Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Adon1s είπε

Όμορφα. Περισσότερο θα ήθελα να ρωτήσω εάν πρόκειται για δύσκολο ανάγνωσμα, όχι τόσο λόγω αντικειμένου, όσο περισσότερο λόγω της εποχής που γράφηκε, όπου εικάζω δεν υπήρχε η βιολογική έννοια της εξέλιξης, και ίσως δεν ήταν και καθολικά αποδεκτή, και ενδεχομένως το βιβλίο να έχει πιο φιλοσοφικο ύφος και έννοιες, παρα το απλουστευμένο «αμοιβάδα - πίθηκος - άνθρωπος».

Ειναι ένα βιβλίο που χρονια Νοιώθω ότι θέλω να διαβάσω, ωστόσο δε θέλω να απογοητευτώ.

Οκ μπορώ να σου απαντήσω σε πολλά από τα ερωτήματά σου! Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι την "καταγωγή των ειδών" την είχα διαβάσει όταν πήγαινα στο λύκειο και από τότε έχουν περάσει αρκετά χρόνια, οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω ξεχάσει πολλές λεπτομέρειες του βιβλίου κτλ αλλά επειδή ρωτάς για πιο γενικά πράγματα νομίζω ότι μπορώ να σου απαντήσω.

Σχετικά με το αν είναι δύσκολο ανάγνωσμα, η απάντηση είναι πως όχι. Μπορείς να το διαβάσεις χωρίς να έχεις καμία ακαδημαϊκή γνώση πάνω στο θέμα και να καταλάβεις το 90% των όσων λέει. Ούτε η γλώσσα του είναι δύσκολη και πολύ τεχνική. Μπορείς να το διαβάσεις χωρίς να σε κουράσει. Σκέψου σε τι ηλικία το διάβασα εγώ και δεν το βαρέθηκα καθόλου.

Το βιβλίο από όσο θυμάμαι δεν έχει καθόλου φιλοσοφικό ύφος. Ίσα ίσα ο Δαρβίνος μιλάει καθαρά για πράγματα που είτε έχει παρατηρήσει, είτε έχει συμπεράνει μέσα από την ερευνά του και είναι καθαρά επιστημονικά/τεχνικά. Έχει χωρίσει το βιβλίο του σε ξεκάθαρα κεφάλαια, που πιάνει και αναλύει ξεχωριστά θέματα για να δομήσει την θεωρία του. Για να πάρεις μια ιδέα κάποιοι από τους τίτλους των κεφαλαίων του είναι (Παραλλαγές των ειδών των κατοικίδιων ζώων και φυτών/ Ποικιλότητα στην φύση/ Φυσική Επιλογή ή η επιβίωση του καλύτερα προσαρμοσμένου/ Υβριδισμός/ Γεωγραφική κατανομή). Όπως μπορείς να συμπεράνεις είναι καθαρά επιστημονικά θέματα.

Φυσικά πρέπει να θυμάσαι ότι είναι το βιβλίο που ξεκινάει την όλη θεωρία της Εξέλιξης/Φυσικής Επιλογής και ο Δαρβίνος γράφει με τις γνώσεις που είχανε τότε στην επιστήμη (1860 νομίζω). Οπότε αν απλά θέλεις να μάθεις πράγματα πάνω στην όλη θεωρία, καλύτερα να διαβάσεις ένα σύγχρονο βιβλίο που θα είναι σίγουρα πολύ ποιο πλήρες, μιας και κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι της επιστήμης από τότε. Αν θέλεις όμως να μάθεις πως ξεκίνησε όλο αυτό, στην καταγωγή των ειδών θα βρεις σίγουρα τα θεμέλια όλων όσων ξέρουμε σήμερα.

