Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, firewalker είπε

At the Mountains of Madness and Other Tales of Terror του H.P. Lovecraft. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να πω κάτι.

https://www.goodreads.com/book/show/32769.At_the_Mountains_of_Madness_and_Other_Tales_of_Terror

Το έχω διαβάσει. Αρκετά καλό - και για το είδος λογοτεχνίας και για την εποχή του (κυρίως).

18 ώρες πριν, firewalker είπε

Have No Mouth & I Must Scream του Harlan Ellison. Ακόμη μία ωραία μικρή ιστορια τρόμου.

https://www.goodreads.com/book/show/48677875-i-have-no-mouth-i-must-scream

Ευχαριστώ για την (έμμεση) πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

The Silent Patient - Alex Michaelides.

Βιβλιάρα από τις λίγες. Ανατροπή στην ανατροπή στην ανατροπή. Ξεκινάει λίγο μουδιασμένα (αφού διάβασα μερικές σελίδες ήθελα να το αφήσω αλλά δεν το έκανα γιατί θα απογοήτευα την κόρη μου που μου το σύστησε) αλλά σαν παίρνει μπρος σε αρπάζει από τα μούτρα και απογειώνεται!

Έχει μεταφραστεί και στα Ελληνικά για όποιον δεν μπορεί να διαβάσει το πρωτότυπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2023 στις 8:43 ΜΜ, yannis27gr είπε

The Silent Patient - Alex Michaelides.

Βιβλιάρα από τις λίγες. Ανατροπή στην ανατροπή στην ανατροπή. Ξεκινάει λίγο μουδιασμένα (αφού διάβασα μερικές σελίδες ήθελα να το αφήσω αλλά δεν το έκανα γιατί θα απογοήτευα την κόρη μου που μου το σύστησε) αλλά σαν παίρνει μπρος σε αρπάζει από τα μούτρα και απογειώνεται!

Έχει μεταφραστεί και στα Ελληνικά για όποιον δεν μπορεί να διαβάσει το πρωτότυπο.

Θα το τιμήσω. ~6 € το ebook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προτεινω κανα 2 βιβλια του Marcello D'Orta, αν θέλετε να γελάσετε λιγακι
Ο Ρωμαίος και η Ιουλίετα αρραβωνιαστήκανε από κάτω
Εγώ ελπίζω να τη βολέψω

https://www.goodreads.com/en/book/show/12709505

https://www.goodreads.com/el/book/show/3258798

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Έχω διαβάσει καμία εικοσαριά βιβλία σε ηρωική φαντασία τα πιο δημοφιλή. 

 

Έπεσε το μάτι μου στα παμπλικ σε κάτι κόμικ του ελρικ. Τον γνώριζα μόνο επιγραμματικα ούτε στυλ γραφής ξέρω ούτε κάτι άλλο. Αναφέρομαι σε κόμικ θέλω να διαβάσω κάτι πιο ανάλαφρο με σχέδιο. 

Να ρωτήσω 

1)καταρχην τι στυλ είναι ο ίδιος ?τυπου αντίήρωας  ούτε καλός ούτε κακός με μια δόση gerard(αυτό το λέω από τις εικόνες) 

2)η γραφή θυμίζει κάποιον? Είναι ψιλοκλισε (όχι ότι είναι κακό) η κάτι τύπου αμπερκομπι με βρωμιά δυσωδία ρεαλισμό κτλ (τον λατρεύω γιαυτό) 

3)εχω μπερδευτεί λίγο στο search του παμπλικ σε κόμικ πάντα πιο είναι το πρώτο τεύχος από που ξεκινάω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@di maria kun Δεν έχω άποψη για τα κόμικ. Πάνε πολλά χρόνια που διάβασα τα βιβλία αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσαν αρκετά. Αντιήρωας είναι ο Ελρικ, και τα βιβλία θυμάμαι έχουν βία και σεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2023 στις 8:43 ΜΜ, yannis27gr είπε

The Silent Patient - Alex Michaelides.

Βιβλιάρα από τις λίγες. Ανατροπή στην ανατροπή στην ανατροπή. Ξεκινάει λίγο μουδιασμένα (αφού διάβασα μερικές σελίδες ήθελα να το αφήσω αλλά δεν το έκανα γιατί θα απογοήτευα την κόρη μου που μου το σύστησε) αλλά σαν παίρνει μπρος σε αρπάζει από τα μούτρα και απογειώνεται!

Έχει μεταφραστεί και στα Ελληνικά για όποιον δεν μπορεί να διαβάσει το πρωτότυπο.

