Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, jimis_vts είπε

Αθλητισμού όπως?? Πολύ γενικό αυτό... 

βιβλια που να εχουν σχέση με το ποδοσφαιρο και το μπασκετ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, life is music είπε

κανα βιβλιου αθλητισμου ...εχεις να μου προτείνεις? 

Θα σου προτείνω εγώ τα 2 αγαπημένα μου: Μέθοδος Monchi 2.0 και το Γ1ΟΧ4Ν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, fotini1 είπε

Καλησπέρα θα μπορουσατε να μου προτείνετε βιβλια για αγορια 16 ετων που εχουν διαβασει Ιουλιο Βερν και πολλα κομικ...

 

https://www.goodreads.com/book/show/13607574?ref=nav_sb_ss_1_20

https://www.goodreads.com/book/show/33.The_Lord_of_the_Rings

https://www.goodreads.com/book/show/16114143

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, fotini1 είπε

Καλησπέρα θα μπορουσατε να μου προτείνετε βιβλια για αγορια 16 ετων που εχουν διαβασει Ιουλιο Βερν και πολλα κομικ...

 

Λόφος του Γουότερσιπ, Μόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω τελειώσει, είμαι στη μέση ακόμα, αλλά όσο προχωράει γίνεται ακόμα καλύτερο. 

https://www.amazon.com/Lost-Ones-Anita-Frank/dp/0008341222

Αν σας αρέσουν τα gothic horror  νομίζω ότι πρέπει να το διαβάσετε οπωσδήποτε, ειδικά στην τιμή που προσφέρεται για το kindle.

Δεν το λες κι ευκολάκι όσον αφορά τη γλώσσα -προσωπικά τη βρήκα απόλυτα ταιριαστή με την εποχή που διαδραματίζεται η ιστορία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τη λες και δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε βιβλιο φαντασιας με μαγεια με καλη πλοκη για ανω των 35 στα ελληνικα ποια σειρα θα προτεινατε;; Ο τροχος του χρονου ,σαλβατορε με τη πατριδα ( forgoten realms) καποιο αλλο ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλημερα σε βιβλιο φαντασιας με μαγεια με καλη πλοκη για ανω των 35 στα ελληνικα ποια σειρα θα προτεινατε;; Ο τροχος του χρονου ,σαλβατορε με τη πατριδα ( forgoten realms) καποιο αλλο ευχαριστω.

"The Riftwar Saga" του R. Feist από τις εκδόσεις "Άγνωστη Καντάθ".

Στις 9/7/2022 στις 5:41 ΜΜ, wizzy είπε

Συνεχίζω με το "Νευρομάντης" του William Gibson και θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα δύο βιβλία της τριλογίας.

Έχει λίγο καιρό που τελείωσα την τριλογία. Μου πήρε περισσότερο καιρό από όσο περίμενα/ήθελα.

Το πρώτο βιβλίο ήταν πάρα πολύ καλό. Όπως είχε γράψει σε ένα post κι ο @LongTom(εάν δεν κάνω λάθος), είναι, ουσιαστικά, το μυθιστόρημα που όρισε το cyberpunk ως λογοτεχνικό είδος. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε έχει τη διάθεση και το χρόνο να το διαβάσει, ακόμα κι αν ο μόνος του "στόχος" είναι να αποκτήσει ένα και μοναδικό σημείο επαφής με το συγκεκριμένο είδος λογοτεχνίας.

Μέχρι εκεί όμως. Τα επόμενα δύο της τριλογίας, "Κόμης Μηδέν" και "Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα", με δυσκόλεψαν και με κούρασαν αρκετά. Πάρα πολλά ονόματα για να τα θυμάμαι όλα, τα οποία εμφανίζονται σε πολλές και φαινομενικά ανεξάρτητες επιμέρους ιστορίες, οι οποίες (δεν φαίνεται να) συνθέτουν την κύρια ιστορία των βιβλίων κι οι οποίες, με κάποιο τρόπο, βρίσκονται να συνδέονται προς το τέλος των βιβλίων (κι αυτό ακόμα δεν ισχύει για όλες τις επιμέρους ιστορίες). 

Ίσως, τελικά, να μην με "τράβηξε" τόσο πολύ το συγκεκριμένο είδος και να αδικώ τα δύο προαναφερόμενα βιβλία. Ας το αφήσω εδώ.

Για το επόμενο ανάγνωσμα, επέλεξα να κινηθώ σε γνωστά "μονοπάτια". Θα διαβάσω το "Τόπος εκτέλεσης" της Yrsa Sigurdardottir.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλησπερα αναμεσα στο riftwar saga του feist και το ο δρομος των βασιλεων του sanderson ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο παντα για ανω των 35 

Για εμένα το Way of the Kings του Sanderson είναι καλύτερο βιβλίο πόσο μάλλον και για αυτήν την ηλικία. Όχι ότι το riftwar saga είναι κακή σειρά (δεν την έχω διαβάσει όλη υπόψιν) αλλά το worldbuilding και γενικά η ιστορία και το γράψιμο του Sanderson κατά την γνώμη μου είναι ανώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...