Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Nikos457 είπε

Θα ήθελα να παρουσιάσω το δικό μου βιβλίο, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους κανόνες, δεν ξέρω. Είναι ένα πολιτικό και αστυνομικό θρίλερ. Λέγεται Ο Φρουρός και βγήκε από τις Εκδόσεις ΠΗΓΗ. Είναι για έναν σωματοφύλακα ενός σημαντικού πολιτικού προσώπου που μπλέκει άσχημα με την ελληνική μαφία. Οι εκβιασμοί, ο αλκοολισμός, η κοινωνική απομόνωση γυρίζουν τη ζωή του ανάποδα και δεν ξέρει πως θα ξεφύγει.

Αν κάποιος ενδιαφέρετε μπορεί να το βρει εδώ: https://www.pigi.gr/product/astynomiko-o-frouros/#&gid=1&pid=1

Καλοτάξιδο! 

12 ώρες πριν, Nikos457 είπε

 

 

Επεξ/σία από παυκο13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Titos301 είπε

δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, ανεξαρτήτους θεματολογίας αν είναι κάτι να με ωφελήσει θα το διαβάσω

Ρε φιλαράκι, δεν γίνεται να μην έχεις προτίμηση σε θεματολογία. Κάτι θα σου αρέσει να διαβάζεις! Αλλιώς, ΟΚ, ο ένας μπορεί να σου προτείνει βιβλίο με συνταγές μαγειρικής στα Αγγλικά κι ο άλλος βιβλίο αστροφυσικής με κύριο θέμα τις μαύρες τρύπες, στα Αγγλικά. Με το σκεπτικό σου και τα δύο θα σε ωφελήσουν, θα τα διαβάσεις όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2022 στις 5:09 ΜΜ, firewalker είπε

Σήμερα βγήκε και το δεύτερο βιβλίο της σειράς Xenophobia Series, το Latent Flaw. Αρχικά δεν το προόριζε για σειρά. Στα ~3 € από Amazon το ebook. Θα το ξεκινήσω και θα δούμε.

https://www.goodreads.com/book/show/61835616-latent-flaw

Το τελείωσα. Μικρούλι (210 σελίδες). Πάρα πολύ καλό τεχνολογικά και στην επιστήμη με έμφαση στην λεπτομέρεια. Όπως πρέπει να είναι τα Hard Sci-Fi. Αρκετά καλός ρυθμός. Πονάει πολύ εκεί που πονάνε πάρα πολλά Sci-Fi που έχουν να κάνουν με το διάστημα. Στην μαγική βαρύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Hitler Years: Triumph, 1933-1939

https://www.goodreads.com/book/show/55576353-the-hitler-years

The Hitler Years: Disaster, 1940-1945

https://www.goodreads.com/book/show/56268812-the-hitler-years

Οκ το θέμα δεν είναι πρωτότυπο αλλά είναι ένα εξαιρετικό έργο πάνω στη Ναζιστική Γερμανία και την περίοδο απο την άνοδο του Χίτλερ στην εξουσία μέχρι το τέλος του Β'ΠΠ απο τη δική της σκοπιά, ακουμπώντας και θέματα κοινωνικά, οικονομικά κ.ο.κ. Δε το συστήνω για το γενικό κοινό, γιατί ειναι κοντά 1,000 σελίδες και τα δύο βιβλία αθροιστικά αλλά για όσους ενδιαφέρονται για σύγχρονη ιστορία είναι πάρα πολύ καλη επιλογη

When Breath Becomes Air

https://www.goodreads.com/book/show/25899336-when-breath-becomes-air

Το διάβασα μέσα σε δύο μέρες, είναι μικρό σχετικά βιβλίο. Αυτοβιογραφία ενος νευροχειρούργου που διαγνώστηκε με καρκινο του πνεύμονα τελικού σταδίου. Μέσα απο την διήγηση του, που είναι πολύ καλογραμμένη και ανάλαφρη (καθώς ειχε κάνει Major στην Αγγλική Λογοτεχνία πριν ασχοληθεί με την Ιατρική), τόσο για τα χρόνια που ηταν υγιής και εργαζόταν όσο και για τα δυο χρονια που πάλεψε την ασθένεια του, ασχολείται πάρα πολύ με το θέμα του θανάτου, πως τον αντιμετωπίζουμε, τι κάνει τη ζωή worth living, πότε ο θάνατος είναι "προτιμότερος" κ.ο.κ. Λόγω και του αρκετά μικρού μεγέθους του βιβλίου, το θεωρώ must 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σας προτείνω Το Τελευταίο Ποστάλι του Φαίδωνα Ταμβακάκη (Εκδόσεις Βιβλιοπωλείο της Εστίας)

Στη διάρκεια ενός ολιγοήμερου ταξιδιού από το Κέιπ Τάουν στην Αγία Ελένη, ο Αντώνης Μάρκελλος αναπολεί στιγμές από την πορεία της οικογένειάς του και του ίδιου, στην Ελλάδα του 20ου και 21ου αιώνα, φτάνοντας μέχρι και τα χρόνια της κρίσης.