Και το δεύτερό του, οι κόρες, είναι αρκετά καλό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, οπως ειναι γνωστο εχουν εδω και καιρο κυκλοφορησει αρκετα πλαστα αντιγραφα απο διαφορα εξαντλημενα βιβλια του Stephen King και εχω την υποψια οτι εχει πεσει ενα στα χερια μου που αγορασα μεταχειρισμενο,,, Υπαρχει λοιπον καποιος εδω που να εχει το "Νυχτερινη Πτηση 29" απο τις εκδοσεις επιλογη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Axille είπε

Καλησπερα σε ολους, οπως ειναι γνωστο εχουν εδω και καιρο κυκλοφορησει αρκετα πλαστα αντιγραφα απο διαφορα εξαντλημενα βιβλια του Stephen King και εχω την υποψια οτι εχει πεσει ενα στα χερια μου που αγορασα μεταχειρισμενο,,, Υπαρχει λοιπον καποιος εδω που να εχει το "Νυχτερινη Πτηση 29" απο τις εκδοσεις επιλογη;;;

ΟΚ, αυτό για την κυκλοφορία πλαστών αντίγραφων, πώς έγινε γνωστό; Ρωτάω επειδή δεν είδα κάτι στο διαδίκτυο. Και πώς διακρίνεται ένα πλαστό αντίγραφο από μία επίσημη κυκλοφορία;

Επίσης, ναι, έχω το βιβλίο "Νυχτερινή Πτήση 29" από τις εκδόσεις Επιλογή. Τι θες να μάθεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το συγκεκριμένο βιβλίο φαίνεται διαθέσιμο τόσο στην Πολιτεία όσο και στην Πρωτοπορία και κοστίζει 9-10 ευρώ, δεν βλέπω τον λόγο να μπει κάποιος στον κόπο να βγάλει πειρατικά αντίτυπα, για να πουλήσει πόσα και πόσο, με τι κέρδος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, wizzy είπε

ΟΚ, αυτό για την κυκλοφορία πλαστών αντίγραφων, πώς έγινε γνωστό; Ρωτάω επειδή δεν είδα κάτι στο διαδίκτυο. Και πώς διακρίνεται ένα πλαστό αντίγραφο από μία επίσημη κυκλοφορία;

Επίσης, ναι, έχω το βιβλίο "Νυχτερινή Πτήση 29" από τις εκδόσεις Επιλογή. Τι θες να μάθεις;

Για παραδειγμα αυτο που εχω εγω σε αντιθεση με ολα τα αλλα απο τον ιδιο εκδοτικο οικο εχει κατασπρες σελιδες και οχι τις σαμουα, δηλαδη τις πιο κιτρινισμενες, επισης το οπισθοφυλλο ειναι διαφορετικο απο τα υπολοιπα του κινγκ της ιδιας σειρας, και τα γραμματα , ο τιτλος στην ραχη ειναι με πιο εντονη γραμματοσειρα και πιο λευκα, μιλαω για την Α' εκδοση.. Αυτη που στην ραχη του βιβλιου το ονομα του stephen King το εχει μεσα σε περιγραμμα...

Μηπως θα μπορουσες να τσεκαρεις αν ειναι και σε εσενα ετσι; η να σου στειλω καποια φωτογραφια εδω;;

 

4 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Πάντως το συγκεκριμένο βιβλίο φαίνεται διαθέσιμο τόσο στην Πολιτεία όσο και στην Πρωτοπορία και κοστίζει 9-10 ευρώ, δεν βλέπω τον λόγο να μπει κάποιος στον κόπο να βγάλει πειρατικά αντίτυπα, για να πουλήσει πόσα και πόσο, με τι κέρδος;

 

και εγω αυτο ακριβως σκεφτηκα, αλλα εγινε ξανα διαθεσιμο πριν λιγες μερες ενω για πολυ καιρο ηταν εξαντλημενο, και οταν ειχα προσπαθησει παλαιοτερα να το παρω απο τον εκδοτικο οικο μου ειχαν πει οτι ειχαν βρει ενα κιβωτιο και πως θα το ξαναδιεθεταν σε λιγα αντιτυπα στην Αττικη...

 

22 λεπτά πριν, Millennium είπε

Τι διαφορές έχει το πλαστό από το επίσημο;

για παραδειγμα....

https://mesolongitis.wordpress.com/2020/02/19/to-plasto-antitypo-toy-peri-sygrgafis-toy-king/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...