή καλυτερα δεν αφησε ποτε το λαπτοπ (τα καταλοιπα του covid). 

Μετα το πηραμε αποφαση οτι αριστουργηματα ή οχι το βιβλιο πρεπει να σου αρεσει οποτε ψαχνομαστε. Τωρα διαβαζει μετα μανιας Agatha Christie. Για Stephen King δεν ειναι ακομα οποτε απευθυνθηκα εδω.

Θα τα κοιταξω ολα και παλι ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Uptheirons είπε

Ευχαριστω πολυ για ολες τις προτασεις!

Εχω μπει στη διαδικασια να της φτιαξω βιβλιοθηκη του ενδιαφεροντος της γιατι η αρχικη προσεγγιση ηταν λαθος. Της πηραμε ολα τα κλασσικα του Ιουλιου Βερν, τον Ροβινσωνα Κρουσο και αλλα και βεβαια μας τα φερε στο κεφαλι ή καλυτερα δεν αφησε ποτε το λαπτοπ (τα καταλοιπα του covid). 

Μετα το πηραμε αποφαση οτι αριστουργηματα ή οχι το βιβλιο πρεπει να σου αρεσει οποτε ψαχνομαστε. Τωρα διαβαζει μετα μανιας Agatha Christie. Για Stephen King δεν ειναι ακομα οποτε απευθυνθηκα εδω.

Θα τα κοιταξω ολα και παλι ευχαριστω!

Κρατάω ότι της αρέσει να διαβάζει, λοιπόν. Αντί να ψάχνεις εσύ τι βιβλιοθήκη θα της φτιάξεις γιατί δεν κάνετε βόλτες μαζί σε ένα βιβλιοπωλείο να διαλέξει εκείνη ποια βιβλία την τραβάνε; Χάρυ Πότερ, Αγκάθα Κρίστι, σημασία έχει στο κάτω κάτω να αγαπήσει τα βιβλία, μπορεί να της αρέσει και κάτι που δεν θα το περιμένετε. 

Για τον Ιούλιο Βερν είναι ωραίος, είναι κλασικός αλλά πιθανόν να μην συγκινεί τα νέα παιδιά πλέον, στην πραγματικότητα δεν είταν και συγγραφέας για παιδιά αλλά στην Ελλάδα έχουμε την μάστιγα με τις περικομμένες εκδόσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα αυτό το είδος λογοτεχνίας, σποραδικά μόνο, αλλά μ' αρέσει όπως το βλέπω, θα το πρότεινες  γενικά;

Αν μιλάς για το Dune, είναι ίσως το καλύτερο sci-fi έργο που έχει γραφτεί ποτέ. Όπως έγραψα και παραπάνω είναι αρκετά σκοτεινό και θέλει προσήλωση κατά την ανάγνωση, δεν κάνει για παραλία. Αποτελείται δε απο πολλά βιβλία και ο κόσμος συνεχίζει να αναπτύσεται μιας που το έργο του Frank Herbert έχει αναλάβει να συνεχίσει ο γιός του.

Απο την άλλη, η τριλογία της τσακισμένης θάλασσας του Ambercombie είναι πιο ανάλαφρη sci-fi/fantasy ιστορία σε έναν μετααποκαλυπτικό κόσμο. Η ιστορία είναι ωραία και τα βιβλία διαβάζονται ευχάριστα, ακόμα και χωρίς την προσήλωση που απαιτείται στο Dune. Ο ίδιος έχει γράψει και την τριλογία "The first Law" για τα οποία έχω διαβάσει καλά λόγια αλλά δεν έχω ιδία άποψη μιας που ακόμα δεν τα έχω διαβάσει.

 

Επεξ/σία από e-tic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, e-tic είπε

Αν μιλάς για το Dune, είναι ίσως το καλύτερο sci-fi έργο που έχει γραφτεί ποτέ. Όπως έγραψα και παραπάνω είναι αρκετά σκοτεινό και θέλει προσήλωση κατά την ανάγνωση, δεν κάνει για παραλία. Αποτελείται δε απο πολλά βιβλία και ο κόσμος συνεχίζει να αναπτύσεται μιας που το έργο του Frank Herbert έχει αναλάβει να συνεχίσει ο γιός του.