Εν κατακλείδι η γνώμη μου είναι να το διαβάσεις και δεν θα απογοητευτείς καθόλου! Ίσα ίσα θα γοητευτείς διαβάζοντας πως ο Δαρβίνος φτάνει σε σκέψεις και συμπεράσματα που σήμερα τα έχουμε πια σας δεδομένα. Η τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, plotolp είπε

 

Εν κατακλείδι η γνώμη μου είναι να το διαβάσεις και δεν θα απογοητευτείς καθόλου! Ίσα ίσα θα γοητευτείς διαβάζοντας πως ο Δαρβίνος φτάνει σε σκέψεις και συμπεράσματα που σήμερα τα έχουμε πια σας δεδομένα. Η τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ!

Θα δάγκωνε τις φλέβες του αν μιλούσε με έναν ευαγγελιστή στις ΗΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καινούριο βιβλίο του Stephen king Feryrale κυκλοφορεί σε ελληνική μετάφραση ?? Στο παμπλικ και Σκρουτζ που κοίταξα είναι στα αγγλικά Οχι Ότι δε ξέρω αγγλικά αλλά το dark tower με δυσκόλεψε λίγο σε κάποιες προτάσεις 

το χει διάβασει κανείς επίσης ,,,αν αξίζει τα 25 ευρώ?

το εξώφυλλο πάντως είναι εντυπωσιακό με ένα όμορφο illustration 

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2022 στις 9:19 ΜΜ, vilfer είπε

Λοιπόν, έχω φτάσει στο 85% της Εκδίκησης και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά δυνατό βιβλίο, το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Ομολογώ ότι όταν το διαβάζω το βράδυ έχω πιάσει τον εαυτό μου να κοιτά ανήσυχα τις σκιές!🙂

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο, μπορούμε να μετατρέψουμε ibook σε mobi ή epub μέσω του calibre, κι αν ναι πώς είναι η μετατροπή, διαβάζεται το βιβλίο ή σου βγαίνουν τα μάτια;

Το διάβασα κι εγώ μια που είδα ότι πολλοί το είχαν στην λίστα τους. 

2 Ιστορίες που εναλλάσονται μέχρι να συναντηθούν, ωραίες περιγραφές, αγωνία, διαβάζεται ως το τέλος χωρίς να κουράζει. Λϊγο κατά την γνώμη μου απότομο το τέλος και οι εξηγήσεις αλλά ήταν ένα βιβλίο που δεν μετάνιωσα που διάβασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, τωρα μαλλον καποιοι θα γελασουν :)
Θα ηθελα να διαβασω σχετικα με τα Δεκεμβριανα / εμφυλιο.. Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο θεμα και ισως ακατορθωτο να βρεις κατι αντικειμενικα γραμμενο αλλα καλυτερα απο το να αγορασω κατι στα τυφλα..
thanks ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον εμφύλιο η "Η αδύνατη επανάσταση" των Βόγλη, Πολυμέρη είναι ένα αρκετά αμερόληπτο και ενδιαφερον βιβλίο που κυρίως εστιαζεί στον Δημοκρατικό στρατό και τις συνθήκες της τότε εποχής.Αναλύει τα γεγονότα απο την αρχή της κατοχής εώς το τέλος του εμφυλίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2022 στις 12:27 ΜΜ, Millennium είπε

@star12 το Fairy tale λες; Δε το βλέπω κάπου στα ελληνικά. Young adult είναι https://www.goodreads.com/book/show/60177373-fairy-tale?ac=1&from_search=true&qid=mv8qAPxY2D&rank=3

ξερεις κανα βιβλιο αυτο βελτιώσεις φιλε που μπορω να παρω και να διαβασω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, life is music είπε

ξερεις κανα βιβλιο αυτο βελτιώσεις φιλε που μπορω να παρω και να διαβασω ?

Δε ξέρω φίλε, δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιου είδους βιβλία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2022 στις 10:15 ΜΜ, life is music είπε

ξερει κανενας κανα καλο   βιβλιο αυτο βελτιώσεις  να παρω να  διαβασω ?

Μην ασχολείσαι με τέτοια μόνο κακό κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Μην ασχολείσαι με τέτοια μόνο κακό κάνουν.

κανα βιβλιου αθλητισμου ...εχεις να μου προτείνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...