Ενδιαφέρουσα γραφή, με τον Ταμβακάκη να κατορθώνει να συνδυάσει το προσωπικό με το γενικό, το κωμικό με το τραγικό, χωρίς κουραστικές ηθικολογίες, σε μια ιστορία που μοιάζει "σκόρπια" αλλά τελικά δένει θαυμάσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Εχετε διαβασει την σειρα βιβλιων Dune? Λενε για παιδι 12 ετων?

Ψαχνω για την κορη μου που ως τωρα διαβαζει Harry Potter μονο. Πρεπει να τα εχει περασει ολα 3 φορες και πλεον της τα πηρα και αγγλικα. Εκτος απο Hobbit και Lord of the Rings που θα της παρω ξερετε κατι αναλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Uptheirons είπε

Καλησπερα! Εχετε διαβασει την σειρα βιβλιων Dune? Λενε για παιδι 12 ετων?

Ψαχνω για την κορη μου που ως τωρα διαβαζει Harry Potter μονο. Πρεπει να τα εχει περασει ολα 3 φορες και πλεον της τα πηρα και αγγλικα. Εκτος απο Hobbit και Lord of the Rings που θα της παρω ξερετε κατι αναλογο?

Το Dune είναι πολύ βαρύ και σκοτεινό ακόμα και για ενήλικες, πόσο δε μάλλον για παιδί.

Δοκίμασε τα βιβλία του Joe Abercrombie, κυρίως την τριλογία της τσακισμένης θάλασσας (Shattered sea).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, e-tic είπε

Το Dune είναι πολύ βαρύ και σκοτεινό ακόμα και για ενήλικες, πόσο δε μάλλον για παιδί.

Δοκίμασε τα βιβλία του Joe Abercrombie, κυρίως την τριλογία της τσακισμένης θάλασσας (Shattered sea).

Ευχαριστω πολυ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για εφήβους μου είχε αρέσει η σειρά Leviathan του Scott Westerfeld (Cyberpunk με δαρβινικές παραμέτρους, νεαρούς πρωταγωνιστές) και η σειρά Ember in the Ashes της Sabah Tahir (με στοιχεία μαγείας/ρωμαϊκής αυτοκρατορίας).

Συμπαθητικές περιπέτειες, βατή γλώσσα, ενδιαφέροντα setting, δυναμικές πρωταγωνίστριες. Οκ, δεν είναι αθάνατα αριστουργήματα της λογοτεχνίας, αλλά διαβάζονται ευχάριστα.

Εναλλακτικά (όχι σε fantasy setting, όμως) θα πρότεινα τα βιβλία του John Green. Και μόνο που κάτι υπερσυντηρητικές πολιτείες στις ΗΠΑ έχουν αρχίσει να τα απαγορεύουν, γιατί "διαφθείρουν τους νέους" (όχι, δυστυχώς δεν αστειεύομαι...) αξίζει να τα δει κανείς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, e-tic είπε

Το Dune είναι πολύ βαρύ και σκοτεινό ακόμα και για ενήλικες, πόσο δε μάλλον για παιδί.

Δοκίμασε τα βιβλία του Joe Abercrombie, κυρίως την τριλογία της τσακισμένης θάλασσας (Shattered sea).

Δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα αυτό το είδος λογοτεχνίας, σποραδικά μόνο, αλλά μ' αρέσει όπως το βλέπω, θα το πρότεινες  γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Uptheirons είπε

Καλησπερα! Εχετε διαβασει την σειρα βιβλιων Dune? Λενε για παιδι 12 ετων?

Ψαχνω για την κορη μου που ως τωρα διαβαζει Harry Potter μονο. Πρεπει να τα εχει περασει ολα 3 φορες και πλεον της τα πηρα και αγγλικα. Εκτος απο Hobbit και Lord of the Rings που θα της παρω ξερετε κατι αναλογο?

Τσέκαρε σίγουρα και την σειρά His Dark Materials. Είναι ότι πρέπει για αυτήν την ηλικία και μιλάει και για πιο σοβαρά θέματα με πολύ έξυπνο τρόπο.

 

31 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα αυτό το είδος λογοτεχνίας, σποραδικά μόνο, αλλά μ' αρέσει όπως το βλέπω, θα το πρότεινες  γενικά;

Αν ρωτάς για το Dune αξίζει σίγουρα να το διαβάσεις. Από τις καλύτερες σειρές του είδους, με βάθος και ουσία. Για εμένα από τα καλύτερα βιβλία sci-fi που έχουν γραφτεί ποτέ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Uptheirons είπε

Καλησπερα! Εχετε διαβασει την σειρα βιβλιων Dune? Λενε για παιδι 12 ετων?

Ψαχνω για την κορη μου που ως τωρα διαβαζει Harry Potter μονο. Πρεπει να τα εχει περασει ολα 3 φορες και πλεον της τα πηρα και αγγλικα. Εκτος απο Hobbit και Lord of the Rings που θα της παρω ξερετε κατι αναλογο?

αν καταφέρεις και βρεις την τριλογία του βαρτιμαιου στην προτείνω ανεπιφύλακτα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...