Απο την άλλη, η τριλογία της τσακισμένης θάλασσας του Ambercombie είναι πιο ανάλαφρη sci-fi/fantasy ιστορία σε έναν μετααποκαλυπτικό κόσμο. Η ιστορία είναι ωραία και τα βιβλία διαβάζονται ευχάριστα, ακόμα και χωρίς την προσήλωση που απαιτείται στο Dune. Ο ίδιος έχει γράψει και την τριλογία "The first Law" για τα οποία έχω διαβάσει καλά λόγια αλλά δεν έχω ιδία άποψη μιας που ακόμα δεν τα έχω διαβάσει.

 

τα βιβλία πάνε γραμμικά? Οι ελληνικές μεταφράσεις αξίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

τα βιβλία πάνε γραμμικά? Οι ελληνικές μεταφράσεις αξίζουν?

Ναι, τα βιβλία πάνε με συγκεκριμένη σειρά, τουλάχιστον τα 6 πρώτα που έχει γράψει ο Frank Herbert.
Τα βιβλία του γιού του διαδραμτίζονται πριν την αυθεντική ιστορία (prequels).
Τα έχω διαβάσει στα αγγλικά οπότε δεν ξέρω αν αξίζουν οι ελληνικές μεταφράσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες αυτό είναι το way of the kings σε μεταφρασμένο? 

https://www.skroutz.gr/s/32849707/Ο-Δρόμος-των-Βασιλέων.html?from=author

 

 

Εχει μεταφραστεί το πρώτο της σειράς μόνον? Έχω χάσει επαφή με το σπορ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, costacurta είπε

Παίδες αυτό είναι το way of the kings σε μεταφρασμένο? 

https://www.skroutz.gr/s/32849707/Ο-Δρόμος-των-Βασιλέων.html?from=author

 

 

Εχει μεταφραστεί το πρώτο της σειράς μόνον? Έχω χάσει επαφή με το σπορ 

Ναι ναι είναι το πρώτο της σειράς! Από όσο ξέρω δεν έχουν βγάλει ακόμα το δεύτερο. Γενικά δεν θα σου πρότεινα να πιάσεις αυτήν την σειρά στα ελληνικά λόγο του μεγέθους της και δεδομένου ότι ουκ ολίγες φορές έχουν αφήσει τις μεταφράσεις στην μέση μετά από 1-2 βιβλία. Και η σειρά αυτή θα είναι 10 βιβλία με τα τέσσερα να έχουν βγει κ το πέμπτο αναμένετε.

Οπότε για εμένα αν δεν έχεις θέμα με την γλώσσα ξεκινά την στα αγγλικά! Αξίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2022 στις 12:40 ΜΜ, Millennium είπε

Σε κάτι προς το πιο "παραμυθο"-horror για εφήβους ίσως να της άρεσε το "Βιβλίο του νεκροταφείου" https://www.goodreads.com/book/show/16078854

Πάρτης το The city of Ember  είναι καλό για την ηλικία της, young adult, με post apocalyptic θεματολογία χωρίς να έχει τις μαλακίες και τα ηθικά διλήμματα που θα προβληματίσουν ένα 12χρονο διαβάζοντας Dune. M@λ@κί@ να διαβάζει ένα 12χρονο Dune. Ιούλιο Βερν οπωσδήποτε. Προσωπικά στα παιδιά μου θα έπαιρνα βιβλία που έχω διαβάσει.

Όχι Dune κάτω από 16.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, plotolp είπε

Ναι ναι είναι το πρώτο της σειράς! Από όσο ξέρω δεν έχουν βγάλει ακόμα το δεύτερο. Γενικά δεν θα σου πρότεινα να πιάσεις αυτήν την σειρά στα ελληνικά λόγο του μεγέθους της και δεδομένου ότι ουκ ολίγες φορές έχουν αφήσει τις μεταφράσεις στην μέση μετά από 1-2 βιβλία. Και η σειρά αυτή θα είναι 10 βιβλία με τα τέσσερα να έχουν βγει κ το πέμπτο αναμένετε.

Οπότε για εμένα αν δεν έχεις θέμα με την γλώσσα ξεκινά την στα αγγλικά! Αξίζει.

Άστα να πάνε τι θίγεις τώρα..... Έχω ότι αξιόλογο κυκλοφορήσει σε ηρωική φαντασία. Δυστυχώς έχουν μεταφραστεί ελάχιστα πέραν του πρώτου της σειράς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2022 στις 1:28 ΜΜ, Uptheirons είπε

Ευχαριστω πολυ για ολες τις προτασεις!

Εχω μπει στη διαδικασια να της φτιαξω βιβλιοθηκη του ενδιαφεροντος της γιατι η αρχικη προσεγγιση ηταν λαθος. Της πηραμε ολα τα κλασσικα του Ιουλιου Βερν, τον Ροβινσωνα Κρουσο και αλλα και βεβαια μας τα φερε στο κεφαλι ή καλυτερα δεν αφησε ποτε το λαπτοπ (τα καταλοιπα του covid). 

Μετα το πηραμε αποφαση οτι αριστουργηματα ή οχι το βιβλιο πρεπει να σου αρεσει οποτε ψαχνομαστε. Τωρα διαβαζει μετα μανιας Agatha Christie. Για Stephen King δεν ειναι ακομα οποτε απευθυνθηκα εδω.

Θα τα κοιταξω ολα και παλι ευχαριστω!

Αφού διαβάζει αστυνομικά μήπως να έκανες μια δοκιμή και με Σέρλοκ Χολμς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αφού διαβάζει αστυνομικά μήπως να έκανες μια δοκιμή και με Σέρλοκ Χολμς;

Απο εκδοσεις Μινωας? Φοβαμαι οτι θα της φανουν αρκετα παιδικα. Τον εψαξα γιατι το σκεφτηκα κι εγω. Μαλλον θα στραφουμε προς επιστημονικης φαντασιας γιατι απο μικρη της αρεσαν αυτα. Αλλα θα την παω να διαλεξει οπως μου ειπαν. Αν γνωριζεις αλλη εκδοση λιγοτερο παιδικη το ακουμε βεβαια. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Uptheirons είπε

Απο εκδοσεις Μινωας? Φοβαμαι οτι θα της φανουν αρκετα παιδικα. Τον εψαξα γιατι το σκεφτηκα κι εγω. Μαλλον θα στραφουμε προς επιστημονικης φαντασιας γιατι απο μικρη της αρεσαν αυτα. Αλλα θα την παω να διαλεξει οπως μου ειπαν. Αν γνωριζεις αλλη εκδοση λιγοτερο παιδικη το ακουμε βεβαια. Ευχαριστω!

Σε σειρά μυστηρίου τύπου Σερλοκ Χολμς, αλλά για εφηβικό κοινό, υπάρχει η σειρά Σεργουφ Χολμς. Κάποια στιγμή πέτυχα τα βιβλία σε ένα κατάστημα, τα ξεφύλλισα και τα γλυκοκοίταζα για να τα πάρω στον ανηψιό μου. Τελικά δεν έτυχε να πάρω κανένα αλλά βλέπω οτι έχουν καλές κριτικές και είναι και αρκετά, περίπου 15 βιβλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, e-tic είπε

Σε σειρά μυστηρίου τύπου Σερλοκ Χολμς, αλλά για εφηβικό κοινό, υπάρχει η σειρά Σεργουφ Χολμς. Κάποια στιγμή πέτυχα τα βιβλία σε ένα κατάστημα, τα ξεφύλλισα και τα γλυκοκοίταζα για να τα πάρω στον ανηψιό μου. Τελικά δεν έτυχε να πάρω κανένα αλλά βλέπω οτι έχουν καλές κριτικές και είναι και αρκετά, περίπου 15 βιβλία.

Υπάρχει και η Ενόλα Χολμς παιδιά (το πρώτο βιβλίο έχει γίνει ταινία στο Netflix με την Millie Bobby Brown και αυτή την περίοδο γίνονται τα γυρίσματα της μεταφοράς του δεύτερου βιβλίου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...